Jump to content

Teistlik ile Nonteistlik Arasında Kalmanızı Sağlayan Deneyimler

elias

Önerilen Mesajlar

Bu çok popüler bir konu.

Biz bunu genelde yaşı geçmiş bilim adamlarında görüyoruz.

Ve anında magazinleştirilir.

Mesela X bilim adamı kendini bildi bileli agnostik yada ateistir, ama çok değişik bir deneyim yaşar ve dine döner.

Sizlerin hayatınızda böyle hiç bu şekilde tecrübe ettiğiniz olaylar oldu mu?

Bu tecrübeleri bilimsel olarak nasıl olduğunu bulup aynı akılcı yolunuzda devam mı ettiniz? yoksa yahu harbiden bunların dediği gibi bir Tanrı var mı diye iç geçirdiniz mi?

İlk tecrübe benden gelsin :)

İlk okula gidiyordum 8 yaşında filan idim.

Ayak parmağımda bir siğil çıkmıştı.

Büyük annem beni hemen ulema bir kadına götürmüştü.

Kadın uzunca bir süre bir çeşit dualar okuyup kestiği bir patatesin iç kısmını (yani bildiğiniz nişasta) siğilli yere sürmüştü...

Ve ertesi gün olmadan orası tamamen geçti!

Bilimsel olarak hiç bir açıklaması yok! Tesadüften başka hiç bir izahı mümkün değil!

Ve şunu çok iyi hatırlıyorum, bir placebo etkisi kesinlikle yok olayda.

Henüz çocuk akıllıydım.

O siğil bana bir sorun yahut arız gibi gözükmüyordu, hatta tam tersi keşfedilesi değişik bir şey gibi geliyordu.

Tedaviye gittiğimizin de farkında değildim.

Büyük ihtimalle 8den daha küçük olabilirim...

Bunları net hatırlıyorum, bir placebo olayı söz konusu değil...

Benim tecrübem budur :)

Sizlerinde, teistlerin tabiri ile "Tanrının İşaretleri" denilen tecrübeleriniz var mıdır?

Yorumlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paraya ihtiyacım olduğu bir günde tam da dinleri düşünürken yerde kağıt 20 lira bulmuştum. Erken bir saatti ve parayı görmem bile ilginç gelmişti. Düşünmedim değil bu bir işaret mi diye ama işaret dediğin 200 lira olur lan deyip devam ettim sonra :blink: Sonuç highway to hell :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım ortaokulun sonlarına doğru oldu bu olay; babam bana 20 lira verip marketten yemeklik bişeyler almamı söyledi, evden çıkıp markete gittiğimde parayı koyduğum cebimde bulamadım düşürmüşüm :p nerde düşürmüş olabilirim ki falan diye eve doğru yürüyüp etrafa iyice bakarken baya bi dua ettim o parayı bulmak için, eve dönüp babama olayı anlattım kızmasını bekleyerek, neyse ki kızmadı "olur böyle kazalar boşver üzülme" diye geçiştirdi, tekrar para verdi ve markete dönüp gerekenleri aldım, eve dönerken bizim eve yakın bi apartmanın önündeki bir doğalgaz kutusunun yanındaki kalın bir örümcek ağının üstünde gördüm 20 lirayı ama nasıl sevindim var ya :D çok şükrettim Allah'a, eve dönüp babama anlattım parayı nerde bulduğumu falan, "demek o para helalinmiş ki sana geri dönmüş" falan dedi içimi tuhaf bi sıcaklık kapladı böyle güzel bi olaydı ve güzel bi gündü :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim küçükken başıma gelmişti. Okulda bütün arkadaşlarım kantinden bir şeyler alıp yiyordu falan. O zamanlarda bi halley çılgınlığı vardı. Ya da sadece bende vardı bilmiyorum :D benimde beş kuruş param yok. Arkadaşın biri geldi gözümün önünde halley yemeye başladı.ben delirmek üzereyim. Elimi ceplerime kaç defa attım belki bi kaç kuruş bişey çıkar diye ama tık yok. Bir kaç dakika sonra istemsiz elimi cebime attım ve ultra küçük katlanmış bir kağıt parçası elime geldi. Baktım ki para. O zaman ne kadar olduğunu hatırlamıyorum ama gidip aç karnımı doyurdum :D o yaşta sana Tanrıdan mucize gibi geliyo ama şimdi düşününce daha farklı yorumluyorum. Bazı şeyleri biz çok istediğimiz için de oluşturabiliriz. Farkında ya da değil. Genelde bu hep zor durumda olduğumuz zaman olur nedense. Ozaman duygularımızın en yoğun olduğu zamandır. Ve böylece doğadaki enerjiyi kullanarak o sırada ne istiyorsak mümkün kılmış oluyoruz. Yani ben böyle düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkesi 20 lira ile kandırmaya çalışıyor demek pis fakir. Sana vermemiş bile yani önce kaybettirip sonra buldurmuş :D

Aslında verdi sonuç olarak babam o 20 lirayı geri almadı çünkü bana verdi benim olmuş oldu :D Bi de cüretkar olabilmek hoş ama Allah'a pis fakir diyebilmek biraz fazla değil mi sence de :D Gerçi ben de ara sıra yapıyorum onu, evreni yaratan Allah kendi yarattığı "espri anlayışı" denen şeye de sahiptir heralde ciddi olmadığımızı anlıyodur dimi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

geçen sene subway surfers oynanıyodu bi aralar okulda falan arkadaşımın telefonunda yoktu benden istedi bende verdim oynamaya başladı işte bi kaç kere oynadı ben bi karakter almak için 80.000 küsür altın biriktimiştim oynadıktan sonra nerde saçma sapan şey varsa altınlarımla almaya başladı altınların hepsini harcadı. o akşam eve gidince bi yandan oynayıp bi andan dua etmeye başladım bedduayla karışık o akşam karşıma o sürpriz kutuların içinden 100.000 altın çıktı o an mucize gibi geldi ne kadar şükrettiğimi ben bilirimD:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ortaokuldayken okula yurumek zorunda kaliyordum otobus bileti parasini karsilamak zordu, yolda yuruken birden bir kocan bilet buldum. Eskiden (coook eskiden) otobus biletleri bakkallarda kocan ile satriliyordu. 5 tane bilet vardi kocanda hemen kaptim sevincle eve yurudum. Eve vardigimda nasil oldugunu anlamadigim sekilde tam 5 tane biletin parasina denk gelecek kadar olan haftalik harcligim cebimden kaybolmustu. Tanri inancim falan sinanmadi ama ey karma dedim tamam varsin okey anladik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende çok kötü bir zamanımda işimi evimi ailemi kaybettiğim bir dönemde tek başıma bir kulubede yaşama başladım param hiç yoktu işimde yok 2 hafta aç kaldığımı biliyorum sonra tanrıya isyan etmeye ve onunla konuşmaya başladım varsan söyle böyle diye tanımadağım biri geldi parkta yanıma oturdu ve dua etmeye başladı dedim edecek başka bir yer bulamadın mı dedim adam al sende oku dedi sonra eve döndüm evdenirse tabi tek odalı bir yer o gün komşu yemek getirdi haftalar sonra bişey yemek çok güzel bir duyguydu kadın bana şükretmeyi bil dedi ilginç geldi sonra ertesi sabah dua kitapı gözüme çarptı o gün kitaptan 4 5 dua okudum ve yola çıktım gezdim geceye kadar akşam bizim kafeci arkadaş gördü ne yapıyon falan filan çay içtik falan ogün beraber kapattık orayı sonra gel çorba içelim dedi gittik çorba içtik o akşamıda atlattım ertesi sabah sokağa çıktım yine iş aramak için geziyorum yolda 5 kuruş buldum sonra bir sokak sonra yine birtane daha buldum derken eve varınca kadar bir ekmek parası çıktı o günde bir ekmekle yattım sonra ki günlerden 3 ay boyunca artık yere bakarak yürüyor hale gelmiştim günlük 5kr lardan günlük 1 ekmek bir çorba para çıkıyordu ben her gün dua okumaya başladım 3 ay öyle yaşadım sonra iş buldum sonra tekrar durumumu düzelttim derken babamla barıştım falan filan allah şükürler olsun hep beraber bahçeli bir evde yaşıyoruz durumumda çok iyi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu anda Allah a inanıyorum ama okul zamanımda ''Allah'ım lütfen bugün sorunsuz evime döneyim lütfen hiçbi çocuk bana sataşmasın diye dua ederdim'' ama her Allah ın günü dayak yerdim...Hoşlandığım kızın önünde dayak yerdim...Lanet günler..Sonra lise 3de fikrimi değiştirdim ve Allahdan bişey istemek yerine bir beyzbol sopası aldım ve okulda arkası olan çocukları sıkıştırıp dövdükten sonra Allah dan günahlarımı affetmesi için dua ettim :D Sistemi çözmüştüm...Şimdi havass ilmiyle meşgulüm ama büyüde olsa majide olsa hepsinin bilimsel bir açıklaması var...Havasla parapsikolojiyle ilgilensem bile hepsinin bilimsel olduğunu düşündüğüm için bir mucize gibide gelmiyor...Bilemiyorum ben pek bi işaret göremedim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu anda Allah a inanıyorum ama okul zamanımda ''Allah'ım lütfen bugün sorunsuz evime döneyim lütfen hiçbi çocuk bana sataşmasın diye dua ederdim'' ama her Allah ın günü dayak yerdim...Hoşlandığım kızın önünde dayak yerdim...Lanet günler..Sonra lise 3de fikrimi değiştirdim ve Allahdan bişey istemek yerine bir beyzbol sopası aldım ve okulda arkası olan çocukları sıkıştırıp dövdükten sonra Allah dan günahlarımı affetmesi için dua ettim :D Sistemi çözmüştüm...Şimdi havass ilmiyle meşgulüm ama büyüde olsa majide olsa hepsinin bilimsel bir açıklaması var...Havasla parapsikolojiyle ilgilensem bile hepsinin bilimsel olduğunu düşündüğüm için bir mucize gibide gelmiyor...Bilemiyorum ben pek bi işaret göremedim...

Al Capone mode on :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...