Jump to content

Anneliese Michel'ın Kısa Ama Gerçek Hikayesi

canocan

Önerilen Mesajlar

esasen 1970'lerin ortasinda almanyada anneliese michel isimli genc kizin basindan gecen seytan cikarma ile ilgili hikayenin holywoodlastirilmis versiyonu olacak film...

gercek hikayede 1968'de epilepsi teshisi konan anneliese 1970-74 arasi kismi felc oldugu ya da etrafta seytani yuzler ya da hayaller gorudugu pek cok atak yasamaya baslar... kendisi ayni zamanda koyu katoliktir.. ruhuna seytan girdigine inanmaya baslar.. gittigi doktrolar ve ilaclara ragmen ataklarda azalma olmaz, tersine hem sayilari hem de sidetleri artmaya baslar... 74-75 arasi bir kac kez seytan cikarma icin kiliseden izin istenir...

not: katolik kilisesinin exorcism icin kati kurallari vardir.. bunlar 1614 yilindan beri rituale romanum adi altinda kabul gormus ve uygulanmistir...

almanyadaki katolik kilisesi en sonunda 75 eylulunde exorcism icin izin verir ve 2 rahip atar... eylul 75'den temmuz 76'ya kadar exorcism seanslari haftada 2-3 sefer devam eder... bu arada kzin durumu iyice kotulesmistir.. hic bir sey yememektedir.. ilac ile uyutulup yiyecek verilebilmektedir.. aliesinin evinde kalan annaliese kriz anlarinda bagirmaya baslayip evin icinde ciril ciplak kosturmakta, kendi cisini icmekte, orumcek ve diski yemekte, anlasilmayan lisanlarda ve ses tonlarinda konusmakta, yer yer kendine zarar vermete idi.. bazi durumlarda 2 ya da 3 erkek guclukle zapt etmeye baslamisti... bu arada seanslar devam ediyordu.. haliyle psikolojisi de iyice kotulesmisti.. duvarin karsisinda gunde 600-700 defa arka arakaya diz cokup kalkiyordu ki bu yuzden dizleri parcalanmisti..

rahipler bu araa seanslari hep kaydettiler.. yaklasik 40 kaset dolmustu.. son seans 30 haziran 1976'da oldu.. daha sonra 1 temmuz ogle vakti anna son nefesini verdi...

olumunden sonra ailesi ve rahipler hakkinda dava acildi.. olum sebebi aclikti... dava uzun sure avrupada epey ses getirdi.. psikolog ve doktorlar dinlendi.. exorcisim kayitlari dinlendi.. psikologlar rahiplerin ve ailesinin bu duruma sebep oldugunu soylediler.. psikolog ve doktorlar doctrinaire induction aciklamasini getirdiler.. kisaca rahipler ve ailesi zaten epilepsi hastasi olan kiza belki de farkinda olmadan etkilemislerdi.. yaptigi hareketlere sebep cikartmislardi ve zaten gayet katolik olan kizcagiz da bu sebebe baglanmisti... sonucta mahkeme karari ile ailesi ve rahipler 6 ay ceza aldilar..

daha sonra alman katolik kilisesi bi aciklama yaparak anna'nin ruhuna seytan girmesi gibi bi durumun olmadigini soyledi.. hatta bu kararin ardindan vatikan rituale romanum'un tekrar incelemeye aldi ve 98 yilinda yeni versiyonunu yayinladi... yeni ismi de exorcismis et supplicationibus quibusdam oldu..."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tedavi etme şekilleri.... Yani evet bu tip şeylerin olabildiğini biliyorum ve inanıyorum. Ama çok ağır psikolojik vakalar da var. Bunları birbirinden ayırdetmek çok zor olmalı. Hasta olduğunu anlamanın imkansız olduğu insanlar yada kendi dünyasında yarattığı şeye tamamiyle inanıp bunun etkisiyle yaşayan ve davranan insanlar var sonuçta. Bence şeytan çıkarmaya çabalamak burada yanlış bir tercihmiş..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu konuda yazmak istememe rağmen malesef aramızda farklı inançlarda insanlar bulunabileceğinden ve yazdıklarımın daha önce başıma geldiği gibi sonuçta İNSAN olan her kişi ve düşüncesine değer verilmesine dayanan hoşgörü kuralları nedeniyle yazamıyorum.Benim inanç ve düşüncelerime göre yazdığım yazılar bu şekilde inanmayan insanları incitebilir...

şimdiden özür diler...affınıza sığınırım....

bağışlayan ve esirgeyen allah (c.c.) ın adıyla....

not : paylaşımın içinde ayrıca teşekkürler..gerçekten güzel oldu.forumumuzun giderek daha kaliteli ve kültürel bir forum olması için katkılarından ötürü sana ve diğer tüm arkadaşlara teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI
paylaşımın içinde ayrıca teşekkürler..gerçekten güzel oldu.forumumuzun giderek daha kaliteli ve kültürel bir forum olması için katkılarından ötürü sana ve diğer tüm arkadaşlara teşekkürler...[/b]

bende teşekkür ediyorum hepinize ilk önce bu forumu açan mescaline...
çünkü öğrenmek istediğimiz veya bilmediğimiz o kadar çokşey varki burada bunları bulmak beni çok mutlu ediyor.ve dediğin gibi herkesin görüşlerine saygı duyarak paylaşmak...en önemlisi bu bence. :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(oguz3259 @ 6 09 2006, 18:27 ) 9138[/snapback]

bu konuda yazmak istememe rağmen malesef aramızda farklı inançlarda insanlar bulunabileceğinden ve yazdıklarımın daha önce başıma geldiği gibi sonuçta İNSAN olan her kişi ve düşüncesine değer verilmesine dayanan hoşgörü kuralları nedeniyle yazamıyorum.Benim inanç ve düşüncelerime göre yazdığım yazılar bu şekilde inanmayan insanları incitebilir...

şimdiden özür diler...affınıza sığınırım....

bağışlayan ve esirgeyen allah (c.c.) ın adıyla....

not : paylaşımın içinde ayrıca teşekkürler..gerçekten güzel oldu.forumumuzun giderek daha kaliteli ve kültürel bir forum olması için katkılarından ötürü sana ve diğer tüm arkadaşlara teşekkürler...
[/b]

BU konuyla ilgili düşüncelerini merak ediyorum,lütfen bizimle paylaş.
isteyen okur istemeyen gözlerini kapar. :mad:

paranormal olaylarda,bilimsel ve dinsel bilgilere ihtiyacımız olduğunu düşünürüm hep.yanlışım varsa düzeltin.
kime hangisi uyuyorsa onu okusun.yok derdi ilim değil de başka bişeyse,neyse bişey derdimde kalsın hiç yeri değil
iki gündür beynimi yediniz,psikopat oldum valla :mad:
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(canocan @ 6 09 2006, 18:39 ) 9144[/snapback]

.ve dediğin gibi herkesin görüşlerine saygı duyarak paylaşmak...en önemlisi bu bence. :)
[/b]

şimdi benim görğşlerimede saygı duyulmasını istiyor ve oğuz bey in bu konudaki düşüncelerini bilmek istiyorum. :mad:
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslında çoğu kişi emilynin içine gerçekten şeytan girmediğini ve ilaçlara devam edilseydi emily'nin kurtulabileceğini düşünüyordu. doktorlar o zamanın koşullarıyla annaliese emily rose'un sara hastalığına yakalndığını söylemişti. ancak ailenin bulunduğu bölgenin kilisesinin pederi emily'nin içine şeytan girdiğine aileyi inandırdı. ve emily'e şeytan çıkarma ayinin uygulanması gerektiğini anlattı. aile dindar olduğundan peder'e karşı çıkmadılar. doktorların sara teşhisi koydukları emliy'e verdikleri ilaçlar, emily'nin hayal ve halüsünasyon görmesini engelleyecek olan sakinleştiricilerdi. peder şeytan çıkarma ayini yapalırken emily'nin şuurunun yerinde olması gerektiği incındaydı. ama emily'nin kullandığı ilaçlar bunu olanaksız kılıyordu. peder bu yüzden emily'nin ilaçları bırakması gerektiğini aileye ve emily'ye bildirdi. emily pedere çok güvendiği için ilaçları bıraktı. artık şeytan çıkarma ayini için gerekli olan şartlar sağlanmıştı. 21 eylül 1975'te ilk ayin gerçekleşti. ve 1976 yılına kadar 25'in üzerinde tekrarlandı.fakat hiç birinin emily'ye bir faydası olmadı. bu süreç içerisinde iş çok ileriye gitmiş, emily duvarlardaki çivileri dişleriyle sökmüş, örümcek ve çeşitli böcekler yemiş, tırnaklarını kırmış ve vücüdunda çeşitli yaralar oluşacak kadar kendine zarar vermiştir hatta işi daha da ileriye kendi idrarını içmeye kadar götürmüştür. emily rose 01.07.1976 tarihinde hayata gözlerini yumdu. şu an mezarı dünya üzerinde en çok ziyaretçi toplayan mezarlardan biri olup, katolikler onun bir sembol olduğunu söylemektedir. tüm katolikler emily rose'un kendini inançsız insanları inandırmak için feda ettiğine inanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet bunlar dışında haram olanı kullanarak yani büyü yaparakta (yine allah (c.c.) ın izni ile kurtulabilirsiniz.ancak imanınız gitmiş olarak yaşarsınız....

konu ile ilgili yorumum budur...

yani yanlış inanış ve yöntemlerlede cin çıkarılabilir..hayatta her şeyin bir doğru birde eğri yolu yaratılmış...imtihan için....

o değilde yazdık yazdık...şimdi gürültü kopacak...

:biggrin:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yok sımdı dogruyu solemek gerekırse bence seytan cıkarma ayınlerı cok saçma yaptıkları vs kesınlıkle bunu kabule dıorum ortacagdan(o donem ozellıkle hrıstıyanlar ıcın nası bı donem oldugnu hepımız bılıoruz az cok zaten) kalma zavallı epılepsıymıs ztn ama bunun yanında nette okumustum sızofrenı gbı bı durumları varmıs iş o boyutlarda yanı aa buarada konuyla alakası pek yok ama yanlıs anlasıldıgımı dusunuorum bı konuda ben allaha ınanan bı ınsanım yanı ınancsız fln dıılım muslumanım zaten yanı dun yazıcaktım bunları ama dısardaydım oyuzden nese

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(oguz3259 @ 6 09 2006, 19:48 ) 9169[/snapback]

evet bunlar dışında haram olanı kullanarak yani büyü yaparakta (yine allah (c.c.) ın izni ile kurtulabilirsiniz.ancak imanınız gitmiş olarak yaşarsınız....

yani yanlış inanış ve yöntemlerlede cin çıkarılabilir..hayatta her şeyin bir doğru birde eğri yolu yaratılmış...imtihan için....

[/b]

yok abi niye gürültü kopsun :) Burası Gnosis. Türkiye'nin Saygı ve Paranormal Kaynaklar Platformu :) yazdıklarına katılıyorum. ama kıza acıdım hakkaten... Emre'ninde dediği gibi kırsal kesimlerde belkide şizofren olan insanlara içine cin girmiş muamelesi yapıyolardır... keşke bilgilendirilebilseler
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ALINTI(oguz3259 @ 6 09 2006, 19:48 ) 9169[/snapback]

[/b]

gürültü kopartacağın alnını karışlarım :biggrin:

vur dedik öldürmüşün :biggrin: yazdıkların çok güzeldi.okurken kendimden geçtim,o kadar net o kadar açıktıki anlamamak ve inanmamak için aptal olmak lazım.

ben dinimin gerektirdiklerini bir bir yerine getiremiyorum.bazı günler oluyorki,ibadetim şükürden öteye gitmiyor. :( çok üzülüyorum.
amaaaaaaaaaaaa ALLAH tan gelen her şeyi kabul ediyor ve inanıyorum.ben yapamasamda
,yapana sonsuz saygı besliyor,helal olsun diyorum.

sana da helal olsun oğuz,yaş olarak büyüksün fazla değil ama,ben genede elinden öpüyor saygı bizden diyorum :wink:
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

paylasim icin tesekkurler...

1970'lerin ortasında Almanya'da Anneliese Michel isimli genç kızın başından geçen olayları ele alan, gerçek bir hikayeden yola çıktığı için insan ırkının en derin dehlizlerine yolculuk ettirerek ve din, tanrı, şeytan, inanç, varoluş gibi konuları sorgulatarak filmi daha da farklı bir yere koymamızı sağlayan bir film the Exorcism of Emily Rose.

Gerçek hikayede; 1968 yılında epilepsi teşhisi konulan Anneliese, 1970-74 arası kısmi felç olduğu, etrafta şeytani yüzler ya da hayaller gordüğü pek çok atak yaşamaya başlar.Kendisi aynı zamanda koyu katoliktir.Zamanla ruhuna şeytan girdiğine inanmaya başlar ve gittiği doktorlar ve aldığı ilaçlara rağmen ataklarda hiç bir azalma olmaz, tersine hem sayılari hem de şiddetleri zamanla artmaya devam eder.74-75 arası bir kaç kez şeytan çıkarma için kiliseden izin istenir, fakat kilise kabul etmez.

Almanya'daki katolik kilisesi en sonunda 75 eylülünde şeytan çıkarma işlemi için izin verir ve 2 rahibi görevlendirir.Eylül 75'den temmuz 76'ya kadar şeytan çıkarma seansları haftada 2-3 sefer olarak devam eder.Bu arada kızın durumu iyice kötüleşir, hiç bir şey yememeye başlar, ancak ilaç ile uyutulup yemek verilecek kadar ağırlaşır.Ailesinin evinde kalan Annaliese, kriz anlarında bağırmaya başlayıp, evin içinde çırılçıplak koşuşturmakta, kendi idrarını içmekte, örümcek ve dışkı yemekte, anlaşılamayan lisanlarda ve ses tonlarıyla konuşmakta hatta hastalığı kendi kendine zarar verme boyutuna kadar ulaşmaktaymış.Bazen iki-üç erkek ancak zapt edebiliyormuş.Ve tabii psikolajisi de zamanla kötüleşiyor, bu arada seanslar devam ediyor, rahipler hep seansları kayıt ediyormuş.Yaklaşık kırk kaset dolmuş ve son seans 30 haziran 1976'da olmuş.1 temmuz'un öğle vaktinde anna son nefesini vermiş.

Ölümünden sonra ailesi ve rahipler hakkında dava açıldı.Ölüm sebebi açlıktı...Dava uzun süre Avrupa'da epey ses getirdi.Psikologlar ve doktorlar şeytan çıkarma sırasında kaydedilen kasetleri dinledi.Sonunda bu duruma sebep olanların anna'nın ailesi ve rahip olduğuna karar verildi.Kısaca rahipler ve ailesi zaten epilepsi hastası olan kızı belki de farkında olmadan etkilemiş, yaptığı hareketlere sebep çıkarmışlardı.Koyu katolik olan anna ise bunlardan rahatlıkla etkilenmiş olabilirdi.Mahkeme kararı sonucunda, ailesi ve rahipler altı ay ceza aldı.

Daha sonra katolik kilisesi açıklama yaparak anna'nın ruhuna şeytan girmesi gibi bir durum olmadığını söyledi.Hatta bu kararın ardından Vatikan, rituale romanum'un tekrar incelemeye aldı ve 98 yılında yeni bir versiyonunu yayınladı.Katolik kilisesinin şeytan çıkarma için katı kuralları vardır.Bunlar 1614 yılından beri rituale romanum adı altında kabul görmüş ve uygulanmıştır.Fakat incelemeyle birlikte adı değiştirilip, exorcismis et supplicationibus quibusdam oldu.

Film, Emily Rose'un(anneliese michel) ölümüyle açılıyor ve ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle suçlanan rahibin mahkemeleriyle devam ediyor.Mahkeme boyunca geriye dönüşlerle Emily Rose'un yaşadıklarına şahit oluyoruz.Bu arada rahibin avukatlığını üstlenen agnostik Erin Bruner'in Tanrı'yı, varoluşu ve inancı yeniden sorgulamaya başladığında, film artık bizim için de bir sorgulama niteliğini taşımaya başlıyor.

Film, sanıldığı gibi saf korku barındırmıyor.Yanında bir çok öğeyi de canlandırıp, size farklı bir korku filmi deneyimi kazandırıyor.Mahkemedeki geri dönüşlerle yaşananları öğrendiğimiz için hem şeytan filmlerine farklı bir açıdan yaklaşıyor hem de uzun mahkeme sahneleriyle mahkeme filmi hissi vererek türe de değişik bir bakış açısı getiriyor.

+13 yaş sınırıyla şeytan filmlerinin hep +18 olmayacağını kanıtlamış,(bu amerika için geçerli, çünkü türkiye de +18 ile vizyona girmiştir), izleyenleri etkilemeyi başarmış bir psikolajik gerilim, korku filmi.Sonundaki "bugün emily nin mezarı gayri resmi bir türbeye dönmüş ve binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir" yazısıyla işin ciddiyetini kavratabilmiş bir film.

Mahkeme sahnelerinde aslında gerçek/inanç arasında kalmış insanların tartışmasına şahit oluyorsunuz.İnancın tabularının bilim ile yıkıldığını görüyoruz.Agnostik avukata şeytani güçler musallat olduğunda, film istediği kadar bilimin tarafını tutsun, jüri rahibi mahkum etsin, hiç bir değeri olmuyor.Madem iki unsurun savaşını izliyoruz, ikisini de eşit şartlarda savaştırmalısın.Biri yensin diye, devreye her gece 03:00'de lucifer'ı sokmadan da bunu başarabilmelisin...(bu son paragrafın kaynağı ekşisözlüktür)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

film ve bir zamanlar nick olarak kullandığım emily rose ( gerçek adıyla analise ) ' un hikayesi beni oldukça etkilemişti. aslında film adındaki exorcism kelimesinden ötürü hep 1973 yılındaki Exorcist filmi ile kıyaslandı ve pek çok kişi tarafından beğenilmedi. ama konuya ve filmin bütüne baktığımızda bunun daha çok bir mahkeme filmi olfuğunu görüyoruz.emily'e olanlar flashbacklerle anlatılıyor. ( tabii bu arada olayı araştıran kadın avukatın yaşadığı garip olaylar da var ) film bizi de ikilemde bırakıyor. bunlar şeytanın kendisi mi yoksa zihnimizin ilüzyonları mı ?

analise hakkındaki kişisel görüşüm ağır bir sara vakası olduğu ve tedaviyi red ederek çok trajik bir şekild eöldüğü yönünde.

filmdeki şeytanın isimlerini saydığı sahne ise favorimdir.

Lucifer !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Guest StarDestroyer

Yanlız herkesin kaçırdığı bir nokta var o da şu emily'e ilk demonlar ne zmn geliyodu hatırlıyo msunuz ben hatırlıyorum,gittiği üniversitenin kampüsünde gece yanlız yatarken geliyodu,yani yatakhanelerde bu tip olaylara raslanıyor,yatılı kalmam üniversitede asla tek başıma!Ev tutarım daha iyi!

Yani diyeceğim gerçek olabilir demonlar girmiş olabilir içine o gece tek başınayken....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...