Jump to content

Kapitalizmin Sonu Üzerine Varsayımlar

efIatun

Önerilen Mesajlar

Entropi sayesine eninde sonunda sistemin sonu gelicektir. Ama sormak istediğim insan oğlunun yarattığı doğaya ve insana en uygun kapitalizm ne zaman son bulur ? Doğada Güçlü güçsüzü ezer güç=para'dır. Akıl değil aslında akıl olması gerekirken para eziyor. Bana göre çatlak burdan çıkar. Fazla kafa açmadan benim ileri sürdüğüm varsayım şu

Kapitalizm bir balon'dur bu balonun havası da ''faiz'' aldığınız ekmekten içtiğiniz red label viskiye kadar ürünlerin % 70 i faiz'dir. Durmadan şişen bu balon patlamak zorunda. Sistemi ayakta tutmak için alınan önlemler birgün fayda etmez. Çünkü küçük bir çatlak gemi batırır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

her gün dünyanın sonu üzerine bi kurgum oluyor bu sorunla kendi teorilerimden bahsedebiliyorum şimdi...

doğal kaynaklar tükenecek çok yakın bir zamanda petroller bitecek şirketler ya batacak ya da geri dönüşüme geri dönüşümü olan kaynaklara yönelecek. Ya insan değer bulacak insanların yaşamları arasındaki uçurum kalkacak ne bileyim dünyada milyar dolarlık zenginler olmayacak yani kominizim tarzı bir düzan ortaya çıkacak devletin hazinesinden daha zengin olan olmayacak. Benim yeni dünya düzenim budur.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kapitalist bir sistemde üç sınıf vardır sermaye sahipleri toprak sahipleri ve işciler.Siz kapitalizmin sonu derken üretim araçlarının bir kesimin elinde toplanmasının sonu mu demek istiyorsunuz yoksa seri üretimin sonu mu? Zira biz bugun üretim araçlarının kontrolünü kapitalistlerden alıp proletaryaya versek ve tüm toprakların mülkiyeti de devlete ait olsa bile petrol,çelik,demir gibi input marketinin ürünlerinin tükenmesi seri üretim dediğimiz şeyi bitirir.Demek istiyorum ki bu kapitalizmin sonu olmaz herhangi bir alternatif ekonomik sistemin de sonu olur. Çünki insanların ihtiyaç fazlası üretmediği sadece temel ihtiyaçları kadar tükettiği ve basit küçük barakalarda yaşadığı bir sistemde ekonomi diye bilime dolayısı ile ekonomi ile alakalı bir adlandırmaya gerek yoktur. Faiz balonu dediğimiz şeyde kapitalizmin sonu olmaz sadece büyük ölçekli bir krize neden olabilir.Reel sektör kaynağını finansal sektörden alır. Finansal sektördeki bir tıkanma reel sektörde de tıkanmaya yol açar ama her krizde olduğu gibi insanlar işsiz kalır,işyerleri kapanır 3-4 yıl sonra sistem kendisini yeniden toparlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kapitalizm asırlardır var olan var olan ve üzerine katarak gelişen acımasız bir sistemdir.Bu sistem yine ancak asırları süren ve içeriden çökerterek ortadan kaldırabilir.Öyle pat diye bitti kapitalizm diye birşey olmaz.Bir anda şuan ki sistemin bitmesi kaosa neden olur.Sistem nasıl ki asırlardır sabırla bu seviyeye geldiyse yine asırlar boyu sabırla yok edilir.Bu kendi başına bir sistem değildir kapitalizm insandır.İnsanın var ettiği ve yaşattığı bir yapıdır.Bunun için önce insanın değişmesi gerekir.Buda o kadar kolay birşey değil.Şuan var olan bütün herşey kapitalizm sistemi ile yönetilmektedir.Hastalığın bulaştığı bir insandan bir anda söküp atamazsınız hastalığı.Nasıl ki hastalık yavaş yavaş bulaşıp en sonunda bedeni ele geçirdiği zaman yine yavaş yavaş parça parça sökülüp atılır vücuttan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sizi bilmem ama ben bu sisteme hizmet etmekten memnun değilim ne ruh olarak ne beden olarak, beni huzursuz etmekten ziyade tamamen parçalıyor. Ve ilerleyişini işleyişini gördükçe kahrediyor. Ya itaat et ya öl. kendi adıma durum böyle sizin adınıza ne ?

bugün, ceplerinizde, ürettikleri teknoloji ile tüm hayatlarınızı kontrol ediyorlar. Yarın üretilen ve işleyişi kanıtlanan bir çiple akıllarınıza giricekler bunu görebilmek zor birşey değil çipler peynir ekmek kadar ucuza satılıcak ve hepsi siz kabul ettiğiniz ve onlar istediği için olucak. O gün gelene kadar tanrıya adaleti getirmesi için yalvaracağım. O uyandı ve işitiyor. Artık onlarda biliyor. sonunda kıçını cennetten kaldırıp kardeşlerinin hesabını soracak hakkın yerine gelmesi için kendimi tanrıya teslim ettim. Yalvarışı duyan tanrıya and olsun, ve o yoldan yürüyen kardeşlerime selam olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İdeolojiler, ve ekonomik kuramlar, yönetenlerin elinde birer araçtır sadece. Çıkarlarına uygun olanı kullanırlar. Kapitalizm, sistemin efendileri tarafından sona erdirilecek. Tabi daha önce bir karşı güç çıkıp, işlerini bitirmezse. Bkz: Venüs Projesi ve Zeitgeist Hareketi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel anlatmışsınız.. =) ama bedava çalışmak istemiyorum =D bahsettiğiniz komünizm..

ama kendisinin halka hizmet ve paranın kaldırılcağını söylüyordu ama halkta fakirlik arttı açlıktan ve hastalıktan ölen çocuklar büssürü ölü devlet sürekli askeriyeye para harcıyordu sadece devlet adamları , komutanlar ve çıkarcılar rahat yaşıyordu..ör Sovyetler birliği.. babaannem anlatmıştı kendisi yaşamış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre kapitalizm şu ana kadar hayatımdaki en büyük düşmanımdır.Okulumda, iş yerimde, çocukluğumda her zaman %0.1' lik iğne deliğini bulup beni huzursuz etmeye yetti.Şuan okulların hiç birinde zekaya ihtiyaç duyulmayıp, sadece ve sadece bir şeyleri papağan gibi hatırlamak üzere okul+dershane+ödev

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel anlatmışsınız.. =) ama bedava çalışmak istemiyorum =D bahsettiğiniz komünizm..

ama kendisinin halka hizmet ve paranın kaldırılcağını söylüyordu ama halkta fakirlik arttı açlıktan ve hastalıktan ölen çocuklar büssürü ölü devlet sürekli askeriyeye para harcıyordu sadece devlet adamları , komutanlar ve çıkarcılar rahat yaşıyordu..ör Sovyetler birliği.. babaannem anlatmıştı kendisi yaşamış.

Kapitalizmin tek alternatifi komünizm değildir, anarşizm gibi farklı sistemler de gelebilir. Bunun yanında bahsettiğiniz başarısız komünizm örneğine bakarak bir genelleme yapamazsınız. Örneğin Bulgaristan'da 1990 yılına kadar Bulgar Komünist Partisi iktidarda idi ve ülke komünizm ile yönetiliyordu. Ülke 1960-1990 yılları arasında altın çağını yaşadı, çalışan çalışmayan her vatandaşın cebine 1 ayda harcayabileceğinden çok daha fazla para giriyordu. Vatandaşlar bu sistemden memnun olmasına rağmen dünya memnun değildi, sonunda bu ülke de kapitalizme yenik düştü. Şahsi kanaatimce komünizmin şuana dek en iyi örneğini Bulgaristan sergilemiştir, ancak bu daha iyi bir komünist düzen kurulamayacağı anlamına gelmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kapitalizm de, komünizm de, insan doğasına aykırı sistemlerdir. Anarşizm ise, zaten bir ütopyadır. Başkalarının hazırladığı şablon ideolojileri alkışlayacağımıza, bu sistemi yıkıp, yepyeni, insan doğasına uygun bir düzen kurmanın yollarını aramak gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kapitalizmin tek alternatifi komünizm değildir, anarşizm gibi farklı sistemler de gelebilir. Bunun yanında bahsettiğiniz başarısız komünizm örneğine bakarak bir genelleme yapamazsınız. Örneğin Bulgaristan'da 1990 yılına kadar Bulgar Komünist Partisi iktidarda idi ve ülke komünizm ile yönetiliyordu. Ülke 1960-1990 yılları arasında altın çağını yaşadı, çalışan çalışmayan her vatandaşın cebine 1 ayda harcayabileceğinden çok daha fazla para giriyordu. Vatandaşlar bu sistemden memnun olmasına rağmen dünya memnun değildi, sonunda bu ülke de kapitalizme yenik düştü. Şahsi kanaatimce komünizmin şuana dek en iyi örneğini Bulgaristan sergilemiştir, ancak bu daha iyi bir komünist düzen kurulamayacağı anlamına gelmez.

-------------------------------------------------------

Yaşadınızmıda biliyorsunuz devlet zenginleşir fakat asla halk zenginleşmez her vatandaşın cebine para girse bile ne alabilirki satan kim ki alan kim olsun her kes kendi ektiğini yiyordu zaten süs niyetine giriyor o para =D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-------------------------------------------------------

Yaşadınızmıda biliyorsunuz devlet zenginleşir fakat asla halk zenginleşmez her vatandaşın cebine para girse bile ne alabilirki satan kim ki alan kim olsun her kes kendi ektiğini yiyordu zaten süs niyetine giriyor o para =D

Evet 7 yaşıma kadar Bulgaristan'da büyüdüm ve o zamanlarda da ülke komünizm ile yönetiliyordu. Daha sonra zorunlu nedenlerden ötürü Türkiye'ye göçtük. Ailecek Türkiye'ye alışmada çok zorlandığımızı hatırlıyorum, özellikle Bulgaristan'dan geçtiğimizde Türkiye'nin gözümüze ne kadar fakir göründüğünü de hatırlıyorum. Oysa fakir olan Türkiye değil Türk halkıydı. Tam tersinin komünizmde olması gerekirken (en azından büyük bir kesim başarısız örneklere bakarak böyle düşünürken) cumhuriyetin halkı sömürme yollarından biri olduğunu anlamıştık. O zamanlar Bulgaristan'da devleti yönetenlerden sıkı politikaları gereği kimse memnun değilken sistemden çok memnunlardı ve asla eski sisteme geçmek istemiyorlardı. Kimse de fakir değildi, istediği çoğu şeyi alabiliyordu. İşsizlerin, serserilerin hali bile böyle olduğu için aslında tam da bir adalet söz konusu da değildi.

Ayrıca şuanda ben de bir komünizm yanlısı olmadığımı belirtmek isterim. Kapitalizmin yerine komünizmin geçmesini ben de istemem, sadece ikisinden birini seç deseler komünizmi seçerim. Bunun dışında kapitalizmin yakın gelecekte sona ereceğine ve yerine bir alternatifinin üretileceğine inancım yok. Ancak olabilseydi güzel olurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca şuanda ben de bir komünizm yanlısı olmadığımı belirtmek isterim. Kapitalizmin yerine komünizmin geçmesini ben de istemem, sadece ikisinden birini seç deseler komünizmi seçerim. Bunun dışında kapitalizmin yakın gelecekte sona ereceğine ve yerine bir alternatifinin üretileceğine inancım yok. Ancak olabilseydi güzel olurdu.

Önce inanacaksın; daha sonra da mücadele edeceksin. Büyük değişimler, büyük hayallerle başlar. punitive tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet 7 yaşıma kadar Bulgaristan'da büyüdüm ve o zamanlarda da ülke komünizm ile yönetiliyordu. Daha sonra zorunlu nedenlerden ötürü Türkiye'ye göçtük. Ailecek Türkiye'ye alışmada çok zorlandığımızı hatırlıyorum, özellikle Bulgaristan'dan geçtiğimizde Türkiye'nin gözümüze ne kadar fakir göründüğünü de hatırlıyorum. Oysa fakir olan Türkiye değil Türk halkıydı. Tam tersinin komünizmde olması gerekirken (en azından büyük bir kesim başarısız örneklere bakarak böyle düşünürken) cumhuriyetin halkı sömürme yollarından biri olduğunu anlamıştık. O zamanlar Bulgaristan'da devleti yönetenlerden sıkı politikaları gereği kimse memnun değilken sistemden çok memnunlardı ve asla eski sisteme geçmek istemiyorlardı. Kimse de fakir değildi, istediği çoğu şeyi alabiliyordu. İşsizlerin, serserilerin hali bile böyle olduğu için aslında tam da bir adalet söz konusu da değildi.

bulgaristana gitmedim ama rusyada neler değiştiğini anlatmak isterim Bulgaristan rusyanın kopyası değilmi? şu an rus halkı aç ama eskiden çok daha açtı sürekli askeriyeye yatırım yapıyordu rusyada 1950 lerde bile pazar yokmuş hele süper marketler hiç herkes ektiğini yiyor bence bulgaristanı yanlış tanımışsınız işçi sınıfı slav ülkelerinde çok fakirdi

ve belirtmek isterim o zamanlar adalet yokmuş akşam 11 den sonra silah sesleri yükselirmiş açlık yüzünden hatta babaannemin evindeki duvarda mermi hala izi var yani jandarma devlet gibi bir şey sadece savaşa giriyor tek yaptığı bu.. bu arada Bulgaristan SSCB ye üye bir ülke rusyadaki politika bulgaristandada esmek zorunda bu yüzden ekonamisini halka yansıtmaması gerekirdi garip...

Bulgar komünizmini gözden geçirmenizi dilerim...

EunKyung tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

anarşizm en iyi politika sistemidir ama uygulanması çok zor bir politikadır... kapitalizm halka önem vermeyen burjuvaya önem veren sistemdir.. komünizm daha önce anlattığım gibi halka önem vermez kendi fırsatçılarını besler.. liberalizmi tam açıklayamam bunu bir arkadaş açıklasın hiç görmedim =D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...