Jump to content

Babil Cadısı


Önerilen Mesajlar

Gerçekten beğeneceğinizi düşündüğüm bir kitap :) şu sıralar indirimde zaten ama daha ucuzunu da bulabilirsiniz

konusu ise ; Kadim Mezopotamya kültürü ile simyayı birleştiren soluk soluğa bir roman…

D. J. McIntosh, “Mezopotamya Üçlemesi”nin ilk kitabı Babil Cadısı’nda, Ortadoğu’nun karanlık labirentlerinde dolaşıyor.

2003 yılında Irak işgal edilir, Bağdat’ın başı önüne eğilir. O günlerinde Irak’taki tarihi eserler de yağmadan payını alır. Bağdat Müzesi’nden Asurlulardan kalma paha biçilmez bir yazıt çalınır.

Irak’ın işgalinden birkaç ay sonra New York’ta sanat simsarı Türk asıllı Amerikalı John Madison, hayattaki tek akrabası ağabeyi arkeolog Samuel’ı bir trafik kazasında kaybeder. Kendisi de aynı kazada yaralanır ve günlerce komada kalır. İyileştikten sonra bu kez de çocukluk arkadaşı Hal Vanderlin aşırı dozda uyuşturucudan ölür. Aslında Hal bir cinayete kurban gider. Cinayetin nedeni, İsrailoğullarının peygamberlerinden Nahum’un imzasını taşıyan MÖ 612 tarihli bir yazıttır. Ve Hal bu yazıtı Samuel’dan çalmıştır.

 

Bu olaydan sonra John’a Hal’den yazıtın yerini gösteren bulmaca gelir. Simya, Mezopotamya kültürü, cinayet gibi ipuçları içeren bulmacayı çözmeye çalışan John, kendine yeni müttefikler bulur: Samuel’ın Irak’taki asistanlarından Tomas Zakar ile ağabeyi gazeteci Ari ve Hal’in eski karısı Laurel.

 

Bundan sonra John Madison’ı bekleyen ise New York’tan Türkiye’ye, oradan da savaş halindeki Irak’a uzanan soluk soluğa bir kovalamaca ve zamana karşı bir yarıştır.

Kitaptan :

Son saldırıdan önceki saatlerde, kentin düşebileceğine çok az insan inanıyordu. İştar’ın o mağrur kapılarında ve Dicle Irmağı’nı boydan boya aşan o sağlam köprülerde nasıl olur da bir gedik açılabilirdi? Ülkenin askerleri her yerde hazır ve nazır değil miydi? Aksi ırmağın durgun sularına düşen saray iyi korunmuyor muydu? Devlet başkanı her şeyin iyi olacağına söz vermemiş miydi?

Savaşın ikiz kardeşi olan yağma almış başını gitmişti. Ne sıradan vatandaşların zaten azıcık olan mallarına ne de muhteşem hazine dairesine acımışlardı. Bir et parçası için birbirini yiyen karga sürüleri gibi etrafa üşüşen çapulcular kıymetli fildişlerini, kalsedon ve lapis lazuli taşlarından yapılmış kolyeleri, tapınak heykellerini ve kaymaktaşından vazoları çalmışlardı. Adamın biri, Harmel’in tapınağına ait pişmiş topraktan yapılma bir aslan başını kırıp parça parça etmişti. Yerde bağdaş kurmuş bir başkasıysa Ur lirinin kakmalarını soymakla meşguldü.

14 Nisan 2003’te Bağdat bozguna uğradı ve başı öne eğildi. Kentin hazine dairesi sayılan meşhur Ulusal Irak Müzesi savaşın zayiatlarından biri oldu.

Kalabalığı yararak yürümeye çalışan bir hırsız sessizce hareket ediyordu. Simsiyah saçlı, soluk tenli ve incecik bir adamdı. Sol bileğinde bir iz, kurumuş kan renginde tuhaf bir şekil göze çarpıyordu. Hırsız, ganimetleri kapıp götüren elleri görünce içinden sessiz bir kahkaha attı. Alıp götürdükleri şeyler hakkında zerre kadar fikirleri yoktu. Bir diplomatın yüz karası oğlu olan hırsız, Bağdat’ta on yılını geçirmişti ve müzeyi iyi biliyordu. Bol siyah ceketinin altında, belindeki geleneksel kılıfın içinde, çizgiyi aşma cüretinde bulunabilecek kişiler için bir korsan bıçağı taşıyordu. Buraya iki parçayı aramaya gelmişti. Bunlardan birincisini, kadim Hatra’daki zafer tanrıçasının canlı gibi görünen bakır başını çoktan sırt çantasına yerleştirmişti. Bundan daha da önemli olan ikinci kutsal emanet ise sadece birkaç adım uzağındaydı.

 

http://static.idefix.com/cache/0/270/409870

 

Kaynak : http://www.dogankitap.com.tr

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Babil Kardeşliği

   http://i.hizliresim.com/ND4jkg.jpg   İngiliz araştırmacı yazar David Icke’ye göre Sümer toplumunun gelişmesi ve en üst seviyeye çıkması, Mars’tan geldiği iddia edilen Aryan ırkın, Kafkas dağlarından Orta­doğu bölgesine doğru ilerlemesi ile mümkün olmuştu. Ger­çekten de Sümer, Mısır ve Indus Vadisinde aniden çok ile­ri uygarlık seviyesinde toplumlar ortaya çıkmıştı.   Bugün dünyayı kontrol eden kardeşlik örgütlerinin köke­ni Babil’in Aryan rahiplerine kadar uzanmaktadır.   Eski yazılara ve ef

   , Yer: Komplo Teorileri

  • Babil ve Hitit Astronomi ve Takvimleri Üzerine

   http://img05.blogcu.com/v2/images/big/t/o/p/toplumvetarih/toplumvetarih_1332414716117.jpg Babil Ve Hitit Astronomi Ve Takvimleri Üzerine     Babil Astronomisi   Dr. İmad Ahmed, Maryland Üniversitesi Çeviri: Alp Çetiner   İ.Ö. on yedinci yüzyıla tarihlenen Ammiza-duga’daki Venüs tabletleri hariç, mevcut Mezopotamya astronomik yazıtları İ.Ö. 650 ila 50 yılları arasında yazılmıştır. Bu çiviyazılı kil tabletler astronomik günlükler olarak anılır ve bunlar uzmanların hatasız gözlemleri, profes

   , Yer: Astroloji

  • Adalet Takımı : Babil Kulesi

   http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20090107191857/marvel_dc/images/1/14/JLA_Vol_1_43.jpg http://www.widemovie.it/wp-content/uploads/2014/06/babel.jpg     Çizgi romanı kafanızda bir şey olmadan okumanız daha zevkli olur diye düşünüyorum.   http://www.megafileupload.com/4Kpn/Babil_Kulesi__1_(Enygma&Glint).cbr   http://www.megafileupload.com/4Kpe/Babil_Kulesi__2_(Enygma&TopFury).cbr   http://www.megafileupload.com/4Kpj/Babil_Kulesi__3_(Enygma&TopFury).cbr   http://www.megafile

   , Yer: Çizgi Roman

  • Gözcü nasıl çağrılır (Babil ritüeli )

   Bu evcilleşmemiş Ruhun Rahip'e karşı başkaldırmaması için çok fazla özen gösterilmelidir ve bu nedenle temiz ve yeni bir kase içinde aşağıdaki üç işaret güzel bir üslüpta kase üzerine oyulmaları yada siyah mürekkeple resmedilmeleri gerekir. Kurban olarak taze ekmek, ........ ve Olieribos otu kullanılmalıdır. Bunlar yeni kase içinde yakılmalı ve Mührü oraya koyulmuş olan Gözcünün, kılıcı elde tutulmalıdır. Çünkü Gözcünün çağrısı sırasında orada oturacak ve ayrılması için yekti verildiğinde ayrıla

   , Yer: Witchcraft

  • Gizemler Mısır ve Babil Büyüleri

   bu yeni yazı dizisinde mısırın gizemli maji sanatından bahsedeceğim babili başlığa koymamım sebebi babil majisi ile çok yakın benzerlikler göstermesidir yani babil ve mısırı bir arada işleyeceğim   yazı dizisine mısır tanrıları ile başlayacağım sonra devamı gelecek   tanrılar ve güçleri 1- Osiris : Ölüler Tanrısı. 2- Ptah: Artistlerin ve Madencilerin Tanrısı. 3- Hathor : Ask ve Nese Tanrıçası. 4- Maat: Adalet ve Hukuk Tanrısı. 5- Sobek: Sular Tanrısı 6- Seshet: Yazi Tanrıçası. 7

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...