Jump to content

Forumda Kaç Kişi Pagan, Cadı veya Wiccan?


sirius

Forumumuzda kaç kişi pagan,cadı veya wicca  

417 üye oy kullandı

 1. 1. Forumumuzda kaç kişi pagan,cadı veya wicca

  • Paganım
  • Cadıyım
  • Wiccanım
  • Diğerleri (Aşağıda belirteceğim)
  • Sadece İlgileniyorum


Önerilen Mesajlar

Forumda kaç kişi pagan,cadı veya wiccan bunu merak ediyorum. Diğer seçeğeni pagan kökenli cadılıkla bağlantılı diğer alanları tanımlıyor, mesela şamanizm veya vodoo gibi... Bu dallarla ilgilenen kaç kişinin forumumuzda olduğunu merak ettim. Aynı anda iki kutucuğu işaretleyebiliyorsunuz...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer sadece meraksa hiçbirini işaretlemeyin, zira herkes her şeye karşı merak duyabilir, bu o yolda olduğunuz anlamına geliyor. Bunun yanı sıra hobi tarzı bir ilginiz varsa ama o yolda yürümüyorsanız yine hiçbirini işaretlemeyin. Eğer ciddi anlamda kendinizi o yola ait hissediyorsanız, teorik bilginizin yanında pratik deneyiminiz varsa (çünkü pratik deneyimi olmayan kişi cadı değildir, cadı pratik bir disiplindir) o zaman işaretleyebilirsiniz. :)

 

Bir sınır koyamam ama şurası da bir gerçek hiç çember açmamış (hatta ne olduğunu bilmeyen), athame, kazan gibi malzemelerden bihaber olan bir kişiye biz cadı diyemeyiz. "Ben cadıyım" diyebilmeniz için başlangıç seviyesinde de olsa bilgi ile deneyime sahip olmalısınız. :)

 

Eğer mümkünse, "sadece ilgileniyorum" seçeneğininde eklenmesini rica edeceğim. Onu da işaretleyebilirsiniz. Alakanız sadece ilgi ve merak seviyesindeyse ve o inanca-dine (paganizme vs..) yakın hissediyorsanız "sadece ilgileniyorum" seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir anket açmanı, bir hafta önce “Forum kullanımından şikayetçiyim!” başlığıyla açılan konuda yazdığın yazıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Anketin sonucu senin beklemediğin gibi çıkarsa bunun seni bilgi aktarma yönünden negatif etkilememesini diliyorum.:no:

 

 

Ankete gelirsek pagan ,cadı ,vicca konularında özelleştiğin ve bilgi aktarımını bunlar üzerinden yaptığın için doğal olarak bunların sayısını öğrenmek istiyorsun ama bunlardan olmayıpta bilgi edinmek isteyenlerin sayısıda fazla.

 

 

 

Örneğin diğerleri seçeneğini işaretlemiş biri olarak kendimi anlatırsam.

 

Ben bir okültistim ( okült kelimesini metafizik herşey için kullanıyorum ezoterizmden paganlığa, simyadan kabalaya kadar her şeyi içine alıyor.) amacım, dinleri, mitolojileri, öğretileri v.b. bir ağacın dalları gibi görürsek her okültist gibi ağacın gövdesiyle ilgilenmek. Yani bunların özüyle bu özü kavrayabilmek içinde her din, mitoloji, öğretiyi v.b. karşılaştırmalı olarak incelemek gerekiyor. Bu sayede farkındalık ve tekamülümü arttırmaya çalışıyorum.

 

Bilgili adamla bilge adam arasındaki fark birinde bilgi zihinde tutulurken diğeri bu bilgiyi içselleştirmiş olmasıdır. Başta kitaplar olmak üzere bilgi edinmem on yıldan fazla süredir devam etsede bunların sadece bir kısmını son bir iki yıl içinde içselleştirebilmişimdir. Şu anda tanrı, evrenin yapısı, kanunlar, insanın bunlar içindeki yeri ve hareketi v.b. bir çok konuda belli bir farkındalık seviyesine ulaştığımı düşünüyorum.

 

Forumu takip eden pek çok kişinin farkındalığınında başta moderetörlerin açtığı konular olmak üzere olmak üzere açılan önemli konularla arttığını düşünüyorum.:no:

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İçselleştirmek konusunda Papus a katılıyorum. Az çok her inanışa dair okumalar yaptım hala da yapıyorum fakat örneğin bir şekli vs direk almak yerine o çizgilerin her çizgisinin ne anlama geldiğini neyi tasvir ettiğini bulmaya çalışıyorum. Sonuçta gökten zembille inmedi hiç birşey insanlar bir şeyleri kavrayarak diller şekilleri vs oluşturdu . Kendime özel(diğerlerinden farklı olsun mantığıyla değil) odaklanabiliceğim şeyler üretmeye çalışıyorum. Net pagan ım diyemedim çünkü tabii varlıklarla(kastım dünyadaki) beraber bir mücadele alanı oluşturup oluşturamayacağını araştırıyorum daha çok. örneğin bir dipnotta da bahsetmiştim insan etmenli dünya ne kadar yok oluyorsa üzerindekilerle beraber göremediğimiz dünya varlıkları da bundan etkilencekler. Kendi meditasyon çalışmalarımda, doğayla beraber yaptığım, amacım bir iletişim sağlayıp çıkar yol bulabilmek fakat tanrılar üzerinden bir şey de yapmıyorum. Net bir iletişimde zaten bulunabilmiş değilim. İnsanlar maddi olarak çok gelişti ve bu da mücadeleyi sınırlıyor. İnsanların doğaüstü olarak tabir ettiği şeylere ihtiyaç var kurtuluş olarak. yani meditasyon yapmam çember açıp çağırımlarda bulunmaya çalışmam (odtü ve hacettepe ormanları örnek olarak en yakın onlardı) beni pagan yapmaz zaten ama doğa ruhlarıyla ya da Japon tabiri Boss larla iletişim kurmaya çalıştığım da bir gerçek. Bu yaklaşımım sadece dünyada beraber yaşadığımız tüm canlılar vs mutual yaşamak ve mücadele için doğayı yokeden unsurlar karşısında bir ortaklık sağlayabilmek. Onun dışında evrensel olarak hala bir ortaklaştırma halindeyim. (anlaşılmaz falan yazdıysam eğer özür dilerim ya da açıklayamadıysam. laptop klavyesini bozduğumdan ekran klavyesindeyim ve toparlamak herşeyi yazmak sıkıntı oluyor şuan)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Böyle bir anket açmanı, bir hafta önce “Forum kullanımından şikayetçiyim!” başlığıyla açılan konuda yazdığın yazıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Anketin sonucu senin beklemediğin gibi çıkarsa bunun seni bilgi aktarma yönünden negatif etkilememesini diliyorum.:no:

 

Ankete gelirsek pagan ,cadı ,vicca konularında özelleştiğin ve bilgi aktarımını bunlar üzerinden yaptığın için doğal olarak bunların sayısını öğrenmek istiyorsun ama bunlardan olmayıpta bilgi edinmek isteyenlerin sayısıda fazla.

 

Dürüst olmak gerekirse o konuyla çok alakalı değil. Orada sadece düşündüklerimi aktardım... =) Bir beklentim yok, o yüzden anketin nasıl çıkacağı siteyle ilgili düşüncelerimi etkilemeyecek. Bilgi aktarma yönünden negatif etkilemesi de söz konusu değil zaten. Eğer bilgi aktarımım azalırsa, -ki azalacak bu dönem- bunun nedeni anket değil, çok yoğun bir programımın olması. (projeler, ödevler, tez, öte taraftan kendi kişisel ruhsal yolum ve onla iligli çalışmalar... Dünyevi ve ruhani yönden yoğunum anlayacağınız....) Ben sadece merak ediyorum. =)

 

Zaten bahsettiğin gibi forumumuzda bunlar yok sadece, daha bir çok farklı inanç ve yoldan insanlarda var. Aslında Hepimiz okültüstiz, temel kelime anlamına baktığınızda bir cadıda, bir majisyende bir şamanda okültisttir.... Ama ben özellikle bu konularla sitede var olmak istiyorum. Tabi ki okült konuda kendini geliştirmek isteyen her insan gibi, bende çeşitli konularda çok detaylı araştırmalar yaptım (dinler tarihi, ezoterizm, simya, kehanet, kabala, havass, hermetik gelenek, spiritüalizm, maji, parapsikoloji ve hatta ufoloji :) Bir de bundan 7-8 yıl önce kaynak sıkıntısı çoktu. Bu yüzden bizler tüm ekolleri araştırarak yolumuzu bulduk.) Cadılık ve paganizm daha ilk araştırmaya başladığım zamanda içimde duyduğum çok büyük bir "arzu" ve heyecandı benim için, ama ona rağmen cadılık-paganizm pratikleri yanı sıra diğer tüm ekolleri ve konuları araştırdım, hatta kabaladan havassa kadar pratiklerimde mevcut. Hepsinde de belli bir başarı yakaladım, bu sürecin bana aktardığı şey, tüm ekollerin ortak zemini oldu. Eğer mantığı ve işin ezoterik özünü çözerseniz, her yolda başarı sağlarsınız. Bu zaten bilinçaltının kalıplarını kırmanın yolu.

 

O yüzden size katılıyorum, sizinle benzer görüşlere sahibim. Seçtiğimiz yol ne olursa olsun temel bilgelik ve gidiş yolu neredeyse benzer... Ama benim inancıma göre, her ruhun kendini daha iyi hissettiği ve daha huzurla yürüdüğü ruhuna uygun bir yol vardır. Kişi, her yolu bilmeli, ve her ezoterik inanç hakkında bilgi sahibi olmalıdır ama Kİmisi için bu ruhuna uygun yol yahudi olmasa bile kabaladır, kimisi için havasstır, kimisi için salt tasavvuf veya taozimdir... benim için bu yol cadılık. (Mistik yola ilk başlayacak olanlara bu yüzden tüm ezoterik geçmişi araştırmalarını öneriyorum) haliyle bu konuda paylaşım yapmak istiyorum zira cadılığın ve paganizmin ne olduğu hala TÜrkiye'de bilinmiyor...

 

Sağ el yolu ve sol el yolu, kabala, maji, hermetik gelenek, simya, astroloji, parapsikoloji hatta ufoloji bunların hepsi Türkiye'ye çok iyi tanıtıldı. Hepsiyle ilgili yeterli içerik ve makale var. Siteler kuruldu gruplaşmalar oldu, yurtdışı odaklı orderler burada da kuruldu. Bir zemin oluştu.

 

Ama paganizm ve cadılık hala anlaşılamadı. Türkiye'ye yeni gelen bir kavram değil. Ben ilk cadılıkla haşır neşir olmaya başladığımda (2004-2005 yılları olsa gerek), irtibatta olduğum 5-6 yıllık (belki daha çok) cadılar, wiccanlar ve paganlar zaten vardı... Hatta bir kısmı ilk türk wicca sitesinide açmaya yeltendi ama olmadı. Gnoxiste de ilgi vardı (geçmiş yılların konularından fark edebilirsiniz) Türkiye'ye girişi yeni olmasa da, nedense tanıtılması yeni oluyor... :) İşte bu yüzden bir alt yapının gnoxiste bulunmasını istiyorum, kompleks yazılardan pek hoşlanılmadığı için temel kavramları oldukça basit bir şekilde anlatmaya çalışıyorum.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de düşüncelerimi belirteyim o zaman. "İlgileniyorum" seçeneğini işaretledim.

 

Sadece meraklıyım diyeyim, yani burada yazıları falan okuyorum ama fikrimi falan pek belirtmiyorum. Zaten konu hakkında bir bilgim yok ki, ne fikrim olsun. Aslında başta birazcık ilgilenir gibi olmuştum ama sonra malzemeleri bulamayınca hevesim kaçtı. :rofl: Okunmuş pembe mum falan diyor, nereden bulucam ben okunmuş pembe mumu. :D Ama belki etrafımda pagan falan olsaydı ilgilenmeye devam ederdim herhalde. Bir de "astroloji Türkiye'de tanıtıldı" demişsiniz sirius bey, oraya katılmıyorum. :D Çünkü astroloji deyince benim aklıma üfürükçü sahtekar kadınlar falan geliyor. Pagan, wicca falan deyince kötü bir şey aklıma gelmiyor ama böyle yok demon çağırmaymış falan bunlar da çok uçlardaymış gibi geliyor. Ama sanırım bu fikirleri değiştiremezsiniz. :D Ne yapacaksınız, YouTube'a demon videosu mu yükleyeceksiniz. :rofl: Onun için bence inandıramazsınız herhalde, ben de okuyorum işte yazıları falan(aslında pek okumuyorum, eskiden okuyordum, zaten galiba artık eskisi kadar paylaşım yok bu konu ile ilgili). Alınma olmasın, düşüncelerimi söyleyiverdim. :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Bir sınır koyamam ama şurası da bir gerçek hiç çember açmamış (hatta ne olduğunu bilmeyen), athame, kazan gibi malzemelerden bihaber olan bir kişiye biz cadı diyemeyiz. "Ben cadıyım" diyebilmeniz için başlangıç seviyesinde de olsa bilgi ile deneyime sahip olmalısınız. :)

 

O halde ben bir Cadıyım

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cadı olma asamasındayım ben.. Cokca kaynagım var bilgim var, ama henuz buyuk buyuler ritueller yada baska birsey yapmıs degilim.. Dede tarafı gecmise dayanan bi cadılık var, ordan ilgim basladı ve ait hissediyorum diger konulardan daha cok.. Bi cadıda benim diyilebilir :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Türkiye'de Wicca, Pagan toplulukları hk.

   Merhaba,   Merak ettiğim bir konu var. Bir Pagan'ın kendini yetiştirmesi için, geliştirmesi için ya da başkalarıyla ritüeller gerçekleştirmesi için Türkiye'de topluluklar var mı? Kendini, hayatını bu yönde ilerletmek isteyenler için onlara yol gösterecek öğreticiler bulunur mu, nerede bulunur? Forumda gerçekten çok iyi bilgiler var ama yine de bir öğreticiye, rehbere ihtiyaç var diye düşünüyorum...

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Cadı Toplulukları

   İzmirde yaşıyorum ve bir cadı kovanına, topluluğuna dahil olmak istiyorum fakat bunu nasıl yapacağımı, nereden bulup da iletişime geçeceğimi ve kendimi nasıl geliştireceğimi hiç bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? 

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Cadı Kültü ve Ortaçağda Cadı Avı

   Cadılık ateizmdir; ateizm ise en büyük suç ve günahtır. Cadı şeytani araçlar yardımıyla bir şeyi denetlemeye ve yürütmeye “bilinçli” olarak çalışan kimsedir. Bilinçli olması hukuksal olarak cadılığa yargı yolunu açar. (Jean Bodin) Savaşları, veba salgınları, açlığı, sefaleti, vahşiliği ile ortaçağ; çileli, sert, acımasız bir çağdır. Kilisenin yaymak istediği bilgileri adeta unutarak yeni bir düzen kurmak amacıyla hâkimiyetini sağlamlaştırmak istemesi, eski medeniyetlerin, ilkel toplumların

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Ortaçağda Cadı Avı ve Cautico Criminalis

   Çoktanrılı dönemin bilge kişisi kabul edilen büyücüler, ortaçağda kilisenin yorumuyla “şeytanın uşağı” cadılara dönüştüler. Önce, bütün aksiliklerin sorumlusu olarak yaratıldılar(!) sonra da engizisyon mahkemelerinde öldürüldüler  Friedrich Von Spee, Alman kenti Würzburg’da cadılıkla suçlanan kişilerin itiraflarını işitme şansızlığını yaşamış bir Cizvit papazıydı. Von Spee 1631′de Kilise/Devlet’in masumlara karşı yürüttüğü bu terörist eylemin özünü ortaya koyan Cautico Criminalis (Yarg

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Osmanlı Devleti’nde Cadı Avı Var mıydı?

   İnsanlık, tarih boyunca elde etmek istediği şeyler için pek çok değişik yola başvurmuştur. Bu yollardan biri de hiç şüphesiz, istenilen şey ya da güdülen amaç uğruna doğaüstü güçlerin imdadını çağırmaktır. Böylece büyü, tarih boyunca izi sürülebilecek bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Tarihte bilinen en eski cadı/kâhin, MÖ. 10. yüzyılda, İsrail’in ilk kralı Savulma, savakta öleceğini söyleyen Ender bilicisi Doruğundadır. Eski Yunan’da, Somer da cadılardan söz eder; otlardan, kabuklardan ve sular

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...