Jump to content

Beyniniz Erkek mi? Dişi mi?


ReaLPiLLS

Önerilen Mesajlar

Ne tüm erkekler tamamen eril bir beyne, ne de tüm kadınlar dişi bir beyne sahip. Peki ya sizin düşünme biçiminiz ne kadar feminen?

 

 

Sonunda bilim, erkek arkadaşınızın her zamanki erkeksi davranışlarına bir açıklama getiriyor: kadın ve erkek beyinleri işleyiş olarak birbirlerinden tamamen farklı!

 

"kadın beyni empati kurmaya, diğer insanları anlamaya göre programlanmış" diyor psikolog ve The Essential Difference (Asıl Fark) isimli kitabın yazarı Simon Baron-Cohen. "Erkek beyni ise her şeyin nasıl yürüdüğünü anlama üzerine kurulmuştur. Erkek beynine sahip olanlar direktif verme gibi konularda genellikle daha iyilerdir". Erkeklerin zekaları, onların kadınlardan farklı şekilde konuşmalarına, kendilerini ifade etmesine ve sezgilerini kadınlardan daha farklı kullanmalarına neden oluyor. Aslında, ne tüm kadınlar dişi bir beyne ne de tüm erkekler tamamıyla eril bir beyne sahip.

 

Baron-Cohen'in araştırması her iki cinsiyetin de sadece yüzde 50'sinin kendi cinsiyle uyuşan beyin tipine sahip olduğunu ortaya çıkarıyor. Erkeklerin yüzde 20'si dişi yani "empatik beyne" sahip, kadınların yüzde 20'siyse eril yani "sistematik beyne". Ayrıca her iki cinsin de yüzde 30'u dengeli yani her iki tip beyne sahip. Hangi tip beyne sahip olduğunuzu bulmak için aşağıda hazırladığımız birkaç soruya göz atın. Testimizi tamamladıktan sonra kendi düşünce yapınızın hangisine yatkın olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

 

1. Zamanında tamamlanmamış bir proje hakkında iş arkadaşınızla ateşli bir şekilde tartıştınız. Ne tepki verirsiniz?

 

a. Olabilecek en kötü şeyi aklınıza getirip üzülürsünüz ve hıçkıra hıçkıra ağlarsınız. İşinizi kaybedebileceğinizden bile korkarsınız.

b. Tartışmayı stresli bulursunuz fakat durumu analiz ettikten sonra konuyu geri plana atıp yolunuza devam edersiniz.

c. Her şey yatıştıktan sonra

olay hakkında bir daha düşünmezsiniz. Böyle şeyler bir sonraki gün unutulur.

 

2. Seyahatte, partneriniz farklı bir yoldan gitmeye karar veriyor ve sizden haritaya bakarak yolu tarif etmenizi istiyor. Ne hissedersiniz?

 

a. Çok tedirgin olursunuz. Kesinlikle yön mevhumunuz yoktur ve yanlış bir yola girerseniz bütün hata sizin olacaktır. İmdat!

b. Kabul; severek yapacağınız bir şey değildir aslında. Çünkü harita okumak tamamen ona konsantre olmanızı gerektirir.

c. Çok mutlu olursunuz. Harita okumayı araba kullanmaya tercih edersiniz.

 

3. Telefonda yakın bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz. Sadece sesinin tonundan nasıl bir ruh hali içinde olduğunu anlayabilir misiniz?

 

a. Evet, her zaman.

b. Sadece birkaç dakika konuştuktan sonra.

c. Hayır, öyle çabuk anlayamam. Onu görmem gerekir.

 

4. Eski sevgiliniz hakkınızda dedikodu yayıyor. Ne yaparsınız?

 

a. Onun bu davranışına mümkün olduğu kadar soğukkanlı bir şekilde karşı koyarsınız.

b. En yakın arkadaşınızı arar ve onun hakkında uzun uzun konuşup, yakınırsınız.

c. Çığlık atmak, bağırmak, intikam almak ve bir şeyler kırmak istersiniz.

 

5. Tatile gidiyorsunuz. Havaalanında okumak için yanınıza ne alırsınız?

 

a. Dedikodu dergisi, ünlülerle ilgili haberler ve ilgi çekici yaşam hikayeleri.

b. En çok satanlar listesinden bir kitap.

c. Tarihi roman veya yaşanmış öyküler gibi bir şeyler öğrenebileceğiniz kitaplar.

 

6. Annenizin bir fikrine katılmıyorsunuz. Ne söylerdiniz?

 

a. "Haklısın, ama hiç bu açıdan baktın mı?"

b. "Bir yere kadar seninle aynı fikirdeyim, fakat…!"

c. "Hatalısın."

 

7. En yakın arkadaşınızın iş arkadaşlarıyla buluşuyorsunuz, kendinizi sevdirme planınız nedir?

 

a. Geri planda kalıp, konuşmaya en doğru şekilde nasıl katılacağınızı düşünürsünüz.

b. Başlangıçta sessiz kalırsınız ama bir saat içinde sohbete katılmış olursunuz.

c. Direkt konuya atlarsınız ve dikkatleri üzerinize çekersiniz.

 

8. Moralsiz hissediyorsunuz ve rahatlamaya ihtiyacınız var. Bu durumu arkadaşlarınıza anlatır mıydınız?

 

a. Kesinlikle. Her zaman problemlerinizi paylaşırsınız, sizin için ne kadar kişisel olduğu önemli değil.

b. Belki. Bunu açıklamanız için sizi gerçekten rahatsız eden bir durum olması gerekir.

c. Hayır. Sorunlarınızı kendinize saklarsınız.

 

a şıkkı çoksa;

Dişi bir beyne sahipsiniz

 

kadınların çoğu gibi dişi, empati kuran bir beyne sahipsiniz. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmeyi seven, ilişkileri geliştiren ve etrafınızdakilere önem veren bir yapınız var. "Bu çok kadınsı bir klişe gibi gelebilir ama bilimsel bir altyapısı vardır" diyor Baron-Cohen. "kadınların bakım konusuna önem vermeleriyle ilgili bir teori de binlerce yıl önce erkekler yemek için avlanmaya giderken kadınların çocuklarına bakmalarıdır" diye ekliyor. Sevdikleriniz için endişelenirken kendinizle ilgilenmeyi unutmayın. Anlaşmazlık ve kriz durumunda duygusal davranma ve abartılı tepki verme eğiliminiz var. Böyle durumlarda daha soğukkanlı olmaya çalışın.

 

b şıkkı çoksa;

Dengeli bir beyne sahipsiniz

 

Dengeli beyin sizin mükemmel olduğunuzu gösteriyor. Sizin için ayrılık sonrası birine danışmak son derece normal. Uzmanlar, dengeli bir beynin sahip olunabilecek en iyi tip beyin olduğuna inanıyorlar. İnsanlarla kaynaşmak sizin için çok kolay. Kendi farkındalığınız çok yüksek fakat aynı zamanda hassas bir tarafınız da var. Bu yüzden bir kriz durumunda insanlar size danışmaktan çekinmezler. İki tip beynin etkilerini dengelemeye çalıştığınızdan emin olun.

 

c şıkkı çoksa;

Erkek bir beyne sahipsiniz

 

Birçok kadın sistematik erkek beynine sahiptir. Bu, sizin işleri yoluna koymayla ilgili kararlar verdiğiniz ve duygusal sohbetler yerine uygulamalı aktiviteleri tercih eden mantıklı bir kişi olduğunuz anlamına geliyor. (Erkek beyni olanlar karşılıklı etkileşim konusunda iyi olmadıkları için zor insanlar olarak bilinirler). Zor durumlarda kontrolü ele alan ilk siz olursunuz ve dobra konuşmanızla tanınırsınız. Bu, özellikle empati kuran dişi beyinlerle sorun yaşamanıza neden olabilir. Sosyal ilişkiler konusunda biraz pratik yapın ve bir şey söylemeden önce dikkatlice düşünün.

 

ALINTI

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • 2 dişi ifritin kavgası

   hayatımda en şaşırdığım olaylardan biri buydu 3-4 hafta oldu ama hala şaşkınlıgı içerisindeyim kendi iletişime geçtiğim varlıklar aracılığıyla o aleme gittim bildiğiniz hani doğudaki konaklarvarya 3-4 tane dağın ortasında konak var orda yaşıyorlar neyse biz duruyoruz karşıdan köylü kadın elbiseli yüzü buruş buruş eskimiş kadın karşıdan geliyor boyu 1.50 yaşı teyzeler gibi düşünün hani olurya 90 yaşınlarında öyle diğeride benim yanımda diğer karşıdan gelen sen kimsinki karşımda duruyon dedi diğer

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • Burçlara Göre Kadın ve Erkek Tipleri

   Kova, İkizler, Yay erkekleri > Zodyak'ın kötü çocukları. Umursamaz tipler gibi görünebilirler ama aslında düşündüğünüzden çok daha fazla önemserler. Koç, Aslan, Akrep erkekleri > Onlar sizin şövalyeniz ve parlak zırhınızdır. Çok baskıcı olduklarını düşünebilirsiniz ama yaptıkları herşey sizi sevdikleri içindir. Boğa, Başak, Oğlak erkekleri > Ailelerine iyi bakarlar ve sözlerini mutlaka tutarlar. Yengeç, Balık, Terazi erkekleri > Aile odaklı erkeklerdir ve size destek olurlar. K

   , Yer: Burçlar

  • Erkek ve Dişi Kuvars Kristali

   Geçen gün doğal taş mağazasında geziyordum ve bir sürü birbirinin aynısı kristal kolyelerin içinden tek başına duran camsı özellikte içinde su damlacıkları olan bir kristal dikkatimi çekti ve içim taşa çok ısındı hemen aldım.   bu bir kuvars kristaliymiş ve erkek bi kuvars olduğunu anladım.biraz araştırma yaptım sizlede paylaşıyorum..   aldığım kristalin uyumlu burçlar arasında kendi burcum koç burcuda gözüme çarptı google araştırmalarım sonucu ayrıca o sırada ekstra bir korunmaya ihtiyaccım v

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • kadın - erkek ilişkilerini etkileyen faktörler

   öncelikle merhaba, kadın ve erkek arasındaki ilişkiyi etkileyen psikolojik faktörlerle alakalı bazı düşüncelerim ve sorularım var. psikoloji aşırı derecede ilgili olduğum ve sevdiğim bir alan. insanların karakterlerini, çekiciliklerini, güçlerini vb. şeyleri simgeleyen, yansıtan, aktaran şey nedir soruna cevap aradığımda bazı şeyler fark ettim. bir freud belgeselinde tesadüfen bu sorulardan birine cevap buldum. erkeklerin kadınlar üzerindeki çekiciliğini arttıran en önemli faktörün "kadının düny

   , Yer: İnsan Psikolojisi

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...