Jump to content

Lammas - Lughnasadh Anlamı, Çalışmaları ve Solitary Ritüeli - Lammas kutlu olsun!

sirius

Önerilen Mesajlar

Lughnasadh yani 1 Ağusots, ilk hasadın başladığı gündür. Üç hasat bayramından ilkidir. Aynı zamanda bugün Güneş’in son kez en yüksek noktasında olduğu ve kışın tesirlerinin ilk kez başladığı gün olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple bugün güneş tanrının ölüşü ve hasat tanrıçasının yükselişi kutlanırdı. Özellikle eski bazı pagan kabilelerde bir cenaze merasimi gibi güneş tanrı adına merasim düzenlendiği ve özel çelenklerle yas tutulduğu, tekrar dirilene kadar güneş tanrının uğurlandığı bilinmektedir.

http://www.thewitchesway.co.uk/images/Lammas%20Sims.jpg

Bugün antik dönemlerde, ilk haset edilen mısırdan (veya başaktan) bebek yapıldığı ve eve bereket getirmesi açısından bütün yıl boyunca bu bebeğin şöminenin üzerine asıldığı bilinmektedir. Ayrıca yılın ilk ekmeği yapılır ve tanrıçaya sunulurdu. (siz bunun yerine hilal şeklinde kekler yapabilirsiniz) Her ne kadar tanrının gücü azalsa da, tanrıça tüm bereketini sunmaktadır. Hatta tanrı ölüyor gibi gözükse de inanca göre tanrıça’nın içinde çocuk olarak yaşamaya devam etmekdir. (İnanca göre güneş tanrı olan Lugh toprak tanrıçasıyla evlenir ve kendi solar enerjisini tanrıçanın bedenine aktararak kendini kurban eder. Bu Güneş tanrının azalışı ve bereketini toprağa son kez aktarışını sembolize eder)

Altar ve ev bugün buğday, arpa, yulah gibi tahillerle ayrıca bitkiler ve meyvelerle dekore edilir. Bugün gelecek yıl için kullanacağınız bitkileri, çiçekleri, tahılları veya tohumları toplayın ve kurutmaya başlayın. Ayrıca hazır bitkiler tazeyken yıl içinde o bitkilerin enerjisini kullanmak adına özel yağlar yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak bugün soğan ve sarımsaktan örgüler veya uygun bir cadı merdiveni yapabilirsiniz (İçine çeşitli tılsımların, tüylerin yerleştirildiği düğümlü uzun iplik) Soğan güneş için kutsaldır (şekli sebebiyle)

lughnasadh’da kullanılan bitkiler; altınbaşak, şakayık otu, yonca çiçeği, civanperçemi, kediotu, mersin, gül, ayçiçeği, haşhaş, mine çiçeği, mantar, buğday, mısır, çavdar, yulaf, arpa, pirinç, sarımsak, soğan, böğürtlen.

Renkleri; sarı, turuncu, altın rengi, kırmızı ve bu tonlar

Tanrıları; Güneş tanrıları; lugh, apollo, dummuzi, taranis, tina

Tanrıçaları; Demeter, Ceres, Dana, İsis (Antik Mısır'da özel günüdür), Luna, Gaia, Toprak tanrıçaları

Aletler ve semboller; Mısır, cornucopias, kırmızı-sarı çiçekler, tahıl demetleri (buğday, arpa, yulaf), mısır bebekleri, ekmek basketler, mızrak, kazan, orak, tırpan, harman aletler, kutsal ekmek, hasat edilmiş bitkiler, şenlik ateşleri yabanmersini, ekmek veya kurabiyeden yapılmış tanrı figürleri, fallik semboller.

Bugün yapılabilecek aktiviteler;

*Lammas Ekmeği Yapmak;

Bunun için varsa ekmek makinanızı kullanın yoksa fırınınızda bir ekmek yapabilirsiniz. Özellikle mısır unlu ve çavdarlı ekmek yapmaya özen gösterin. Bu ekmeği yaptıktan sonra atlarınızda ritüel sırasında kutsayın ve tanrı tanrıçaya adayın. Ardından bir dilim ekmeği yiyin ve ailenizle arkadaşlarınızla paylaşın. Ekmeğin bir kısmını ayırın ve doğaya götürüp, toprağa gömüp oradan uzaklaşın. Eğer ekmek yapmak zor ise kekte yapabilirsiniz. Keke kuru kayısı, kuru üzüm eklemeyi unutmayın. (Bu ekmek geleneksel olarak adanır ve yenir veya ateşe atılır)

*Bitki toplamak.

Bugün yakın bir ormanlığa gidin ve bulabildiğiniz taze bitkileri toplayın. Her topladığınız bitki için bir tohum bırakmayı unutmayın.

*Cadı şişesi Yapma

Bugün doğaya çıkın ve taze bitkiler, hoşunuza giden nesneleri toplayın. Ardından bunları bir şişeye koyun tanrı ve tanrıçaya seslenerek kutsayın ve üzerini kutsanmış su ile kaplayarak şişenizi kapatın. Ardından evinizin önüne veya yakın bir yerine bu şişeyi gömün. Bu şişe evinize kış boyunca korunma ve bereket getirecektir.

*Mısır koçanı bebeği.

Bu yıl adet olarak mısır koçanından veya başaklardan bebek yapımı vardır. Ayrıca mısır koçanıyla sunağınızı da süsleyebilirsiniz. Bunun için nette çeşitli videolar olduğu için yapılışını vermiyorum. Görsel olarak izlemek yapmak açısından daha kolaydır, sadece mısır koçanı, istiyorsanız kurutulmuş çiçekler, saç için mısır püskülü, ip ve makas gibi aletlere ihtiyacınız var. (Çeşitli tahıllardan da örgüler meydana getirilebilir, bunlar tanrı ve tanrıçanın sembolleri şeklindedir)

http://dailywicca.com/wp-content/uploads/2011/07/IMG_14871.jpg

*Bereket kesesi

Mısır, buğday vb.. malzemelerden oluşan bir kese

*Lammas Tütsüsü (Lammas yeniden doğuş tütsüsü)

bir tutam fesleğen

yarım tutam tarçın

bir tutam kişniş

2 tutam altın başak (bulamazsanız mısır unu)

1 tutam süpürge otu

yarım tutam biberiye

2 tutam pelin otu

1 tutam civanperçemi

(isteğe bağlı olarak kurutulmuş elma çiçeği)

*Meditasyonlar;

Geçmişi gözden geçirme, bitmemiş ve yarım kalmış işleri, çözülecek sorunları düşünme ve onlar için yardım isteme. Solar enerjinin toprağa geçişi ve toprağın ısınması bereketi yayması. Hasat edilme, ölüm ve doğum arasındaki denge, dönüşüm, yeniden doğuş, güneş tanrı üzerine meditasyon.

*Bereket ve Adalet içn ritüeller

Solitary Lammas Ritüeli

Altarınızı, buğday, başak, mısır koçanı ve benzeri hububatlarla süsleyin. Bir adet mevsim meyvelerinden sepet yapın. Tanrı ve Tanrıça için yaptığınız ekmeği ve şarabı hazır bulundurun. Ekmeği tanrı’nın, şarabı tanrıça’nın önüne koyun. Altarınızda bir küçük kapta toprak ve ayrı bir kapta birkaç adet buğday tohumu olsun.

Altarınız sarı, turuncu ve bu tonlarda mumlar koyun ve bunları yakın. Tütsünüzü yakın.

Şimdi çemberinizi açın, elementleri bu gece size eşlik etmeleri için çağırın.

1-Tanrı ve Tanrıça Çağırımı

Ardından Kuzeye dönerek şunları veya bunlara benzer şeyleri söyleyin;

Çemberimi, Tanrıyı ve tanrıçayı onurlandırmak

bu özel günün kutlamak için açtım

Ey Güneş Tanrı , Ey toprağın hasatın Tanrıçası

Çağırıyorum sizleri kutsal çemberime

Eşlik edin bana tüm bilgelinizle

-tanrı ve Tanrıça mumlarını yakın-

2-Ekmek ve Şarap Kutsama

Ekmeği yavaşça havaya kaldırın ve seslenin;

Ey tanrım ey tanrıçam

İlk hasadın kutsal gününde

Yaptım bu kutsal ekmeği bereketinizle

Bu kutsal günde size adıyorum bu bereketin ekmeğini

Verin bana hasadın ve döngünün sihrini

Tüm bilgeliğinizle Kutsayın bu ekmeği

Kutsayın şimdi dört yönün elementleri

Kutsansın bu ekmek havayla, toprakla, suyla ve ateşle

Dolsun şimdi bu ekmek elementlerin, tanrının ve tanrıçanın sihriyle

Üzerine kutsal pentagramı çizin ve üç kere bu duayı okuyun. (Pentagramda üç kere çizilecek.)

Ardından şarabı kaldırın ve aynı şeyleri şarap için söyleyin. (Tabi değişiklikler yaparak). Bu kutsama işlemlerinden sonra ekmekten koparın ve ağzınıza atın ve şunları söyleyin “Işık hiçbir zaman ölmez sadece şekil değiştirir”, ardından şaraptan birkaç yudum alın. Yavaşça “Kutlu olsun” diyin ve bunu üç kere tekrarlayın.

Bu noktada gözlerinizi kapatarak ekmek ve şarabın sihrini hissedin.

3-Güneş Tanrıyı Uğurlama

Kazanınızda bir ateş yakın. Ardından mısır koçanından bir bohça yapın ve içine tütsünüzden koyun. Ardından bu bohçayı ateşe atın ve şunları deyin;

“Bu ateş yaşam ateşidir. Bu ateş Güneş Tanrı’nın ateşidir. Bu lugh’un helios’un apollon’un ra’nın ateşidir , flamma vitae”

Şimdi toprağı alın ve ateşe toprağı atın ta ki ateş sönene kadar;

“Güneş tanrı yeniden dirileceğin güne kadar uğurluyorum seni. Bereketin için şükranlarımı sunuyorum. Işık hiçbir zaman yok olmaz, sadece şekil değiştirir!”

Şimdi buğday tanelerinizi elinize alın ve onları havaya kaldırın

“Senin kutsal toprak annemize kendini feda etmen gibi, bu buğdayları da toprak annemizin rahmine gömüyorum. Senin ölümsüzlüğünün sembolü olan buğdayı sana adıyorum.”

Şimdi buğdayları toprağa gömün. (daha sonra ormanlık bir alana adak olarak gömeceksiniz).

Bundan sonra başka yapacağınzı ritüel varsa onları yapın.

4-Meditasyon, Şükür, Dua

İşlemeniz bittikten sonra meditasyon yapın, içinizdne geldiği gibi dua edin veya dans edin. Burada bir chant söyleyebilir veya bilgisayardan lammasa özgü bir müziği açarak onun eşliğinde dans ederek enerjirnizi yükseltebilirsiniz

Lammas Chantlarına örnek;

-1-

Doldur toprağı bereketinle

Gelsin tahıl gelsin yiyecek

Soğuk aylar var önümüzde

senin ısın onlara huzur verecek

-2-

Hoof and Horn, Hoof and Horn,

All that dies shall be re-born

Corn and Grain, Corn and Grain,

All that falls, shall rise again!

(Toynak ve Boynuz, Toynak ve Boynuz

Hepsi ölür yeniden doğmak üzere

Mısır ve Tahıl, Mısır ve Tahıl

Hepsi düşer yeniden yükselmek üzere)

Ritüelinizi tamamladıktan sonra tanrı ve tanrıçayı şükranlarla uğurlayın. Elementleri uğurlayın , enerjiyi topraklayın ve çemberinizi kapatın. Sirius

Lammas kutlu olsun!!!

http://4.bp.blogspot.com/_hG25RSJdfdE/TFb5GSk6hRI/AAAAAAAABtc/p78H_FAd4v0/s1600/lammas24%5B1%5D.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Işık hiçbir zaman yok olmaz, sadece şekil değiştirir!”

Bu söz gerçekten çok güzel, şimdi fark ettim. :)

Ekeceğim tohumlar yine fasulye tohumu olacak sanırım. :D Ancak bu tohumları bu defa sorumsuzluk edip de ilgilenemeyeceğim bir yere ekmeyeceğim... :confused:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

*Meditasyonlar;

Geçmişi gözden geçirme, bitmemiş ve yarım kalmış işleri, çözülecek sorunları düşünme ve onlar için yardım isteme. Solar enerjinin toprağa geçişi ve toprağın ısınması bereketi yayması. Hasat edilme, ölüm ve doğum arasındaki denge, dönüşüm, yeniden doğuş, güneş tanrı üzerine meditasyon.

''Hasat edilme, ölüm ve doğum arasındaki denge, dönüşüm, yeniden doğuş, güneş tanrı üzerine meditasyon'' nasıl yapılır?

Bu arada Lughnasadh yaklaşmışken konuyu yukarı taşımak iyi oldu sanırım ^.^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Meditasyondan kasıt farkında olmaktır. Yani misal hasat etme nedir? İmgelersiniz, tohumun ekilmesi, yeşermesi, büyümesi, doğru zamanda hasat etme, yoksa çürümesi... İnsan hayatında neleri hasat ederiz; bir işe girişiriz, fikir ve niyetle tohum ekeriz, emekle büyütürüz vs. gibi. Burada o süreçlerin üzerine düşünmek, onları imgelemek ve onlar üzerinden kendi hayatımızda ki metaforik gelişimleri bulmak. Çünkü bizim "modern" diye tabir ettiğimiz bu zamanda bile herşey doğanın kanunlarına göre işler. Meditasyonun anlamını araştırabilirsiniz, forumda var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...