Jump to content

Reenkarnasyon

nevermore

Önerilen Mesajlar

İKİNCİ KEZ DÜNYAYA GELMEMESİ (REENKARNASYON) İÇİN KİŞİNİN HANGİ DÜZEYE ULAŞMASI GEREKİR?

Kabalacılar, barındırdıkları elementlerin hepsini (N-R-N-H-Y: ruhun 5 bölümü, Nefeş-Ruah-Neşhama-Haya-Yihida) mükemmelize edinceye kadar bütün ruhların reenkarne olması gerektiğini söyler. Ancak pek çok insan ruhu, bu 5 bölümün hepsine değil, sadece Asiya dünyasından olan Nefeş bölümüne sahiptir.Bu açıdan bakarsak, kişinin kendi ruhu içinde, yalnızca sahip olduğu ruhun bir kısmını düzeltmesi gerektiği söylenebilir. Bu düzeltme yapıldığında zaten ruhun bütünü düzeltilmiş olacaktır.Bütün ruhların, ilk insan Adem A’rişon’un ruhunun uzantıları olduğunu bilmek gereklidir.Bilgi ağacının günahının sonucunda, ilk insanın ruhu 600.000 ruha bölünmüştür. Eski kutsal kitaplarda yer alan Adem’ın “ışığı” (Zei’ra Ila’a olarak adlandırılır, aynı zamanda üst mükemmellik), benzersiz, bütün ve tek iken, günah anında ansızın yayılmış ve pek çok ışığa parçalanmıştır.İyi ve kötü (günahtan sonra) birbirine karıştıktan sonra klipanın (saf olmayan güçler) kutsallığını koruyabilmesi amacıyla geniş bir yapı oluşturulmuştur. Klipadan korunmak için yaradılışın yedi gününün ışığı çok küçük parçalara bölünmüş ve bu ışık parçaları klipanın gücünü bastırmıştır. Denizler aşırı bir ülkede yaşayan oğluna yüklü miktarda altın para göndermek isteyen bir kral vardı. Ülkesinde yaşayanların hepsi hırsız ve dolandırıcıydı. Hiçbir elçiye güvenilemezdi. Peki, kral ne yaptı? Altın paraları küçük parçalara böldü ve her bir parçayı çok sayıda elçiyle gönderdi. Her bir elçi de bu kadar önemsiz küçüklükte bir miktar için kralın öfkesini üstüne çekmeyi göze alamadı.Aynı şekilde, bir grup ruh günler içerisinde, klipanın bilgi ağacı günahı sonrası kuşattığı bu kutsal kıvılcımları üzerlerine çekebilir.“Ruhlar” içsel ışığı, “günler” dışsal ışığı temsil eder. İçsel ışık bugüne kendini yansıtırken, onu çevreleyen dışsal ışık geleceğe yansımada bulunur. Bütün küçük para parçalarının bir araya gelmesi Adem’in günahı işlediği sırada O’nu saran orijinal ışığı sembolize eder ve bu bütünlük tekrar sağlandığı zaman düzeltme işlemi tamamlanmış olur.Bütün insanlar Adem’in ruhunun küçük bir parçasından doğmuştur. O, ruh bir parçasını düzelttiğinde reenkarne olma gereğini ortadan kaldırmış olur. Kişi sadece sahip olduğu bu küçük ruh parçasını düzeltebilir. Kitaplarda: “bir gün diğeriyle, bir an diğer bir anla ve bir kişi de bir diğeriyle karşılaştırılamaz. Ama herkes kendi payına düşeni düzeltmek durumundadır.” diye yazar.Her doğanın seçme şansı vardır, çünkü kişi dünyaya günahsız gelmez. Kabalacıların anlattıkları gibi “hamile kalmayı sağlayan melek (layla adı verilmiştir), damlayı aldı ve Yaratan’ın önüne getirdi. Yaratan’a dedi ki: Dünyanın hakimi! Bu damlanın zayıf ya da kuvvetli, akıllı ya da aptal, zengin veya fakir, kötü veya günahsız olduğu önceden belirlenemez.”Kişi günahsız doğmaz, çünkü içindeki iyilik veya kötülük önceden belirlenir, ancak bu seçim kişinin özgür iradesine bırakılır. Kendi çabası ile herkes kalbini temizlemeli ve ruhun sahip olduğu parçasını düzeltmelidir. Böylece insan bütün olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazıdan anladığım ;

Dünyadaki tüm insanlar tek bir varlığın, ilk insan Adem'in parçalanmış bedenleri, enejileri. Ve biz insanlar doğum-ölüm döngüsünden kurtulamadığımız sürece Adem tek ve bütün olamayacak. Reenkarnasyon döngüsünden kurtulmak için tam olarak nasıl bir yol izlenmeli anlatılmıyor ama o da insanın kendi iradesinde saklı zaten. Düşündürücü bir yazı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hindistana bakarsak aşağı yukarı bu konuyla ciddi anlamda bağdaşan insanlar var bu da beni pek şaşırtmıyor çünkü eğitimsiz ve yoksuluk insanları eski bir yaşsam felsefesinde kitlemiş bu da reenkarnasyon dedikleri bence bir efsane.

Ben kabulenmem ki eski bir hayatımda eşek kedi köpek olduğuma ya da eski bir vücüdumda bir savaşcı bir prens

ya da başka bir şahsiyet olduğuma.

Nedeni de yok çünkü reenkarnasyon hiç bir zaman kanıtlanmamış ve bir sürü soru ortaya atmış bir teori.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

reenkarnasyon terimi dönüşümden ortaya çıkmıştır mesela doğada herşey bir dönüşüm içindedir hiç bir şey israf olmuyor buda reenkarnasyon terimi bunu keşif edenler genelde doğayla ilgilenenler asyalılar hindular flan düşünmüşler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Reenkarnasyona inanıyorum,yaptığım hipnozlarda gördüm kanıt sayılırmı bilmem ?. İnsanın bir kere sınırlı koşullarda doğup ölmesinden ve sonra bu yaşamdan dolayı hesap vermesinden ve ebedi hayata bu yaşamdan dolayı karar verilmesimden bir çok kez bedenlenip ruhun tekamülü inancı çok daha mantıklı tutarlı bir inanç,kimse tek bir sınavla sonsuzla dek yargılanamaz .Ölümden sonra yaşama ve diğer alemlere inanıyorsanız reenkarnasyon fikri çok daha tutarlıdır ve batıdada çok yaygınlaştı.insan olan hiç bir varlık bir daha hayvan bitki vs olarak yaşamaz burası batıl.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aklıma bir soru takıldı, ilk insan Adem'in ruhu 600.000 parçaya bölündü ise, daha fazla insanın oluşması için daha fazla ruh gerekmiyor mu? Doğuran kişinin ruhunun bir parçası mı oluyor evlatlar o zaman? 600.000 kişi yaşamıyor sonuçta dünyada. Yeni ruhlar oluşuncada bu Reenkarnasyon olmuyor. Sonuç olarak biri öldükçe biri doğsada, dünya nüfusunun son 10 yılda nasıl arttığını biliyoruz. Dünyada nüfus arttıkça daha fazla ruh gerekmiyor mu? Ruhlar dönerek yeni bedenlere girse bile bi yerden sonra yeni ruhlar gerekiyor dünya nüfusu arttığı için? Yani ruhlar oluştukça yok olmayıp dönüyor, fazla beden oluşuncada onlar için yeni ruhlar mı oluşuyor? Çok karışık sordum soruları ama umarım bilgili biri sorularımı anlayarak beni aydınlatır. :ermm:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aklıma bir soru takıldı, ilk insan Adem'in ruhu 600.000 parçaya bölündü ise, daha fazla insanın oluşması için daha fazla ruh gerekmiyor mu? Doğuran kişinin ruhunun bir parçası mı oluyor evlatlar o zaman? 600.000 kişi yaşamıyor sonuçta dünyada. Yeni ruhlar oluşuncada bu Reenkarnasyon olmuyor. Sonuç olarak biri öldükçe biri doğsada, dünya nüfusunun son 10 yılda nasıl arttığını biliyoruz. Dünyada nüfus arttıkça daha fazla ruh gerekmiyor mu? Ruhlar dönerek yeni bedenlere girse bile bi yerden sonra yeni ruhlar gerekiyor dünya nüfusu arttığı için? Yani ruhlar oluştukça yok olmayıp dönüyor, fazla beden oluşuncada onlar için yeni ruhlar mı oluşuyor? Çok karışık sordum soruları ama umarım bilgili biri sorularımı anlayarak beni aydınlatır. :ermm:

Şuna dikkat etmemiz gerekiyor. Maneviyatta (Yani kabala çalışmasında) bahsedilen her şey manevi bir anlam taşır. Yani Dalların Dilini kullanır, bu dünyadan bahsetmez. 600.000'den kastettiği şey manevi güç. Bu dünyada yaşayan iki ayağının üzerinde gezenler canlılardan bahsetmiyor.

Not: Yazı Rabaş'a ait.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazıdan anladığım ;

Dünyadaki tüm insanlar tek bir varlığın, ilk insan Adem'in parçalanmış bedenleri, enejileri. Ve biz insanlar doğum-ölüm döngüsünden kurtulamadığımız sürece Adem tek ve bütün olamayacak. Reenkarnasyon döngüsünden kurtulmak için tam olarak nasıl bir yol izlenmeli anlatılmıyor ama o da insanın kendi iradesinde saklı zaten. Düşündürücü bir yazı..

Şimdi,

İlk insan olarak nitelendirdiği Adem, yürüyen ilk insan değil. Maneviyatta insan yaratana benzeyen demek. Bir seviye diyebiliriz. Döngü, kurtulmak vs. vs. için kabala çalışması yapmak gerekiyor.

Bney Baruh şuan kabala bilgeliğini aktaran tek kurum. Online öğrenim merkezi ve ilgili bütün yazılar için; kabala.info.tr adresine bakabilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Reenkarnasyonlarımı hatırlamamız çok kötü

Kişi maneviyatta ilerledikçe sadece kendi değil bütün insanlığın geçmişini görebilir. Öte yandan her reenkarnasyonlar arasında zaten manevi edinimini taşıyorsun. Hatıra olarak anımsamasanda niteliklerin devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zamanında dönemin meşhur spiritüalistleri tarafından yapılan bir ruh celsesinden alıntı paylaşayım sizinle . :)

Karma olduğuna göre reenkarnasyon var mı ? diye silver birche sorarlar . Onun cevabı ise şudur ;

Reenkarnasyon vardır fakat , genellikle tarif ve izah edildiği anlamda değil . Dünyanızda bir spiritüel elmas vardır ki çok , pek çok fasete sahiptir . Bu fasetler , tecrübe kazanmak ve kendi kotalarını elmasın ışıltısına ilave etmek için sizin dünyanıza gelirler . Böylece enkaarne olan şahsiyetler o tek ferdiyetin tezahürleridir. Gerçekten ortada bir problem yok . İnsanlar teşevvüşe düşüyor ve geçence falanca idim , gelecekte bir başkası olacağım . Şeklinde konuşuyorlar . Önemli olan bu değildir . Önemli olan , pırlantanın bütününe ilave edecek bir kotaya sahip olmaktadır , bu anlamda reenkarnasyon vardır .

Buradan çıkarmamız gereken daha fazla insan için daha fazla ruh olması gerekmiyor mu ? gibisinden düşünce modelleri değil . Reenkarnasyon ölüm ve yenilenme ile iç içe bağlantılı bir olgudur ki , ölümde zaten transformasyon (Şekil değiştirmeden ibarettir) . yenilenme ise yani rejenerasyon yani , o da insanın bir boyuttan daha ileri bir boyuta geçmesi ve bu geçişler için yeni bir akışkanlık kazanmasıdır . Bu dünya hayatında da oldukça gerçekleşebilen olgulardan biridir . Kişinin farkındalık seviyesi ve dönüşüm yeteneği ile yani tekamül seviyesi ile paraleldir .

Yani arkadaşlar yeni bir kişilik yeni bir ruh oluşumu yok . Sadece hayatın büyük ruhunun ; ezeli ve ebedi doğal yasalarına göre düzenlenen ruhsal tezahürler vardır . Sahip olduğunuz dünyevi kişilik yani sosyal tipoloji sizin ebedi ve spiritüel benliğinizi oluşturmaz zaten . O sadece bir araçtır .

En önemli reenkarnasyon yasalarından biri de şudur ;

Ruh kendisini ancak karşıtlar ile tanımlayabilir . Ne olduğunu öğrenmek için , ne olmadığını deneyimlemesi gerekir .

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi,

İlk insan olarak nitelendirdiği Adem, yürüyen ilk insan değil. Maneviyatta insan yaratana benzeyen demek. Bir seviye diyebiliriz. Döngü, kurtulmak vs. vs. için kabala çalışması yapmak gerekiyor.

Bney Baruh şuan kabala bilgeliğini aktaran tek kurum. Online öğrenim merkezi ve ilgili bütün yazılar için; kabala.info.tr adresine bakabilirsin.

İlk insan Adem derken ben de günümüz fiziksel insan formunu kastetmedim aslında. ''Adam Kadmon'' diye geçen bir ismi de var. İnsan denen varlığın yedi farklı bedene sahip olduğu ve en üstte bulunana doğru tekamül ettiğini de duymuşsunuzdur.

Adam Kadmon diye aratırsanız güzel bilgiler bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlk insan Adem derken ben de günümüz fiziksel insan formunu kastetmedim aslında. ''Adam Kadmon'' diye geçen bir ismi de var. İnsan denen varlığın yedi farklı bedene sahip olduğu ve en üstte bulunana doğru tekamül ettiğini de duymuşsunuzdur.

Adam Kadmon diye aratırsanız güzel bilgiler bulabilirsiniz.

Ben gelen olarak söyledim hocam. AK zaten yaratandan önceki üst dünya. Yanlış anlama. :")

Mahfer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...