Jump to content

Johann Weyer'in Demon Listesi

Gwaine

Önerilen Mesajlar

Sitede daha önce Goetia demonlarının listesi verilmişti, burada benim verdiğim liste ise Johann Weyer’ın Pseudomonarchia Daemonum (Liber officiorum spirituum) adlı kitabındaki listedir. Reginald Scott, Discoverie of Witchcraft adlı eserinde gerçek büyük demonların bu listedekiler olduğunu iddia etmiştir, ancak XX.yy’da yaşamış olan majisyenlerin geneli bu liste yerine Goetia’da ki demon listesinin doğru olduğunu kabul eder. Ayrıca doğru şekilde uygulandığında Goetia’nın diğer demon çağırma yöntemlerinden daha güvenli olduğunu kabul ederler.

Weyer’in Demonlar Listesi

1.Bael

2.Agares

3.Marbas, alias Barbas

4.Pruflas, Bufas

5.Amon, Aamon

6.Barbatos

7.Buer

8.Gusoin

9.Botis, Otis

10.Bathin, Mathim

11.Purson, alias Curson

12.Eligor, alias Abigor

13.Leraie, alias Oray

14.Valefar, alias Malephar

15.Morax, alias Foraii

16.İpos, alias Ayporos

17.Naberius, alias Cerberus

18.Glasya Labolas, alias Caacrinolaas veya Caassimolar

19.Zepar

20.Bileth

21.Sitri, alias Bitru

22.Paimon

23.Belial

24.Bune

25.Forneus

26.Ronove

27.Berith

28.Astaroth

29.Foras, alias Forcas

30.Furfur

31.Marchosias

32.Malphas

33.Vepar, alias Separ

34.Sabnacke, alias Salmac

35.Sidonay, alias Asmoday

36.Gaap, alias Tap

37.Shax, alias Scox

38.Procell

39.Furcas

40.Murmur

41.Caim

42.Raum, Raim

43.Halphas

44.Focalor

45.Vine

46.Bifrons

47.Gamigin

48.Zagan

49.Orias

50.Valac

51.Gomory

52.Decarabia veya Carabia

53.Amduscias

54.Andras

55.Andrealphus

56.Ose

57.Aym, Haborim

58.Orobas

59.Vapula

60.Cimeries

61.Amy

62.Flauros

63.Balam

64.Allocer

65.Saleos

66.Vuall

67.Haagenti

68.Phoenix

69.Stolas

Not: Bu demonlarla ilgili açıklamaları bilerek çevirmedim, yazının başındada belirttiğim gibi listenin doğruluğu tartışılır... Bunun listenin büyük bir kısmı Goetia’da da geçer, sadece bu listede adları değiştirilmiştir. Bazılarının birden fazla adı mevcuttur, ikinci adlarınıda yanlarına yazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belirttiğin gibi çoğu zaten goetia da var olan isimler . Weyer'in listesini kullanan kişi yada topluluklar da konu ile ilgisi olan kişilerce bilinir bu yüzden bana da değişik sorular gelmemesi için çok fazla yorum yapmayacağım . Sadece şunu söyleyebilirim goteia dan çok daha inandırıcı bir listedir benim için ;) teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası her iki listede doğru olabilir, ancak yeterliliği tartışılır. Bu listeler sadece büyük denilen demonları içeriyor. Fakat Lemegeton'un tamamını incelediğimizde daha fazla bilgi elde ediyoruz. Lemegeton'un tamamında pek çok küçük demondan da bahsedilir(Küçükten kastım bu listelerdekiler kadar güçlü olmayanlar).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...