Jump to content

Ateizm bana hiçbirşey sağlamıyor...

Rapit

Önerilen Mesajlar

ateizm bana hiçbir şey sağlamıyor.

hiç sağlamadı ve sağlamayacak da.

beni iyi hissettirmiyorya da rahatlatmıyor.

hasta ya da kötü hissettiğimde yanımda bulunmuyor.

ihtiyaç duyduğum zamanlarda, müdahale edemez.

beni nefrete karşı korumuyor.

başarılı olmamı ya da kaybetmemi umursamıyor.

gözlerimdeki yaşları silmiyor.

gidecek hiçbir yerim olmadığında yapacağı bir şey yok.

bana bilgece sözler söyleyip, akıl vermiyor.

bana dikte eden öğretileri yok.

bana neyin iyi ya da kötü olduğunu gösteremez.

kimseye ilham ve heyecan vermiyor.

hedeflerime ulaşmama yardım etmiyor.

eğlenirken ne zaman duracağımı söylemiyor.

tek bir ruhu kurtarmış değil.

başardığım hiçbir şey için takdir etmiyor.

dizlerimin üzerine çökerek yalvarmamı sağlamıyor.

inanmaya zorlamıyor.

sonsuza kadar işkence etmiyor!!

başkalarına nefretle ve aşağılamayla bakmamı öğretmiyor.

neyin doğru ya da yanlış olduğundan bahsetmiyor.

kimin kime aşık olamayacağını söylemiyor.

kimseye nereye ait olmadığını söylemiyor.

hayatın yaşamaya değer olduğunusize düşündürmüyor.

bana hiçbir şey sağlamıyor,evet, bu doğru.

ateizm bana hiçbir şey sağlamıyor,çünkü ondan bunu istemedim hiç.

ateizm hiçbir şey sağlamaz,çünkü buna ihtiyacı yok.

din ise size her şeyi vadeder,çünkü ondan istediğiniz bu.

din ya da iman sahii olmaya ihtiyacınız yok.

bunu istiyorsunuz,çünkü güvende hissetmeye ihtiyaç duyuyorsunuz.

ben gerçekliği hissetmek istiyorum,daha fazlasını değil.

bu yüzden ateizm bana her şeyi sağlıyor!!

DİNİN ÇOK EVVELDEN ÇALDIĞI HER ŞEYİ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki söyle bana.Tanrı sana ne sağlıyor? Sınavına girerken dua etmek seni zararın neresinden kurtarır? İnanca göre dualar şekillenir.İnancın eğer kuvvetliyse ne söylediğin önemli değil.Yani mesela seni dua ettiren korkuyu uzaklaştıran duan değildir sadece inancın kuvvetli oluşundandır.İnsanın DNA'larına kazınmış birşey bu.Her tanrının isteği aynıdır değişmez ki.Ama söyle bana düştüğünde bir çukura tanrının seni kurtarmasını mı beklersin? Zaman geçer anlarsın.O sadece alışılagelmiş bir varlıktır,olmamıştır,yokluktur.Sonra kendin tırmanmaya çalışırsın.Kendi emeğinle,kendi kirli tırnaklarında o çukuru delersin.Tanrı var mıdır? Yok mudur? Konuları beni pek ilgilendirmez.Ama benim bildiğim tanrı kelimesi böyle olmaz.İnsanlar çok korkunca duaya sığınırlar daha çok.Rahatlamak için bu inandıklarından değil.Sen şimdi nereden geldiğini bilmiyorsun,bedenini kendin seçmiyorsun.Sana verilen hayatta ve bedende yaşamaya mahkumsun.Ve bu bir denge.Ruh yer değiştiriyor.Sırf insan bu hakikatı anlayana kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ateizm ve ya herhangi bir din.. farketmez insanlar kendilerini inanrkende çok rahat kandırabilirler inanmazkende.bu sadece bir varlığa inanışla alakalı bişey değildr bence. sana göre din insanların sadece dediğin gbi kendini tatmin için uydurup sonrada onu benmsedikleri bu sayede kolaya kaçtıkları bir olgudur.ama bir inanana, dinini varlığıyla özdeşletirmiş olan insana ateizm bir hiçlik,saçmalık ve resmen güme gitme gibi bişey gelebilir. sen kendini gerçekçiliğinle tatmin edersin o kendini sağlama almışlık hissiyle.ama doğru tektir ve bilemezsin.insanlar herşeklde kendilerini kandrırlar. önemli olan ne şekilde kendi iç huzurunu sağladığındr bence.bu yzden bu tartşmaları gereksz bulmuşumdr hep

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ssschwarzzz bende bir zamanlar böyle düşünürdüm.İnsanların uydurduğu birşey diye.Ama öyle değil.Bir yaratıcı var,bize arada gerçekten yol gösteriyor.Ama biz göremiyoruz çoğu zaman.Bu inanç dediğim namaz kılmakla veya dua etmekle ilgisi yok.Dinin de yalnışları var.Ben de nasıl olduğunu tahmin edemiyorum ve nasıl yaptığını da bazı işaretler gördüm kendi özümle ilgili ve yaratıcının gerçekten beni izlediğini anladım.Ama dediğim gibi tatmin etmedi bunlar.Nasıl geliştiğini,oluştuğunu da bilmiyorum bana göre ''hiçbir madde yoktan var edilemez,hiçbir madde vardan yok edilemez'' düşüncesi peki madem bir yaratıcı var peki onu kim yarattı? sorusuna çok takılmışımdır.Ama nasıl oluyor bilmiyorum bu büyük bir sır çok derin bir hakikat o yüzden çözemiyorum ama olduğunu biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İslam'dan aldığım tadı hiç birşeyden almadım... Belki bilardo. Ama yok lan İslam daha güzel :D

Şaka bir yana, insan kendisine tapmalıdır. Bu bencillik veya üstün görme olarak olmamalıdır elbette. Çünkü insanları başıboş bırakınca en zeki ve en değerli varlığın kendisi olduğunu sanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İslam'dan aldığım tadı hiç birşeyden almadım... Belki bilardo. Ama yok lan İslam daha güzel :D

Şaka bir yana, insan kendisine tapmalıdır. Bu bencillik veya üstün görme olarak olmamalıdır elbette. Çünkü insanları başıboş bırakınca en zeki ve en değerli varlığın kendisi olduğunu sanıyor.

Dünyada şu an başka varlık görünüyorsa insandan daha zeki bana göstermeni isterim.Zeka bakımı bir yana insan yaradılış bakımından yada bu gezegene getiriliş bakımından iman edecek tipte olmayıp tamamen öldürme kaabiliyetine yetenekli bir canlıdır.Öncelikle bende yaratıcıya inanıyorum.Ama şu anda ki tüm dinlerin açıkları var.Bu geçmiş zamanlarda olan olaylardan oluşmakta.İnsanın üstün görmesi bencillik değil,eğer öyle olsaydı senin islam dininin kitabında insanın yeryüzündeki en üstün varlık olduğu da yazmazdı.Bu sadece fazla özgüvenin getirdiği birşey.Ama evrende tek bir insan yok.O yüzden kendi türümüzde üstünüz diyebilirim.Herkesin dini kendine inanç esasları kendine beni ilgilendirmez.Ama bildiğimiz yaratıcı tanıdığınız gibi değil,zaten daha onu tanıyanınız yok.Alışılagelmiş ve ezberlenmiş sözleri burada hergün tekrar ediyorsunuz.Sizce yaratıcı sizin önünüze herşeyi bu kadar kolay koyarmıydı? Tamam kutsal kitaplar var.Ama sadece ibadet ve ayetler daha çok yer alıyor.Gerçek sırlarını hanginiz biliyorki daha zevkin doruklarını tatmaktasınız? Onun her daim seni takip ettiğini,gözlediğini ezberden bilmeseydin nereden düşünebilecektin? Öncelikle yaratıcının varlığını bulman gerek.Kendi özünle beraber.Adem ve Havvadan gelmedik.Bu en basit uydurmacalardan biri.Herkesin insan haricinde belli bir türü var.Dinlerin herzaman kişiyi inandırma ve karanlığa götürmesine karşıyım.Akıllı olan dinin sadece iyilik ve ahlak konularını ciddiye alır.Zaten gerisini istesenizde çözemezsiniz.O hakikate vardığını düşünen kişiler daha yerinden bir adım bile atamadılar.Ben yaratıcımın benimle bağdaştığını biliyorum kendime göre kanıtlarım var ama.Peki ya senin? Kur'an haricinde , İbadet yerleri haricinde onun kendini sana gösterdiği yer oldumu? İşte kimisi hergün 5 vakit namazını kılar,dua eder.Kimisi hiçbirini yapmaz ama hakikati bilir,öğrenir.Çünkü yaratıcıya giden ilk adımlar dua ve namazdır islama göre.Hristiyanlara göre vaaz'dır vs vs.Ama hiçbiriniz bilemezsiniz bunların önemli olmadığını.Önemli olan sadece inançtır.Varlığına inanmaktır yaratıcının.Gerisi sadece gösterişten ibaret.En büyük ibadet zaten onun bilincinde olmaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dünyada şu an başka varlık görünüyorsa insandan daha zeki bana göstermeni isterim.Zeka bakımı bir yana insan yaradılış bakımından yada bu gezegene getiriliş bakımından iman edecek tipte olmayıp tamamen öldürme kaabiliyetine yetenekli bir canlıdır.Öncelikle bende yaratıcıya inanıyorum.Ama şu anda ki tüm dinlerin açıkları var.Bu geçmiş zamanlarda olan olaylardan oluşmakta.İnsanın üstün görmesi bencillik değil,eğer öyle olsaydı senin islam dininin kitabında insanın yeryüzündeki en üstün varlık olduğu da yazmazdı.Bu sadece fazla özgüvenin getirdiği birşey.Ama evrende tek bir insan yok.O yüzden kendi türümüzde üstünüz diyebilirim.Herkesin dini kendine inanç esasları kendine beni ilgilendirmez.Ama bildiğimiz yaratıcı tanıdığınız gibi değil,zaten daha onu tanıyanınız yok.Alışılagelmiş ve ezberlenmiş sözleri burada hergün tekrar ediyorsunuz.Sizce yaratıcı sizin önünüze herşeyi bu kadar kolay koyarmıydı? Tamam kutsal kitaplar var.Ama sadece ibadet ve ayetler daha çok yer alıyor.Gerçek sırlarını hanginiz biliyorki daha zevkin doruklarını tatmaktasınız? Onun her daim seni takip ettiğini,gözlediğini ezberden bilmeseydin nereden düşünebilecektin? Öncelikle yaratıcının varlığını bulman gerek.Kendi özünle beraber.Adem ve Havvadan gelmedik.Bu en basit uydurmacalardan biri.Herkesin insan haricinde belli bir türü var.Dinlerin herzaman kişiyi inandırma ve karanlığa götürmesine karşıyım.Akıllı olan dinin sadece iyilik ve ahlak konularını ciddiye alır.Zaten gerisini istesenizde çözemezsiniz.O hakikate vardığını düşünen kişiler daha yerinden bir adım bile atamadılar.Ben yaratıcımın benimle bağdaştığını biliyorum kendime göre kanıtlarım var ama.Peki ya senin? Kur'an haricinde , İbadet yerleri haricinde onun kendini sana gösterdiği yer oldumu? İşte kimisi hergün 5 vakit namazını kılar,dua eder.Kimisi hiçbirini yapmaz ama hakikati bilir,öğrenir.Çünkü yaratıcıya giden ilk adımlar dua ve namazdır islama göre.Hristiyanlara göre vaaz'dır vs vs.Ama hiçbiriniz bilemezsiniz bunların önemli olmadığını.Önemli olan sadece inançtır.Varlığına inanmaktır yaratıcının.Gerisi sadece gösterişten ibaret.En büyük ibadet zaten onun bilincinde olmaktır.

Yani herşeyin doğrusunu sen biliyorsun :blink: Ademle Havadan gelmediğimizi nerden biliyosun? Bu kadar emin konuştuğuna göre bir bilgi var elinde :) Nerden geldiğimizi kimse ispatı ile sunamaz.İnsanlara kendi inanç şeklini empoze etmeye çalışma.Bu etik bir davranış değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

inanmaya zorlamıyor.

Bu yazıdan bazı şeyleri eleştireceğim ama çok çok iyi de bir yazı. Mavi ile belirli bölümler seçtim....

Sizi iyi hissettirmez, rahatlatmaz... Korkunç bir alandasınız çünkü. Mutlak doğru yok çünkü hiçbir konuda. Herşey elinizden kayıp gider. Ivan Karamazov'un ünlü sözü ile

"Tanrı yoksa herşeye izin var" Bir özgürlük çıkar buradan. Laneti hissedersiniz, ama lanetleyeni bulamazsınız. Olumsuz duygulardan en önde geleni, Umutsuzluk, sık sık

geri dönecek, bunaltacaktır sizi. Şimdi sorun bir : Bu neden böyle?

Valla, yazı sizinse performansınıza hayran oldum burada. Eğer Teizm'e bir saldırı olarak yorumlanırsa çok güçlü bir saldırı. Ne diyebilirim? Bir Teist olarak arada böyle dolaylı, ince bir nefret ulaştırırım ben de... Zaten dolaylı da olsa Tanrı'dan hiç nefret ettiği anlar olmadığını söyleyen biri hem kördür, hem de ruhunun derinliklerinde bir yalancı.

Asıl üzerine konuşmak istediğim iki bölüm var: Biri yazınızın bu bölümü

Yok yani sonsuz işkenceyi hakeden. Nefreti, aşağılamayı hakeden de yok... Harika! Biri bilerek, isteyerek şu bu ucuz çıkarı uğruna kendisinin güçlü olduğu zeminde kötülük

yapmaktan geri durmuyor. Ve bunun hesabı sorulmasın!.. Sonsuz işkence yok. Kötülerin sonsuza kadar varolması Adil Tanrı'ya uyun olmaz. Bir süre işkence var. Tıpkı kendilerinin yaptığı gibi kendilerine yapılmak üzere bir süre. Sonra yokoluveriyorlar. Dürüst olun bu konuda, gündelik hayat tecrübelerinizi gözden geçirin. Cezasız kalmış nice iğrenç şey bulacaksınız kolayca. Ne olsun yani? Hesabı sorulmasın? Hayır, bunu istemiyorsunuz aslında.

Kimin kime aşık olamayacağına gelince :) Siz hiç 70 yaşında bir bayana aşık oldunuz mu? Eğer avatarınızdaki siz iseniz 17-18 yaşlarındaki kızların size aşık olma olasılığı çok çok düşüktür. Onlarda aşık olma tolerans aralığı 30-40 gibidir. Güçlü, koruyucu, bakıcı, "eskiden" elde edilememenin acısıyla motive olmuş baba figürüne aşık olurlar. Siz 40-45 yaş gibi cinsel yaşamı sorunlu kadınların aşık olabileceği bir görüntü sergiliyorsunuz. Belki 14-15 yaşlarında yeni yetme kızlar da size aşık olabilir. Ama onlar da ellerinin altında olgun erkek figürü yoksa, çevre o figürden üretmemişse, koşullar elverişsizse... :) Bedenin yasaları vardır. Geride milyonlarca yılı geride bırakarak şekillenmiş yasalar. O hangi durumda, kime karşı aşk-ı sevdaların kendiliğinden gelen o meşhur güzelliğini sergileyeceğini bilir. Bir de bedene köle olmayan sevgiler vardır ki

yeri değil burada. Çünkü sizin kastettiğiniz bu değildi.

DİNİN ÇOK EVVELDEN ÇALDIĞI HER ŞEYİ..

Benim de temel dertlerimden bir olmuştur bu. Hiç iyimser değilim bu çabanız yolunda. Fazla kafanıza takmayın bence, sonra ne kadar denerseniz deneyin, kurtulamıyorsunuz.

Genç biri olarak gayet iyi yazı. Ama altta da iyi yazılar var.

Konu ateizm falan gibi muhalif bir konu olunca forumda zihinler açılıyor, güller açıyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

.İnsanlar çok korkunca duaya sığınırlar daha çok.Rahatlamak için bu inandıklarından değil.Sen şimdi nereden geldiğini bilmiyorsun,bedenini kendin seçmiyorsun.Sana verilen hayatta ve bedende yaşamaya mahkumsun.Ve bu bir denge.Ruh yer değiştiriyor.Sırf insan bu hakikatı anlayana kadar.

Öyle değil işte. Sadece çok korkunç şartlarda değil, daha bir çok durumda dua edilir. Dua, Tanrı ile bir iletişim denemektir. Bir peygamber Tanrı'ya söyleyeceğini söyler ve geri çekilir (bunu şöyle anlatır: o bir gözcüdür (gözcü=peygamberlerin sıfatlarından biri) iletimde bulunur ve kulesine çekilip bekler. Bu, şu anlama gelir: tanrı ile daha önce defalarca iletişim kurmuş ve tanrı onu belirli yollardan defalarca yanıtlamıştır) Dua ile danışırsınız, biri/birileri için iyi dilekleriniz iletirsiniz, birilerinden Tanrı'nın öcünüzü almanızı istersiniz, çok iyi bir yerdesinizdir, kafanız çok güzeldir, o durumun yaratıcısına sevincinizi sunarsınız, teşekkür edersiniz, açık ya da dolaylı kalayı basarsınız Tanrı'ya, mühim metafiziksel bir irdeleme yapmışsınızdır, değerlendirme beklersiniz... daha pek çok şey! Genel kültürümüz dua ie sadece sıkıştığında yüzeysel isteklerde bulunduğu için siz tabii ki dua ile neler yapıldığını bilmiyordunuz ne yazık ki. ama dua budur: Tanrı ile iletişim süreci, diye tanımlayabiliriz kendisini.

NOT: Kainat'ın yetersizliğini, bedenlerimizin yetersizliğini dönüp dolaşıp bir şekilde açığa vuracağız. Bu, bu Doğa'da (Kainat'ta) varolmakla ilgili. Teist, ateist, agnostik farkı yok. Hepimiz derin bir "buradan kurtulsak, n'apsak da kurtulsak, bitse de gitsek ama uygun bir şekilde n'aparız da bitiririz ve gideriz..." gibi konularda eşitiz. Bu varoluş bir şekilde büyük bir b.ktanlığı hep hazır tutuyor. Bir an geliyor, patlatıp fışkırtıyoruz tatminsizliğimizi, bilgilerimizdeki pekinsizliklerimizi, şu bu ruhani yetersizliklerimizi... Bir an geliyor, gelecek de... Bu böyle sürecek. Elimizin altında, aynada yetersizliklerimizden yaptığımız bunaltıcı bir canavar duruyor. Soru şu: Nasıl kontrol altında tutabiliriz, nasıl kullanabiliriz onu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani herşeyin doğrusunu sen biliyorsun :blink: Ademle Havadan gelmediğimizi nerden biliyosun? Bu kadar emin konuştuğuna göre bir bilgi var elinde :) Nerden geldiğimizi kimse ispatı ile sunamaz.İnsanlara kendi inanç şeklini empoze etmeye çalışma.Bu etik bir davranış değildir.

Bunun kanıtı basitçe şudur; Bir kere Adem Ve Havva'dan gelsek DNA yapılarımız birbirine çok benzer olur ve ayrıca şu an herkesin bununla beraber akraba evliliğiyle insanların büyük çoğunluğu bedensel yada akılsal yönden bozukluklarla doğardı.Mesela Adem siyah saçlı,siyah gözlü olsa,Havva da siyah saçlı olsa,siyah gözlü olsa baskın olan çocukta (zaten onlardan üstünü yokya) siyah saçlı ve siyah gözlü doğardı.Adem mavi gözlü,sarışın olsaydı,Havva siyah gözlü,siyah saçlı olsaydı diyelim.Doğacak çocuklar da büyük olasılıkla siyah saç,siyah göz doğardı.Olasılık tutarsa mavi gözlü,sarışın doğabilirlerdi.Bunun gibi çeşitlilik söz konusu.Ama DNA işi ele veriyor.Bana göre yani benim öznel düşüncem şu: Biz bir çeşit başka ırka ait ata türler tarafından bu gezegene indirildik.Ama öyle Adem ve Havva değil.Bu Adem ve Havva'lardan neredeyse kara parçasının çoğu bölgelerine yerleştirildiler.Biz insanız ama kendi içimizde ayrı türlerimizde var.Bu tür illaki renk farkından yada çekik gözlümü değil mi zenci mi değilmi türünden değil.Atalarımız ayrı.Herneyse böyle yerleştirildikten sonra keşfetmeye başladık bazı şeyleri.Bunun kanıtınuı şu olarak görüyorum; yani aynı türden gelmediğimizi ve ayrı atalara ait olduğumuzu yani.İnsanlık en başta elinde hiçbirşey yokken bu gezegende uyandı.Avrupa ülkelerine bakın bir de Afrika yerlilerine bakın.İkiside bana göre aynı zamanlarda gelişmeye başladılar.Ama bir kısmı gelişti bir kısmı geri kaldı.İnsanları eğitmek için Dünya dışından bilginler gönderildi ve insanlarla genetikleri eşleştirildiklerinden iletişim sorunu yaşanmadı ve insanları geliştirmeye yardım ettiler.Aynı peygamberler gibi.Aniden bilginler çıkageldiler.Tam da insanlar zor durumda,akrabalar birbirini öldürürken,kız çocukları taşlanırken..Bunlar rastlantı mı? Hayır.Peygamberler sadece o dönemdeki insanları kurtarmak için din-tanrı kavramını yaydılar.Çünkü bu o zamanda barışa yol açacaktı.İnsanlar böyle arada devirlerde Dünya dışından getirilen bilginlerle geliştiler.Normalde insan 12 kordumlu bir DNA yapısına sahiptir.Ama şu an 2 kordomlu.Demek istediğim insan geliştirilmeye çalışılıyor.Bu gezegene getirilme sebebimizi şu olarak görüyorum ayrıca; Biz iki ayrı ırkın eşleştirilmesi sonucunda ortaya çıktık.Ama bu atalarımız bizi düşman taraflarından korumak için güvenli bir gezegene(Dünya'ya) getirdiler.Zaman aralıklarla takip ettiler,düzene topladılar(din'le),şimdi geliştiriyorlar.Bakın biz üstün bir canlıyız vücut yapımız çok güçlü,beyin yapımız da öyle.Uzaylılara bakın bedenleri sıska ve güçsüz ama beyin yapıları ilerlemiş durumda.Biz onlara göre daha şanslıyız.İşlerine çok yarayacağız,insan ırkından korkuyorlar çünkü öyle böyle değil çok tehlikeli bir canlıyız.Uzaylıların bedenleri savaşmaya pek alışkın değil.Ama biz savaşçı bir ırkız.Yakında evren savaşlarında çok iş göreceğiz.İnsan ırkı birden çok ırkın karışımından oluşmuş muhteşem bir türdür.Düşünün kendinize bakın bir aynada.Alışılmış olarak değil.Kollarınıza bakın,ayaklarınıza,boyun yapınıza,kafanıza bakın.İçinizde bir canavar taşıdığını anlayacaksınız.Dostum Boynuzsuz;arkadaşın inancını empoze etmek istememiştim ama nedense bu konuları görünce kendimi biraz daha sabitlenmeyi öğrenmeliyim.Eğer arkadaş bu söylediklerimden alınıp,kırıldıysa kendisinden özür dilerim.Ayrıca not olarak düşeyim bunlar benim bir takım bilgilerim sonucunda geliştirdiğim öznel düşüncelerimdir.Tam olarak kanıtı olmamakla beraber birer felsefi düşünceden ibarettir.Yani ''Olabilir'' şeylerdir.Ama tabiki herşeyi zaman gösterecek.

Not:Son 50 yıl öncesinde neredeyse teknoloji açısından çok düşük konumdaydık.Aradak farka bakın ilginç değil mi?

Not2: Ayrı ataların kanıtı ise bana göre; İnsanlar daha mağara devrindeyken,Mayaların o dönemlere ait yaptıkları çizimler bulundu.Bu çizimlerin üstünde helikopter,araba ve gemi resimleri çizilmiş.Peki bu nasıl olabilir? ...

Arkadaşın inancını ampoze etmek istemediğimi belirtmek için Kur'an dan bir ayetle sözümü bitirmek istiyorum.

''Düşünmez misiniz? Akıl etmez misiniz? İbret almaz mısınız?..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani biraz biyoloji biraz evrimsel süreci araştırsan keşke.Evrim teorisi darwinden önce de kullanılıyordu ki benim kasteddiğim de bu evrim.12 Sarmal olayı tamamen teori.Atlantis-Mu muhabbetinin olabilirliği doğrultusunda doğrudur ancak.Yani sadece efsane ve yazıtlarda.

Kendin de demişsin ihtimal bu söylediklerin.Ben de bunu diyorum bunlar ihtimal.Adem ve Havva da ihtimal.Bırak kim neye inanıyorsa inansın kendi fikirlerini ve inançlarını mutlak doğru gibi gösterme.Ben sadece bunu dedim.Yoksa senin teorilerin de doğru olabilir.Buna birşey diyemem.Ama kanıt yoksa bu mutlak doğru da olamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

süpersin boynuzsuz ...ayrıca burası parapsikoloji ve doğaüstü olaylarla ilgilenen bir site ateizmin lafı bile edilemez....HeHe ayrıca Kur'anda Ademin topraktan geldiği ,indirildirilen ilk insan olduğunu ve Havvanında onun dalağından yaratıldığını söyler Kur'an ın bir kısmı doğru bir kısmı bizim yorumumuza kalmış diyemessin BlackPitch ,,,Ateizmi savunan mantıksal pozitivist arkadaşa zaten söylencek söz yok...:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an'da semboliklik vardır. Kimse gelip bana ben Allah'ın Ademi cennetten dünyaya ışınladığına inanıyorum demesin.

Bu arada blackpitch sana genel olarak katılmıyorum. Sen eğer bir dinin zorunlu kıldığı herşeyi reddeder ve hissettiğin kendi kafanda oluşturduğun Tanrı fikrine yönlenirsen senin olayın çok farklı olur, bu Kur'an'ı anlama şekli değildir veya islamı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yorumları okudum hepsi çok güzel ama açıkcası şu an kimseye karşı savunma yapmıycam bu konu hakkında ama bir arkadaşımıza bir cevap olsun bu,

eger tanrının varlığını reddediyorsan bu her önüne geleni rahatlıkla yapabilirsin anlamına gelen birşey değil zaten bu mantık ve düşünce çerçevesi içinde yaşayan kişiler bu görüşe inanmalarını kimse istemezki telikeli bir hal açar sadece herşey içimizde başlar ve orda biter...

yine bir arkadaşımız demiş bir dine mensup olman gereksiz buna ihtiyacın zaten yok sadece kendini kandırarak istiyorsun bazı şeyleri yani bunun din ile alakası yok

ama şöyle bir olayda var birisi gelipte bana müslümanlıkta içinde bir dini savunmasın savunacaksada gerçek bilgilerinin çok sağlam kaynaklardan olması gerekiyor onların görüşü ile kur-an

ama ben bu öğretiye yıllar boyunca vardım sanmaki ben dini araştırmadım ama bir tartışma başlatmak isterseniz eğer hiç çekinmeden bu tartışmaya girerim

ve bu sözler bir videodan alıntıydı sadece çok hoşuma gitti ve herkez ile paylaşmak istedim ;)

ve unutmamak gerekki herkezin inandığı kendinedir ;)

ve içimizde vicdan denen o duygu gelişmişse yarattığın tanrının öğretilerine ihtiyacın kalmamıştır araştırırsan onların çoğunluğu vicdan duygusu zayıf olan kişilerin hata yapmaması içindir...

saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

insanlar ihtiyaç duyduklarında birbirleriyle konuşurlar ama insan boyutunu aşan durumda ulu olana sığınırlar ki çaresizlik insanın içini yer bitirir...tesadüfler kanunu derki büyük patlamanın etrafında saf karanlık vardır peki saf karanlığın etrafında ne vardır?peki boşluk nasıl oluştu maddesel değilse ne....madem bizim bunlara aklımız yetmiyo ....uzaylılarında yettiğini sanmıyorum ki yetseydi evrennin sırrını çözüp bizimlen -ciddi ciddi- iletişime geçerlerdi.....bizim yetmiyo ,uzaylıların yetmiyo ancak bu ilme aklı yeten tek bir kişi vardır oda ulu olan....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunun kanıtı basitçe şudur; Bir kere Adem Ve Havva'dan gelsek DNA yapılarımız birbirine çok benzer olur ve ayrıca şu an herkesin bununla beraber... FALAN FALAN YAZIYI KESİYORUM UZUN

şimdi tüm islam alimleri salak ya zaten :) bir tek biyolojide sen biliyorsun. kaldı ki senin dediğin gibi birşey olsa tüm biyoloji öğretmenleri ateist olur. neyse konuya giriyorum. Dna yeşil göz falan falan kesmişsin . :) ben sana en en basit örnek vereyim. şimdi senin dedenin dnası ile senin dna aynımı ? daha geri gidersek dedenin dedesinin dedesinin dedesi ile senin dna ? Yakınlık derecesi yüksek olan kişilerin dnası aynı olur ? Havva ile Ademin dnasını senin elinde var sanırımda genede böyle bir yorum yapıyorsun :) Akraba evliliği olayına gelince en basitten bir din hocasına git anlatsın sana onuda ben yazmayım.araştırın biraz. Kaldıki Allah hz.nuhla beraber hani Nuhun doğmasıyla beraber yeni bir ırk çıktı. O zamana kadar herkes esmer siyah gözdü Nuh doğduğunda mavi göz beyaz tenliydi.

Not: senin yazının tamamını okumadım ileride belki bunların zıttını iddaa etmiş olabilirsin ya da bunları savunmuşta orayı göremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

süpersin boynuzsuz ...ayrıca burası parapsikoloji ve doğaüstü olaylarla ilgilenen bir site ateizmin lafı bile edilemez....HeHe ayrıca Kur'anda Ademin topraktan geldiği ,indirildirilen ilk insan olduğunu ve Havvanında onun dalağından yaratıldığını söyler Kur'an ın bir kısmı doğru bir kısmı bizim yorumumuza kalmış diyemessin BlackPitch ,,,Ateizmi savunan mantıksal pozitivist arkadaşa zaten söylencek söz yok...:D

ne demek burası paranormal kaynaklar sitesi burda ateizmin lafı edilemez? o zaman bu sitede neden dinler ve inanıslar diye bir bölüm var. müzik edebiyat felsefe bile konusulurken ateizm mi konusulamıcak yani. siteyi deyatlı incelemeni tavsiye ederim. .

konuyu okudum bir ateist olmasamda ilginc bir bakıs acısı olusturabilecek bir yazı. ancak yapılan yorumların bazıları cok ilginc. blackpitch adlı arkadasımıza sasırdım dogrusu. namaz dua oruc tarzı ibadetlerle tanrıya ulasamayız demissin. bu biraz kolaya da kacmak gibi geliyor bana. hem tanrıya inanayım garanti altına alayım kendimi hemde digerlerini yok sayıp dünyada rahat edeyim. diger yorumlarında da bahsettigi seyler arastırılmamıs ve bir cogu farazi konusmadır. cünkü renkli gözlü olmak dna bozuklugu olarak gecer biyoloji de. yani dnanın degisik olma durumu. lütfen bir tezi yanlıslamak icin daha temelli bilgiler kullan. tanrı ademle havvayı yaratacak gücte de dogan cocugun dnasını farklı taratamayacak gücte mi ? dna haritasını biz bu aklımızla cözebilecekken tanrı kendi yarattıgı varlık üzerinde degisikler yapamayacak kapasitede mi ? insan aklıyla tanrının islerini karsılastırmak bu kadar olabilir. ayrıca turab yorumunda cok güzel bir noktaya deginmis hz.nuh.

insanlar ayrı ayrı gezegenlerden gelmis. yine biyerlerden bizlere alimler gelmis onlarda dinleri yaymıs diyorsun özetiyle. bence fazla fantastik kitap okumussun güzel bir senaryo yazmıssın. buda bir secenek hadi oldu diyelim. biz insanlar o gezegenden nasıl geldik. o gezegende nasıl var olduk. yerden ot gibi mi bittik yoksa maymundan insana evrim mi gecirdik ? simdi bile bulunamayan ısınlanma baska bir gezegende mi vardı ? bütün bunların cevabını verebilecek fantasizme sahip bi cevap burayı cok daha fantastik biyer kılar eminim ki :) islamı yaratıcıyı dinleri sorgulamana degil lafım. sonuna kadar elestir ama lütfen temelli ve daha mantıklı yap bunu. herkes bırak inanmak istedigine inansın. kim islama hristiyanlıga zerdüstlüge bile nasıl inanmak istiyorsa ona göre inansın. din kuralları vicdanı zayıf insanlara hatırlatma icindir. kesinlikle katılıyorum. vicdan sahibi bir insan zaten dinde gecen bir cok seyi yapmaz. ateistte olsan vicdanın varsa adam öldürmezsin hırsızlık zina yapmazsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ayrıca dinlerde ki ibadetleri biraz sorgularsan aslında tatmin edici cevapları buluyosun. bu sadece islam icin gecerli degil ama en cok düsündügüm arastırdıgım ve ögrendigim din islam oldugu icin onun ibadetlerini sorgularsan; namaz kimsenin kimseye üstün olmadıgını anlatır. secdeye yattıgında herkes esittir. kadında erkekte yaslı da zenginde. bunu insan unutmasın diye her gün tekrar edersin ve bir süre sonra ister istemez artık bu senin kisilik özelligin olur ve adaletli olursun. kendini üstün görmezsin. oruc tutmak malına deger vermemeyi ac olanı hatırlamaktır. bunu unutmaman icindir. malın fazlaysa acı anla ona yardım et demektir. insanlarla yardımlasmanı saglar bu ibadetler. zekat vermek senin yine yardımlasma duygunu besler. hacca gitmek bir amac ugruna bir inanc ve bir his ugruna eziyet cekebilmeyi ögretir. ki zaten hac sadece varlıklı olana farzdır. aslında bir nevi sevmeyi ögretir. sevdigin icin onunla olmak icin günlerce caba gösterirsin. tabi böyle sevebilecek bir kalbin varsa. bu eziyetleri göze alabileceksen demek ister. bunlar senin hayatta basarılı ve mutlu olmanı saglar. zaten su dönemde insanların acı unutmaları. sevgiye deger vermemeleri birbirlerinden kendilerini üstün tutmaları degil midir sorun ?

bunlar bir dini kesinlikle en mükemmel din yapmaz. tabi ki islamında acıkları bana/insanlara yanlıs gelen eksik gelen anlamlandırılamayan tarafları vardır inkar edilemez. ama zaten bu dedigim seyleri yapabilen insanlar hayatta her zaman basarılı olurlar zaten. ve bu ibadetleri yapmasalarda bunları yasatarak ibadet etmis olurlar bana göre. insanlar güven duygusu icin garanti altında olmak icinde iman ederler evet ama (benim icin ) o güven duygusu hayatlarının temelini olusturur kimileri icin. arkasında bir dayanak bulamayan insanların kendini avutması olarakta görülebilir. ama mutluysam ve eger inandıgım zaman huzurluysam orda her sey biter. illa bir dine mensup olmak sart degil. bu sitede tanıdıgım ve cok sevdigim bir ateist bana insanların nasıl olmaları gerektigini ögretmisken ille de dinsizler kötüdür kesinlikle diyemem. saygım sonsuz. insan olabilmeyi basaran herkes zaten iyi insandır kimisi iyi insan olmayı dedigim gibi ibadetle ögrenir bilir. kimisi aklıyla. iyi insan olmaya giden yolları elestirmekte her babayigidin harcı degildir bence. .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tesadüfler kanunu derki büyük patlamanın etrafında saf karanlık vardır peki saf karanlığın etrafında ne vardır?peki boşluk nasıl oluştu maddesel değilse ne....madem bizim bunlara aklımız yetmiyo ....uzaylılarında yettiğini sanmıyorum ki yetseydi evrennin sırrını çözüp bizimlen -ciddi ciddi- iletişime geçerlerdi.....bizim yetmiyo ,uzaylıların yetmiyo ancak bu ilme aklı yeten tek bir kişi vardır oda ulu olan....

Uzay dediğimiz uçsuz bucaksız bir kavram bunda hepimiz aynı fikirdeyiz öyle değil mi.? Peki bu uçsuz bucaksız kavramdaki alemleri nereden biliyorsunuz ben de size bunu sorarım.? Bir de şöyle bir tezim var, atıyorum böylesine bir mükemmelliği tabiriniz bir uzaylı (evrendaş) yapsaydı, milyonlarca gezegen yarattığını var sayalım sizce milyonda veya milyarda bilemem evrenin bucaksızlığını sırf bizimle mi iletişime geçmek için uğraşılırdı.? Bu egodur bence.

He kendimle çelişmiyor muyum, elbette çelişiyorum ki bahsettiğimiz akıl hepimizde var lakin çeşitli şekilleniyor. Bir tanrının olduğu kanısına bende katılıyorum lakin tanrı evrende mi yoksa evren dışımı hareket ediyor bunda kafam takıldı. Tanrı diye bahsettiğimiz büyük olgu evrendeyse şayet o da bir uzaylıdır. Ki kitaplarda bahşedilen de böyledir zaten. Cehennem yerin 7 kat altında ve cennet 7 kat üstünde. Kendi yarattığı sonsuzluğunda tıkılı kalmış bir ulunun kullarıyız biz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

inanmaya zorlamıyor.

Kolunu boynunun arkasindan dolandirip kulagini tutan cinsten algilamalar olmus bu yaziyi.

Hele inanc ahlaki getiriri savunan zihniyet; faşistten bir farki yok bana göre. Onun kadar itici ve anlamsiz bir sey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...