Jump to content

Merlin,Kelt İnançları,Druidler


nevermore

Önerilen Mesajlar

Kelt'lerin ilk başlarda Ren ve Tuna nehirleri arasındaki bölgede ortaya çıktıkları sanılmaktadır. Romalılar tarafından Galyalılar olarak isimlendirilirlerdi. Druid, Kelt rahiplerini ifade eden bir isimdir. Keltçe’de, Meşeyi gören ya da Meşe ağacına bakan, gözleyen, koruyan anlamına gelebilecek olan bir sözdür. Druid ismiyle anılan Kelt rahipleri, meşe ağacının gövdesinde biten ökse otundan hemen hemen her derde çözüm olabilen iksirler yapıyorlardı. Bazı araştırmacılar bu inancı ağac tapımına bağlarlar ve meşenin, keltlerin en büyük tanrılarından biri olduğuna inanırlar. Gekeneksel kelt dinine de Druid'lik denilir.

Druid'lik, Hıristiyanlığın karşısındaki en büyük engellerden biriydi. Kilisenin bütün gayretlerine karşılık ancak VI. yüzyılda ortadan kaldırılabilmiştir. Bazı araştırmacılar Druid'liğin XII. yüzyıla kadar yaşadığını iddia ederler. Druid'lik bazı açılardan Hint inançlarına benzer. Ruhun ölmezliğini ve reenkarnasyonu savunur. Büyü ve kehanete dayanan bu dinde insan da kurban edilirdi. Dinin egemen olduğu dönemlerde Druidler çok sıkı ve uzun bir eğitimden geçerlerdi. Onlar kendi dönemlerinin en bilgili insanlarıydılar. Kelt büyücüsü Merlin efsenaleri bütünortaçağ Avrupasını etkilemiştir.

Özellikle Kral Arthur ve Camelot efsanelerinin baş kişisidir. Merlin'in doğumu hakkında çeşitli yorumlar vardır. Bazılarına göre o, bir köylü kızı ile Şeytan'ın birleşmesinden, bazılarına göreyse bir Hıristiyan rahibe ile bir demon'un birleşmesinden doğmuştur. Hıristiyan kaynaklar Merlin'in vaftiz edilerek kötülükten arındığını iddia ederler. Kral Arhur, Camelot, Avalon, o dönemdeki savaş ve iktidar mücadeleleri ve bunların ortasındaki Merlin sayısı belirsiz efsane, hikaye, roman, sinemanın icadından sonra bir sürü film ve çizgi filme konu olmuştur. Bunların herbiri de konuyu kendisine göre yorumlarlar. Son yıllardaki roman ve filmlerin, bu zamana kadar yazılan ve yapılanların konuyu yeteri kadar yormasından dolayı farklı yorumlar getirmeleri, olayı kendi zevklerine göre değiştirmeleri normaldir, fakat eski günlerden kalma efsaneler de kendi bölge ve dinsel eğilimlerine göre farklı yorumlamışlardır. Bütün bu karışıklık içinde kabul edebileceğimiz bazı şeyler var tabii.

Herşeyden önce Merlin diye bir kişilik bir zamanlar mevcuttu. Merlin o dönemlerde krallık denilen küçük küçük derebeylikler halinde olan İngiltere'nin birleştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bazı efsaneler onu kudretli bir büyücü olarak gösterirken bazıları bilge bir adam ve Kral Arthur'un güvenilir bir danışmanı olarak tanımlarlar. Bazı yorumlara göre o dinsel bir kişiliğe sahiptir, bir rahiptir. Değişmeyen bir tek ana tema vardır ki Merlin Kral Arthur'un babası zamanında (Uther Pendragon) olgun, gücünün zirvesinde olan bir majisyendi. Kral Arthur doğumundan sonra ona verilir ve onun tarafından büyütülür, Kral Arthur'un yaşlılık günlerinde de Merlin hala dimdik ayaktadır. Zaten Merlin'in ortadan çekilmesiyle birlikte de Kral Arthur'un krallığı sonra erer. Bu durumda Merlin ölümsüz ve yaşlanmaz bir kimse olarak görülmektedir fakat işin aslı pek öyle değildir.

Tarihte bir tane değil bir çok Merlin vardı. Merlin ismi bir isim değil, bir tür unvandır. Bununla beraber Kral Arthur'un başarıya ulaşmasında önemli rol oynayan veefsanelerin doğmasına sebep olan bir Merlin vardı. Merlin kendi döneminin en bilge kişilerinden biriydi ve tabii şüphesiz bir Druid'di. Gene o dönemlerde Kelt inançları ve bunların biraz farklı şekilleri yaygındı. Bu inançlar bir çok tanrı formuna sahip olabilirler fakat ana tema doğa'ya saygı, doğayı korumak, mevsim dönümlerini kutlamak gibi şeylerdi. Bir çok yerde de kadınların baskın olduğu, Ana Tanrıça tapımına dayanan bir dindi. Her ekinoks yani gün dönümlerinde o, ekinoksa göre değişik törenler yapılır ve doğaya saygı sunulurdu. Mesela Beltaine ismi verilen (Beltaine ayrıca Mayday, Walburga, Galan Mai, Shenn da Boaldyn, Bealtinne, Beltine, Beltain, Bealtine, Beltan, Bel-tien, Beltein, Bealtuinn ve Bealtaine isimleri ile de bilinir. 30 Nisan’ı, 1 Mayıs’a bağlayan gece ve 1 Mayıs günüdür. Bir sevinç ve mutluluk günü olarak kutlanır.) bayramda büyük ateşler yakılır kurbanlar verilir (Genellikle bir erkek geyik) ve doğanın verimli olması dilenirdi. Beltaine bayramlarında gerekli dinsel uygulamalar yapıldıktan sonra seçilmiş bir bakire rahibe gene seçilmiş olan bir rahiple cinsel olarak birleşirdi. Bu da Tanrı ve Tanrıçanın birleşmesi olarak kabul edilirdi (Gök ve yerin birleşmesi). Tanrı ve Tanrıça'yı temsil eden rahip ve rahibenin dışında da törene katılanlar arasında tam bir cinsel özgürlük olurdu ve törenler sırasında yarı trans durumuna girmiş olan müridler kendi aralarında o anda içlerinden gelen kimselerle birleşirlerdi. Bu gecelerden doğan çocuklara Beltaine çocuğu denilirdi. Kimse onlara gayrimeşru bir çocuk gözüyle bakmazdı. Bu şekilde doğan kız çocuklar da genellikle rahibe eğitimi görürlerdi. Bu uygulamalar halk arasında yaygın şekilde kabul görmekteydi. Öyle ki, bir kralın halk tarafından kabullenilmesi, desteklenmesi ve gerçek bir kral olması için Beltaine gecesinde, ülkeyi temsil eden bir rahibe ile sembolik bir evlilik yapması, onunla birleşmesi ve kurban kesmesi gerekirdi.

Hıristiyan inancında olan krallar bile halkın desteği için bu törenlere katılmak zorunda kalırlardı.Hırıstiyanlık hakim duruma girene kadar Druidlere ve onların ritüellerine hoşgörü ile baktı fakat güçlendikten sonra bu inancı yasakladı. Bu, Yahudilik, Hırıstiyanlık ve Müslümanlığın ortak davranış tarzıdır. Tarih boyunca her üç dinin de aynı taktikle davrandığı görülmüştür. Azınlıktayken diğer inançlara saygılı ve hoş görülü olmak, gerektiğinde yardımcı olmak. Güçlenince de, cennete girmek için tanrı adına onları öldürmek.

Kısaca Hıristiyan kilisesi Ingiltere'de de aynı kaypak tutumu sergiledi ve güçlenince eski halk din ve inançlarını yasakladı ve terör yarattı. Eski tanrıların hepsini Şeytan ve Demon ilan etti. Burada söz konusu olan Merlin'in ve aslında tabii bütün Merlin'lerin Beltaine çocuğu ya da benzeri bir törenden doğan çocuklar olmaları gerekmektedir çünkü Merlin gerçekten de çok sıkı ve güçlü bir eğitim görmüş bir kimseydi. Hırıstiyan kilisesi eski tanrı ve tanrıçaları şeytan ilan ettiği için tabii Merlin'in doğumuna sebep olan kutlama gecesindeki tanrı ve tanrıçaları da şeytan saymıştı. Bu durumda Merlin'in annesi olan rahibe ile birleşen ve bir tanrıyı temsil eden kimse de şeytanı temsil etmiş oluyordu. İşte Hıristiyan kökenli efsanelerde Merlin'in babasının Şeytan, demon veya bir Cin olmasının sebebi budur. Souç olarak o dönemlerde pek fazla yazılı belge bırakma gleneği yoktu. Kilise de mevcut Druidleri ve kısıtlı belgeyi yok etmek için elinden geleni yaptığı için o dönemlerden kalma fazla bir bilgi ve belge yoktur. Kısaca Merlin'in bilgeliği nereden gelirse ve neyi kapsarsa kapsasın kendisinden sonra hiç bir ipucu kalmamıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Arka Oda

Arka Oda

    Chat izniniz bulunmuyor
    ×
    ×
    • Yeni Oluştur...