Jump to content

Gnoxis SETI Araştırma Takımı

Ashtar Sheran

Önerilen Mesajlar

etSETI Nedir ve Tarihçesi

Türkçe açılımı "Search for Extra-Terrestrial Intelligence" : Dünya Dışı Zeka Araştırması dır, amacı evrende yanlız dünya gezegeninde akıllı varlıklar yaşamadığı güneş sistemi içinde ve dışında da zeki varlıklar bulunabileceği umudu ile uzayın bilinen tüm haberleşme kanallarından(Radyo dalgaları, X-ışınları, optik kanallar, mikro dalga ve radar vs..)dinlenilerek ve sinyaller gönderilerek olası zeki yaşam formları ile irtibata geçilmesi amacı ile 1960 larda başlatılmış birprojedir.

Ünlü gökbilimci Frank Drake tarafından Cornell üniversitesinde 1960 da "Project Ozmo" adı altında ilk defa SETI araştırmaları başlamıştır. Drake, Batı Virginia daki WestBank da bulunan 25 metre çaplı radyo teleskobu kullanarak 1.42 ghertz frekansında 400 khertz band genişliği kullanarak Balina takımyıldızında bulunan güneş benzeri sarı cüce yıldızTau Ceti ile ırmak takımyıldızındaki Epsilon Eridani yıldızlarını dinlemiş fakat "ilginç" bir mesaja ulaşılamamıştır.

Ardından gelen yıllar boyunca sovyet ve amerikan gökbilimciler farklı anten tasarımları ile uzayın dinlenmesi projesine ilgi göstermiş 1966 da amerikalı ünlü SETI araştırmacısı Carl Sagan bu konuda öncü kitabı Intelligent Life in the Universe 'i yayınlamıştır.

1974 yılında ünlü Arecibo radyo teleskobu ile 25000 IY ötelerdeki M13 küreselkümesine sembolik bir radyo mesajı gönderilmiştir.

Günümüzde ise SETI araştırmaları dünya çapında yaygın bir çok radyo teleskop(VLA, Greenbank, Parkes, Arecibo vs...) ile son hızla devam etmektedir. Radyo yayınlarının yanı sıra optik olarakda aranmakta günümüzde Harward Simithsonian enstitüsündeki 1.8 metrelik teleskop gibi birçok optik gereçlede Dünya dışı akıllı varlıkların gönderebileceği lazer atımları gibi optik sinyallerde taranmaktadır.

SETI@HOME , BOINC Projesi

Tüm evrenin akıllı varlıklar için taranması epey vakit alan bir olaydır. Bu yüzden evrende en bol bulunan element olanhidrojenin nötral formunun yayınladığı 21 santimetre dalga boylarına(1,420.4 megahertz) yakın sinyaller üzerinden gidilmesine karşın. kullanılabilecek olası milyonlarca dalga boyu ve milyonlarca kanal bulunmaktadır. tabii ki buna birde dinlenilmek istenen samanyolundaki yıldız kaynakların sayısı da eklenince bakılması gereken trilyonlarca olasılık ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık 50 yıldır yürütülen dinleme araştırmaları sayesinde ise araştırmacıların elinde terrabyte larca analiz edilmeyi bekleyen veri birikmiştir. Bu kadar fazla verinin işlenmesi ise korkunç bir işlem gücü gerektirmektedir. SETI ekibi bu teknik soruna çözüm bulmak için dağıtılmış işlem gücü teknolojisinden yararlanılmasına karar verilmiştir.

Berkeley üniversitesinden Uzay bilimleri Lab. araştırmacılarının geliştirdiği bir proje olan Seti@Home ; internet üzerinden veri paketlerini bilgisayarlarına indirerek veri analizlerine gönüllü olarak katılmak isteyen kullanıcılara açılmıştır.

SETI@home projesinin iki ana amacı vardır, birincisi dağıtılmış şebeke paralel bilgi işleme konseptinin uygulanabilirliği ve yaralarının görülmesi ikincisi ise projesayesinde SETI araştırmalarına bilimsel hesaplama konusunda inanılmaz bir desteğin sağlanmasıdır.

Bu sebeple ekip BOINC adında bir yazılım geliştirerek Arecibo radyo teleskobundan alınanan radyo sinyaller içerisinde (sivri tepeler, Gausyan(transmisyon içerisindeki alçalma ve düşüşler), Tripletler(üçlü ardıl sinyaller) ve düzenli atımlar gösteren) sinyallerin algoritmalar yardımı ile aranarak SETI bilimsel ekibine sonuçları raporlama işini bilgisayarınızın işlem gücünden yararlanarak yapmaktadır.

http://boinc.berkeley.edu/images/classic.jpg

Boinc yazılımının Zararları varmıdır ?

Dağıtımlı bilgi işlemeyazılımı Boinc ile bir internet bağlantısına sahip herhangi bir kullanıcı tarafından projeye destek olunabilmektedir.

Boinc yazılımı kesinlikle bilgisayarınızdaki verilerinize yada programlarınıza zarar verici özellikler taşıyan virüs,trojan yada zararlı yazılımlar yüklememekte ve donanımsal hasarlara yol açmamaktadır. sadece arka planda çalışan bir sürü yazılım gibi sessiz sedasız işlem yapmakta ve indirdiği veri paketlerini analiz ederek rapor halinde göndermektedir.

indirilen veri paketlerinin boyutları konusunda ise endişelenecek ciddi bir durumda yok ortalama bir bionickullanıcısı bir ay boyunca programı tam randımanda çalıştırsa bile ancak birkaç on mb kadar veri alıp yorumlayabilmektedir.

Bu program dört çözümleme işlemi gerçekleştirir:

güç tayfındaki sivrilen dalgaların aranması

yayın gücündeki Gaussian artışlarının ve azalmalarının aranması (Bu genellikle teleskop çanağının ana lobunun bir radyo kaynağının önünden geçmekte olduğunu gösterir.)

üçlemelerin (tek satırdaki üç sivrilen dalga) aranması

atmaların aranması (Atmalar genellikle dar bant dijital tarzda bir yayını gösterir.)

SETI Projesi hakkında bilgi için wikipedia'dan da yararalanın: http://tr.wikipedia.org/wiki/Seti@home

BOINC yazılımının bilgisayara yüklenmesi

Programı bilgisayarınıza yüklemek için bu link'e tıklamanızyeterlidir.

Üye iseniz giriş için login sayfasından, değilseniz buradan yeni kayıt olabilirsiniz.

Üye olduktan sonra katılmanız gereken Gnoxis takım linki:

http://setiathome.berkeley.edu/team_display.php?teamid=141168

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra açılan programda "Projeye katıl" ı seçerek Seti@Home u işaretleyip ileri diyoruz. Eğer yukarıdaki linkten kayıt olduysanız "bilgilerimi gireceğim" e , olmadıysanız "kayıt ol" a giriniz.

Ashtar_Sheran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende kaydoldum üye adım bugra takıma katıldım;)

heyecanlandırıcı bir olay birey olarak üzerimize düşen görevi yapmak insana ayrı bi tat veriyor:)

yalnız anlamadığım bir olay var bu grafikteki verilerden hiçbirşey anlamadım eğer anormal birşey olursa anlamak isterdim ekrana öyle boş bakmak garip kaçıyor madem çorbada tuzumuz var öğrenmek lazım değilmi astar bu konuda daha detaylı bizi bilgilendirirmisin dostum:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Grafiklerden neyi anlayabiliriz , eğer max derecesine geliyor ise güçlü sinyaldir , devamlılığı uzun ise mesaj olma olayı muhtemeldir.Discovery Channel'daki Mythbusters ekibi bir sinyal yakalamışlardı.

Merkezden alınan parçalanmış veriler bilgisayarınızda teker teker işleniyor. Bilgisayarınızda analizi biten yani %100 e gelen iş tekrar merkeze rapor ediliyor. Merkezde olan biten inceleniyor. Yani projenin amacı , merkezin incelemesi uzun süreceği için sinyalleri parçalayıp kişisel bilgisayarlarda işlemek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende kayıt oldum ;).Biraz araştırma yapacam şimdi grafikleri nasıl anlarım filan diye.Program boşuna çalışıyor olmasın bende öğreneyim :s

Aynı satırda yüksek 3-4 tane çubuk varsa o zaman birşeyler var demektir. Gerçekten bir mesaj olsa bile sisteme göndermekten başka yapabilecek birşeyimiz yok. Yani işi %100 olarak işleyip karşıya yollamalıyız. Program da onu gerçekleştiriyor zaten. Yeter ki açık tutup bilgisayarınızda işletin.

Bu arada CPU şuanda %100 , kasada 3 fan takılı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar burayı sadece kabataslak biçimde program hakkında merak edilenleri öğrenmek için kullanalım. Karşılaşılan hataları veya yardım ve katılım dışındaki konuları araştırmacı arkadaşlar lütfen takımın mesaj panosundan yazsınlar. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda, burada bu konuyu, bir çok farklı açıdan, çok fazla mesajla doldurmuş olduğumuz için pişman oluruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu ile bundan birkaç yıl önce bir araştırma yapmıştım.ve bana hiç güvenilir gelmedi.Paranoya içinde bulunmak ya da bu gurubu kuran arkadaşlara yanlış bilgi vermek istemem ancak dikatli olmak gerekir diye düşünüyorum. Şu anda özellikle gelişmiş ülkelerde zihin kontrolü üzerine çalışmlar yapılmaktadır.Kurulan program yüksek frekanslı ses dalgaları veya tam tersi düşük frekanslı ses dalgaları ile yine görsel olarak beyin ve bilinç altına mesaj gönderiyor olabilir. Amerikalı bilim adamları Türkiyede özellikle köylerde köylü vatandaşlarımızın gördüğü rüyalarla ilgili araştırmalar yapmaktadır. (Yapmış oldukları çalışmalar köylü vatandaşın rüyasını nasıl etkilemekte, gerçekten bilinç altında ortaya çıkmaktamı...Zaten millet hipnoz olmuş gibi..)bununla ilgili olarak bilgi isteyene kaynak isim sunabilirim. Artık super güçlerin bizim için iyi olduklarını söyledikleri şeylerin onlar için bir çıkarı olduğunu biliyorum. Siz bu programlarda dikkatli olun..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Baktım bu gün yine setinin db ler uçmuş. Bilgisayar boş durmasın diye yeni bir projeye katıldım.

Projenin adı = Climateprediction.net

ilklim araştırması yapan bir proje. Katılmanızı tavsiye ederim. Bu küresel ısınma sonumuzu getirmeden birşeyler yapmak lazım. Şahsen ben seti@home yerine bu projede araştırma yapmaya devam edeceğim.

[ATTACH=CONFIG]4796[/ATTACH]pencil.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...