Jump to content

Gayb Sabit midir?

Adramelech

Önerilen Mesajlar

Gayb, İslam inanışına göre görünmez anlaşılmaz yani akıl ve 5 duyu ile algılanamaz alem.

Kur'an-ı Kerim de gayb; Bakara Suresi, Al-i İmran Suresi, Maide Suresi, En'Am Suresi, Araf Suresi, Tevbe Suresi, Hud Suresi, Yusuf Suresi, Ra'd Suresi, Nahl Suresi, Kehf Suresi, Meryem Suresi, Mü'minun Suresi, Neml Suresi, Secde Suresi, Sebe' Suresi, Fatır Suresi, Zümer Suresi, Hucurat Suresi, Tur Suresi, Necm Suresi, Hadid Suresi, Haşr Suresi, Cum'a Suresi, Teğabun Suresi, Kalem Suresi, Cin Suresi ve Tekvir Surelerinde toplam 43 defa telafuz edilir.

Örnek olarak gelecekte olacak olayları alalım. Bu olayları bilemiyoruz, algılayamıyoruz. O zaman o bizim için gaybdır. Peki ya zamanı bükebilirsek? Yani 5. ve ya 6. boyuta geçersek ne olacak? Gelecek artık bilinmeyen olmaktan çıkacak, algılayabileceğimiz bir durum olacak. O zaman gayb değişkendir bana göre. Buna göre de Allah'dan başka kimse gaybdan haber veremez sözü de genel kanıda yıkılmış ama teorik olarak doğru oluyor.

Sizce gayb sabit midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aklıma bir söz geldi, "değişmeyen tek şey değişimin kendisidir"

bence öncelikle kuran oluşmaya başladığı zamanda oradaki arap halkı tarafından "gayb"ın kelimesine yüklenen/kabul edilen anlamı bilmek lazım ve buna görede şimdiki zamanda daha iyi değerlendirelebilsin,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gayb sabittir. Bunu bi denklem gibi düşün iki tarafında da milyarlarca eleman var ve elemanlar sürekli değişiyor. Ama denklemin eşitliği asla değişmiyor, en güzel bu şekilde tanımlanabilir geleceğe ilişkin soru.

Ya da şöyle söyleyeyim; bireysel geleceğimiz değişkendir, nesnelerin geleceği değişkendir, fakat kollektif gelecek, yani toplamın, evrenin geleceği değişmezlik arzeder.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Metafiziği hangi duyunla algılıyorsun? Bunun net bir cevabı yok işte dostum :) Tıpkı bizim sonsuzluğu algılayıp algılayamayacağımız sorusunun kesin bir cevabı olmadığı gibi. Algılar manüplasyona fazlasıyla açıktır.... Umarım açıklayıcı olabilmişimdir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dostum sen ikisini de birbirine karıştırdın. Metafiziği bırak fiziği de duyunla algılayamazsın ki. O sadece bir olgudur. Bahsettiğim şey çok farklı. Sonsuzluğu hiçbir şekilde açıklayamayız şu anda. Ve algımız yetmez (Duyusal Algı değil). Ama metafiziği algılayabilecek kapasitedeyiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Ama metafiziği algılayabiliyoruz." ve "Metafiziği bırak fiziği de duyunla algılayamazsın ki" = bu iki cümlen birbiriyle çelişiyor ve kendisini imha ediyor

"Sonsuzluğu hiçbir şekilde açıklayamayız şu anda. Ve algımız yetmez (Duyusal Algı değil)." ne tür bir algımız yetmez sonsuzluğu açıklayamamıza ? , açıklanamaz diyorsun peki ortada ki soruyu(sonsuzluğu) görüp açıklanabilir ve ya açıklanamaz kararını vermek için algı gerekli değilmidir?elbette gereklidir ortada ki problemi çözmek için önce problemi okumak gerekir sonra çözüm olup olmayacağı kendi insifiyatinde cevaplarsın, tabi ki önce algılarsın ki sonra açıklanıp-açıklanamayacağını öğrenirsin. Yani sonsuzluğu algılamadan Nasıl açıklanabilip açıklanamayacağını karar veririz?

ve kimi zaman bende de oluyordu eskiden düşünce zincirleri birbirine dolaştığı zaman onları çözmek isterken zincir halkaları yer değiştirebiliyor. Ve buda anlam karmaşasına yol açıyor,

dostum biraz fikirlerin karışmış :/ ... disiplinli düşünmek taşları yerine oturtmana yardımcı olacaktır... umarım sana aktarabilmişimdir düşüncemi...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Diyeceğini düzgünce söylesen düzgünce cevap veririm. Ben 6. bir duyuyu asla hayal edemeyiz dedim sen her algı lafımda duyulardan bahsetmeye başladın. Ben sonsuzluğu algılayamayız ve bu yüzden şu anki gerçekliğimizde sonsuzluk yoktur diyorum. Vardır diyorsan seni aksini düşünmeye zorlayamam. Bir gerizekalılık ettiysem kusura bakma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yo mc bir gerizekalılık söz konusu değil, sadece anlatılmak isteneni farklı tasarımlarla birbirinize sunuyorsunuz, düşünceyi ne kadar ayrıntı verip yazarsan o kadar iyi anlaşılır "Ben 6. bir duyuyu asla hayal edemeyiz dedim " mesela bu sözünde 6. hisi hayal etmemize gerek yok ki neden 6. hisi hayal edelim zaten her insanda 6. his vardır bu kanıtlanmıştır, sadece 6. sayesinde ne hissettiğini algılarsın ve istiyorsan bunun için 6. hisi geliştirme veya algıyaş biçimini incelersin yaparsın, 6. hayal etmek neden...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mor kuşlar teşekkürler yorumun için. Benim kastettiğim farklıydı. Evet 6. his var ve kanıtlanmış. Ben sesi algılayan duyma duyusu, kokuyu algılayan koklama duyusu gibi bir duyuyu kastetmiştim. Burnumuz olmasaydı kokunun varlığından haberdar olamazdık. Hatta koku diye birşey olduğunu hayal edemezdik. Gözleri olmayan hayvanları düşünün. Sizce ışığın ve ya renklerin varlığından haberdar mı onlar? Gözü ve görme diye bir duyusu olmayan bir varlık nasıl görü yü algılayamayıp hayal edemezse benim de anlatmak istediğim buydu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mc her sporu sadece ellerimizi ve ya ayaklarımızı kullanarak yapamayız ki , sproda ki amaç spor yapmayı uygun vaziyetle sürdürmektir, insanın duyularının belli bir limiti olabilir, fakat algılarının limiti olup olmadığını ben henüz bilmiyorum, şu ana kadar hiç "error-dolu kapasite" gibi algılayamama durumu ile karşılaşmadım bana göre algı biçimi zenginleştirilebilir ve genişletilebilir, yani, duyu=karşıkarşıya gelmek, algılamak ise= onu yemektir,

duyularımızın(duyu organlarının) limiti olması bu dünya için geçerlidir , şimdi senin de aklında takılanları eleştirmeden iyi bir tartışma yapamayız önce anşılabilir olmayız dimi ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...