Jump to content

Altar Nedir Nasıl Yapılır (kullanılır)

nevermore

Önerilen Mesajlar

Wiccaların , cadıların , majisyenlerin yaptıkları ritüeller her zaman özel ve temiz bir yerde gerçekleşir.

bir wicca için Yaptığı çalışmalar belli bir esasa dayanır ,belli bir teoride yürür.Kendi inançları doğrltusunda güç aldığı tanrı ve tanrıçalar vardır ve yapılan tüm ritüeller bu tanrı/tanrıçaların gücü eşliğinde yapılır ve nihayete ulaşır.

Wicca , büyücü yada majisyen gibi doğanın dengesel enerjileri ile ğraşan , toprak ananın gücüne inanmış kişiler için altar da tıpkı asa , kazan , ve benzer eşyalar gibi vazgeçilmez hatta esastır..

Altarın kelime anlamı sunaktır. Eski inanışlarda Tanrılara adanan , onlara kurban edilen yada sunulan kherbir eşya Altar( sunak ) denilen kendince kutsal bir ibadet yeridir aslında.

Arkeolojik kazılarda bulunan sunaklar zamanın şartlarına göre büyük bir taş parçası da olabilr, kişinin kendi hazırlayacağı bir düz zemin de olabilir.

Aslında altarın şekli değil konumu, amacı, kutsanması önemlidir.

Yani Altar Yukarıda bahsettiğim Bu çalışmaların yapılacağı,yazılarını yazacağı kendine ait bir köşedir. Ve wicca inancına göre tamamı Toprak Ana’yı sembolize eder.

Bir altarda çesitli semboller,mumlar,heykelcikler,resimler ve diğer şeyler ki bunlar maji ile ilgili çalışmalarda gücü arttıracak,ihtiyaç duyulacak şeyler bulunur. Yapılacak ritüele göre eşyalar yer değiştireceği için sabit bir düzeni yoktur ancak geleneksel bir altarda sağ tarafda beyaz veya gümüş renkli mum bulunur,bunlar Tanrı ve Tanrısal ışığı sembolize ederler.Sol tarafda siyah veya altın renkli mum bulunur bunlar,Tanrı yi sembolize eder.

Diğer renklerde mumlar,semboller araçlar yapılacak rituele göre altar da yerini alır.

Altarın tam merkezinde pentakle yer alır bu Toprak elementini sembolize eden bir daire içine

yerleştirilmiş pentagramdır.Pentakl taşlarla,çizilerek veya altar örtüsünün üzerine bir daire şekli oluşturularak elde edilebilir.Pentaklın arkasında kadeh bulunur,yanında tuzluk vardır. Su elementini ve bereketliligi sembolize ederler. Altarın sağ tarafında,beyaz mumun yanında,tütsü kabı ve tütsüler yeralır bunlar,hava elementini sembolize ederler.

Yine sağda Athame(siyah saplı bıcak) yeralır.Bu iki tarafı da keskin olan seromoniel bir bıçakdır.

Çelik,bronz,gümüş veya bakır olabilir.Diger metaller altarda enerjiyi olumsuz etkiliyeceği için fazla kullanılmaz.

Unutmadan , Bu bıçaklar,kesme amaçlı asla kullanılmazlar.Pekçok cadı iki adet bıçaga sahipdir.Athame ve Bolline.

Athame siyah veya koyu renk saplıdır.Bolline ise beyaz saplıdır ve kesme amaçlıdır..

Sadece coven da Bolline kulanılır.Athame ve Bolline beraber Tanrısal butunlugu temsil eder. (siyah-beyaz,erkeklik-kadınlık) Athame ve Bolline de hava elementini sembolize ederler.

Altarın ön kısmında wiccanın asası bulunur.Bu ateş elementini sembolize eder..Bazen bıçağın yerine kullanılır.

Asa konusu sitede mevcut o yüzden tekrar yazmıyorum . Yanlız asanın yapılacağı dalı ağaçtan koparmak pek makbl değil , yere düşen dasllardan yapılr hatta o sizi bulur zaten :D

çalışmalarınızda malzemenin nerden geldiğinin bir önemi yokdur.Önemli olan bu eşyalarla bütünleşmiş olmanız enerji akışını sağlamış olmanızdır.

Bunların dışında altarda Tanrıca heykelcikleri,süsler,yemisler ve sus olarak kullanmak istediğiniz veya çalışma ortamında olmasını istediginiz seyler bulunur.

Başda da dediğim gibi bir altarın nasıl olması gerekdiğine dair herhangi bir kural yokdur.

Önemli olan çalışma ortamında sizin kendinizi nasıl iyi hissettiğinizdir.

Altarınızı çok göz önünde olan,herkesin kolaylıkla girip çıkabileceği bir alana kurmamaya özen göstermek , üzerindeki eşyaları bir başkasının dokunmamasına dikkat etmek gerekir .

Her bir eşya Altarın bütünü ile birlikte kişi için kutsaldır ve dışarıdan gelen enerjiler çalışmalarınızı etkileyeceği için buna özen göstermeniz gereklidir.Yani altar ve üzerindeki eşyalarda sadece sizin enerjiniz bulunmalıdır.

Kimi kişiler Altarı sabit yapmaz sadece ritüel gerçekleşeceği zaman çıkartırlar ( eğer imkanınınz yoksa bu yöntem ( bana doğru gelmesede) uygundur.

Bana doğru gelmemesinin sebebi ise ritüel her zaman aynı yerde yapılmalı aynı köşede enerji birikmelidir.

Bu enerjiden altar ve tabiki üzerindeki eşyalarda etkileneceği için sürekli yer değiştirmek bu enerjinin dengesini bozabilir.

Altarı kullanmadığınız zamanlarda siyah bir örtü ile örtmeniz doğru bir harekettir.

Bir küçük ama ciddi bir nokta , tabi sitede bu ritüelleri gerçekleştiren biri varmı bilmiyorum ama bilgi amaçlı söyliyeyim, yaptığınız ritüelde kan kullanmışsanız kanın altarın ana gövdesine değmemesine dikkat edin . Herhangi bir şekilde böyle bir şey olmuşsa altarınızı tekrar kutsamadan öce üzerindekileri boşaltıp tuzla temizlemeniz önerilir.

Fikir verme açısından bi kaç resim ekliyeyim ( tabi kendi altarımın resmi değil :D ) ve sakın altarınızı hazırlayıp olmuşmu diye resmini çekip buraya koymayın :D

http://www.rollanet.org/%7Emdoc/pagan/graphics/altar.gif

http://www.wiccanaltar.com/images/WiccanAltar2.JPG

http://www.wiccanaltar.com/

Yukarıdaki linkte daha detaylı bilgi ve çeşit bulabilirsiniz....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür , bu arada unuttum , altar sadece wiccalara yada majisyenlere ve/veya büyü ile uğraşan kişilere ait bir terim değildir , Tanrı ve tanrıçalara (inancı ne olursa olsun ) yakın olunan bir çeşit ibadet köşesidir.

kiliselerde bir köşede gördüğünüz masa üzerinde İsa , meryem heykelleri mumların olduğu yer de altardır Kurban kestiğiniz yerde altar olarak sayılabilir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür , bu arada unuttum , altar sadece wiccalara yada majisyenlere ve/veya büyü ile uğraşan kişilere ait bir terim değildir , Tanrı ve tanrıçalara (inancı ne olursa olsun ) yakın olunan bir çeşit ibadet köşesidir.

kiliselerde bir köşede gördüğünüz masa üzerinde İsa , meryem heykelleri mumların olduğu yer de altardır Kurban kestiğiniz yerde altar olarak sayılabilir..

Evet Evet Güzel Yaklaşım Böyle Daha İyi ve Açıklayıcı Oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

pentagram

'...Büyük paracaelsus bu konuda şunları yazmıştır:'Hiç kuşkusuz birçok insan mühürlerle, onların biçimlerine,kitaplarda bajsedilen kullanma şekillerine gülüp geçecektir,çünkü onlara göre cansız metal ve harflerin herhangi bir etkisi yadagücü olma ihtimali yoktur.Yine de hiç kimse bugüne kadar metallerin,harflerin ve sayıların cansız olduğunu kanıtlayabilmiş değildir,çünkü metallerin tuzları,özleri ve sülfürleri insan hayatını en çok koruyan şeylerdendir ve bütün benzeri diğer şeylerden üstündür.'

Temas halindeki beş çiizgiyle yapılan pentagram,yani beş köşeli yıldız.Bu şekil öteden beri majikal sanatların yüksek değere sahip bir sembolüdür ve Büyük majikal Amil in beş özelliğini,insanın beş duyusunu,doğanın beş elementini ,insanın beş uzvunu temsil eder.Kendş ruhundaki pentagram sayesinde insan kendinden aşağı olan bütün varlıkları kontrol etmekle kalmaz,aynı zamanda kendinden üstün olanlardan yardım isteyebilir.

Kara büyüde pentagram çok kullanılır,fakat kara büyü için kullanıldığı zaman biçim şu 3 şekilde değiştirilmiş olur :Yıldızın bir köşesinde ki çizgiler birleşmeden baçık bırakılmıştır,bir noktası aşağı iki noktası yukarıya bakacak şekilde tes çevirilmiş olabilir ya da köşeleri farklı uzunlukta olacak şekilde orantısızdır.Kara büyüde kullanıldığı zaman pentagrama 'çatallı toynak işareti'veya iblis'in ayak izi denir.İki köşesi yukarı bakan yıldıza 'mendes tanrısı'denir ,çünkü ters çevirilimiş yıldız bir keçi başıyla aynı şekildedir.Yukarı bakan yıldız aşağı bakacak şekilde çevrildiği zaman Sabah Yıldızı'nın düşüşünü gösterir ...'

Manlly P.Hall 'tüm çağların gizli öğretisi' sayfa :315

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitedeki ve arkadaşın verdiği bilgileri biliyorum;

4 element ve Ruhu temsil ettiği yada İnsanı(iki kolu iki bacağı açık bir insana benzetilir.) temsil ettiğini, venüsün(zöhreydi sanırsam) sembolü olduğu vs.

Benim merak ettiğim ruhanilerle ne gibi bağı varki davetlerde ne redeyse her gelenekte kullanılıyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Altar-Sunak Yapımı

Ome sunakları hemen hemen her dinin hatta dinsizliğin bile arka planında kullanılabilir. Bir veya birden fazla yapmak evinizi güzelleştirme, inancınızı geliştirme, ruhsal ve kişisel önceliklerinizi hatırlamanızda büyük önem taşıyacaktır. Birçok kişi bu adanmış havanın dinsel çalışmalara, günün etkisinin şekillendirilmesine yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Talimatlar

Gerekli Malzemeler:

Raf veya Masa

Resim veya Yansıtıcı bir Obje

Dekoratif Malzemeler

Adım 1

Altarınız için bir tema seçiniz. Belli bir tanrı, tanrıça, aziz vb. için bir alanı ayırabilirsiniz. Aynı zamanda bir mevsim,erdem,element,renk veya faaliyeti temsil eden bir tema yaratabilirsiniz

Adım 2

Altar için evinizde bir yer seçin. Kim altarı kullanacak? Bunun halka açık bir konuşma yeri mi olmasını yoksa size ait özel bir sığınak mı olmasını istersiniz? Temanıza en uygun oda hangisi? Koltuk veya minder eklemeyi düşnüyor musunuz? Kırılgan veya potansiyel olarak tehlikeli maddeler kullanacaksanız; çocukların ve ev hayvanlarının uzak durabileceği bir odayı seçin..

Adım 3

Seçtiğin alanda işeyarar bir çekmece veya msa bul. Sağlam olduğundan emin ol. Uygun bir renge boya veya üzerini bir resimle kapla ya da etrafını bir bezle sar. Bir sürü nesne kullanacaksanız çok çekmeceli bir altar kullanabilir veya altar masanıza eklenti yaparak genişletebilirsiniz.

ÇEVİRİ VE ALINTIDIR

üzerinde çalıştığım amatör bir altar var.. yakında biter bitince sizlere de sunarım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle arama yapınız sitede mevcut konuları tekrar açmanın forum kirliligine yol açtığını biliyorsunuz .

bir diğer husus ise kusura bakmayın ama tam bir saçmalık . altarınızi binlerce kişiye göstereceksiniz oylemi :D

sonrada o altardan medet bekleyecek ritüellerinizin gerçekleşmesini umacaksiniz ?

üzgünüm ama altar yapımından önce bilmeniz gereken daha önemli şeyler olduğunu düşünüyorum .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında konunun ilk başında mevcut sorunuzun cevabı . altar herzaman negatif enerjilerden uzak olmalı .Hatta evinizde kullanmadığınız zamanlarda bile üzerini örtmelisiniz. altarinızın resmini koymanız demek birilerinin onu kafasında şekillendirmesi demek . ve inanın bu kadar özel bir şeyi paylaşmak art niyetli kişilerin arayıp bulamadığı şeydir . altarınızı imajine ederek hatta resmini kullanarak bir çok şey yapılabilir .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[video=youtube;iAxL7d1J-BI]http://www.youtube.com/watch?v=iAxL7d1J-BI&feature=player_embedded

http://i71.photobucket.com/albums/i143/Mah_Barros/Imagens%20Wicca/wicca_alt.jpg

Event candle:etkinlik mumu

Cauldron:kazan

Tealight:süs mum(küçük olanlar) dekoratif olarakta kullanılanlar..

Deity:Tanrı

Incense Burner:Tütsü kabı

Willow wand:Asa(sögüt agacından)

Chalise:Kadeh

Crystal ball:Kristal küre

Geleneksel olarak şekil bu ama esneklik söz konusu ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazı için teşekürler ama ben örnek resimlerdeki altarın üzerindeki şeylerin ne olduğunu anlamadım. mesela 1. resimdeki en sağda olan simli şeyi, kadehin hemen solundaki gri şeyi, soldaki beyaz mumun hemen solundaki şeyi, kadehin sağında kadehe en yakın olan 2 şeyin ne olduğunu anlamadım. Gölgeler kitabı bu resimlerde yok gölgeler kitabının da altarın üzerinde olması gerekmiyormuydu bir de , her elementi temsil etmesi için farklı mumlar konuluyordu diye okumuştum bir yazıda :) Acemiyim fazla sorum oldu ama cevaplarsanız sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazı için teşekürler ama ben örnek resimlerdeki altarın üzerindeki şeylerin ne olduğunu anlamadım. mesela 1. resimdeki en sağda olan simli şeyi, kadehin hemen solundaki gri şeyi, soldaki beyaz mumun hemen solundaki şeyi, kadehin sağında kadehe en yakın olan 2 şeyin ne olduğunu anlamadım. Gölgeler kitabı bu resimlerde yok gölgeler kitabının da altarın üzerinde olması gerekmiyormuydu bir de , her elementi temsil etmesi için farklı mumlar konuluyordu diye okumuştum bir yazıda :) Acemiyim fazla sorum oldu ama cevaplarsanız sevinirim :)

Başka bir altar örneği aşağıda ki linkte var onu inceleyebilirsin;

http://www.gnoxis.com/cadiliga-nereden-baslayacaksiniz-ve-temel-cadilik-dersleri-44433.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

altarı bi sandığın içinde kursam olurmu peki? çünkü odamda biyerde kurarsam herkes dokunur

sandığın içinde kurarsan ritüellerini yapamazsın, altar sadece evrensel sembollerin (element ve tanrı-tanrıça) denkliklerinin bulunduğu bir mekan değil aynı zamanda kutsamalarını ve büyülerini yaptığın bir masadır-alandır. Haliyle büyü malzemelerini oraya koyacak, orada büyü malzemelerini kutsayacak bu malzemelerden büyüyü yine bu masada yani altarda oluşturacaksın...

Onun yerine , altar masandaki eşyalarını bir sandıkta gizli tutabilirsin. Ritüel yapıp çember açacağın zaman sunak örtünü serer, sandığından malzemeleri çıkarır altarını kurar ve ritüeli yaparsın. Ritüel bittiğinde de malzemelerini yine sandığa koyarak saklayabilirsin. Yine altar masan yerinde sabit kalır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...