Jump to content

Tek kişilik Tiyatro Oyunu Önerisi ?

Thejoker

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar selamlar..

Şu sıralar üzerinde çalışmak için tek kişilik bir oyun aramaktayım. Daha doğrusu tek kişilik bir oyun şeklinde evrilebilcek tüm metinlere açığım fikir olarak ( roman ve öykü de olasıdır)

Amacım oyun sahnelemek değil üzerine çalışmak.. Zaten halihazırda beraber çalıştığım bir tiyatrom var..

Araştırmak için birkaç öneri bekliyorum,, özellikle alışılmamış öneriler , az bilinen oyunlar belki.

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öneri olarak en bilindik oyunu önerebilirim Gogol'den " Bir Delinin Hatıra Defteri " inceleme amaclı cok guzel bir oyundur gerci tiyatro ile ilgileniyorsan az cok biliyorsundur...:D:D

ekstra olarak sana Enzo Cormann " Şu Koskoca Dünyada İki Kişiyiz Artık " benim en sevdigim oyunlardan biridir hatta bir gun dekorunu yapmak isterim...iki kişilik kısa oyun..oyun iki bölümden olusuyor birinci bölümde sorgucu ikinci bölümde sorgulananın psikolojik uzun tradlardan guzel ve kısa bir oyun yazmıs Enzo Cormann...bu oyun tek kişilik olarak uyarlana bilir...:D:D

Çehov'dan da sana " Tütünün Zararları " ' nı öneririm yine kısa bir oyun konusmacı olarak sahneye gelen sarhos bir tipleme karısı ve karısının psikolojik baskılarına magruz kalan adamın konusması...:D:D

önerdigim iki oyunu rahatlıkla bulabilirsin ama Enzo Cormann'ı bulman biraz zor olabilir eger istersen bana özel mesajla adresini ve ismini yollarsan sana kargo ile bir kopyasını gönderebilirim...iyi çalısmalar...:D:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu arada istedigin oyun bayan mı erkek mi ben erkekler için oyunlar yazdım da eger bayan tek kişilik arıyorsan onun içinde bir kac oyun yazabilirim...ve eger bu oyunlar seni tatmin etmediyse kitaplıgımı biraz kurcalayıp guzel oyunlar bulabilecegimi zannediyorum tabi her sey senin içindeki tiyatro sevgisi ve oyun arama istegine baglı...:D:D...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle cevapların için teşekkür ederim..

bir delinin hatıra defterini biliyorum,, elimin altın dursun o alternatif olarak diye düşünmüştüm.

Tütünün zararlarını oyun olarak duydum fakat bi bilgim yok en yakın zamanda bakıcam..

enzo cormann'ın oyunuyla ilgili şimdi hemen biraz bakıniyim eğer dediğin gibi bulamazsam bi şekilde kopyasını alabilir, teklifin için teşekkürler..

Bu arada evet erkek için sormuştum..

Alternatif olarak aklına gelirse başka oyunlar sevinirim..

teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tek kişilik oyun bulamadım ama sana Vüsat O. Bener'den " İpin Ucu " adlı oyunuda öneririm iki kişilik absürt bir oyun ve incelemeye cok musait bir oyun...İpin ucu benim için Samuel Becket'ın " Godo'yu Beklerken " adlı oyunla es degerdir yazın biçimi de birbirine uygun...eger ugrasırsan İpin ucunu da tek kişilik absürt bir oyuna dönüştürebilirsin...:D:D

aslında bir tane daha absürt oyun var oda iki kişilik " Striptiz " ama yazarını hatırlamıyorum...bir bakayım bulursam yazarım...:D:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aha buyur...:D:D...Slawomir Mrozek = " Striptiz "

Polonya'lı yazar Mrozek, bu oyunda edilgen olmakta direnen içsel özgürlükle, eyleme geçmekte direnen özgürlük imkanını karşı karşıya getirir. Iki adam onlardan daha güçlü bir el tarafından sahneye atılır ve bir bilinmezlik içinde ne yapacakları, nasıl davranmaları gerektiği üzerine düşünmeye ve kendi kendilerine hesap vermeye başlarlar.

Etkin olan, bu mekandan çıkmak için çaba harcarken, edilgen olan adam içsel özgürlüğünü korumaya karar verir ve gerçekleştireceği eylemin tutuklusu olmamak için düştükleri duruma uyum sağlamaya çalışır. Aslında kurtulmak için çaba harcansa da onlara göre dev bir el sonunda istediğini yaptıracak ve onları kendi hükmü altında tutacaktır. Elin,onları bir bir soymaya başlamasıyla ikisinin de tepkileri farklı olur çünkü bu iki adam birbirleriyle bir takim benzer temel özellikler taşımalarına rağmen düşüncelerinde bir o kadar farklıdır.Biri büyük bir güçle karsılaşınca teslimiyete razı olurken, diğeri bu isteklerin çok haksiz olduğunu dile getirir.Sonunda onları soyduktan sonra birbirlerine zincirler ve bu durumda iki taraf da özür dilemeye karar verirler.Oyun boyunca iki adamın arasındaki ilişki de gittikçe boyutlanır.Oyunun sonunda edilgin olan adam, diğeri tarafından o şartta özür dilettirilmeyi bekler. Her zaman bahaneler, nedenler ve ''onun yüzünden''ler vardır. Elin baskısı altında ne yapacaklarını bilemezken karanlık olur ve el onlara tekrar hükmederek sahneden çekip götürür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hemen bakıyorum .. biletine falan varsa gidiyim.. önümüzdeki hafta bir garip orhan veliye gidicem.. yeniden oynuyo DT.

Metni bulursanız da edinmek isterim..

bu arada.. diğer tiyatro metinlerini edinebilceğimiz bi yerler var mı bildiğiniz?

**edit: birde merak ettiğim.. aktif anlamda tiyatroyla ilgileniyomusnuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

buraya yazdıgım butun oyunların kitapları yada tekstleri var bende bir tek Slawomir Mrozek = " Striptiz " ve " Ben Ruhi Bey Nasılım? " yok ama onlarıda istesem hemen bulurum ama e kitap olarak bulamam...:D:D...izmirde nerde bulursun hiç bilemiyorum...:D:D

aktif anlamda tiyatro ile ilgilenmiyoruz...!!!...yasıyoruz...:D:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güzel cevap:) çalıştığınız bir topluluk var mı diye sormak istemiştim de cevabımı aldım tabi:)

bir aslında yeni konu açmadan bi konu hakkınızda fikirlerinizi alabilir. ( tek kişilik oyun muhabbetinden bağımsız olarak) ayak-bacak fabrikası hakkında ne düşünüyosunuz (sermet çağan'ın)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayak-Bacak Fabrikasının bir kısmını okudum. Bir arkadaşım için araştırmıştım. Bana oldukça ironik ve ilginç bir metin gibi geldi. Sevdim. DT'nin BirGarip Orhan Veli'yi yeniden sahnelediğini biliyorum. Ben Ruhi Bey aNasılım Han Tiyatrosunda sahnelenecek çok yakın bir zamanda. Eğer yakınsa öğrenebilirsin net tarihini.

Edit: Tiyatroseverim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...