Jump to content

Gökçek'in hukuk tanımazlığına Gül'den onay - Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi


Manje_Loa

Önerilen Mesajlar

Abdullah Gül, Melih Gökçek’in 2005 yılından beri gündemde tuttuğu Ulus'un talanına destek verdi.

 

Geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan’la Başbakanlık Merkez Binası'nda yaptığı görüşmenin ardından ulaşıma zam kararını açıklayan Gökçek, buluşmada Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi’nin de sunumunu gerçekleştirdiğini belirtmiş ve Erdoğan’ın selçuklu mimarisi üzerinde durduğunu açıklamıştı. Restorasyonu sonrasında tarihi vilayet binasının açılışına katılan Abdullah Gül de bir konuşma yaparak aynı Ulus Projesi'ne desteğini açıkladı ve Ulus’taki yoksul mahallerin temizlenmesi gerektiğine işaret etti.

 

Bilim adamlarının görüşüne başvurulmadan, büyük emeklerle hazırlanmış eski planları hiçe sayarak Ulus Kent Merkezi’nde terör estiren Gökçek’in girişimlerine Gül'den de destek gelmesi bölgeye dönük büyük bir yıkımın habercisi olarak yorumlandı.

 

Ulus'un altını oyacaklar

Hem Abdullah Gül, hem de Tayyip Erdoğan tarafından kabul gören, ancak hukuki hiçbir dayanağı olmayan Ulus Projesi için bir yandan yeni yapılacak binalarda selçuklu mimarisinden bahsedilirken, bir yandan da proje ile toprak altında bulunan, gün yüzüne çıkmamış Roma dönemine ait tarihi eserlerin yok edilmesi gerçekleştiriliyor. Bilinen eserlerden Roma Hamamı, Julien Sütunu, Amfitiyatro, Agustus Tapınağı ve Tören Yolu için koruma ve kullanma gerekleri yerine getirilmezken, tüneller ve derin hafriyat gerektiren binalarla roma dönemi eserlerini yıkmaya çalışacağı tahmin ediliyor.

 

Ulus Projesi'nde yapılmak istenenler arasında iki teleferik hattı ve iki tünel bulunuyor. İlki Hacı Bayram Cami'nden Hıdırlık tepesine, ikincisi ise Hıdırlık tepesinden Ankara Kalesine yapılacak. Dışkapı'ya ulaşacak olan tünellerden biri Gençlik Parkı'ndan başlayacak, diğeri ise kalenin eteklerinden başlayarak Hıdırlık Tepesi'nin altından geçecek. Kent merkezi trafiğinin 2010 yılından itibaren Armada ve Akköprü'den başlamak üzere tıkanacağını belirten ulaşım uzmanlarının görüşlerine rağmen, hiçbir öngörüye dayanmayan bu tünellerin Ulus meydanındaki canlılığı yok edeceği de belirtiliyor.

 

Gökçek'in proje çerçevesinde Hergelen meydanında gökdelen projelerini gündeme getirebileceği de belirtiliyor. Daha önce Ceyhun Atıf Kansu Caddesi ve Kazıkiçi Bostan için düşünülen ancak hiçbirinde istenen sonuca ulaşılamayan ofis binalarını Gökçek'in 2005 yılından itibaren Eskişehir yoluna kaydırma çabası da hüsranla sonuçlanmıştı. Yaşananaların ardından Hergelen Meydanı'ndaki bu girişim Gökçek'in kenti nasıl planladığının tipik bir örneği olarak değerlendiriliyor.

 

Ulus projesinin yasallığı yok

Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin korunması için 2005 yılına kadar büyük uğraşlarla hazırlanan detaylı plan ve projeleri yoksayan Gökçek, ilk olarak yetkisi olmadığı halde planları iptal ettiğini ilan etmişti. Açılan dava 2008 yılında sonuçlandığında mahkeme, belediyenin kararından hukuka ve mevzuata uygunluk bulunmadığını belirtti.

 

Yeni plan hazırlamadan mevcut planı iptal edemeyeceğini öğrenen Gökçek, yeni bir plan hazırlatarak 2007 yılında Koruma Kurulu'nun onayını aldı. Kurulun onayı da benzer şekilde yargıya taşındı ve kararın ve planların iptali için dava açıldı. Ankara 10. İdare Mahkemesi kurulun kararını ve planları 2008 yılında iptal etti. Nihayet dava ile ilgili Danıştay 6. Dairesi de İdare mahkemesinin kararını 2009'da haklı buldu. Böylelikle Gökçek'in 2005'ten bu yana planı yasallaştırmayla ilgili tüm girişimleri durdurulmuş oldu.

 

Davaların sürdüğü 4 yıl boyunca bir yandan kamulaştırma ve restorasyon çalışmalarını sürdüren Gökçek, Danıştay’ın verdiği karardan sonra Belediye Meclisi'ni olağanüstü toplantıya çağırarak Ulus tarihi kent merkezini etaplar halinde düzenleyen aynı plan için yeniden onay aldı. Koruma kurulu’ndan onay dahi almayan Gökçek, hukuk dışı uygulamalarına Erdoğan ve Gül'ün desteği ile devam etme niyetinde olduğunu ortaya koymuş oldu.

 

Ulus Projesi'nin ayaklarından biri olarak Hacı Bayram Cami etrafında bulunan ve düşük gelirli ailelerin yaşadığı ve "Ankara'nın Sulukulesi" olarak değerledirilen bölgede, 2004'ten bu yana büyük bir yıkım faaliyeti gerçekleştirmiş olan Gökçek, tıpkı istanbul'da olduğu gibi dar gelirli aileleri yerinden ederek bu alanlara selçuklu mimarisinde alışveriş merkezi, lüks konutlar ve turizm amaçlı kullanılacak binalar dikmeye hazırlanıyor.

 

Hukuk dışı uygulamalar yeni değil

Daha önce Akay, Mithatpaşa, Sıhhıye'de yapılan kavşaklar yargının verdiği yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen tamamlanmıştı. Benzer şekilde Milli Kütüphene'nin önündeki refuj alanına dükkan yapmak için üretilen Gökkuşağı projesi de yargıya taşınmış, mahkeme devletin hüküm ve tasarrufundaki yollar üzerinde ticari faaliyetin yapılamayacağı belirterek projeyi iptal etmiş ancak geçen sürede dükkanların hepsi inşa edilmişti.

 

Kamunun kaynaklarını hukuk tanımadan savurganca harcayan Gökçek’e Gül ve Erdoğan tarafından verilen destek daha önce Esenboğa Havalimanı’nı Bakanlıklara bağlayan Protokol Yolu'nun etrafındaki gecekonduların yıkılmasında da yaşanmıştı. İlk defa bir kentsel dönüşüm alanı için özel bir yasa çıkaran AKP hükümeti bölgedeki gecekonduları zor yoluyla yıkmıştı. Gül ve Erdoğan'ın selçuklu mimarisine olan ilgileri gecekondululardan arındırılmış bu bölgeler için de geçerli olacak görünüyor. Gökçek, Protokol yolu etrafındaki arazilerde başladığı lüks konutlar için çakma selçuklu mimarisi üretecek.

 

Alıntı

 

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/haberfotograflari/22155/bentderesi2002on.jpg

 

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/haberfotograflari/22155/bentderesi2009i.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Müzik Tarihi

   Müzik , geçmişte ve günümüzde bilinen her toplumda bulunur ve kültürel bir evrensel olarak kabul edilir. [1] [2] En izole edilmiş kabile grupları da dahil olmak üzere dünyadaki tüm insanlar bir müzik biçimine sahip olduklarından, müziğin büyük olasılıkla ataların popülasyonunda insanların etrafa dağılmasından önce mevcut olduğu sonucuna varılabilir. Sonuç olarak, ilk müzik Afrika’da icat edilmiş ve daha sonra çeşitli enstrümanlar yapmak için çeşitli farklı malzemeler kullanılarak insan yaşamının

   , Yer: Diğer Müzik Türleri

  • Azerbaycan tarihi ( Türkmençay anlaşması ) .

   https://az.m.wikipedia.org/wiki/Türkmənçay_müqaviləsi. ~ Burada , vermiş olduğum linkte Azerbaycanın tarihinin belli bir kısmı yer almaktadır . Link Azerbaycancadır . Çeviri yaparak okuya bilirsiniz .     Bunu okurken şimdiki Azerbaycanlıların neden " Azeri " kelimesini sevmediyini , bunun tarihe ve edebiyyata yansımasını öğreneceksiniz . Umarım detaylı bilgi olur . Teşekkürler . ~

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Örtünmenin Tarihi

   Başörtüsü (Ing-Veil), genelde geleneksel Müslüman kadının giysisi olarak bilinir, fakat İslam dininin ilk yüz yılında, Müslüman kadınlarının çoğu başını örtmüyordu. Örtünmek, İslam’dan önceki eski imparatorlukların yaşadığı toprakların geleneğiydi. Tarihi araştırmaların sonucuyla edinen bilgilerle kadının örtünmesi, M.Ö. 5000’de, Eski Asur İmparatorluğu’nun geleneklerinden biri olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 4 bin yıl önce, Babil İmparator Hammurabi’nin Kanunlarında, kadının sosyal statüsü i

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Lois Martin, Cadılığın Tarihi Ortaçağ'da Bilge Kadının Katli

   “Her kültür kendi cadısına ve büyücüsüne sahiptir ve her kültürde bunlara imrenilir yada bunlardan korkulur” “… algıda yaşanan bu değişimin sebepleri Avrupa toplumunun temellerini sarsan yeni bir paranoyada gizlidir. 1000-1400 yılları arasında Avrupa’nın toplumsal ve politik çizgisinde büyük bir değişim yaşandı. İşgalci Müslüman orduların tehdidi, Doğu Ortodoks Kilisesi ile yaşanan ayrım, heretikliğin yükselişi ve Kara Ölüm’ün yıkıcı etkileri bir araya gelerek Avrupalı zihninde toplumsal, ruhsal

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Assassin’s Creed Tarihi Kişiler Ve Gerçek Hikayesi 1

   Bu Paylasdigim Konu Tarihi Kişileri Ve Hikayeyi Anlatmakdadir Derlemedir Ama Oyundanda Bahsediyor Burda Derlemedir     İlk Olarak Oyunun Kendisinin Hikayesini Paylasmaliyim   Assassin’s Creed (Türkçe: Suikastçinin İnancı), Ubisoft şirketi tarafından geliştirilmiş tarihle iç içe, gizlilik ağırlıklı, üçüncü şahıs aksiyon-macera tarzı bir Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 oyunudur. Oyun ilk kez Microsoft tarafından Project Assassin adı altında X ’05 sergisinde takdim edilmiştir. Oyunu

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...