Jump to content

Zihinsel simya


formederya

Önerilen Mesajlar

Ortaçağ’da simyacılar, adi madeni altına dönüştürmeye çalışmışlardır. Simya olarak bilinen bu dönüşümü sağlayacak, kolay bulunmayan maddeyi, filozofun taşını, aramışlardır. Eski gizem okullarının üyeleri için simya, temelde ruhsal ve zihinsel simyanın gerçek işine yönelik bir alegoriydi.

 

Ruhsal simya, daha az gelişmiş ruhsal kişiliği, daha arıtılmış bir kişiliğe dönüştürme sürecidir. Bütün ana dinlerin kurucuları, insanların hem bu hedefe ulaşmalarına yardım edecek, hem de daha mutlu ve verimli bir yaşam sürmelerini sağlayacak kurallar koyarak, söz konusu dönüşümü hızlandırmaya çalışmışlardır. Aydınlanma, aydınlatma, ruhun kusursuz hale getirilmesi, hep bu nihai hedefe işaret eder. Bütün dinlerden gizemciler, bu süreci hızlandıracak evrensel kuralları araştırmışlardır. Bu sürecin, onlarca yaşamın ürünü olduğuna inanırlar.

 

Zihinsel simya, yaşamınızı iyileştirmek ve zihninizi geliştirmek için düşüncelerinizi dönüştürme sürecidir. İşin iyi yanı, bu disiplin, mevcut yaşamınızda anında ve avantajlı sonuçlar doğurabilir; bazı durumlarda bu anlık olur.

 

Zihinsel simya, gelişiminizi engelleyen inançların yerine, size yardımcı olacak olumlu inançları benimsemeyi içerir. Bunun kulağa çok kolay geldiğini söyleyebilirsiniz; neden bu kadar zor olsun ki?

 

İnançları değiştirmek, son derece zordur. Bunun üç nedeni vardır:

 

1) Çoğu insan, inançlarını doğru kabul etme yanılgısına düşer. Onların çıkarına olmasa da bazı insanlar, kendilerini kaderlerine bırakırlar; çünkü bir inancı doğru olarak kabul ederler.

 

2) İnançlar, bilinçaltı düzeyde çalışır. Pek çok insan, bilinçaltındaki inançlarının farkında değildir. Bunlar, genellikle bilinçüstü düşüncelerle çatışma halindedir. Örneğin bir kadın, bilinçüstünde sevgiyi arıyor; ama bilinçaltında kendini değersiz hissediyor olabilir. Bu kadının inancı, bilinçüstüne çıkmadıkça ve dönüştürülmedikçe, tüm çabalarını sabote etmeye devam edecektir.

 

3) Neye inanıyorsanız onu görürsünüz. 100 yıldan daha kısa bir süre önce fizikçiler, ışığın bir dalga mı, yoksa parçacık mı olduğuna karar vermeye çalışıyorlardı. Yanıt, ne bulacağınıza inandığınıza bağlıydı. Işığın parçacıklardan oluştuğuna inanıyorsanız, bunu kanıtlayacak bir deney tasarlayabilirdiniz. Aksine, ışığın dalgalardan oluştuğuna inanıyorsanız, o zaman bunu kanıtlamak için bir başka deney tasarlayabiliyordunuz.

 

Yalancı ilaç (plasebo) etkisi, bir başka örnek sunuyor. FDA onayı almak için gerekli ilaç denemelerinde, hastaların ortalama olarak % 40’ı, yalancı ilaçlarla rahatladıklarını düşünürler. Kendilerini daha iyi hissederler; çünkü daha iyi olacaklarına inanmaktadırlar. Yalancı ilaçlar, Parkinson hastalığına yakalanmış insanlara gerçekten yardımcı olmuştur.

 

Bu sonuçların ardındaki mistik ilke, Çekim Yasası ya da “Beğeni beğeniyi çeker” anlayışıdır. Mistik dünyada ve şimdi kuantum fiziği dünyasında, her şeyin enerji olduğunu biliyoruz. Her şeyin kendi titreşimi vardır ve buna inanç dahildir. İnsanlar, mevcut inanç sistemlerine uyan deneyimleri kendilerine çekerler. İnandıkları şeyi görürler.

 

Öyleyse, Zinihsel Simya nasıl çalışır?

 

Nörologlar, bize beynin gerçekte yaşananlar ile yaşanması hayal edilenler arasındaki farkı bilmediğini söylerler. Aynı elektriksel örüntüler, beyindeki nöronlar arasında ateşlenir. Beyindeki elektriksel örüntüler, inançlar da dahil, bilgiyi depolama ve işleme şeklimizi yansıtırlar.

 

Bunun sonucu çok büyüktür: İmgeleminizi kullanarak inançlarınızı değiştirebilirsiniz. İnancın doğru ya da yanlış olması fark etmez.

 

Şampiyona maçının son basketini kaçırdığı için takımı bir puanla kaybeden bir basketbol oyuncusunu ele alalım. Bu deneyim, derinden sarsıcı olabilir ve sporcunun, başarısız ya da kaybeden biri olduğu yönünde olumsuz inançlar beslemesine yol açabilir. O basketi kaçırmasaydı, bir kahraman olabilirdi ve kazanan bir insanın özgüvenini duyabilirdi.

 

Diyelim ki o basketbolcu sizsiniz. Ne yapmalısınız?

 

Önce, 10-15 dakika süreyle rahatsız edilmeyeceğiniz sakin bir yere gidin. Nesnel duyularınızdan (görme, duyma, koklama, dokunma, tatma) hiçbirinin uyarılmadığından emin olun. Birkaç derin nefesalın. Amacınız, rahatlamak ve alfa durumuna geçmektir. Bilimadamları, bu durumdayken yeni becerileri daha kolay öğrenebileceğinizi kanıtlamışlardır. Bunun için meditasyon idealdir.

 

Bu noktada, oyunun sonunu zihninizde yeniden oynamalısınız. Yalnız bu sefer, son basketi attığınızda, bunu kendinize güvenerek yapın ve topun potadan geçtiğini seyredin. Bütün taraftarların coştuğunu, sirenlerin çaldığını ve takım arkadaşlarınızın sizi omuzlarında taşıdıklarını gözünüzün önüne getirin. Bütün duyularınızı işe dahil edin ve kahraman olmanın nasıl bir duygu olduğunu hayal edin.

 

Michael Jordan hiç şüphesiz tüm zamanların en büyük basketbol oyuncusudur; ama muhtemelen o da oyunun sonunda, attığı basketler kadar basket kaçırmıştır. Ama emin olun, kaybettiği atışları o kadar kurcalamadı; sadece maç kazandıran atışları hatırladı. Siz de aynısını yapabilirsiniz. Zihinsel Simya tekniğini kullanın ve yaşamınızı değiştirin.

 

Yazar: Edwin Harkness Spina

Kaynak:kaliteofisi.net [/color][/color]

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne kadar güzel bir yazıydı çok teşekkürler.

Başarısızlıklarımın ardından neler yaptığımı düşündüm neler hissettiğimi.

Hayalkırıklığı ile gelen öfke ve kendimi sürekli suçlamak. Saatlerce sürse iyi ya insan günlerce, aylarca çok daha acımasızsa yıllarca sürdürüyor kendine kızmayı.

 

O anın bittiğini geçtiğini anlatamıyoruz kendimize. Ama bahsedilen yöntemi unutmayacağım ve uygulayacağım.Tekrar teşekkürler :)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet, Simya gerçekte bir dönüşüm sanatıdır. Kirli olanı, hasta olanı bir çok süreçten geçirerek , arınmış ve mükemmel olana dönüştürmeyi amaçlar.

Simyanın, maddenin içinde sağaltım ile altını keşfetmesi, bir bakıma insandaki Tanrısal tözün ortaya çıkarılması ile eşdeğerdir,

Öyleyse kendi içindeki Tanrısal tözü bulmak isteyen kişi , tıpkı maddenin saflaştırılması gibi , kendi içine dönerek kendini saflaştırmalı ve gizli olan , içindeki Felsefe taşına ulaşmalıdır. Simyada kullanılan yöntemler ezoterik olarak inisiyasyonu da bu anlamı ile temsil etmektedir.

bu güzel yazıya küçük bir katkı yapmak istedim :)

teşekkürler..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İsa Üzerinden Zihinsel Temas

   1-2.Korintliler 4:6 “Çünkü, “Işık karanlıktan parlayacak” diyen Tanrı, İsa Mesih'in yüzünde parlayan kendi yüceliğini tanımamızdan doğan ışığı bize vermek için yüreklerimizi aydınlattı.” Ayeti beyanıyla Rab İsa’ya rabıta şöyle yapılır. 2-Temiz ve tenha bir yerde bağdaş kurup otururuz. Başımız kalbimize eğik, dilimiz damağımıza yapışık ve gözlerimiz kapalı olur. 3-İçimizden Matta 6: 9-13 Rabbin duasını “Göklerdeki babamız, adın kutsal kılınsın. Egemenliğin gelsin. Gökte olduğu gibi, yer

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Simya Notları

   Bu konu uzun bir yazı dizisi şeklinde olacak. İçeriğin bu konu ile alakadar olanlara yol göstereceğini umuyorum.Fırsat buldukça eklemeler yapılacak. Yazım hataları olmuşsa kusuruma bakmayın. Bu yazılanlar tamamıyla benim kendi yazdığım şeyler değil, bir çoğu tuttuğum notlardır.   Arap fatihlerinin entelektüel-dinsel konularda sergilemiş oldukları açık fikirli tutumları, ilk Arap simyacısı olan Emevi prensi Halid bin Yezit’in kişiliğinde (635-704 dolayları) somutlaşmıştır. Fihrist’te anlatıldı

   , Yer: Simya

  • Gerçek Simya

   Gerçek simya, bedenin Işık Bedenine dönüşmesine dayanır. Katolik Kilisesi'nin uğradığı zulümler nedeniyle batıda olduğu gibi, o kadar çok bilgi kaldırılmış ve simyacıların gizlice olması ve Kilise tarafından tutuklanıp idam edilmekten veya genel olarak Hristiyan çetelerin katledilmesinden ve bilgilerinin yok edilmesinden sakınmak için çok fazla kod kullanmaktadır. Konuya gelen pek çok kişinin gerçek anlamlar konusunda eğitime sahip olmaması ve böylece ünlü sıradan kimya türünün kaldığı yer. Pek

   , Yer: Simya

  • Şamanların Zihinsel Hastalıklara Bakış Açısı

   ŞAMANİK görüşe göre, zihinsel hastalıklar “bir şifacının doğuşunu” işaret etmektedir, diye açıklıyor Malidoma Patrice Somé. Dolayısıyla, zihinsel rahatsızlıklar ruhsal acil durumlardır, ruhsal bunalımlardır; ve doğmakta olan şifacıya yardım etmek için böyle görülmelidir. Batı’da zihinsel hastalık olarak görülen şeye Dagara halkı “öte alemden iyi haberler” olarak bakar. Bu bunalımı geçirmekte olan kişi, ruhlar aleminden aktarılıp topluluğa iletilmesi gereken bir mesaja aracılık etmesi için seçilm

   , Yer: Evrensel Enerjiler ve Farkındalık

  • Gizemli Elias - Simya

   (John Frederick Helvetius'un hatıratlarında anlatılan Elias...)   17. Yüzyıl...   Avrupa bilim / düşün çevresinin kendisine entelektüel anlamda daha sağlam dayanak noktaları araması neticesinde gelişmiş olan bilimsel metodun daha sofistike ve yapılandırılmış yaklaşımları zorunlu kılmasıyla birlikte en parlak ve ayrıntılı dönüşüm yöntemleri de bu dönemde ortaya çıkmaya başlar. Bunlardan biri, dönemin en önemli tıp insanları içinde yer alan ve yine Orange Prensi'nin de özel doktoru olan Jo

   , Yer: Simya

Arka Oda

Arka Oda

  Chat izniniz bulunmuyor
  ×
  ×
  • Yeni Oluştur...