Jump to content

Abrakadabra (Abracadabra)

nevermore

Önerilen Mesajlar

Abrakadabra (Abracadabra)

Büyü sırasında kullanılan ve kimileri tarafından diğer dillere çevrilmeksizin en fazla kullanılan ifade.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dc/Abrakadabra,_Nordisk_familjebok.png

Etimoloji

Sözcüğün kökeniyle ilgili teorilerden biri Aramice'de "Söylediğim gibi yaratacağım" anlamına gelen אברא כדברא Avra Kedabra ibaresinden geldiğidir. Sözcüğün aramiceden geldiğini iddia eden bir başka görüşe göre אבדא כדברא abhadda kedhabhra anlamı 'bu dünya gibi yok ol' demektir ve hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır.

Diğer bir görüşe göre sözcük, İbranice'de takdis, kutsama anlamına gelen ve lanet olarak da kullanılabilen ha-brachah ve öldürücü hastalık anlamına gelen dever ifadesinden gelmektedir ve körlüğe karşı kullanılan kabalistik bir şifa ifadesidir. Bazı bilginler bu köken konusunda şüpheci olmuşlar ve tüm antik dünyada şeytani güçlerin yok edilmesi fikrinin bulunduğu ve Abrakadabra'nın bu tip şeytanlardan birinin adı olduğunu öne sürmüşlerdir.

Bir başka görüş sözcüğün Tanrı'yı ifade eden Gnostik Abraxas'dan geldiği yönündedir. Yine Suriye'deki bir tanrı ismi olan Aracalan'dan geldiği de iddia edilmiştir...

http://www.themysticcorner.com/images/ABRACADABRA_Amulet.jpg

Tarih

Günümüzde her ne kadar en fazla sahne illüzyoncuları tarafından kullanılıyor da olsa abrakadabra sözcüğünün kökeni antik döneme kadar gitmektedir. Sözcüğün geçtiği bilinen ilk kaynak M.S.2.yüzyılda Roma imparatoru Caracalla'nın doktoru olan Serenus Sammonicus tarafından yazılan De Medicina Praecepta adlı şiirdir. Sözcük bir rahatsızlığı olan imparatorun boynundaki amuletin üzerinde şu şekilde yazılıdır:

A B R A C A D A B R A

A B R A C A D A B R

A B R A C A D A B

A B R A C A D A

A B R A C A D

A B R A C A

A B R A C

A B R A

A B R

A B

A

Serenus Sammonicus'un açıklamasına göre bu yazılış hastadaki rahatsızlık ruhunu yok edecektir.Publius Septimius Geta ve Alexander Severus gibi Roma imparatorları da Serenus Sammonicus'un tıbbi öğretilerini benimsemiş ve aynı büyüyü kullanmışlardır.

Thelema

Sözcük, Thelema'da Abrahadabra şeklinde büyü ifadesi olarak kullanılır. Thelema'nın kurucusu Aleister Crowley Gematria adlı denemesinde sözcüğü Kabalistik metodlar kullanarak kendisinin ortaya koyduğunu öne sürmüştür. Crowley'in 1901'de yayınladığı The Equinox'de sözcük geçmektedir.

alıntı:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...oha çok anlamlıymış, artık daha bilinçli kullanırız .)

nereye Yorum Yazsam Sen varsın:P cok hızlısın Mayk cekıl kenara neyse..

derın mevzusu kendı bıldıgın Bırsey Varsa paylasırsan daha öncede Buna benzer Bırsey okumustum: saçma Gıbı Geldı Ama bIlMıyorum olabılırde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bilgi dağarcığıma göreyse "aveda kedavra" gibi bir söylenişe sahip oldugu ve antik zamanlarda ölüm büyüsü olarak kullanıldıgıdır. Elbette hala kullanılabilir.

Türkçe'de de kullandıgımız "kadavra" kelimisinin bununla arasında bir illiyet bagı bulundugu da düşünülebilir. Büyü,bu sözlerin belli sayıda söylenerek ölümü istenen kişiye karşı yapılıyor. Okudugum kaynagı bulursam daha ayrıntılı yazarım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bilgi dağarcığıma göreyse "aveda kedavra" gibi bir söylenişe sahip oldugu ve antik zamanlarda ölüm büyüsü olarak kullanıldıgıdır. Elbette hala kullanılabilir.

Türkçe'de de kullandıgımız "kadavra" kelimisinin bununla arasında bir illiyet bagı bulundugu da düşünülebilir. Büyü,bu sözlerin belli sayıda söylenerek ölümü istenen kişiye karşı yapılıyor. Okudugum kaynagı bulursam daha ayrıntılı yazarım..

O biraz harry potterdan görülmüş gibi. Nevermore'un dediği gibiymiş ben de bakmıştım bir aralar.

Düzenleme: Kaynakta okuduğunu yazmışsın görmemiştim pardon :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O biraz harry potterdan görülmüş gibi. Nevermore'un dediği gibiymiş ben de bakmıştım bir aralar.

Harry Potter ordan görmüş olmasın? :)

Nevermore'un açıklamasını benimle çelişen degil destekleyen bir açıklama olarak algıladım ama?

Bu kelime gibi kaybolmak ölümü çagrıştırıyor gibi hani..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Harry Potter ordan görmüş olmasın? :)

Nevermore'un açıklamasını benimle çelişen degil destekleyen bir açıklama olarak algıladım ama?

Bu kelime gibi kaybolmak ölümü çagrıştırıyor gibi hani..

Doğru söylüyorsun ben saçmalamışım orda :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abrakadabra veya İbranice Abbara Kedabra'nın anlamı: "Bu kelime gibi hemen kaybol". Yazılış şekliyle Abbara Kedabra "Bu cümle veya formül gibi eri" anlamına geliyor. Bu kelime üçgen şeklinde parşömen kağıdının üzerine yazılır ve sıtma, diş ağrısı ve başka şikayetleri tedavi amacıyla boyuna takılırdı. Acılar da kağıttaki cümle gibi yavaşça kaybolmalıydı. Bu muska 1665 yılındaki veba salgınında revaçtaydı. Kelimenin çıkış noktası için çeşitli görüşler vardır. Abrakadabra, Habrachah (kutsama ya da lanet) kelimesinin ve Dabra (eski Suriye dilinde veba) dil sürçmesi olabilir. Başkalarına göre de kelime üç İbrani harften oluşuyordu: Ab (Baba), Ben (Oğul) ve Acadsch (Kutsal Ruh). Yine başkaları abreq ad habra, İbranice "Lanetini ölüler üzerine at" kelimesinden türediğini ileri sürüyor"

Geert Limpen kitabından alıntıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

romalı bir doktor hastalarını tedavi ederken bu sözü kullanırmış. sonradan büyücüler kullanmaya başlamış. ibranice "habrah ka dabra" ya da süryanice "aveda kadabra" yani anlam olarak "konuş ey kutsal iyileştirici" gibisinden bir anlamı vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu çok güzelmiş teşekürler.. Fakat birşey eklemek istiyorum doğrumudur eminde değilim.

Büyü ile ilgili sözcüklerin anlamları kesinlikle önemlidir ama dahada önemlisi sanırım notaların enerjisi ile ilgili yani sesin gücü ile

Sesi çıkartıken kullandığınız kelimeler doğru notalara yada titreşime yakın olmalı ki işlev kazansın bu sözcüğü 50 kişi söyler ama birinde işe yarayabilir buda sanırım söyleme şekli ile ilgili yani her ses diaframdan çıkmamalı yada bazen diaframdan çıkmalı gibi.

Tekrar teşekürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar arkadaşlar;ir anlama geldiğini

Abracadabra kelimesinin kökeninin istediğim gibi yaratacağım gibisinden bir anlama geldiğini öğrendim . Böyle bir şey olabilir mi yani büyünün anında etki göstermesi gibi birşey bu sanırım , yanılmıyorsam . Lütfen yardımcı olur musunuz eğer böyle birşey varsa nasıl kullanabilrim böyle bir kelimeyi son olarak tılsımlı kelime denilen şey ile aynı anlamda mı bu konu . Şimdiden teşekkürler . :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arama yapmaman bir tarafa böyle bir başlıkla konu açman başka bir tarafa...

Soruna cevap verecek olursak "abrakadabra kelimesi" olarak nitelendirdiğin şeyle "bir söz söyleyeyim anında istediğim sonucu elde edeyim" gibi bir mentaliteyi kast ettiğini fazediyorum, bu maalesef ömrün boyunca çalışsan bile elde edemeyeceğin bir güce ve duruluğa sahip olmanı gerektirir. Yani hayır öyle birşeyin senin istediğin düzeyde gerçekleşmesi mümkün değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...