Jump to content

Film İzlemek mi Kitap Okumak mı ? Tartışalım.

derin_

Önerilen Mesajlar

sizce fılm ızlemek de ınsana bır seyler katar mı?

yanı kıtap okurken kendimize bir şeyler katarız. görüşlerimiz ve kültürümüz artar.

aynı şey film izlemek için de geçerli mi?

ama değerli filmlerden bahsediyorum...

konuyu saçma bulmayın kızarım yoksa agresifimmm :)) çok merak ediyorum kendi kendime verdiğim cevaplar bana yeterli gelmiyor... sizlerin de düşüncelerini öğrenmek isterim. Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

seyrettigin filme gore degişir aslında.. .. okudugun her kitabı kafanda imgeler canlandırırsın ... ama film seyrederken emirhancan ın da degi gibi hazır imgeler vardır o yuzden beynini fazla yormazsın ... tabi her yonetmenin filmi için gecerli degil bu.. oliver stone .. natural born killer ornegini hocalarım okulda cok verir bu tartısma esnasında.. cogu zaman gorme ve algılama ikilemi çektigi için filmde bazı gercekler birbirine karısır... sonuc olarak hayır aynı degildir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cok güzel bi konu olmus =p bende düsünürdüm bunu hiç baskasına sormadım çünkü düsünceme göre.. *evet, filmler bize fazlasıyla bişeyler katar genel kültürümüzü artırıyor hızlı ögrenme yolu olarak görüyorum belki yanlıs olabilir ama insanlarla konuscak ve tartıscak bir konu veriyor filmler size, çünkü herkes kitap okuyamasada herkes film izleyebilir.. bir kitabı okurum, 10 kişiden belki bir taneside okur ve ben bunu 1 kişiyle tartısabilirim ama bir filmi izlerim 10 kişiden dokuz tanesi okur ve 9 kişiyle tartısabilirim.. ve filmlerde kitaplar gibi düsünme yetenegini gelistiriyor diye düsünüyorum sonuç olarak film izlerken kafanda sende olayları anlamaya calısıyorsun, olaylara yorum getiriyorsun ve görsel olarak hayat ögreniyorsun. hareketin nasıl yapıldıgını izliyorsun.. doğrudan yaşamadan yaşıyorsun..

Kitap okumak zor iş, neden zor iş çünkü herzmn güzel kitaplara denk gelmiyorsun.. birşeyi anlamak ilgiyle orantılı bir bakıma ve yazar ilgili çekmeyi basaramıyor ve anlatımı yetersiz kalıyorsa.. kitap okumaktan sogumaya baslıyorsun.. güzel kitaplara denk gelincede sürekli okumak istiyorsun.. kendine birseyler katıyorsun bla bla..

kitap okurken bildigimiz imgelerle canlandırırız herseyi ama film izlerken bilmediklerimizide görürüz sanki..:confused:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kitap okurken bildigimiz imgelerle canlandırırız herseyi ama film izlerken bilmediklerimizide görürüz sanki

bu cumleyı cok begendım ya evet gercekten bende böle dusunuyorum.. her ikisi de bir şeyler kazandırıyor...

Ancak filmde bilmediklerim dediğin şey başkasının hayalgücünü oluşturuyor,yani filmdede eksiklik olması çok muhtemel!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tartışmasız kitap... Okurken kafanda profil çiziyorsun bunu bir film sağlayamaz,filmde zaten bir başkasının aklındaki şeklini görüyorsun mantık yürütmene gerek kalmıyor

evet işte bunuda diyorum diyebilirim aslında film izlerken başkasının aklındaki seyi görüyorum kendi aklımdaki seyi degil.. farklı bir düsünceyi.. mantık yürütmeye gerek kalmıyor sözünede.. bilmiyorum ama mantık yürütüyorum ben film izlerken *arkadaslarla sinemaya gidip "Gone Baby Gone" izlerken kafa yormustuk pek bi fazla..(romandan beyazperdeye) ve filmin sonundada karsılıgını almıstık.. kendi mantığını yürütüp iki mantık arasındaki farkı görüp birseyler edinebilirsin yada kendi mantığını yürütüp karsındakinin mantığı ile aynı oldugunu görebilirsin.. faydalı seyler olarak görüyorum bunları.

Btw kitap kötü demiyorum ikiside esdeger olabilcek seyler diyorum ikisininde temelinde anlatım var.. söyle demek lazım; anlatım olan herşey güzeldir =p

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkisininde eksik yönleri var elbette ama kitaplarda, filmlerdeki aksiyonu ve duyguyu yakalayamayız.Kitapta istediği kadar anlatılsın o duygu filmdeki insanın yüzünden yansıyan duyguyu veremez.Filmlerin en büyük eksikliği ise fazla düşündürmüyor insanı ve zaman kısıtlı olduğundan çok detaylı verilemiyor hiçbirşey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmin konusuna göre değişir. Bi belgesel ya da biyografi filmleri öğreticidir.bilgine bilgi katarsın ama ötesine geçmez.kitap okurken diğer arkadaşların dediği gibi hem hayal gücün gelişir hem okuman gelişir hemde bişeyler öğrenirsin.

mesela da vinci şifresi kitabı filme çevrildi ama kitabı kadar açıklayıcı ve kapsamlı olmadı.kitabı okumayan anlayamadı konuyu.böyle bi örnek verilebilir sanırım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Filmin konusuna göre değişir. Bi belgesel ya da biyografi filmleri öğreticidir.bilgine bilgi katarsın ama ötesine geçmez.kitap okurken diğer arkadaşların dediği gibi hem hayal gücün gelişir hem okuman gelişir hemde bişeyler öğrenirsin.

mesela da vinci şifresi kitabı filme çevrildi ama kitabı kadar açıklayıcı ve kapsamlı olmadı.kitabı okumayan anlayamadı konuyu.böyle bi örnek verilebilir sanırım :D

taş mı atıosun sen bana :D:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kitap okunurken insanlar imgeler... filmde ise yönetmen imgeler siz sadece bakarsınız... kitaplar derini inceler filmler ise yüzeysel geçer ve dikkat edelim cinsellik sex vb. sahneler hemen hemen çoğu GİŞE filminde mevcuttur... Bu da olayın nasıl basitleştirildiğinin bir kanıtıdır... kitap okumanın zevki apayrıdır... Saygılar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kitapta yönetmen sensin dünyayı her ne kadar yazar kurmus ve o dünyada seni yonlendirmeye calıssada imgeler senin zihninden cıkar film ise senin kafanda kurdugun dunya yerine bir baskasının zihninde yarattıgı dunyaya ortak olmandır...yani sacma bir soru olmus bu...ikiside insana cok sey katar ve ikiside birbirinden cok farklı sekilde degerlendirilmelidir bana göre..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle kitap..çünkü kitap okurken sınırlamıyorsun kendini karakterleri istediğin gibi hayal edebilirsin..ama filmde herşey hazır sınırlama var.hiç unutmuyorum 10-11 yaşlarında hary potterın filmini izlediğimde hayal kırıklığına uğramıştm..ondan sonra da asla kitabını okuduğum bir eserin filmini izlemedim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...