Jump to content

Artemis Ve Büyük Aşkı Orion


Locked

Önerilen Mesajlar

http://www.didimli.com/mitoloji/artemis_orion.jpg Artemis günün birinde uzun boylu iri yapılı fakat çok yakışıklı bir avcı olan Orion'u görerek ona aşık oldu. Öyleki bir zamanlar kendi kendine aldığı evlenmeme kararını bile unutup bu yakışıklı avcı ile evlenmek istedi. Fakat Apollon kızkardeşinin bu dev cüsseli mahlukla evlenmesini uygun bulmuyordu. Kız kardeşini vaz geçirmek iin çok uğraştı ancak Artemis onu dinlemedi. Kardeşinin Orion'a duyduğu sevginin ne kadar büyük olduğunu görüncede bunu kıskanmaya başladı. Ne söylerse söylesin kardeşi Artemis'I vaz geçiremeyeceğini anlayınca hileye başvurarak Orion'u ortadan kaldırmaya karar verdi.

 

Birgün Orion denize girmiş yüzüyordu. Kıyıdan okadar uzaklaşmıştı ki, başı kara küçük bir nokta gibi görünüyordu. Apollon kızkardeşini yanına çağırdı, uzaktan görünen kara noktayı ona göstererek "Oraya kadar okunu gönderebilirmisin" dedi. Artemis heyecanla yayını hazırlarken o kara noktanın sevdiği erkeğin kafası olabileceğinin nerden bilecekti ki. Yayını çekti ve ok fırladı. Çok iyi nişancı olan Artemis'in oku tam hedefi vurmuştu ve Artemis bilmeden sevdiği erkeği başından vurmuştu. Bu ölüm onu çok üzdü günlerce bulutların ardına gizlendi gök yüzünde dolaşmaz geceleri yeryüzünü aydınlatmaz oldu. Sonunda bir gün babasının yanına giderek ondan Orion'u bir takım yılz olarak gök yüzüne çıkarmasını istedi. Zeus ta kızının bu arzusunu yerine getirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir anlatıma göre Orion yeryüzündeki her canlıyı öldürebileceğini iddia edecek kadar kibirlidir. Buna kızan tanrıça Hera (veya Gaia) Orion'u öldürmesi için bir akrep gönderir. Orion akrebin gücünü anlar ve kaçmak için denize girer fakat Artemis tarafından yanlışlıkla vurularak öldürülür. Orion-Akrep savaşı Zeus'un kulağına kadar gider. (Bazı kaynaklar yedi kızkardeşlerin (Ülker) Orion'un ölmesi sonucu ağladıklarını ve Zeus'un bu haykırışlara daha fazla dayanamadığını söyler.) Bunun sonucunda Zeus, Orion'u ve akrebi gökyüzüne yerleştirir. Fakat Orion akrebin gücünü unutmamış olacak ki gökyüzünde devamlı ondan kaçar. Öyle ki, akrep batmadan Orion yükselmez.

 

http://4.bp.blogspot.com/_Oa6uibbzFOg/TD8MMs90TpI/AAAAAAAACTE/NEfuCxqZ3wQ/s1600/orionvsscorpio.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...