Jump to content

Sigara Yasağından Şikayetçiyim


SCARRED

Önerilen Mesajlar

Kyoto Protokolü'nü imzalamayan ama sırf genel başkanları sigara içmiyor diye yalakalığa yatan AKP Hükumeti'nin getirdiği yasağa karşıyım.

 

Buyurun, bu konuda bir alıntı:

 

Sigara içenler olarak, bizlerin de en az sigara içmeyenler kadar haklarımız olduğunu meclise duyuralım.

 

Yasaklara karşı olduğunu iddia eden bir hükümet, söz konusu sigara olduğunda, nasıl bu kadar acımasız ve yasakçı olabilir? Nasıl bu kadar kendiyle çelişebilir?

 

Biz, sigara içmeyenlere saygı duyuyoruz!

Sigara içmeyenlerin haklarına saygı duyuyoruz.

Ama aynı şekilde, bizim haklarımız olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

 

Hastaneler ve benzeri mekanlarda sigara içilmemesini anlayışla karşılayabiliriz. Fakat eğlence yerlerinde, cafelerde, barlarda, restoranlarda, meyhanelerde sigara içilmemesini anlamak mümkün değil. Bu mekanlarda, sigara içmeyenlerin haklarını korumanın yolu, sigarayı toptan yasaklamak mıdır? Birçok ara çözüm varken (ayrı bölümler gibi, güçlü havalandırma sistemleri gibi) bu kökten yasakçı zihniyetin bir açıklaması yoktur.

 

Birileri, bizim sağlığımızı, bizden daha fazla sahiplenme hakkını kendinde nasıl görebilir?

 

Bizim kendi sağlığımızı, kendimizin koruyamayacağına nasıl hükmedebilir?

 

Bizim, bizi yönetmeye çalışanlar kadar aklımız yok mu? Biz kendi sağlığımızı, kendimiz koruyamaz mıyız? Bu, bize yapılmış bir hakarettir. Bu yasakçı zihniyet, demokrasiye taban tabana zıttır.

 

Bu yasağı yürürlüğe koymaya çalışanların, bizden daha sağlıklı olduğunu kim iddia edebilir?

Ben 20 yıldır sigara içen ve 41 yaşında olan biri olarak, bu yasağı meclisten geçirmeye çalışan milletvekillerinin birçoğundan daha sağlıklı olduğumu iddia ediyorum.

 

Sigara içmemize rağmen, bizlerin de sağlıklı olabileceğimizi ispatlamak için, aklımızın kendimize yetebileceğini, kendi sağlığımızı kendimizin de pekala koruyabileceğimizi ispatlamak için, illa Sayın Tayyip Erdoğan'ı yüzme yarışına, maratona mı davet etmemiz lazımsa onu da yapmaya hazırız. Bakalım o zaman kim daha sağlıklı? Bakalım bizlerin kendi sağlığımızı korumamız için, başkalarının aklına ihtiyacımız var mı?

 

Bu sigara yasağı girişimi, tamamen komiktir!

Hayattan aldığımız zevkler farklı olabilir...

Ama bizi yönetenlerin, artık şunu anlaması gerekir: Herkes sizin gibi değil, herkesi kendiniz gibi görmeyin ve dönüştürmeye çalışmayın. Hayat siyah ve beyazdan ibaret değil. Olmaması için de, demokrasi diye bir yönetim biçimi var. Size verilmiş hakları, bu kadar düşüncesiz ve anlayışsız kullanmamalısınız. Bizleri de anlamalı ve bizleri yok saymamalısınız.

 

AB'nin her kararı doğrudur, kayıtsız şartsız uyulmalıdır fikri, sadece kolaycılık olur. Kaldı ki, AB'nin bu konuda bir zorlayıcılğı yoktur. Koskoca AB'de, zaten bu yasağı uygulayan 5, bugünlerde Fransa'nın da katılımı ile 6 ülke vardır. Yasak bu kadar acımasız olmak zorunda değildir.

 

Aksi takdirde, bu yasağı uygulayan ülkeler gibi, komik durumlara düşeceğiz. İtalya'da barlarda, restoranlarda, kapı eşiğinde sigara içenleri gördüğümde gülmüştüm. Hatta onlara acımıştım. Aynı şeyleri, kendi ülkemde yaşamak istemiyorum.

 

Avrupa'nın sorgulamadan boyun eğen insanlarından biri olmak istemiyorum.

 

  • Beğeni 2
  • Confused 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigara yasagi 2006 sonunda Ingiltere'de de basladi ama bu kadar agir degil, sokkata agzim da sigara ile bir guzel gezdim polisin onunde ictim, magza onlerinde iciliyor, tentene altinda olan ama acik olan cafeler de iciliyor yani disariya masa sandelye konulmus olan yerlerde iciyorsun, zaten caddelerde banklar var orada icebiliyorsun, ayni sekilde havaalanindan ciktiktan sonra da daha kapisinin onunce icmeye basliyor milllet

 

Hollanda soz de yasak var takan yok.. sigaranin alasini iciyorlar... :p

 

kim ki onlar benim ickime sigarama karisiyor, tasasi onlarami dustu?

 

napacaklar tum icki sigara fabrikalarini mi kapatacaklar?

 

yurekleri yetiyorsa yapsinlar da para muslugu kesilsin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çok haklısın sevgili SCARRED.sonuna kadar katılıyorum.bir de şu var; demokrasi çığırtkanlığı devamlı yapılırken en önemli kısmı işlerine gelmiyor kimilerinin...demokrasinin temeli anlayış ve hoşgörüye dayanır.ayrıca şu da var;bütün sorunlarımız halloldu ülkemizde ,her şey güllük gülistanlık mı ki sıra sigara konusuna geldi! ayrıca havanı koru diye provakatif amaçlı eylem gibi görünen içi boş şeyler komik geliyor.havamı sizlerin pislikleri yeterince kirletiyor!sigara konusundaki bu yasakçı ve şip şak iş bitirici zihniyeti milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasında da görmek isterim.ama nerdeee?!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigaranın zararlı olduğunu inkar etmeden ve kendimizi savunmaya geçmeden önce,bu yasağın arkasından hangi yasakların geleceğini merak ettiğimi belirteyim.Tedrici yasaklarla yasağa alıştırılıyor muyuz yoksa??Alkol alınan bir mekanda sigara içilmesi yasaksa,bir süre sonra alkolün de ne kadar zararlı olduğunu hatırlayıp daha kökten çözümlere gidileceği,hatta cehenneme gitmememiz için bilimum önlemlerin alınacağı aşikardır gibi...Persopolisi seyrettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birileri zevkinden mahrum kalacak diye ciğerlerimin kirlenmesini istemiyorum :) Zararlı olduğunu bile bile içenler için bırakma sebebi olabilir.Belki bar cafe gibi yerlerde yasaklanması saçma ama sigaralı ve sigarasız bölüm diye ikiye ayrılması şart arkadaki sigara içen adamın dumanını çekmek zorunda değilim benim sigara içmemem karşımdakine zarar vermez ama karşımdakinin içmesi bana zarar verir.Özgürlük birine zarar vermeye başlayınca kısıtlanmalı.Bence sigara yasağının kalkması için verilen çabayı bırakmak için harcasanız daha iyi olmaz mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yasa emin ellerden çıkmasa da bence iyi bir yasa..

Siz içiyorsunuz size birşey yapamazlar .. Ama yeni başlayacak nesilin önü kesilecek. Zaten çocuk bir evinde içebilecek orda da ailesi olacak. Yani bence gayet güzel bir yasa.. O küçücük bebekleri görmediniz mi annesinin sigaraları yüzünden .. Sigara yavaşça ölmektir. İntihar bir hak mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sigara haramdır mekruh falan değil din bile reddediyor niçin kötü olduğu için

Uydurmayalım haram maram diye yahu. Eski Arabistan'da tütün mü vardı? Yoksa Batı filozofları, tıpçıları, mucitleri gibi Kızılderililer de tütünü mü Müslümanlardan çalmışlar vaktiyle?

 

Yoksa "leş gibi sigara kokan ağızla Allah'ın adını anmak günah mıdır"ı da tartışacak mıyız? Bu kadarcık mıyız oradan bakınca?

 

Sigara günahsa ağrı kesiciler, uyku hapları, antidepresanlar ne? Şifalı Bitkiler ve Emraz kitabında, "can sıkıntısı ilacı" tarifinde geçen keten tohumu ne? Bebekleri uyutmak için verilen bebe cevizi ne?

 

Ne demiş Edip Cansever?

 

"Geçiniz

Geçiniz, geçiniz

Üstelik tam zamanında geldiniz"

 

Bravo doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yoksa "leş gibi sigara kokan ağızla Allah'ın adını anmak günah mıdır"ı da tartışacak mıyız? Bu kadarcık mıyız oradan bakınca?

 

.

 

katılmamak mümkün değil ve sadece yazmak için yorum yazmayalım lütfen. konu hakkındaki görüşüme gelince ; açık havada dahi sigara dumanına tahammül edemeyen birisiyim ama yasağa da tepkiliyim. bunun sebebi demokrasi ve özgürlük kelimelerini dillerine sözde pelesenk eden yöneticilerin bu iki kavramı nalıncı keseri gibi kendilerine yontarak işlerine geldikleri gibi kullanmaları . yani özgürlük var ama belirli kavramlarda var ve o kavramlara da devlet karar veriyor. madem benim sağlığımla bu kadar ilgilisiniz daha üç gün önce kapısına mühür vurduğunuz Vakıf Gureba' nın önünde bir genç -üstelik de sizin ve sizin işgüzar uygulamanıza uyan hastane yüzünden- öldü. pis pisine öldü ve bu zihniyet oldukça ölümler de devam edecek. sözün özü daha önemli noktalar yok mu ilgilenilmesi gereken ? her şey bir AB uyum yasası sürecindeyse sağlık alanında yaşanan türlü rezillikler niye ? hangi AB ülkesinde bizde uygulanan sistem var ? konuyu uzattığımın farkındayım ama mesele sağlıksa bunlarda konuşulsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Boşverelim yahu. Buyurun, gerçektir: benzinle çalışan tek bir otomobil, havayı 10,000 sigaradan daha çok kirletiyor.

 

İstanbul'luyum. Deniz çocuğuyum. Vapur hastasıyım. Bostancı'da, deniz otobüsü iskelesinin dibinde otururken bile karşıya Kadıköy'den vapurla geçerdim. Gazete, martılara atılan simit, kahve ve sigara, kulaklıkta Keith Jarrett...

 

Redbull Flugtag sonrası evime Karaköy üzerinden dönmeye karar verdim. Vapura binip her zamanki yerime oturduğumda (burnun üstü, açık hava) orada artık sigara içilemeyeceğini öğrendim. NEDEN?

 

Tayyip Hazretleri fetva verince mi ilgileniliyor halkın sağlığı ile? Karşısındakinin sigara paketini elinden alıp üstelik de üstüne "şu tarihte sigarayı bıraktım, imza..." yazdıran kontrol meraklısı sigara düşmanı istiyor diye kapalı-açık her mekanda sigara içmeyi yasaklamak ne demek yahu? (Ve bir kişi de mi "sana ne kardeşim, başbakansan devlet memurluğunu bil, dokunma sigarama" diyememiş bu adama? Yazık be...)

 

IV. Murat'ın tütünü (ve afyonu ve alkolü ve...) aslında neden yasakladığını biliyoruz. Tayyip'in neden yasakladığını da biliyoruz. IV. Murat'ınki daha mantıklı geliyor. Olacak demiyorum, Allah saklasın, ille olur demiyorum ama eğer yarın öbürgün (kalp ameliyatı sonrası Menderes misali) "maalesef başbakanımızın sağlığı hiç yerinde değil" açıklaması yapmak zorunda kalınırsa bu kadar milletvekili nedir, ne değildir bilmeden her kararı onaylamış olmaktan dolayı utanmayacak mı?

 

Not: "yasa çıkarsa çıksın, takmıyos ki" yaklaşımını da ayrıca kınıyorum. Zorla taktırdıkları zaman ne yapacaksınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yeterli altyapı hazırlamadan böyle bir yasağı hayata geçirmeleri çok ilginç tayyip bey sigara içmiyor diye hayatımı tayyibinki gibimi yaşayacağım. Geçen gün motorlu belediye ile tartıştım sigara izmaritini yere attım, yanıma geldi ve izmariti yere attığım için 62 ytl ceza keseceğini söyledi. Bende kendisine neye dayanarak bu cezayı keseceğini sordum verdiği ceza komiğime gitti yasaya dayanarakmış!!!! Bende kendisine aynen şu cevabı verdim, ilk önce siz belediye olarak sokaklara ve caddelere her 10 metre aralıkla küllük gibi bir şeyler koyun ben izmaritimi zaten yere atmam, askerdeki gibi ceblerimde mi taşıyacağım dedim. Verdiği cevap bu seferlik ceza yazmıyorum dedi. Hem altyapın hazır değil,hemde ceza kesmeye çalışıyorlar. Bazı otellerde kişi Türk diye alkol servisi yapılmıyor ama yabancılara serbest dubai modeliymiş ulan sen bir ay önce AB yi örnek alıyordun ne zaman döndün. Aptal aptal yasa çıkarıyorlar tayyip ve saz arkadaşları vede yardakçıları,şakşakcıları buna seviniyorlar. Herhalde tayyip fakirleşti para lazım ben bunu anladım. Yakında milleti döverler bunlar vay alkol aldın vay içki içtin diye.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonumuz o zaten, gizli gizli el altindan Arabistana cevirmek Ulke'yi ki Arablar bahsisini bol versin,

Zararliysa bana zararli, ona ne zarari var benim yerime o mu hasta olacak...

 

Fetva verdilernleri cok olsun.. yarin bugun onlara rest cekerse birileri onunda biletini keserler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya gayet güzel bir yasa diyorsunuzda hani bir bakıma yüzeysel düşününce haklısınız tabi ama şöyle bişey var bu yasayı neden çıkarttılar bir derinine inip bakıldığında onca şey çıkıyor hadi sigara yetmedi alkolede sokakta içme yasağı konuldu kaç kere polisler yüzünden dışarda içemediğimizi hatırlıyorum . sigaranın zararlı olduğunu içmeyenler kadar içenlerde biliyor yani ama bu yasağın altındaki gerçeklere bakmak lazım ilk önce ayrıca yasak olsun tamam toplu taşıma araçlarında bende oturup sigara içmiodum zaten yasak yokken bile hadi onda yasak olsun haklı bi sebepte lokantalarda felan yasak olması kadar zihniyetsiz bir şey yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...