Jump to content

Halkı Ölümden Soğutmak...


birunsatan

Önerilen Mesajlar

Burhan Özgen

“Kısa süre izafidir, bir gün de sürebilir, bir yıl da” cümlesi nereye doğru gidilmeye çalışıldığının en açık göstergesi değil mi? General bunu çok rahat ifade ediyor çünkü o bir yılda ölecek olan insanlar onun için basit matematiksel rakamdan daha fazlası değildir"

İktidara tapınmanın bireylerin başını döndürdüğü bir dönemin içinden geçiyoruz. Başkasının ölümüne duyulan devasa istek ve bunun doğurduğu zalimlik toplumun hücrelerine sirayet etmeye devam ediyor. Faşizm niceliklerle iş görüyor gerçekten de. Zira bir borsa endeksi gibi takip edilir hale gelmiş durumda insan ölümleri. Ölümü arzulayan insanlar var her yanda. İstenen, daha çok ölüm daha fazla nicelik ve bunun ardının kesilmemesidir. Ne önemi var ki? “Şehitler ölmüyor” nasılsa; gelenler, gözyaşları ve hamasi sloganlarla toprağa verilenler ölü değil nasılsa. Başka bir taraftan da Bülent Ersoy’un yaptığı gayet “olağan” konuşma çok talihsiz bulunabiliyor. Böylesi olağan bir konuşma karşısında klişe retorikler öne sürülüyor hemen. Aslında söylenen şudur: “Sen Bülent Hanım yoksa insanların ölmesini istemiyor musun? Nasıl olur da halkı ölümden soğutursun. Tez zamanda Bülent Hanım’a soruşturma açıla." Öyle ya, ölümün sıcaklığını hazır kıvamına getirmişken nasıl olur da bunu soğutmaya kalkışırlar. Aylardır uğraşılıyor; dizilerle, reklâmlarla, spor müsabakalarıyla, ana haber bültenleriyle, pop parçalarıyla, magazinleriyle… Bu kadar masraf boşuna mı gitsin, hepsinde şahadetin ne kadar kutsal bir şey olduğu, ölen askerlerin canının vatan savunmasının yanında önemsiz olduğu, üstüne basıla basıla anlatılmadı mı?

 

İnsan hayatını önemsiz hale getiren bu zalimlik tastamam vatan idealinden besleniyor. İdealler, sonu gelmeyen iktidarlar üretiyorlar. Bunun için bizi sürekli gözetleyen mekanizmaların olması gerekmiyor. Söylemler zihinlerde kodlanmış durumda zaten. Ebru Gündeş’in neredeyse hiç düşünmeden, tıpkı mekanik bir alet gibi Bülent Ersoy’a verdiği cevaplar bu kodlanmanın bir göstergesi. Bayrağa sarılı bir tabut görüldüğünde bu mekanik aletlerin verdiği tepki “vatan sağolsun”dur. Onlar bile bu sözcüklerin hangi hızda dillerine geliverdiğini anlayamazlar. Bayrağa sarılı tabut, ideallerle kodlanmış bir birey için sadece bayrağa sarılı bir tabuttur. İçinde bir beden olduğu, bu bedenin bir yaşam olduğu, onun da anılarının, dostlarının, sevdiklerinin, sevenlerinin olduğu gelmez akıllara. Tıpkı fabrikalarda bir tabancanın üretilmesi gibi böyle bireylikler de üretilir. Özerklikten yoksun ve hangi durumda nasıl tepkiler vereceği programlanmış bireyliklerdir bunlar. Nasıl ki bir silah hangi amaçlar için üretildiğini ve neye sebebiyet vereceğini “bilmiyor” ise, bu insanlar da böylesi bir özerklikten yoksundurlar. Bunlar söylem taşıyan mekanik bedenlerdir. Faşizan bedenlerdir.

 

Uğur Yücel, “Yazı Tura” filmiyle bayrağa sarılı tabutun sadece bayrağa sarılı bir tabut olmadığını, onun içinde idealist bedenlerin bilmek istemediği yaşamların olduğunu özgün bir dille anlatabilmişti. Yazı Tura, bir başka açıdan da savaştan bayrağa sarılı tabutta dönmemiş olmanın, oradan sağ gelmeyi başaran askerlerin çevresinde, onları saran, görünmeyen başka türlü bir bayrağa sarılı tabut olduğunu göstermiştir. Bu durum basit olarak “Vietnam sendromu” değildir. Amerikalı, Vietnam’da Amerikalılarla savaşmamıştır, Vietnamlılarla savaşmıştır. Oysaki burada yaşanan durum bundan çok farklıdır. “Yazı Tura”da da gösterilmiş olduğu gibi savaşta öldürdüğünüz bir insan, sizin sivil hayatınızda tanıdığınız, bildiğiniz, bizzat yaşamınızın içinden geçen biri olarak çıkabilir karşınıza. Bu, öyle olmasa bile bu olasılıklar zincirini her zaman içinde barındırmaktadır. Elbette ki savaş, her türlü savaş, savaşılan güç “yakınlık” taşımasa bile büyük bir dehşet yaratmaktadır. Amerika’nın Vietnam sendromu bunu çok iyi göstermiştir. Ancak, savaşlar meşrulaştırılırken “düşman” olarak oluşturulan tabloda elden geldiğince tüm “yakınlıklar” ortadan kaldırılmaya çalışılır. O (düşman) her zaman için “bizden olmayandır.” Daha da ötesi “insan olmayandır.” Bu ayrıştırma başarılı olduğu sürece savaş da meşruluğunu sürdürmeye devam eder. “Bölge halkı ayrı, onlar ayrıdır” retoriği tam da bu ayrıştırma çabasının bir ürünüdür. Özellikle şu an devlet yönetiminde olan iktidar odağının başka birçok durumda “Müslüman din kardeşlerimiz” olarak öne sürdükleri söylemler bu savaş söz konusu olduğunda asla akla getirilmez. Çünkü bu bağlamda “onlar Müslüman olmayanlardır.”

 

Sorun ortaya negatif bir tablo çıkartmak değildir elbette. Ancak tüm bu olan bitenin aslında ne denli zayıf bir zemin üzerinde cereyan ettiğini ortaya koymak önem taşıyor. Son dönemlerde gözler, hafızalar militarist kavramlara, imajlara fazlasıyla maruz kalmaktadır. İletişim araçlarından arta kalan genellikle apoletler, askeri üniformalar, asık suratlı devlet yetkililerinin ölen insanların gerçeğinden oldukça uzak olan mekanik açıklamaları ve her biri ötekinden farksız cenaze törenleri olmaktadır. Mekanik bir ölüm atmosferi. Bunun sonucu olarak da kesintisiz bir keder. Keder durmadan ölümü besliyor, ölümü sıcak tutuyor, hıncı ve intikam isteğini körüklüyor ve bu durum bir ölüm döngüsüne dönüşüyor. Bu döngüyü kırmak yaslandığı temelleri parçalamaktan geçiyor. Yaşayan bir insan bedeninin o büyük milliyetçi anlatıdan çok daha önemli olduğunu anlatmak gerekiyor. Militarizmin soğukluğunu, oluşturduğu kederi kendi sıcak bedenlerimizden kovmamız gerekiyor. Bunu söyleyenin Bülent Ersoy ya da başka biri oluşu değil mesele. Esas mesele bunu söylemekte ve o genç bedenleri ölüme teslim etmemekte. Yoksa savaş makinesi bunu rutin bir hale getirecek ve zaten uzun yıllardır sürmekte olan savaş daha geniş bir coğrafyada devam edecektir. “Kısa süre izafidir, bir gün de sürebilir, bir yıl da” cümlesi nereye doğru gidilmeye çalışıldığının en açık göstergesi değil mi? General bunu çok rahat ifade ediyor çünkü o bir yılda ölecek olan insanlar onun için basit matematiksel rakamdan daha fazlası değildir. Bugün kederi ortadan kaldıracak ve neşeyi getirecek olan eylem, savaşın karşısında durmaktan geçiyor. Bütün o niceliksel hesaplamaların birer parçası olmamaktan geçiyor. Çocuklaşmak, oyunbozanlık yapmak gerekiyor.

29/02/2008

 

alıntıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorun ortaya negatif bir tablo çıkartmak değildir elbette. Ancak tüm bu olan bitenin aslında ne denli zayıf bir zemin üzerinde cereyan ettiğini ortaya koymak önem taşıyor.

 

Cidden oldukça önem taşıyor bu kısmı.

 

Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • İslamiyet'e Göre Ölümden Sonra Ruhun Hali

   Ölünün kabri toprakla örtülüp düzlendiği ve insanlar dağılmağa başladıkları zaman, kabrin yanında durup şöyle demeyi sahabiler müstehap görürlerdi: "Ey falan, La ilahe illallah de." Bunu üç kere tekrar eder. Sonra yine ölüye hitaben: "Ey falan, Rabbim Allah, dinim islam, Peygamberim Muhammed (asm)'dir de." diye telkinde bulunurlar.   Definden sonra telkin vermek meşrudur. Ama yapılması kesinlikle emredilmiş bir iş değildir. Peygamberimiz (asm)'in telkin verdiğine dair bir habere rastlanmamıştı

   , Yer: Ölüm ve Ötesi

  • Ölümden Korkuyor Musunuz?

   Ölüm sizler için ne ifade ediyor?Ölümden korkuyormusunuz yoksa ölümü seviyormusunuz?

   , Yer: Felsefe

  • Bir Kimseyi Kendinizden Soğutmak İçin Büyüler

   1. Karayılan Kökü Büyüsü Banyo, hem ilişkiyi sonlandırmak hem de size zararı dokunan bir kimsenin cesaretini kırıp uzaklaştırmak için kullanılır. Karayılan kökünü yanınızda taşımak ise sadece ilişkiyi sonlandırmaya yarar.   - Kıyılmış karayılan kökü (black cohosh) üzerine kaynar su ekleyerek demleyin. - Küveti su ile doldurun. - Karışım soğuyana kadar bekleyin. - Küvete girin ve durulanmadan önce karışımı posasıyla birlikte tüm bedeninize uygulayın. 2. Ayrılık Tozu (I) - Bu bitkilerin k

   , Yer: Witchcraft

  • Ölümden Sonra Yaşam Var mı? (Surviving Death)

   Ölümden sonra bizi ne bekliyor? Bu belgesel dizisi ölüme yakın deneyimler, reenkarnasyon ve paranormal olaylar hakkındaki kişisel öyküler ile araştırmaları keşfe çıkıyor. 1 Sezon / 6 Bölüm 1. Bölüm: Ölüme Yakın Deneyimler 2. Bölüm: Medyumlar (Kısım 1) 3. Bölüm: Medyumlar (Kısım 2) 4. Bölüm: Ölülerden İşaretler 5. Bölüm: Ölüleri Görme 6. Bölüm: Reenkarnasyon   *Netflix

   , Yer: Filmler

  • Ölümden Dönenler Neler Hatırlıyor?

   http://i.hizliresim.com/NDgME5.jpg   2011’de 57 yaşındaki A isimli bir İngiliz erkek bayılıp hastaneye kaldırılmış. Sağlık görevlileri kasıklarından sonda takarken kalbi durmuş. Beyne giden oksijen kesilmiş. A ölmüş.   Fakat sonra neler olduğunu hatırlıyor. Doktorlar kalbi çalıştırmak için şok uygulamışlar. A bu arada konuşmaları duyuyormuş. Sonra tavanda tuhaf bir kadın görmüş. Bedeninden ayrılıp onun yanına çıkmış. “Sanki beni tanıyordu, sanki ona güvenebilirmişim gibi geldi,” diye hatırlıy

   , Yer: Ölüm ve Ötesi

×
×
 • Yeni Oluştur...