Jump to content

The Battle For Middle Earth ||


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

http://aycu26.webshots.com/image/43625/2005522492755694915_rs.jpg

 

Battle For Middle Earth 2'nin menüsünden başlayalım. Çok sakinleştirici bir müzikle karşılıyor oyun bizi. Oyunun başında menüden epeyce etkileniyor insan. Hele birde LOTR ve BFME hastasıysanız. Rohan'ın girişindeki o meşhur heykeller ve suda geçen birkaç tane kayık. Bir de kuşların cıvıltısı. Rahatsız edici bir rahatlama var nedense. Menüde seçebileceğimiz 5 tane seçenek var. Bunlar Tutorials, Solo Play, Multiplayer, Options ve My Heroes. Tutorials'da 3 seçenek var. Bunlardan birisi Basic tutorial. Burada oyunu en basitinden öğrenmeye başlıyoruz. Askerleri seç, şuraya yolla, şunu yap, bunu yapma gibi. Advanced Tutorials ise oyunu biraz daha profesyonel şekilde öğretiyor. Kaleyi kullanmak savunma yapmak gibi. War of the Ring tutorial ise daha sonra bahsedeceğim War Of The Ring modunu öğrenmemiz için koyulmuş bir seçenek. Tutorials kısmından sonra gelen Solo Play’de ise klasik BFME seçenekleri mevcut. Baştaki skirmish biraz oynamayı geliştirmek, birazda eğlenmek amacıyla seçebileceğimiz bir seçenek. Campaignleri bitirdikten sonra, oyuna oradan devam etmenizi öneririm. Ayrıca (yine daha sonra bahsedeceğim) kendi kahramanlarımızla oynayabildiğimiz tek mekan. Skirmish'te de birçok yenilik var. Eski oyunda ırklar Isengard, Mordor, Rohan ve Gondor olarak ayrılıyordu. Bu oyunda ise Human; Elf, Dwarfs, Goblins, Isengard ve Mordor. Bunların hepsini özellikleri farklı. Mesela Dwarflar mimaride ve birebir savaşta gelişmişken Efler ok kullanmada çok iyiler. Ayrıca skirmish modunda seçtiğimiz ırkın herhangi bir generalini de seçebiliyoruz. Ve burada kendi yaptığımız Hero'lar devreye giriyor. Mesela Hurşit diye Human kral yarattınız. Skirmish modunda Army'i goodlardan biri seçip Hero'muzu Hurşit'e getirince oyunda fortresstan Hurşit adlı Hero'muzu çıkarabiliyoruz. Ayrıca oyuna yeni bir seçenek daha eklenmiş: War of the Ring. Bu seçenek sayesinde BFME 2'yi Medieval tarzında oynayabiliyoruz. Yani harita üzerinde ordularımızı ve komutanlarımızı komuta edebiliyoruz. Aslında bu seçenek oldukça orijinal bir fikir. Yani BFME 2'yi harita üzerinde oynamak kulağa çok hoş geliyor. Fakat üzerinde biraz daha çalışılabilirdi. Yani oyunun üstünde bir emanet gibi duruyor. Belki de oyunun içinde çeşitliliği arttırmak için koyulmuş bir seçenektir, ama oyunu bitirdikten sonra LOTR hastaları için oyunun ömrünü bir nebze olsun uzatabilir.

Yine en zevkli bölüm, cücelerin şehrini koruduğumuz son bölüm Eye of Erebor. Orclar sürekli saldırıyor ve biz yetersiz orduyla savunma yapıyoruz. Onun dışında Orclarda Eye of Erebor ve Sauron'lu bölüm göze batıyor. Onun dışında senaryodan pek haz alamadım. Belki başka bir oyun olarak başka bir isimle çıksaydı daha başarılı olacaktı. Çünkü LOTR havasından uzak bir oyun. Gerek Herolar gerek senaryo bakımından. Başka bir özellikse grafikler birinci oyundan daha fazla bir şey sunmuyor bize. Ama buna rağmen sistemi kasıyor. Birinci oyun daha az sistemde aynı şeyi verebiliyordu. Fakat su grafikleri mükemmel. Belki de deniz savaşları olduğundandır. Ha unutmadan oyunda deniz savaşları da var. Çok fazla üstüne eğililmemiş ancak yine de ek özellik olarak artı hanesine yazabiliriz. Oyuna ait önemli bir cümle "upgrade siz gemi gemi değildir." Bir de ikinci oyundaki Herolar daha tanınır olmuş. Yani mousenin orta tuşunu çevirdikçe Heroların yüzleri tanınıp seçilebiliyor.

 

Grafikleri özetlersek Birinci oyundan fazla bir şey sunmuyor ve daha fazla sistemi zorluyor. Gelelim seslere. Strateji oyunlarındaki en iyi seslere sahip oyun bence BFME serisi. Gerek oyun içi müzikler, gerek karakter sesleri, gerekse bölümlere özgü sesler… hepsi birer şaheser olmuş. Goodlarla oynadığımızda çaresizlik, korku ve stresli sesli savaşçılar; hırslı, güçlü ve ölümcül herolar. Orclar da ise ukalaca sözler ve küçümsemeli bir ses tonuyla etrafa yayılan vahşice sesler. Gerçekten seslendirmeler harika. Birinci oyunda da tadından yenmiyordu. Bence oyunun en başarılı yönü bu. Oyundaki yapay zekâ insanı şaşırtıyor. Çünkü Gondor veya Rohan olunca aptal orclar mancınık çıkartana kadar kapımıza dayanıyordu. Yani birçok mızraklı kapıya geliyordu ve okçularımıza av olup rank atlatıyordu. Ama daha sonra orcların mancınıkları insanı bunaltıyordu. Gandalf veya Legolas'la bir mancınık yıkıyoruz ve arkadan beş tane geliyordu. İkinci oyunda bu yok. Çünkü kale yok. O yüzden direk saldırıyorlar. Fortress olayına gelirsek; 2. oyunda fortress daha fazla geliştirilmiş. Hatta fortressınız topraklarınız içinde bambaşka bir şehir gibi. Mesela fortressların savunma amaçlı ent, kule, atlar(bunlar geçtikleri yerleri yıkan cinsten) ve normal sur çıkarabiliyoruz. Bunlar iyilere ait. Troll, örümcek, kızgın yağ, ok kulesi ve surlar ise orclara ait. Fortress'a ait birçok özellik daha var. Mesela istenilen yere kocaman bir meteor atmak gibi. Çok büyük yanan bir taş belirlenen yere atılıp orası yerle bir edilebiliyor. Ayrıca ırklara ait özel Herolar(Dragon gibi) ve normal bütün Herolar buradan çıkıyor. Revive seçeneği de burada mevcut.

ELFLER

 

MALLORN TREE: Humanlar’daki farm olayı. Yani para kazandırır.

ELVEN BARRACKS: Adından belli olacağı gibi piyade çıkartıyor. Oklu ve kılıçlı.

GREEN PASTURE: Süvari yapma binası.

ENT MOOT: Ent çıkarma binası

HEROIC STATUE: Askerlerini gaza getirir.

BATTLE TOWER: Guard Tower. Yani otomatik olarak ok atar.

MIRROR OF GALADRIEL: Dostlara ve kendine enerji sağlar.

EREGION FORGE: Armor binası. Armor, Power ve Rank sağlıyor.

WALL HUB: Sur.

FORTRESS: Kale

 

DWARFLAR

 

MINE SHAFT: Para kazandırır.

HALL OF WARRIORS: Piyade çıkartır.

ARCHERY RANGE: Okçu çıkartır.

FORGE WORKS: Blacksmith. Armor, rank ve power yükseltir.

HEARTH: Enerji verir.

HEROIC STATUE: Askerlerin moralini yükseltir.

WALL HUB: Sur

 

GOBLINLER

 

TUNNEL: Para kazandırır. Ayrıca yakınlarda bir yerde tünel kazarak asker nakliyatı yapmayı sağlar.

LUMBER MILL: Ağaçlı bir yere kurulduğunda işçi Goblin’ler ağaç keserek para kazandırır.

GOBLIN CAVE: Oklu veya mızraklı Goblin çıkartır.

SPIDER PIT: Savaşçı örümcek çıkartır.

FISSURE: Trol çıkartır(Ayrıca 2. oyuna yeni eklenmiş olan silahlı ve zırhlı yarı trollerde buradan çıkar)

TREASURE TROVE: Savaşçıların armor, power ve ranklarını yükseltir.

SENTRY TOWER: Savunma sağlayan ok binası.

 

Tüm ırkların binalarının işlevleri neredeyse aynı. Sadece isim ve görünüş farklı. Unutmadan bina upgrade’leri çok iyi yapılmış. İlk oyunda asker çıkarttıkça derece (rank) atlayan binalarımız, artık parayla atlıyor. Yani tecrübe değil de para konuşacak. Parayı basan üstün seviyeyi alacak. Bunun yanında strateji oyunlarındaki en önemli özelliklerden biri olan ırklar arası denge bu oyunda pekiyi olmamış. Bir Human Hero’su 1000 Goblin’e (abarttım galiba eşdeğer. Bu hero olayı daha çok insafa getirilmişse de çok iyi olmamış. Aragorn’da korkabilmeli değil mi? Değineceğim başka bir konu ise karakter animasyonları. Birinci oyundan beri çok hassas ve yani vesini bulamıyorum. Atların hareketleri, o dönüşleri o kadar hassas ki; seyri epey zevk veriyor. Troller’in tek kaldıklarında, yumrukla şavaşmaları, kılıçlarını sallamaları çok iyi olmuş, oyuna cidden bir hava katıyor

özellikle lotr hastalarına şiddetle tavsiye edebileceğim bir oyun.gerek grafikler acısından,gerek ses ve muzikler acısından gayet basarılı bir oyun olmus.oyunun bazı can sıkan yanları da var tabii.mesela witch-king i hala gereken düzeye getirmemişler.bi tabur çapulcu okcu alıyor nerdeyse.ya da kötü ırkların güç seviyesini iyi ırklara göre aşagıda tutmuşlar.ne bileyim gondor önlerinde aragornun ordusunu gandalfı theodeni rahat rahat silip süpüremiyorsun.iyi ırklar bayagı zorluyorlar.özel hero yapılmasını tavsiye etmem oyunun tadını kacırıyor.en zorda oynasanız bile rakip ırkın kalesine saldırdıgnızda bile çıkardıgı orduyu senin kalene gonderiyor savunma yapması gerekirken..böyle can sıkıcı bi kac özelliği olmasına rağmen yine de sevilesi bir oyun.multı player olarak oynanması daha caizdir.

sırf şu grafikler için bile oynanılabilir:

http://aycu20.webshots.com/image/44859/2003314992304523136_rs.jpg

 

http://aycu23.webshots.com/image/47102/2003333821080414954_rs.jpg

http://aycu06.webshots.com/image/46765/2003386336293230357_rs.jpg

http://aycu06.webshots.com/image/46005/2003396609646531757_rs.jpg

http://aycu07.webshots.com/image/46606/2005058988892260596_rs.jpg

http://aycu25.webshots.com/image/47424/2002166254978169913_rs.jpg

--------------------

Bu da osmanlı versiyonu.özel hazırlanmış bie yama ile oyunu osmanlı imparatorluğuna cevirebiliyorsunuz.oyun formatı herseyiyle aynı sadece karakterlerin görüntüleri değişik ve sesler değişik.mesela tombombadil yerine nasrettin hoca cıkıyor ama aynı güce sahipler:D

 

http://aycu10.webshots.com/image/45369/2000576010055073045_rs.jpg

http://aycu20.webshots.com/image/44019/2000522786272119585_rs.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@belfalas

 

kesinlikle yükle derim belfalas yeniçeri askerleri ve nasretin hocayla güle oynaya savaşırsın:D

 

@lost

sabah aksam oynamaktan fırsat bulamadım:) daha yeni aklıma geldi paylasmak:D

 

@nora

eowin yerine kanuniyi parmağında oynatan hürrem bacı cıkıyor:D arwen yerine de kösemsultan cıkıyor herhalde:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ek paketin tanıtımınıda yapın oda güzel .(witch king ırkı iğrenç ama diğer ırklara gelen eklentiler süper)

 

ya orkların yüksek kalelere girmek için kullandığı merdivenli kuleler normal oyunda yok ama onla ilgili birsürü resim var.

 

bu osmanlı patchi iyi güzelde yani nasıl desem... şahsen oyundaki karakterlerin biraz aşağılandığı kanısındayım,yani yanlış anlamayın bende herkes kadar tarihime ve kökenlerime bağlıyım (hemde aşırı)ama fatih sultan başka Theoden başka.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence witch king de sadece angmar ırkı değil cogu ırk kötü.elflerin atlıları hala çok tırt.üstüne bide ok atan bir atlı grubu daha eklemişler.insanlara eklenen hızlı rohirim atlı birliğide hızlı olmaktan başka bişeye yaramıyor.mordor ırkına atlı eklenmesi tam bir saçmalık olmuş.ama en azından mordor u biraz daha guclendirmiş.goblinlerde hemen hemen hiçbir değişiklik yok.bana göre en iyi cüceler geliştirilmiş.orkların yuksek merdivenli kuleleri de ısengard ırkında olması lazım mordor da yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aa olurmu hiç öyle!Noldor askerlerinin yapılması harika olmuş.İnsalarda Dol Almoth ovasının askerleride çok iyi olmuş bence Prens İmrahilin askerleriydi sanırım.cücelere laf söylemeye gerek yok.Atlı Haradrimler saçmalık zaten haklsın.bide ben bu oyunu hamachiden oynuyamadım.Arkadaşım kurduğum bölümü görüyo ama giremiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

acıkcası insanlarla oynamayı pek sevmiyorumçünkü her seferinde kazanıyorum cok güçlüler cünkü:D angmarın büyücü tayfası da cok zayıf kalmış bence.daha çok kötülerle oynuyorum özellikle goblinler üzerinde cok güzel stratejiler uygulanabılıyor rush da cok etkili direk spiderla başlayınca fena kesiyorlar gelişimi.hamachı üzerinden hiç oynamadım bu güne kadar.belki multıplayer için gereken bir ayarı vardır bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...