Jump to content

İşadamı Prof. Dr. Güntekin Köksal'dan Başbakan'a açık mektup


chestasly

Önerilen Mesajlar

"Ankara, 14 Şubat 2008

 

Sn. Recep Tayyip Erdoğan

T.C. Başbakanı

Başbakanlık/Ankara

Başbakan'a açık mektup

 

Sayın Başbakan,

 

Ben müsaadenizle önce kısaca kendimi tanıtayım. 77 yaşında bir işadamıyım. Devlet bursu ile Avrupa'da okudum. Maden ve petrol konularında 2 master yaptım. Yurda döndükten sonra 10 senesi Batman'da olmak üzere 17 sene TPAO'da çalıştım. 34 senedir de 1974'te kurduğum Pet Holding şirketlerini yönetiyorum. SSCB, Almanya, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Yemen'de başarılı yatırımlar yaptım. Halen Türkiye, Kuzey Irak ve Yemen'de çok değerli sahalarda petrol üretimi yatırımlarım var.

Çeşitli konularda ilklere imza atan, girişken bir müteşebbisim. Risk alırım.

Memleketimi çok severim. Hiç sigortasız adam çalıştırmam, vergi kaçırmam... Çok eski ve köklü bir aileden geliyorum. Dedelerim, sadrazam, vezir, asker olarak ülkemize hizmet etmiştir. Atatürk ve devrimlerine çok bağlıyım. Atatürk olmasaydı ve bu devrimleri yapmasaydı bugün bizim dinimiz ve ismimizin de aynı kalması imkânı olmadığına inanırım. Kısacası yüzde yüz bir Atatürk çocuğuyum.

Allah'a inancım tamdır. Allah'ın dürüst, çalışkan, doğru insanların daima yanında olduğuna tecrübelerimle de inanırım. Türkiye'den kolay kolay vatan haini çıkmaz. Sizin ülkenizi sevdiğinize ve kendi stilinizde ülkemizi kalkındırmaya çalıştığınıza inanıyorum. Zeki, çalışkan ve çok karizmatik bir karaktere sahip olduğunuzu da biliyorum. Ancak ülkenin bugünkü durumunu üzülerek söyleyeyim ki hiç iyi görmüyorum. Hemen sinirlendiğinizi, kızdığınızı ve söylendiğinizi görüyorum. Medyaya sinirli, sert, kırıcı beyanatlar veriyorsunuz. Bir başbakanın her dakika sinirlenmeye hakkı yoktur. Ülke bölünüyor... Biz ve onlar diyorsunuz. Bu ne demek?

Tarihimizde hiçbir başbakan halka böyle hitap etmemiştir. Kendinize hâkim olun!

 

 

Senelerce üniversitelerde hocalık yaptım. Konferanslar verdim. Hâlâ da üniversitelerde konferanslar veririm. Babanız yaşındayım. Hocayım... Bu yüzden hiçbir işadamının yapamadığı bu ikazları yapmaya hakkım var.

 

 

Küçük bir vakfımızda her sene 25-30 üniversite çocuğuna burs veririz.

 

 

Sayın Başbakan!

Müsaadenizle size birtakım tavsiyelerde bulunuyorum:

Bugün çok güçlüsünüz. Ya yarın? Allah bilir!!!

İnsanlar kendilerini en güçlü hissettikleri zamanlarda en büyük hataları yaparlar. Tarihte bu husus defaatla sabittir. Ancak şu atasözünü hiç unutmayın!

"Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var"

"Keskin sirke küpüne zarar verir!" Sinirlerinize hâkim olun! Bağırıp çağırıp kötü konuşmayın. İnsan kalbi sırça gibidir. Kırdığınızda tamiri imkânsızdır. Çok ağır konuşuyorsunuz. Aydınlara, medyaya, yargıya, üniversitelere değer verin, görüşün, fikirlerini alın! Onlar da bu memleketin çocukları!!! Onların fikirleri, görüşleri, bilgileri, tavsiyeleri etrafınızdaki çok kişiden daha değerli olabilir. Her güçlü kişinin etrafının "evet efendimciler", "dalkavuklar" tarafından sarılmış olduğunu bilmeniz lazım.

 

 

Etrafınızdakilerin çoğunluğu her şeyi size soruyorlar. Her şeyi hiç kimse bilemeyeceği gibi siz de bilemezsiniz. Bilmediklerinizi açıkça söyleyin. Her hususta fikir beyan etmeyin, danışın, öğrenin. Monolog yapıyorsunuz. Diyalog yapmaya çalışın! Hayvanlar koklaşarak, insanlar konuşarak anlaşırlar. Sadece sizin gibi düşünenleri işlerin başına getirmeyin! Bugün birçok kamu müessesemizin işi bilmeyenler tarafından yönetildiğini görüyorum. Kadrolaşmayın! Sadece sempatizanları nızı veya öyle görünenleri kadrolara yerleştirmeyin. "Hayır! Yapmıyorum!" demeyin. Ben Ankara'da yaşıyorum. Duyuyor, kontrol ediyor ve görüyorum. Kapasitesiz, bilgisiz insanlar önce memlekete, sonra size zarar verir.

Diktatörleşmeyin! Milletvekillerinize dahi beyanat vermeyi yasaklamayın! Medyayla, aydınlarla, yargıyla, askerle, üniversitelerle inatlaşmayın.

 

 

Sadece türban serbestliğini Anayasa'mızda değiştirmek dahi AB'ye girmemize büyük bir engel olacaktır.

Laikliğe, sizin tabiriniz ile ciğerden inanın, güvenin. Laiklik dini özgürlüklerin değişmez kanunudur.

 

 

Bir hadis-i şerif diyor ki: "Cenab-ı Hak sevdiği yöneticilerin yanına açık sözlü danışmanlar nasip eder, sevmediklerine de dalkavuklar musallat eder."

 

 

Sıkça bahsettiğiniz büyük Türk düşünürü Edebali Hazretleri'nin öğütlerini bir kez daha okumanızı, içtenlikle tavsiye ediyorum.

Saygılarımla.. .

 

Prof. Dr. H. Güntekin Köksal

Pet Holding

Yönetim Kurulu Başkanı"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

'Sadece türban serbestliğini Anayasa'mızda değiştirmek dahi AB'ye girmemize büyük bir engel olacaktır.'

anlamıyorum yahu hem Atatürk'ün çocuğuyum diyor ardından Mustafa Kemal gibi 'Bağımsızlık benim karakterimdir.' diyen bir liderin ülkesini AB ye sokmaya çalışıyor. Bizim herşeyimize karışabilen, bizim iç işlerimize kadar karışabilen bir AB ne giremeyeceğiz diyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

'Sadece türban serbestliğini Anayasa'mızda değiştirmek dahi AB'ye girmemize büyük bir engel olacaktır.'

anlamıyorum yahu hem Atatürk'ün çocuğuyum diyor ardından Mustafa Kemal gibi 'Bağımsızlık benim karakterimdir.' diyen bir liderin ülkesini AB ye sokmaya çalışıyor. Bizim herşeyimize karışabilen, bizim iç işlerimize kadar karışabilen bir AB ne giremeyeceğiz diyor.

Bu düşünceler şuanki halimizden daha iyidir.

Ayrıca başka bir Atatürk gelmez!

Mükemmellik beklemeyin insanlardan..

Hataları olabilir. Doğru demiyorum ama tamamen yanlışta doğruyu aramaktansa doğruda yanlış arıyoruz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Geleceğe Mektup Yaz..

   Bu adresten gelecekte almak üzere kendinize mail gönderebiliyorsunuz.. Geçmişle kurulan çok güzel bir bağ bence.. Bugün mesela 3 yıl sonrasına mail atıyorsunuz.. Ve hiç ummadığınız bir anda 3 yıl öncesinden bir mail.. Çok güzel bir şey bence.. Mektupları özel ya da açık olarak yazmak mümkün.. İşte link..   http://www.futureme.org/

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

  • Usta Oyuncu Alan Rickman(Prof. Snape) Aramızdan Ayrıldı

   http://frpnet.net/wp-content/uploads/2016/01/alan-rickman-banner.jpg   Tiyatro, sinema ve televizyonun usta oyuncusu Alan Rickman, 69 yaşında aramızdan ayrıldı. Vefat haberi ailesi tarafından doğrulanan usta oyuncu kansere karşı verdiği mücadelesinde ne yazık ki yenik düştü. Birçok genç hayranının kalbinde Profesör Snape olarak taht kurmuş olsa da Rickman’ın kariyeri Harry Potter serinin ötesine uzanıyor. Rickman aynı zamanda Die Hard’ın unutulmaz kötütü Hans Gruber’a da can vermesinin yanı s

   , Yer: Gündem

  • Karl Popper da Açık Toplum ..

   Karl Popper’da Açık Toplum Popper, zamanının ideal Batı demokrasilerini “Açık Toplum”, bu ideallere uymayan toplumları “Kapalı Toplum” olarak isimlendirir.Kapalı Toplum’la kastedilen, önceki dönemlerde görülen sihirci ya da kabileci toplumlarla zamanın kollektivist toplumlardır. Kapalı Toplumda bireyin eleştirel zekası yok sayılır.   Açık Toplum’la kastedilen ise bireyin kişisel kararlarla karşı karşıya olduğu ya da bireylerin kişisel kararlarını birbirlerine karşılıklı sunarak yaşadığı özgürl

   , Yer: Felsefe

  • Prof. Dr.Bedri Ruhselman – Öteki Alem Tebliğleri

   Şimdi arz edeceğimiz müşahede ne klasik ne de modern araştırmalarda rasgelinmemiş bir tecrübenin bir mahsulü olmak itibariyle cok mühim ve öğretici kıymeti haizdir. Bu müşahede son aylarda Allah'ın büyük bir lütfu olarak gene cemiyetimize manevi yardımlar yapmak üzere vazifelendirilmiş yüksek bir varlığın (Kemal Yolcusu'nun) yardım ve delaleti ile elde edilmiştir. Bu tecrübenin mahiyeti şudur: Şimdiye kadar ölüm esnasında söz konusu olan meseleler hep bu eşiği geçmiş olan öte alem varlık

   , Yer: Ölüm ve Ötesi

×
×
 • Yeni Oluştur...