Jump to content

Laik direk kırıldı


biggang

Önerilen Mesajlar

http://www.hurriyet.com.tr/_newsimages/4960679.jpg TBMM’nin türbanı serbest bırakması dünya gündemine oturdu. ABD ve Avrupa basını kararı, muhafazakar İslam’ın yükselen etkisine örnek olarak gösterirken, "İslamcı hükümet, laik devletin direklerinden birini kırdı" yorumu yapıldı.

 

TÜRBAN değişikliğinin önceki gün TBMM’de onaylanması Amerikan ve Avrupa medyasında baş köşelere yerleşti. Dış basın, "İslamcı hükümet, laik devletin direklerinden birini kırdı", "Parlamento, muhafazakar İslam’ın yükselen etkisini kabul etti", "Parlamento, son bir kavga için sahneyi hazırladı", "Tarihi karar", "Laiklere meydan okudular" gibi yorumlar yaptı.

 

DİNDARLAR ELİT OLDU

 

Washington Post: AKP için zafer. Meclis, Müslüman dünyasının en kararlı laik cumhuriyetinde muhafazakar İslam’ın yükselen etkisini kabul ederek türban yasağını kaldırdı.

 

New York Times: Türkiye Meclisi, laiklerle son bir kavga için sahne hazırladı. Birçok laik Türk, AKP’nin Türkiye’ye kendi muhafazakar değerlerini empoze edeceği kaygısını taşıyor. Dindar Türkler artık elitin bir parçası. Kamu alanının nasıl paylaşılacağı konusunda zor konular ortaya çıkıyor.

 

Los Angeles Time: Milletvekilleri, laiklerin protestolarına meydan okudu. Üniversite, yargı ve ordu liderliğine hakim olan laik kesim ile son yıllarda daha büyük bir siyasi güç kazanan daha dindar Türkler arasında çatışma var.

 

TÜRKİYE BÖLÜNDÜ

 

El Pais (İspanya): İslamcı hükümet laik devletin direğini kırdı. Türkiye’deki laik devletin direklerinden biri olan üniversitelerdeki türban yasağı, dün kesin bir biçimde kırıldı.

 

Le Figaro (Fransa): Türk milletvekilleri, hayati bir oturumda üniversitede İslami başörtüsünün yasallaşmasına yönelik kilit anayasa değişikliklerini onayladılar. Değişiklik onaylandığı sırada on binlerce insan Ankara’da gösteri yaptı.

 

BBC (İngiltere): Türban her iki tarafta güçlü tepkilere ve Türkiye’de çok büyük bir ayrışmaya yol açtı. Konu, devletin katı laik olduğu Türkiye’yi bölüyor ve protestolar bekleniyor.

 

Deutsche Welle (Almanya): Türk parlamentosu, laik devletin temellerini zedeleyecek tarihi bir karar ile üniversitede kız öğrencilerinin türban kullanması yasağını kaldırılmasını onayladı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ülkemizi kurulduğu günden bu güne yıkmak istiyorlardı ama herzaman önünde bir engel olarak atatürkün ilkeleri , devrimleri ve aşıladığı bilinç duruyordu. Dış ülkelerde bunu biliyorlardı bu yüzden önce bunları yok etmeleri gerekiyordu ve ülkemizi diğer islam ülkelerindeki gibi dinle alakası olmayan kaoslara sürüklemeyi hedeflediler ve başladılarda , Atatürk ve ilkelerinden saptığımız takdirde neler olacağını görüyoruz ve göreceğiz 10 yıl sonra ne olacak acaba bu ülke hala böyle durabilecekmi , caydırıcı gücü hala durabilecekmi yoksa yıkılma mührümüz basıldıda haberimizmi yok , acaba hainlermi yönetiyor bu ülkeyi ... böyle giderse cevapları açık ...

 

 

saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Laik rejim içimizden dışımızdan kuşatıldı!

   CÜNEYT ARCAYÜREK   Sindire Sindire   Genelde türban konusunda tepki kimi üniversitelerden, bir kısım medyadan ve kimi ilim adamlarından geliyor. Sivil toplum örgütlerinden, örneğin sendikalardan, meslek kuruluşlarından, hele belki bin kez laik Cumhuriyeti koruyacağını açıklayan çevrelerden ses çıkmıyor. Düne değin tepki yok. TÜSAİD ve TOBB gibi kuruluşlar ise ülkenin birinci sorunu türban değil ekonomidir dediler ve bir kenara çekildiler. Ekonominin ihmal edilmez bir sorun olduğu yadsınamaz b

   , Yer: Atatürk'çü Düşünce Kulübü

  • Gitarımın distortion barı kırıldı!

   Selam arkadaşlar. Slayer solosu atarken bara asılmıştım, çat diye bi ses geldi ve baktım ki distortion barı elimde kalmış. Bar yuvasında yaklaşık 3 mm bi parça kaldı. Bunu nasıl çıkarabilirim? Aydınlatabilirseniz makbule geçer. Teşekkürler

   , Yer: Rock / Metal

×
×
 • Yeni Oluştur...