Jump to content

Saddam Hüseyin'e idam cezası


Düş Sokağı Sakini

Önerilen Mesajlar

155.jpg

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in 1982'de Duceyl Köyü'nde 148 Şii'nin ölüm emrini verdiği gerekçesiyle yargılandığı davada idam edilmesine karar verildi.

 

Kürtler'e karşı soykırım işlemekten yargılanan Devrik Irak Lideri Saddam Hüseyin'in avukatları, uzun süredir boykot ettikleri mahkemeye katılmaları için bugün çeşitli şartlar öne sürdü.

Manje_Loa tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Amerika yerleştirdi zamanında..Sonra zamanı geldi kendi piyonunu kendi devirdi...Şimdi de idam kararı verdi ha...Ne diyelim başkasının hazırladığı sahne ve oyunda başrol oynadığını sanan saddam belki son nefesinde kendine sorar "ben nerede yanlış yaptım" diye kim bilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

alıntıdır

 

Eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, yargılandığı Duceyl davasında insanlığa karşı suç işlemekten ölüm cezasına çarptırıldı.

 

 

 

Saddam Hüseyin hakkındaki Duceyl davasıyla ilgili karar açıklandı. Mahkeme, 148 Duceyl'linin katlinden Saddam Hüseyin'i suçlu bularak ölüm cezasına çarptırırken, idamın asılarak infaz edilmesine karar verdi. Eski Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan da, ömür boyu hapse mahkum edildi.

 

Yine aynı davada, Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi Barzan İbrahim el Tikriti ve eski Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid El Bander de ölüm cezası aldı. Baas partisinin üç eski yöneticisine ise 15'er yıl hapis cezası verildi.

 

Tekbir getirdi

Saddam, mahkemenin hakkında ölüm cezası kararını vermesinden sonra duruşma salonunda tekbir getirdi ve 'vatan sağolsun' diye bağırdı.

 

Ölümden korkmuyorum

Saddam Hüseyin'in avukatları, dün görüştükleri Hüseyin'in "Korkusuzca, onurumla, ülkem ve Arap milletiyle gurur duyarak öleceğim, ancak Amerikalı işgalciler bozgun ve yenilgiyle çekilecekler" dediğini söylemişti.

 

Avukatlar, Saddam'ın "Gelecek yıllarda kan gölleri göreceğiz. Bu, Vietnam'ı geride bırakacak" sözlerini sarfettiği anlatmıştı.

 

Yoğun güvenlik önlemleri

Bağdat'ta, Saddam hakkında verilecek karar nedeniyle, şimdiye kadarki en büyük güvenlik önlemleri alınırken, Amerikalı ve Iraklı askerler, ana yollarda yeni kontrol noktaları oluşturdular ve devriye sayılarını artırdılar. Tüm askeri personelin izinleri kaldırılırken, izindeki askerler göreve çağrıldı.

 

Sokağa çıkma yasağı

Yine güvenlik önlemi olarak, başkent Bağdat, Bağdat eyaleti, Saddam'ın doğum yeri Tikrit kentinin bulunduğu Selahaddin eyaleti ile Diyala ve Anbar eyaletlerinde 12 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak bu sabah saat 06.00'dan, akşam 18.00'e kadar sürecek. Bağdat Havalimanı da ulaşıma kapandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hım. saddamın ölüm cezasına katılıyorum.ama bu tür idam cezaları çağ dışı bece.bi iğne yaparakta ölüm cezası verilebilir ama söz konusu saddamsa acı cektirecek en uzun ceza hangisiyse onu uygulamak gerek.bunca insana yaptıklarından sora bu bile az gelir..paylasım için saol.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Avrupa basını Saddam kararında bölündü

Irak'ın eski diktatörü Saddam Hüseyin'in idam cezasına çarptırılması konusunda, Avrupa basınının görüş ayrılığı içinde olduğu görülüyor.

 

Alman gazetelerinden Kölner Stadt Anzeiger, adil bir mahkemenin Saddam'ın hakkı olduğunu yazdı.

 

İngiltere'de merkez soldaki Daily Mirror, dünyanın, Saddam Hüseyin bile olsa bir insana idam cezası verilmesine sevinmekten sakınması gerektiğini, gaddar bir diktatör de olsa Saddam'ın idamının daha fazla kan akmasına neden olabileceği uyarısı yaptı.

 

İtalya'da il Corriere della Sera, Saddam Hüseyin'e idam cezası verilmesinin batı dünyasının vicdanını böldüğünü belirtirken, La Repubblica, 24 yıl Irak'ı yöneten diktatörün uzun siyasi ve kişisel kaderinin kesinlikle sonu olduğunu kaydetti.

 

İspanyol El Pais gazetesi, Saddam'ın kaderinin idam olmayabileceğini, temyize gidilirse yeni bir yargı süreci beklemek gerektiğine, ancak sonunda eğer idam edilirse Saddam'ın Sünniler arasındaki yandaşlarının şehit olmak için ellerinden geleni yapacaklarını ve ülkede sükunete dönmenin daha da zor olacağına dikkat çekti.

 

Fransa'da da sol görüşlü Liberation, Saddam duruşmasının, hukuki içeriği açısından istisnai bir süreç ve gülünç olduğunu, eski diktatöre cezanın, Irak halkı adına verildiğine işaret etti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Bir idam Mahkumunun Son Günü / V.Hugo

   trajikomık:)ımla ve noktalama ıcın tekrar özur dılerım     Ve sonra başıma cok komik bir olay geldi. Benim iyi kalpli,ihtiyar jandarmamın nöbet süresi bitmişti;onu almak için geldiler.Ona karsı öylesıne bencil ve öylesine nankör duygular içindeydim ki;onun elini bile sıkmadım.Sonra onun yerine alnı çökmüş,koca gözlü,alık suratlı bir başkası geldi   Sonrasında hic dıkkat etmedim;masanın başına oturmuş arkamı kapıya dönmüstüm.Elimi yelpaze gibi sallayarak,kendimi serinletmeye çalışıyordum ve d

   , Yer: Not Defteri

  • Tarihten Bugüne İdam Yöntemleri

   Şırınga ile idam yoluyla geçmişteki birçok dehşetli yönteme son verilmiş oldu. Ancak iğnenin yol açtığı bazı sorunlu vakalar bu yöntemin de sorgulanmasına neden oluyor.   Son sözleri "Seni seviyorum" oldu; sonra Kuran'dan dua okudu. Cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılan Charles Brooks, ölüm bedenine girerken bakışlarını sevgilisinden uzaklaştırdı. Burası Texas cezaevi, yıl 1982'ydi ve ABD'de bir suçlunun idamı için ilk kez şırınga kullanılıyordu. Bundan önce idamlar elektrikli sandalyede

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • İdam Mahkumusun, Ölmeden Önce Son İsteğin Ne Olurdu ?

   eveettt az sonra cellat gelicek ve ipi çekicek, ama son arzunu söyliceksin.. Ölmeden önce ne olmasını isterdin???

   , Yer: Forum Oyunları

  • Vikinglerin Korkunç İdam Yöntemi - Kan Kartalı

   [video=youtube;Rl05-4mmWfk]

   , Yer: İskandinav Mitolojisi

  • IŞİD İdam İçin Palmyra Sütunlarını Havaya Uçurdu

   http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/660/amz/worldservice/live/assets/images/2015/10/27/151027123329_palmyra_file_image_624x351_unesco.jpg   Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları ellerindeki üç tutsağı idam etmek için önce Palmyra antik kentindeki sütunlara bağladılar, sonra da sütunları havaya uçurdular. Pazar günü meydana geldiği bildirilen olayda idam edilen şahısların kimlikleri henüz açıklanmadı. Ancak örgütün ilk kez bu tür bir idama giriştiği düşünülüyor.   Suriye'deki muhalif gruplar

   , Yer: Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...