Jump to content

Türkiye'nin gizli cenneti [şirince]


izuchiring

Önerilen Mesajlar

SAKLI CENNET (KIRKINCA, ÇİRKİNCE) ŞİRİNCE

http://kisi.deu.edu.tr/onur.gulbay/sirince_2.jpg

Efes’te tarihin uzak geçmişlerine yapılan düşsel yolculuktan sonra 8 km. uzaklıktaki Şirince Köyü’nü görmenizi ısrarla öneririz. Şirince bir başka düşsel yolculuğa çıkaracaktır sizi. Bu kez çok daha yaşayan, uzanıp elinizle tutuvereceğiniz bir geçmişe gideceksiniz, üstelik içinde yaşayarak

Evet Şirince’den sözediyoruz. Selçuk’tan zeytinlikler arasında uzanan yol birdenbire karşınıza kendi de adı gibi güzel bir köy çıkarıyor. Burası eski bir Rum köyü. Mübadeleden sonra Yunanistan gelen göçmenler yerleştirilmiş. Adı zamanla değişip durmuş; Kırkınca, Çirkince olmuş.

Şirince kimi kaynaklarda "Dağdaki Efes" diye anılıyor. Küçük menderes nehrinin taşıdığı alüvyonların antik Efes ovasını yaşanmaz hale getirmesiyle, 5. yüzyılda kurulmuş. Eski adı Kırkınca olan köyün 20. yüzyıl başında 1800 hanesi varmış, büyük bölümü Rum olan. 1. Dünya savaşı sonrası Yunanistan’a göç vermiş, 1924’te ise mübadiller yerleşmiş. Köyü ziyareti sırasında İzmir Valisi Kazım Dirik Kırkınca adını Şirince’ye değiştirmiş.

Girişte tam karşınıza üzerinde "Etnografya Müzesi" niyetine yapılmış ve ufak tefek elişlerinden başka pek birşey olmayan eski bina çıkıyor. Onun solundaki büyük bina eskiden köyün okuluydu. Şimdi turistik bir tesise, Artemis Şarap Evi’ne dönüştü. Şimdiki okul da karşısında. Yıllar sonra yapılan okulun eskisinden küçük olması sizi de düşündürecektir sanırız.

Artemis Şarap Evi kendi üretimi olan şarapları ve doğal ürünlerden oluşan yemekleriyle tanınıyor. Şirince gezisi öncesi ya da sonrasında uğrayabilirsiniz.

Şirince gezisi için, köyün meydanına, lokantaların bulunduğu taraftaki park yerine aracınızı bırakın. Daracık Sokaklarda arabayla gezmek hem mümkün değil, hem de yakışıksız olur.

Vadiye sırtınızı dönerek köy içinde küçük bir tura başlayabilirsiniz. Taş döşeli dar sokaklardan yürüyerek yokuşu çıkmaya başlayın. İlginç mimari örnekler sunan evler nostaljik bir düzgarla birlikte hüzün de estiriyor. Çoğu yıkılmaya yüz tutmuş, zorlukla zamana ayak diremeye çalışan evler arasından yürüyorsunuz. Bu arada Safranbolu tarzı iki köprülü ev göreceksiniz. (Evin altında geçiş yolu bırakılmış.) Bu tarzın Şirince’ye nasıl geldiğini bilen yok. Başka örneği de yok.

Motor gürültüsü, korna sesi, bağırıp çağıran satıcılar.. hiçbiri yok. Onlar sizin geldiğiniz kentte kaldı. Şirince’de önce huzur var, dinginlik var, arasıra öten kabadayı horozların üürüü’lerini ve yumurtlayan tavukların gıd gıdak’larını saymazsanız. Köy iki yamaca yayılmış. Evler birbirine saygılı kurulmuş, kimse kimsenin önünü kapatmamış, herkes penceresinden ovanın, karşı tepelerin yeşiline, geceleri ayışığına gönlünce dalıp gidebilir.

Gezmek için hiç endişeniz olmasın. Şirinceliler konuksever insanlar, kime neyi sorarsanız hemen yanınıza düşüp gösterirler. Yamaçta Doktor’un Evi diye bilinen eski yapıda zamanında köyün doktoru otururmuş. Karşısında zamanın hastanesi var. Evin şimdiki sahibi Emine Adıyaman adında güleryüzlü bir teyze. İzin isteyip evi gezebilirsiniz, yalnız ayakkabılarınızı Emine Teyze’nin söylemesine gerek bırakmadan çıkarın lütfen. Yoksa inceliğinden söyleyemez ama üzülür sonra. Evin üst kat penceresinin önünde kerevete oturup manzaraya bir bakın. Pencerenin güzel işçiliği, Emine Teyze’nin elişi perdeleri ve köy. Hepsi de birbirine öylesine yakışıyor ki! Güzel elişlerinden satınalmak isterseniz ev aynı zamanda bir sergi yeri, seçip beğenin.

Sokak aralarına kurulu tezgahlarda ve köy meydanında köye has sabunlar ve ev yapımı şaraplar göze çarpıyor. Küçük hediyelikler, el işleri de satılıyor.Bir çok ev bahçesini lokanta ya da gözleme evine cevirmiş. Gözlemesi de ve ayranı da lezzetli.

Köyün iki kilisesi ayakta. Yukarı Kilise ( Vaftizci Yahya Kilisesi )özel mülkiyette. Bir köy evinin bahçesinde kalmış. Köy evi dediğimiz aslında kilisenin okuluymuş. Avlu kapısından girip gezmek için izin isterseniz hemen buyur edilirsiniz. Avlu herzaman tertemiz. Kilisenin kapısı önünde çocuklar evcilik oynuyorlarsa kıyısından geçip girin, alışkındırlar ve oyunlarını bozmazlar. Kilisenin içi de tertemiz, evsahipleri evlerinin bir parçası olan kiliseyi de süpürüp temizliyorlar.Kilise kısmen restore edilmiş ama henüz tamamlanmamış durumda. Çıkarken isterseniz ev sahibinin imalatı şarabın tadına bakın. Şişenin kapağı ile bir yudum için, beğenirseniz satın alın.

Şirinceliler hafif, taze güzel bir şarap yapıyorlar, her dükkanda, her evin önünde satılıyor. Hepsinin tadına bakmak serbest. Şaraplar iyi de zeytinyağı bir başka. Köyün zeytinyağını "iyi" sözcüğü anlatamıyor. Elbette hepsi aynı tadda değildir, iyisini seçip almak size kalmış. Oldukça de ucuz.

Kiliselerin büyüğü 1832 yılında inşa edilen ve Vaftizci St. Jean’a adanan kilise. İç süslemeleri büyük ölçüde yok olmuş olan kilise Efes Müzesi önderliğinde bir Amerikan Vakfı tarafından restore ediliyor.

Çarşısı da renkli mi renkli, insanları da güleryüzlü. Danteller, iğne oyaları, çoraplar ve elbette şarapla zeytinyağı. Bir anı almaya değer.

Şimdi biraz soluklanmak gerek. Köyün manzarasını seyretmek isterseniz Doktorun Evi’nin altındaki Ali’nin Yeri’ne oturup gözleme yiyebilirsiniz ya da girişte söz ettiğimiz Artemis Şaraf Evi’ne uğrayabilirsiniz.Aracınızı parkettiğiniz yerde set üstünde bahçeli iki lokantadan birini de seçebilirsiniz. Şirince içerisindeki kapalı çarşıdan Şirinceye ait bir süs eşyası almak istiyotsanız bizim TERZİ SÜLO dediğimiz Süleyman Çalışkan'nın dükkanına da uğramayı unutmayınız.

Bir yudum şarap içip daha önce okuduysanız Yunanlı yazar Dido Satiriou’nun "Benden Selam Söyle Anadoluya" romanındaki dramı hatırlayabilirsiniz. O roman buralarda geçiyordu ve Satiriou da Şirinceliydi.

Okumadıysanız, butlaka okuyun.

NASIL GİDİLİR?

Şirince, İzmir 'in sevimli ilçelerinden Selçuk'un bir köyüdür. Selçuk'a 8 km.uzaklıktaki Şirince köyü, yöredeki turizm merkezlerine günü birlik gelip-gitme olanağı olan bir yerleşim alanıdır. Yolu asfalttır ve denizden 350 m. yüksekliktedir.

İzmir otobanından gelecekler, Belevi gişelerinden çıkarak Selçuk yönünde ilerleyecek ve şehrin girişindeki Shell benzin istasyonunun karşısındaki tali yoldan ilerleyip Şirince tabelasını takip edeceklerdir.

Toplu taşım araçlarını tercih edenler için Selçuk Garajından saat başlarında dolmuş vardır.

Aydın - Denizli ve İzmir yönlerinden Selçuk'a gelen trenlerden yararlanmak isteyenler, yine Selçuk garajına gelip Şirince dolmuşlarına binebilir.

Her ne şekilde olursa olsun, tarih ve doğanın kucaklaştığı bu cennet mekanı henüz görmediyseniz kendinize biraz zaman ayırın ve hayatınıza farklı bir deneyim katın...

http://www.iyte.edu.tr/arch/architecture/events/2006.10.14/sirince_02.jpg

 

http://www.sirince-evleri.com/SirinceImages/feimg/altinyaprak/altin_01.jpg

 

http://www.sirinceguide.com/tr/images/tarih2.jpg

 

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu arada burada reiki ve diğer konularla ilgilenen çok hoş insanlar da var ve enerjisinin farklı olduğunu da söylerler hatta bazı etkinlikler burda yapılmakta.

istanbulda yaşamış ve şimdi şirincede yaşayan çok keyifli insanlarla tanışabilisiniz.

gerçekten farklı bir yerdir şirince şiddetle gitmenizi tavsiye ederim bende beklemediğiniz ummadığınız paylaşımlar olabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Görünce şaşırdım niye şaşırdıysam... :)

 

Selçukluyum. Şirinceye sık sık gidiyorum, her misafirimi mutlaka götürüyorum. Eğer o taraflara yolunuz düşerse mutalaka gitmelisiniz şirinceye.

 

 

İsminden ötürü mü bilmiyorum insanları da bi başka, çok şirinler :)

 

Gittiğiniz zaman zaten her kapıda minik bardaklarda şarap ikram ederler size, aklınıza bile gelmeyecek meyve şaraplarından ikram ederler mutlaka.

 

 

Sıcak şarap haricinde şaraptan pek hoşlanan insan değilim ama Şirince Şarabını kesinlikle tavsiye edebilirim.

 

Ayrıca Şirincede konaklamayı düşünürseniz, konaklama ücretleri en iyisi de olsun isterseniz biraz uçuk 400 ytl'ye kadar çıkıyor.(Aklınızda bulunsun dedim :) )

Sıradan bir oda 60 Ytl Civarında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eski bir hıristiyan köyüdür birnevi misyonerliğe hala devam etmektedir, köyün içindeki kilisenin bahçesinin içinde bile şarap mahzeni vardır , isteyene ikram ederler, misyonerde kapıda dikilir, bunu bir marifet sayarlar, meryemana evine yakın olması nedeniyle bölge aslında hıristiyanlığa misyoner hizmet etmektedir, şirindir ama olay çok acıdır.

 

Bu arada meryemana evini ziyaret ettim, orada öyle bir his yok, tam bir düzmecedir misyonizm, misyonizm.......... şarap için değmez arkadaşlar, ne kadar hoş görünümlü ve adı şirin olsa da.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eski bir hıristiyan köyüdür birnevi misyonerliğe hala devam etmektedir, köyün içindeki kilisenin bahçesinin içinde bile şarap mahzeni vardır , isteyene ikram ederler, misyonerde kapıda dikilir, bunu bir marifet sayarlar, meryemana evine yakın olması nedeniyle bölge aslında hıristiyanlığa misyoner hizmet etmektedir, şirindir ama olay çok acıdır.

 

Bu arada meryemana evini ziyaret ettim, orada öyle bir his yok, tam bir düzmecedir misyonizm, misyonizm.......... şarap için değmez arkadaşlar, ne kadar hoş görünümlü ve adı şirin olsa da.

 

 

Gülmelimiyim bilmiyorum :)

köyün içindeki kilisede şarap mahzeni varmış ve misyonerlerde kapıda dikiliyormuş :)

Selçuklu olduğumu söylemiştim. Bölgeyi gayetiyi tanıorum ve biliyorum...

Bu verdiğin bilgilerin kaynağı nedir :)

 

ne yani iki yudum şarap içirip milleti hristiyan mı yapıyorlar burda :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gizlimi değilmi bilmiyorum ama cennet tasviri eksik kalıyor . Haftada bir mutlaka gittiğim şarap içip keyif bulduğum mükemmel bir yer . Hatta ızmirde kalma sebeplerimden biri diyebilirim. Ayrıca enerji kapılarından biri olduğuna da eminim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şirincede bir okul Çok güzel bir lokanta haline getirilmiş. yemekler sipariş verildi (Sahanda Köte) Kalabalık bir grup olduğu için hiç kullanılmamış kapaklar tabakların üstüne örtülüydü. Kapaklar Açıldığında Masayı birden Hamamböcekleri istila etti. Hayatımda unutamadığım bir yemek :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...