Jump to content

Dark Paganizm


Kuranes

Önerilen Mesajlar

dark paganizm hakkında ingilizcesini bulundurduğum bu kısa yazıyı belfalas çevirmiştir . kendisine teşekkürlerimi iletiyorum . devamı gelecektir .

 

Zaman içinde Dark Paganizm için bir çok tanım yapılmıştır ancak pagan halklar arasında bile yanlış anlaşılmış ve yanlış anlatılmıştır.

 

Umursamazlık ve korku her zaman ruhsal yolculuğumuzu engellemiştir. Ruhsal açıdan ilerleyeceğimiz zaman gerçeğin tüm yönlerine kendimizi açmamız gerekmektedir. Karanlık ve aydınlık olmadan bir denge olamaz.. Bu dünyada bile her zaman mutluluk ve gün ışığı yoktur.

 

Kişisel olarak dark paganizm tanımı basittir. İçsel karanlığımızı ve zihnimizin gölgelerini kucaklamayı amaçlayan bir çalışma. Karanlık Tanrı ve Tanrıçaları, ölümü, yıkımı ve yeniden doğumu öğrenmeye ve keşfetmeye yönelik bir yolculuk. Korkuyu ve umursamazlığı yenmeyi amaçlayan bir öğreti…

 

Dark Paganlar hayvan veya insan kurban etmezler, kendilerini bilmeye adarlar. Her soru kişinin içinde yanıtlanır. Her yanıt aynı değildir zira insanların kişilikleri farklıdır.

 

Temel paganizm inancında olduğu gibi, birçok karanlık Tanrı ve Tanrıçalar vardır. En çok bilinenleri Hades, Lucifer, Osiris, Seth, Odin, Hecate, Hel, Kali, Lilith ve Persephone’dir. Her birinin misyonu farklıdır ve öğrenecek farklı şeyler vardır.

 

Dark Pagan ritüelleri diğer Pagan ritüelleri ile aynı yapıya sahiptir. Dark Paganlar, yüksek enerjiye sahip karanlık ay dönemlerini enerji almak için kullanırlar. Esbatlar ve sabbathlar da yine paganizm de olduğu gibi kutlanır ve ritüel araçları da benzerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar kalanını da çeviriyorum ancak biraz gecikicek herkesten özür dilerim şu birkaç gün aktif olarak katılamayabilirim foruma. bu sabah bir mide kanamasının eşiğinden döndüm bikaç gün yatmam ve ilaç kullanmam gerekicek kısa bir aradan sonra tekrar devam edicez:)

--------------------

kuranes konu ve blgiler için çok teşekkürler bu arada...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hepinize çok teşekkürler arkadaşlar hızla kendime geliyorum merak etmeyin:)

 

yazının devamını da çevirdim ancak çok tekrar eden cümleler vardı okunması daha rahat olsun diye biraz işlemlerden geçirdim. biraz kısaldı yazı ama Dark Paganizm'in felsefesini eksiksiz olarak aktardım sadece yazarın dilini değiştirdim biraz:)

 

 

bölüm 2

 

“Gölgelerde güvende olanlar vardır,

Gizemleri anlamaya çalışan,

Teselliyi kış gecelerinde arayan,

Kutsal Taç’a şarkılar fısıldayan.

Biz Karanlık annemizin karanlık paganlarıyız.

 

Karanlık sıklıkla şeyanla bağdaştırılır. Doğa temelli dinlerde şeytan figürü bulunmadığından dolayı paganlar daha farklı bir açıdan bakarlar.

Paganizmde şeytan kavramı insanın ta kendisidir; insanın içinde başlar, içinde biter. Bir fırtına yıkıcıdır, ancak şeytan değildir. Ateş faydalı da olabilir yıkım da getirebilir. Doğanın kendisi ne kötü, ne de iyidir. Doğa sadece doğadır. Ahlaki kıstaslar içerisinde sınırlandırılamaz. Bu kıstaslar, sadece karmaşık duygusal kodları olan insan ırkı içindir.

Ölüm, yıkım, kaos…bunlar doğanın temel itici güçleridir. Yaşam yaşamı besler; yıkım yeniden yaratmayı…bunlar doğanın kesin yargılarıdır.

Dark paganizm inancına göre; doğa insan figürü içerisinde sembolleştirilmiştir. Karanlık tanrı ve tanrıçalardan korkup sakınmak ise doğayı tam anlamadan alıkoyar.

Bilinmeyenden korkmak insanların doğasında vardır. Geçmişte de bunların temel örneklerini gördük. Bilemediğimiz güçlere tanrılar ve tanrıçalar dedik ancak bu yanlış bir görüş değildir. Kozmik ya da ilahi açıdan bilinmezliği kavramak için son derece gereklidir.

Dark paganizm’de tek tanrı inancı yoktur zira tek tanrının karşısında duran şeytan figürüne olan inanç olmadığı için bu fikir pek mantıklı gelmez.

Dark paganizm de diğer doğa temelli dinler gibi politeist ve panteist temellere dayanır. Tek bir yaratıcı güce olan inanç olmadığından her şeyin bir tanrısı ve tanrıçaı vardır. Aşk, güzellik, savaş, deniz, güneş, ay. Her birinin yaratıcı gücü olduğu kadar yıkıcı güçleri vardır.

Tanrı ve Tanrıça sembolü altında doğanın prensiplerini anlamaya çalışan dark paganlar’ın asıl amacı ve masifestosu pozitif enerjiler arkasına saklanarak doğanın ve tanrıların yıkıcı gülerini görmezden gelmemek ve korkularını kucaklayarak yenmektir.

Genel paganizm görüşündeki “ışık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dark pagan inancı kötüye adanmak gibi anlaşılmasın dark paganlar karanlığa da aydınlığa da aynı açıdan bakarlar.Evrendeki dengeye uymaya çalışmak gibi.Ayrıca evet Sokratesin dogmatik felsefesiyle benzer bir felsefe güdülür;İnsan varolduğu andan itibaren herşeyi bilir....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dark pagan inancı kötüye adanmak gibi anlaşılmasın dark paganlar karanlığa da aydınlığa da aynı açıdan bakarlar.Evrendeki dengeye uymaya çalışmak gibi.Ayrıca evet Sokratesin dogmatik felsefesiyle benzer bir felsefe güdülür;İnsan varolduğu andan itibaren herşeyi bilir....

 

evet rasyonalist tavırları dikkati çekiyor dark paganların . dediğin gibi , bilginin insanda varolduğunu fakat önemli olan onu dışarı çıkarmanın olduğunu .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Paganizm, Wicca ve Cadılık Soru - Cevap Bölümü

   Arkadaşlar Merhaba,   Sürekli özelden hem bana hem çevremdekilere soru gelmesinden dolayı bu başlığı açıyorum. Bilgili ve o sırada müsait olan forumdaki arkadaşlar sorulara cevap verecektir. Ayrıca tek bir soru için başlık açmak forum kirliliğine sebep oluyor. Büyü ile ilgili soru cevap bölümümüz var ama paganizm-cadılık ve wicca ile ilgili yoktu. Haliyle parça parça olması da hem gereksiz bir kirliliğe hem de aynı şeylerin tekerrür etmesine neden oluyordu. Bu daha derli toplu olacak ve insanla

   , Yer: Witchcraft

  • Paganizm, Cadılık, Wicca ve Büyüler Üzerine…

   http://4.bp.blogspot.com/-qfW_v52syvw/UhPVBwRJWRI/AAAAAAAAAGQ/FxPKXkGZpko/s320/pagan.jpg   Paganizm, Cadılık, Wicca, büyü kavramları birçoğumuza oldukça yabancı gelmektedir. Birçoğumuz için büyü; sadece hacı-hocaların elinde olan yalan dolu bir sektör olarak bilinmekte, paganizm; güneşe-gök gürültüsüne tanrı diyen, eliyle yonttuğu taşlara – heykellere tapan insanları akla getirmekte, cadılar ise masaldan fırlamış çocuksu hikâyeler olarak görülmektedir. Oysa çok değil bundan altı yüzyıl önce in

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Dark Night: She Past Away, Kaelan Mikla, Box and the Twins

   Bu kez She Past Away, Kælan Mikla ve Box and the Twins’e ev sahipliği yapacak “Dark Night” serisinde, dark-wave, post-punk ve gotik tınıların en karanlık hali 10 Mart’ta %100 Studio’da olacak! She Past Away 80’lerin dark-wave post-punk sound’una övgü niteliği taşıyan She Past Away, 2009 yılında kuruldu. Sinematik, karanlık ve karakteristik bir sound yakalayan ikili, ilk uzunçalarları Kasvetli Kutlama’yı 2010 yılında Remoov etiketiyle yayınladı. İlhamını Dario Argento filmleri, doom-death metal

   , Yer: Pano

  • İnanılmaz Bir Korku Deneyimi: Amnesia The Dark Descent

   Amnesia. İnanılmaz bir korku deneyimi. Evet işte tamda bundan bahsediyoruz. Amnesia bir horror-Fps oyun. Geliştirilmiş karakter fonksiyonları ve kolay arayüzüyle rahat bir oyun keyfi sağlamasıyla beraber oyunun akıcılığınıda sağlıyor.Oyuna şöyle bir göz atacak olursak, dikkat edilen ayrıntılar oyundaki merağımızı artırıyor.Bulduğumuz gaz lambasıyla etrafı aydınlatıyor, karanlıktan yeterince uzak durmaya çalışıyoruz ki karakterimiz Daniel'in akıl sağlığı bozulmasın. Evet akıl sağlığı! gördüğümü

   , Yer: Oyun

  • Dark Witchcraft ve Dark Paganizm

   Dark Witchcraft,Karanlık Paganizm yada Dark Paganizm.. Bu konu üle ilgili küçük bir dökümanı paylaşıyım sizlerle..   Karanlıklarda huzur bulan insanlar vardır, Gizemleri anlamaya çalışanlar, Kış gecesinin sessizliğinde teselli bulanlar, Yaşlı kadına şarkılar söyleyenler. Bizler, Kara Paganlarız, Karanlık Anne'mizin çocukları.   Karanlık, sıklıkla kötülükle eş tutulmuştur. Doğa-merkezli bir dinde kötülük gibi bir kavrama yer olmayacağı gibi, biz Paganlar da bu tip klişe yargılara itib

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

×
×
 • Yeni Oluştur...