Jump to content

376 yıl sonra Cadılıktan beraat etti


lucci

Önerilen Mesajlar


ABD'nin Connecticut eyaletinde geçen hafta, sözde suçlarından yaklaşık dört yüzyıl sonra büyücülükten yargılanan ve idam edilen insanları temize çıkaran bir kararı kabul edildi. Eyalet senatörü Suud Enver, karar gerekçesinin “Connecticut tarihinde yüzyıllardır var olan bir yanlışı düzeltmek” olduğunu söyerek şöyle devam etti: "Zamanda geriye gidemeyiz ve büyücülükle suçlanan masum kadın ve erkeklerin sürgün edilmesini, lekelenmesini veya infaz edilmesini önleyemeyiz, ancak karşılaştıkları yanlışlıkları ve hissettikleri acıyı, bugün hayatta kalanları tarafından hala tanınan acıyı kabul edebiliriz".

Karar, eyalet milletvekillerinin büyücülükten hüküm giymiş pek çok kişinin maruz kaldığı kader için özür dilememesi nedeniyle katılımcıların hayal kırıklığına uğradığı Connecticut Cadı Duruşması Temize Alma Projesi'nden kaynaklandı.

 33'e karşı 1 oyla kabul edilen karar, eyalet yasama meclisinin Connecticut sakinlerinin haksız yere suçlandığını kabul ettiğini açıkça ortaya koydu.

Massaçusets, Salem'deki en ünlü davalar da dahil olmak üzere 16. ve 17. yüzyıllarda sömürge Amerika'sının cadı davaları, yüzlerce insanı büyücülük yapmak ve şeytanla ilişki kurmakla, onları toplumlarından kovmakla ve aile adlarını lekelemekle suçladı. Birçoğu nihayetinde işkence gördü ve ölüme asıldı.

Avrupa'da, 15. ve 18. yüzyıllar arasında cadı avlarında yaklaşık 50bin kişi idam edildi.

Connecticut cadı duruşmalarında en az otuzdört kişi büyücülük yapmakla suçlandı. On bir kişi asıldı.

Connecticut cadı duruşmalarının kurbanlarından biri, asıldığında yedi yaşında bir kızı geride bırakan Alice Young'dı. Young, Windsor kasabasında çocukları öldüren bir salgın yaratmak için büyücülük kullanmakla suçlanan bir botanikçiydi. Young'ın dokuzuncu büyük torunu Hartford sakini Susan Bailey, Washington Post'a şunları söyledi:

“Çok uzun zaman önce olması önemli değil; haksız yere alınan birinin hayatıydı. Öbür dünyada ona yardım etmeyebilir, ama belki eder. Ama onun korkunç ölümünü bilen yakınları bundan biraz huzur bulacaklar. İyileşme sürecine yardımcı olacaktır.”

Tek karşıt oyun sahibi Senatör Rob Sampson ise gerekçeli kararını şöyle açıkladı: "ABD'yi kirli bir geçmişi olan kötü bir yer olarak gösterecek yasayalara ne suretle olrsa olsun karşı çıkarım"
(theguardian)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...