Jump to content

Uranüs; Gerçeğe sadakat, Astroloji ve Bağlantısızlık


Iana

Önerilen Mesajlar


image.jpeg.50faf36aa1e0a8f408e12a56450764b0.jpeg


Bunların hepsini en sonunda nasıl bağlantılandıracağımı ben bile merak ediyorum şimdi. Uranüs’ten bahsetmeye cesaret ederken onun doğası gereği her şeyi baştan hesaplayamayacağınız ortadadır zaten. O gerçeğe sadakatle ilişkilendirilebilecek en sert yapı, onunla idrak çok hızlı olur, uyumlanılabilirse yüksek hızda farkındalık yaşanır. İşler hesaplandığı gibi gitmez. Topraksal yapısı zayıf, daha çok maddi dünyayı ruhsal alemle hizalamaya çalışan, akıl ve  enerji ile maddeyi bağdaştırmaya çalışan bir yapı. Bağlantısızlığı buradan geliyor, aklı madde ile bağlamaya çalışan, maddeyi tam olarak anlayamamış bir yapı, bu anlamda aşırı eril. Devrimci, eşitlikçi, bilim adamı, elektrikli, mantıkçı, dil ve sistem ile alakalı.

Astrolojinin de gezegenidir, ilahi aklın işleyişini anlamamızı sağlayabilecek enerji Uranüsyen, başka bir deyişle eğer bizi oluşturan sistemi anlayacaksak Uranüsümüze ihtiyacımız var. Onunla sistemli düşünüp, başka sistemler yazmaya cüret ederiz. Bir şekilde küstah bir enerji, durduğu yerde durmaz, olduğu hali bilmez, kabul de etmez, varoluşunun üstüne çıkmak, çıkamasa da bir şeyler demek ister. Devrim yapmayı düşünür, eşitlik adalet ister. Programlar yazmayı, sistemler geliştirmeyi, kendi mantığıyla başka bir alt dünya kurmayı düşünür, yazılmış olanı anlamaya kategorize etmeye ve bu anlayışı sınamayı ister. Mantığı basitleştirip saflaştırmayı ister, kendini tanrılarla eşit görür, onlara istedikleri saygıyı göstermez, egoları beslemez. Kendi egosuyla dahi dalga geçer Uranüs. İnsanlar arasında da fazla anlaşılmaz ve dolayısıyla tutarsız görülüp pek de güvenilmez. İnsanların kurtuluşu için kendini feda edebilir, devrim yapmaya çalışırken ölebilir, ama ölmezse de sürgündür yeri, bir devrimci devrim yaptıktan sonra etraftaki en gereksiz kişidir zira. İnsanlara sunduğu güzellikte hiç kısmeti yoktur.

Farklı kültürlerin mitolojilerinde yaratıcı tanrı olarak görsek de Uranüs’ü, aslında onun titan torunu Prometheus’tur insanın yaratıcısı olan mitolojik arketip. Prometheus titanlarla tanrıların savaşında tarafsızlığını koruyacak kadar akıllı bir titandır. Fakat savaştan sonra soydaşlarının akıbetini içine sindiremeyip, yaptıklarıyla tanrıların şiddetini üzerine çekmiştir. Yarattığı insanın aşağılanmasına ve zavallı olarak yaşamasına içi elvermediğinden ona tanrılardan çaldığı akıl ateşini vermiş bu yüzden de Zeus tarafından sonsuza dek kartallar tarafından ciğerleri yenecek şekilde kayalara zincirletilmiştir. Mitolojisini okumanızı öneririrm, ilk devrimci, hümanist arketipidir zira onun yapmaya çalıştığı insanın kişisel gücünü eline almasını desteklemekten başka bişey değildir!

Bireysel gelişimimizde ise Uranüs transitleri en büyütücü farkındalık yaratıcı olanlardır diyebiliriz. Önemli transitlerde zihinsel kırılmalar yaşarız ve farkında olmadığımız yönlerimiz ortaya dökülür, dönüştürücü deneyimler ile desteklenir. Transit bittiğinde transit aldığımız gezegen bakımından tamamen farklı biri olmuşuzdur, bu yolumuza devam ederken yaşanan bir tür içsel devrimdir.

Bireysel haritalarda, Uranüs içsel gezegenlerle temas ettiğinde kişiliğin yapısını bir ölçüde soğuk ve mesafeli hale getirir. Gerçek ile bağlantıda olmak adına kişi fazlasıyla sert ve tutarlılık adına acımasız olma eğilimi gösterebilir. Duygusal besleme ve beslenme yeteneğini kısıtlayabilir, maddi dünyanın ihtiyaçlarını anlamakta, ilişkilerini sürdürmekte, yakınlık kurmakta zorlanabilir. Toplumun ahlak anlayışını ve yaşam şeklini olduğu gibi kabul etmediğinden değişimin öncülüğünü yapar. Bu sayede Uranüs enerjisi insan davranışının evrimini, değişimini ve her tür yaşamsal kollektif stil değişikliğini de borçlu olduğumuz yapıdır, bir düşünsenize kim ister hala ortaçağ yaşam şekline bağlı kalarak yaşamayı? Uranüs bu evrimin garantörüdür.

Uranüs astrolojinin, bilimsel düşüncenin, sistemli düşüncenin, saf mantığın, matematiğin, elektriğin ve enerjinin, aklın, idrakın, tutarlılığın gezegeni. Onun varlığı bizim kendimizle hizalanmamızda çok önemli bir adım. Satürn’ün nisbeten şefkatli, sabırlı, babacan, dönüştürücü öğretmen enerjisinden sonra gelen, sert soğuk, kişisellik tanımayan zorlayıcı, kırıcı, gerekirse yıkıcı, ani beklenmedik ama sonuçta bizim kişisel devrimimize hizmet ettiği için çok kıymetli bir gezegensel arketip. İyi ki Uranüs var ve biz bugün özgürce düşünüp, kendimizi tüm farklılıklarımızla ortaya koyma becerisine ve cesaretine sahip olabiliyoruz. İyi ki Uranüs var ve başkalarının farklılıklarını görüp onları olduğu gibi kabul edip, onları da bu dünyanın özgün birer üyesi oldukları için sevebiliyoruz, ne mutlu bize…

Yeni yılımız kutlu olsun, 2019 hepimize özümüze bir adım daha yaklaşma fırsatı olsun, sevgilerimle…

-Ülgen KARAARSLAN

Kaynak: https://venussirius.com.tr/uranus-gercege-sadakat-astroloji-ve-baglantisizlik/

Iana tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...