Jump to content

Maji Yapımında Etik: Büyüler ve Zihin Kontrolü Hakkında Düşünceler


phoenix34

Önerilen Mesajlar

Ana fikrimi şudur ki zihni kandırma yeteneği etik olarak kullanılabilir, ama aynı zamanda kişisel özerkliği de tehdit edebilir. Bir kişinin anılarında küçük bir değişiklik bile şiddetli ve müdahaleci bir güven ihlali olabilir.

Örneğin, zamanında arkadaşımdan şöyle bir şey duymuştum. "Bak, kavgamızın anılarını elimden alırsam, artık bana kızmayacak! Bu işe yarayacak."
Zihinsel büyülerle ile ilgili hikayeler genellikle ya bu kişisel özerkliği kaybetme korkusundan bahseder ya da birbirimizi manipüle ettiğimiz sosyal olarak şiddet içeren yolların bir yansımasıdır. Yukarıda verdiğim örnek gibi, muhtemelen arkadaşımın romantik partnerini gaza getirmek için sihir kullandığını gördüğüm bu durum beni aslında dehşete düşürmüştü. Etrafımızdakileri aldatmak veya manipüle etmek için tılsımlara veya büyülere ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum.

Yalan söyleriz, bilgiyi gizleriz ve diğer kişinin zihninde onları istenen eyleme yönlendiren bir gerçeklik yaratmak için adımlar atabiliriz.

Dahası, bu her zaman kötü niyetle yapılmaz. Yukarıdaki örneğe geri dönersek, bunu söyleyen arkadaşım muhtemelen kız arkadaşına zarar vermek istemedi. Yüzleşmelerinin acı dolu anılarını silmek ve ilişkilerini daha mutlu kılmak istedi ama bunu yaparken o, kız arkadaşının kendisini nasıl hissettiğine dair karar verme yeteneğini elinden aldı.

Bir kişinin özerkliğini ve karar verme yeteneklerini ortadan kaldıran herhangi bir manipülasyon, dikkate değer ölçüde etik dışıdır. Onları iradenizin kölesi yapan kötü niyetli bir taktiktir. Özellikle “Domine Eden Kişi”yi oynamasanız bile, bu bulanık sulara hala parmağınızı sokuyorsunuz. Ölü çağırmanın aksine, bu, gerçek dünya etkileri olan etik bir bataklık olduğu için, bence basitçe etrafından dolaşılabilecek veya üzerinde düşünmeden yapılacak bir konu değildir.

Peki bize zihin üzerinde güç veren büyüyü etik bir şekilde nasıl kullanabiliriz? Bir süredir bu soruyu düşünüyorum.

En sonunda, bu konuda olumlu bir kavrayışa ulaştım. Evet, gizlice ve izinsiz kullanılan bir hafıza büyüsü, kötü bir sihirli gaz aydınlatmasından biraz daha fazlasıdır, ancak örneğin PTSD'den muzdarip olanlar için hayal edin. Bu travmatik anıları ortadan kaldırarak ve mesafe ve kapanış sağlayarak bir kişinin zihnini, rızasıyla anında iyileştirebileceğinizi hayal edin. Ruh hali düzenleyici olarak sihirli tılsımlar kullanan depresyondan muzdarip olanları hayal edin. Evet, yarattığınız büyüler modern tıbbi tekniklere sahip olmayabilir, ancak büyü nispeten yaygınsa, bir büyücü iyileşmeye ve terapiye ihtiyacı olan başkalarına yardım etmeye çalışamaz mı?

Her zaman olduğu gibi, rıza hayati önem taşır ve her şeyden önce, bence, büyüde çoğunlukla başkalarına yardım etme ve iyileştirme arzusu olmalıdır. 

 

phoenix34 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Büyü Hakkında Soru - Cevap

   büyü, bir çok insanın ne olduğunu bilmediği, ya da hakkında eksik bilgiye sahip olduğu bir terim. bu konu başlığı altında eskiler ya da yeni başlayanlar fark etmeksizin hep birlikte sorularımızın yanıtlarını arayalım ve bildiklerimizi paylaşalım... bu konu hakkında soruları ya da sorunları olanlar lütfen çekinmeden buraya yazsınlar. ben ve eminim diğer konuya hakim arkadaşlar elimizden geldiğince açıklamaya çalışacağız bu konuyu... sevgi ve ışıkla...

   , Yer: Maji ve Türleri

  • Cadılık büyü ve korunma hakkında.

   Merhaba,9 aya yakın bir süredir araştırmalarımı yapıp kendimi gelşitiriyorum cadılık üzerine.Artık büyü yapmaya başlamam için tek eksiğim olduğunu düşünüyorum.Korunma konusunda yeterli bilgim yok ve bu konu önemli olduğu için es geçmemeliyim diye hissediyorum.Rica etsem bu konunun altına bilgisi olanlar cadılıkta korunma hakkında ne biliyorlarsa yazarlarsa sevinirim.Korunma büyüleri,keseleri,spell jar'lar vb.Korunmak istediğim şey günlük hayatta veya çalışma yaparken bana zarar vermek isteyen va

   , Yer: Witchcraft

  • Bu Taş Hakkında Bilgisi Olan Var mı?

   Merhabalar öncelikle, Aşağıda paylaştığım fotoğraftaki taş orman benzeri bir yerde bulundu. Ufalanabiliyor biraz kuvvet uyguladığımda ve fotoğraftakinden daha parlak. Çok ilgimi çekti fakat ne olduğu hakkında bir bilgim yok. Bu konu hakkında bir fikri olan var mı acaba?  

   , Yer: Bioenerji

  • Son mesajlar listesi ve chatbox hakkında öneri

   Son mesajlar listesinin misafirlere de gözükmesi ve chatbox'u misafirlerin de görmesi forumu daha aktif yapabilir.Arka planın olması da.

   , Yer: İstek, Öneri, Şikayet

  • Bir Kimseyi Kendinizden Soğutmak İçin Büyüler

   1. Karayılan Kökü Büyüsü Banyo, hem ilişkiyi sonlandırmak hem de size zararı dokunan bir kimsenin cesaretini kırıp uzaklaştırmak için kullanılır. Karayılan kökünü yanınızda taşımak ise sadece ilişkiyi sonlandırmaya yarar.   - Kıyılmış karayılan kökü (black cohosh) üzerine kaynar su ekleyerek demleyin. - Küveti su ile doldurun. - Karışım soğuyana kadar bekleyin. - Küvete girin ve durulanmadan önce karışımı posasıyla birlikte tüm bedeninize uygulayın. 2. Ayrılık Tozu (I) - Bu bitkilerin k

   , Yer: Witchcraft

×
×
 • Yeni Oluştur...