Jump to content

Maji Yapımında Etik: Büyüler ve Zihin Kontrolü Hakkında Düşünceler


phoenix34

Önerilen Mesajlar

Ana fikrimi şudur ki zihni kandırma yeteneği etik olarak kullanılabilir, ama aynı zamanda kişisel özerkliği de tehdit edebilir. Bir kişinin anılarında küçük bir değişiklik bile şiddetli ve müdahaleci bir güven ihlali olabilir.

Örneğin, zamanında arkadaşımdan şöyle bir şey duymuştum. "Bak, kavgamızın anılarını elimden alırsam, artık bana kızmayacak! Bu işe yarayacak."
Zihinsel büyülerle ile ilgili hikayeler genellikle ya bu kişisel özerkliği kaybetme korkusundan bahseder ya da birbirimizi manipüle ettiğimiz sosyal olarak şiddet içeren yolların bir yansımasıdır. Yukarıda verdiğim örnek gibi, muhtemelen arkadaşımın romantik partnerini gaza getirmek için sihir kullandığını gördüğüm bu durum beni aslında dehşete düşürmüştü. Etrafımızdakileri aldatmak veya manipüle etmek için tılsımlara veya büyülere ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum.

Yalan söyleriz, bilgiyi gizleriz ve diğer kişinin zihninde onları istenen eyleme yönlendiren bir gerçeklik yaratmak için adımlar atabiliriz.

Dahası, bu her zaman kötü niyetle yapılmaz. Yukarıdaki örneğe geri dönersek, bunu söyleyen arkadaşım muhtemelen kız arkadaşına zarar vermek istemedi. Yüzleşmelerinin acı dolu anılarını silmek ve ilişkilerini daha mutlu kılmak istedi ama bunu yaparken o, kız arkadaşının kendisini nasıl hissettiğine dair karar verme yeteneğini elinden aldı.

Bir kişinin özerkliğini ve karar verme yeteneklerini ortadan kaldıran herhangi bir manipülasyon, dikkate değer ölçüde etik dışıdır. Onları iradenizin kölesi yapan kötü niyetli bir taktiktir. Özellikle “Domine Eden Kişi”yi oynamasanız bile, bu bulanık sulara hala parmağınızı sokuyorsunuz. Ölü çağırmanın aksine, bu, gerçek dünya etkileri olan etik bir bataklık olduğu için, bence basitçe etrafından dolaşılabilecek veya üzerinde düşünmeden yapılacak bir konu değildir.

Peki bize zihin üzerinde güç veren büyüyü etik bir şekilde nasıl kullanabiliriz? Bir süredir bu soruyu düşünüyorum.

En sonunda, bu konuda olumlu bir kavrayışa ulaştım. Evet, gizlice ve izinsiz kullanılan bir hafıza büyüsü, kötü bir sihirli gaz aydınlatmasından biraz daha fazlasıdır, ancak örneğin PTSD'den muzdarip olanlar için hayal edin. Bu travmatik anıları ortadan kaldırarak ve mesafe ve kapanış sağlayarak bir kişinin zihnini, rızasıyla anında iyileştirebileceğinizi hayal edin. Ruh hali düzenleyici olarak sihirli tılsımlar kullanan depresyondan muzdarip olanları hayal edin. Evet, yarattığınız büyüler modern tıbbi tekniklere sahip olmayabilir, ancak büyü nispeten yaygınsa, bir büyücü iyileşmeye ve terapiye ihtiyacı olan başkalarına yardım etmeye çalışamaz mı?

Her zaman olduğu gibi, rıza hayati önem taşır ve her şeyden önce, bence, büyüde çoğunlukla başkalarına yardım etme ve iyileştirme arzusu olmalıdır. 

 

phoenix34 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...