Jump to content

paranormalfikir

Önerilen Mesajlar

paranormalfikir

Namibya [İskelet Sahili]

 

 

Namibya, Afrika’nın güneybatısındaki eski bir Alman sömürgesi. Yüz ölçümü Türkiye’den biraz büyük. Buna karşın nüfusu iki milyon civarında. Issız bucaksız bu ülkenin başkenti, kelime anlamı “Rüzgarın Yeri” anlamına gelen Windhoek.

Atlantik kıyısındaki şehirden, kuzeydeki Angola sınırına kadar uzanan bölgenin adı ise İskelet Sahilleri. Burası, dünyanın en az gidilen ve üzerinde barınması en zor topraklarından birisi. İsminden de anlaşılacağı gibi bu sahil üzerinde barındırdığı sayısız gemi batığıyla da ünlü. Namib Çölü’nün ipeksi kumulları ile okyanus arasına sıkışan bu sahilde çok sayıda karaya vurmuş gemi bulunuyor.

Portekizli gemiciler Namibya’nın bu uçsuz bucaksız sahillerine “Cehennem Kıyıları” ismini vermişti. İsveçli kaşif ve doğa bilimcisi Charles John Andersson, 1859 yılında bu sahillere geldiğinde, “Tüyler ürpertici bir duygu ve korku” bütün bedenini kaplamıştı. “Ölüm bile” diyordu, “böyle bir ülkeye sürgün edilmeye tercih edilebilir”.

 

İskelet Sahilleri, bir uçtan ötekine tehlikeli ters akıntıları, fırtına gücünde rüzgarları ağır ağır hareket eden sisi ve sivri parmakları, denizin derinliklerine kadar uzanan resifleriyle birçok gemiye mezar olmuş. Kazadan şans eseri sağ kurtulanlarla ise bu sahilde susuzluk veya vahşi hayvanlar nedeniyle hayatını yitirmiş.

İskelet Sahilleri’ne bu isim, İsviçreli pilot, Cari Nauer’in 1933 yılında Cape Town’dan Londra’ya uçarken bu bölgede düşmesi üzerine verildi. Bir gazeteci pilotun kemiklerinin bir gün ‘İskelet Sahilleri’nde bulunabileceğini iddia etmişti. Nauer’den kalanlar asla bulunamadı, ama bu isim kaldı.

Gizemlerle dolu Kara Afrika’nın en gizemli köşelerinden biri olan İskelet Sahilleri, Namibya’da başkent Windhoek’den yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta. Kuş uçmaz kervan geçmez bu coğrafya sadece gündüz saat 10.00-17.00 arasında ziyarete açık.

İskelet sahilinin kuzey bölümü sadece safari yapmak için izin verilen bir bölge. Konaklama için güzey bölümünü tercih edilmekte. Bölgedeki ekolojik duyarlılık yüzünden nedeniyle burası vahşi yaşam alanı olarak korunmakta.

 

-- https://yolvemacera.com/dunyanin-en-tehlikeli-ve-issiz-kiyisi-iskelet-sahili/

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...