Jump to content

Çocuk ve Bebek Tablosu


NizaL

Önerilen Mesajlar

Gizemli ve ürkütücü bu tablo .Üzerindeki küçük çocuk ve oyuncak bebeğin tablonun içerisinden çıktıkları ve etrafta dolaştıkları söyleniyor.

 

http://i.hizliresim.com/vPZj2m.jpg

 

Bill Stoneham tarafından 1972 yıllarında oluşturulan, bu resmin içinde küçük bir çocuk ve yanında one eşlik eden bir bebek bulunmakta. Arka fondaki kapının cam bölmelerinde ise vücutları görülmeyen çocuk elleri camdan çıkmak ister gibi resmedilmiş.

 

Söylenenlere göre tablodaki küçük bir çocuk 5 yaşlarında, kapı küçük çocuğa eşlik eden bir rehber olarak, gerçek dünya ve hayal dünyası simgeliyor Oyuncak bebek ve kendisi arasında ise bir uçurum var. Ellerini kapıya yaslayan çocuklar da başka bir hayatı gösteriyor.

Resim ilk defa 1970 de Los Angeles da bir Galeri de sergilendi sonunda aktör John Marley eline düştü, “Baba” filmindeki Jack rolüyle tanınıyor.

 

Marley öldükten sonra nihayet açık artırma ile, resim California’da el değiştirmeye devam etti.

Adı açıklanmayan alıcı resimdeki karakterleri geceleri evin içinde dolaştığını söyledi ve bu sırada tabloya baktığında resmin boş olduğunu ,bazen de tablonun evde kaybolduğunu . Bütün bundan korkarak resmi tekrar açık arttırma ile satmaya karar verdi. Tablonun şimdi nerde olduğu ise bilinmiyor.

 

Alper Erdem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Resmin ilk kez sergilendiği galerinin sahibinin ve onu gözden geçiren sanat eleştirmeninin bir yıl içinde öldüğü de iddialar arasında.

 

Teşekkür ederim katkınız için.

The Hands Resist Him

Eserin ressamı olan Bill Stoneham, resminin kendisine ait bir çocukluk fotoğrafına dayandığını söylemiş.

Lanetli tablolar arasında ismi anılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazıdaki tezat dikkatimi çekti, 1972 de yapılan tablo nasıl 1970 de ilk defa sergilenir anlayamadım :D

Teşekkür ederim ilginiz için.Resim kesin 1972 tarihli.Orjinal notunda sergi 70'lerin başında şeklinde sunuluyor.Sanırım ilgili Türkçe kaynaklarda çevrim hatası vardı.

Bir Çeviri :

 

Eller Diren O'na , 1972'de Bill Stoneham tarafından yaratılan bir resim. Birçok elin basıldığı cam panelli bir kapının önünde duran genç bir erkek ve kadın bebeği tasvir ediyor. Stoneham'a göre, çocuk beş yaşında bir fotoğrafa dayanıyor, kapı, uyanıklık dünyası ile hayal dünyası ve imkansızlık dünyası arasındaki bölünme çizgisinin bir temsili iken, bebek, oğlan çocuğa eşlik edecek bir rehberdir. o. Titrasyonlu eller alternatif yaşamları veya olasılıkları temsil eder.

 

Tarihçe

Resim ilk olarak 1970'lerin başında Beverly Hills, Kaliforniya'daki Feingarten Gallery'de gösterildi. Parçayı da içeren galeride yer alan tek kişilik Stoneham gösterisi Los Angeles Times'ta sanat eleştirmeni tarafından gözden geçirildi. Gösteri sırasında resim, aktör John Marley tarafından The Godfather'daki Jack Woltz rolünden ötürü dikkate alındı. Marley'in ölümünden bir süre sonra, eski bir bira fabrikasında, yaşlı bir Kaliforniyalı çift tarafından (orijinal eBay listelerinde belirtildiği gibi) resim bulundu.

 

Resim, Şubat 2000'de eBay açık artırma web sitesinde yayınlandı. Satıcıya göre, söz konusu çift, resim bir çeşit lanet taşıdı. EBay açıklamaları, resmin lanetli ya da perili olduğuna dair bir dizi iddia yaptı. Bu iddialara, resimdeki karakterlerin gece boyunca hareket ettikleri ve bazen resimden çıkacakları ve görüntülendiği odaya girebilecekleri belirtildi. Listeye ek olarak, kadın bebek karakterinin erkek karakterini elinde tuttuğu bir silahla tehdit ettiği ve resimden ayrılmaya çalıştığı bir olayın kanıtı olduğu söylenen bir dizi fotoğraf vardı. Eğer tablo satın alınmışsa satıcının tüm yükümlülüğünden arındırılmış listeye bir feragatname eklenmiştir.

 

Listenin haberi, bağlantıyı arkadaşlarına yönlendiren ya da kendi sayfalarını yazan internet kullanıcıları tarafından hızla yayıldı. Bazı insanlar, resmin fotoğraflarını görmenin kendilerini hasta hissettirdiğini veya hoş olmayan deneyimleri olduğunu iddia etti. Sonuç olarak, açık artırma sayfası 30.000'den fazla kez görüntülendi.

199 $ 'lık bir ilk teklifin ardından, tablo sonunda 30 teklif aldı ve 1.025.00 dolara satıldı. Grand Rapids, Michigan'daki alıcı, Algı Galerisi, sonunda Bill Stoneham ile iletişime geçti ve eBay'deki açık artırmasının olağandışı öyküsünü ve bunların satın alınmasını anlattı. Resimdeki görüntülerin tüm hikayeleri ve garip yorumlarıyla oldukça şaşırdığını bildirdi.

Stoneham, resminin ilk kez sergilenen galerinin sahibinin ve onu gözden geçiren sanat eleştirmeninin bir yıl içinde resim ile temas halinde öldüğünü hatırlatıyor.

...

 

Wikipedia

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında resim 1972 tarihli değil. Bu yanlış bilgi ya da eksik bilgi. 1972 yılında Stoneham'in karısı Rhoann “Hands Resist Him” isimli bir şiir kaleme alır. Bu şiir Stoneham'in evlatlık olması ve biyolojik ailesini hiç tanımamış olmasıyla ilgili olan deneyimlerini tema edinmektedir. Bu sırada Stoneham ve eşi California'da oturmaktadır. Stoneham o dönemde Charles Feingarten'in sahibi olduğu galeri için eserler üretmektedir. Her bir kabul edilen eseri için 200 dolar ödeme almaktadır. Bir sonraki teslim tarihi yaklaşırken ki bu teslim tarihi 1973 Ekim ayıdır, Stoneham'in aklına bir fikir gelir. Eşinin şiirini ve kendisinin Chicago'da çekilmiş 20 senelik fotoğrafını ilham kaynağı olarak alır ve malum resmi çizmeye başlar. Teslim tarihini bir haftayla kaçırır ancak Feingarten eserinden etkilenmiştir. Bunun sonucunda kendisiyle daha geniş bir sözleşme yaparlar ve eser 1974 yılında büyük galeri sergilerinde yıl boyunca sergilenir. Orada resim yine 1974 senesinde ünlü aktör John Marley tarafından satın alınır. Sonradan sanat camiasında Marley'in ölüm sebebi bu resmi edinmesine bağlanmış ve bu durum çokça konuşulmuştur.

 

Neden 1972 denildiğini bilmiyorum ancak çok büyük bir ihtimalle o sene içinde bu resim gibi bir resim çizmek Stoneham'in aklının ucundan bile geçmemiştir. Karısının şiirinin yayınlanma tarihi ile karıştırılıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...