Jump to content

Neandertaller Sembolik Sanat Üretiyordu


NizaL

Önerilen Mesajlar

35.000 yıl önce bir parça çakmaktaşına kazınmış çizgiler, Neandertallerin anlatımsal ve sembolik sanatı uyguladıklarına dair güçlü kanıtlar sunuyor.

 

pRmdtw.jpg

 

Bu çakmaktaşı, Neandertallerin sembolik sanat ürettiğinin kanıtı olabilir (2018)

 

Bordeaux Üniversitesi’nden Anna Majkic önderliğindeki bir ekip tarafından PLOS ONE dergisinde yayınlanan araştırma, Kırım’da Kiik-Koba adlı arkeolojik alandan çıkan bir çakmaktaşı üzerinde kazınmış bir dizi çizginin, kasti ve yetenek gerektiren bir tasarım oluşturduğu ileri sürülüyor.

 

Bugüne kadar Avrupa ve Orta Doğu’daki 27 Neandertal yaşam alanında, üstünde çizikler olan taşlar bulunmuştu, ancak bu çizgilerin nasıl ve neden yapıldığının anlaşılması oldukça zordu.

 

Bu çizgilerden bazıları, şüphesiz olarak kasaplık ya da kesim işlemlerinin bir sonucu olarak kasıtlı olmadan yapılmıştı. Ancak diğerleri, kasıtlı olarak yapılmış olabilir. Fakat neden yapılmış olabileceği hala cevapsız.

 

Kiik-Koba’da bulunan eseri odak noktası olarak kullanan Majkiç ve meslektaşları, olası yorumlama aralığını daraltmak için bir dizi kılavuz hazırladılar.

 

Çakmaktaşı parçanın kenar kısımları, üstüne çizgiler çizilmeden önce bunun daha büyük bir parçadan koparıldığını gösteriyor. Bu da, bu çizgilerin daha farklı bir bağlam içinde yapılmış olma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

 

Aslında bu çakmaktaşı parça, herhangi bir kesme ya da kazıma gibi işlevsel bir işlem için oldukça küçük. Dolayısıyla araştırmacılar, bu parçanın amacının sadece bu çizgileri taşımak olduğu ihtimalini düşünüyor.

 

Araştırmacılar, bu izlerin sadece toz elde etmek için yapılmış olma ihtimalini ve basitçe bir karalama işlemi olması ihtimalini reddediyor. Araştırmacılara göre bu kesişen ve açılı işaretler çok kasıtlı olarak başlatılmıştı ve bitirilmişti.

 

Analizler ayrıca, çizgilerin bir sayımı temsil etme olasılığını da eliyor. Çizikler birkaç yerde kasıtlı olarak kapatılmış gibi görünüyor ve bu da onları bir sayı işareti olarak işe yaramaz hale getiriyor.

 

Aynı zamanda Majkic ve meslektaşları, sadece çiziklere bakmanın da bir hata olduğunu ileri sürüyor. Neandertaller, kasıtlı olarak çakmaktaşının beyazımsı arka planına, “Çakmaktaşı kullanıcısına bir bilgiyi aktarmak veya alet başka birine geçtiğinde onunla iletişim kurmak” amacıyla çizmişti.

 

Kiik-Koba çakmaktaşı, Neandertal kültürünün “sembolik yorumlar ile tutarlı olabilecek uygulamaları içerdiği” görüşüne yeni bir kanıt sağlıyor.

 

Makale: Ana Majkić , Francesco d’Errico, Vadim Stepanchuk. 2018. Assessing the significance of Palaeolithic engraved cortexes. A case study from the Mousterian site of Kiik-Koba, Crimea. PLOS ONE.

 

Erman Ertuğrul

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Yeni Açılacak Sanat Cafe İçin Fikir Önerileri

   Uzun zamandır hayalini kurduğum mekan için sonunda gereken adımları attım. Önümüzdeki 2 haftalık süreçte hazırlıklar tamamlanarak kafemiz açılacak. Bu konuda çeşitli önerilere, fikirlere açığım. Ama öncelikle kendi kafamdaki fikirleri ve uygulanacak şeyleri yazayım.   Cafe Muğla / Bodrum'da açılacak. Konsept standart coffee house, butik kahveci konsepti olacak. İlk etapta 6 tane standart masa, bir tane de kalabalık gruplar için uzun masa bulunacak. Zamanla artacak bu sayı. Aşağı yukarı bütün s

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Antik Çağ Simyasının Rönesans İzdüşümleri: Sanat ve Bilim Bağlantısı

   [h=2]Antik Çağda Sanat [/h]Öncelikle antik dönemlerde sanat, bilim ve dinin birbirinden çok kesin bir şekilde ayrılmadığını, ancak bugün bizim keskin bir tanım getirme arzularımızdan kaynaklanan bir zaruret ve/veya bir keyfiyet olduğuna deyinmek gerekmektedir. Kelimelerin kökenlerinde bile şaşılacak derecede bu gün ayrı tutulan kavramlar barındırırlar ve bu tekliğin içindeki çokluk bile yeterince konuya hakim olunmasını zor kılar. Aynı durum sanat içinde geçerlidir. Dinsel bir tiyatro, kutsal bi

   , Yer: Simya

  • Sanat Zevkine Göre Ruh Durumu...

   >>> https://onedio.com/haber/sanat-zevkine-gore-ruhunun-yasini-soyluyoruz--720404

   , Yer: Yararlı ve Eğlenceli Linkler

  • Sanat ve Çiftleşme Rirüeli

   Kirpi Balığının olağanüstü çiftleşme ritüeli  

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Sanat Sanat İçin Midir Yoksa Toplum İçin Midir?

   Çışında Sanat   Sanatçı önce kendisini tatmin eder daha sonra birileri yapıtlarını görür ve diğer şahıslara anlatır.Daha sonra sanatçı bir bakmış ki herkez eserlerinden bahsediyor ve bir anda eserlere herkez sahip olmak istiyor.Sonra biri çıkıyor ve şöyle söyüyor 'hey bakın bu adam bize birşeyler anlatıyor' ve bir diğeri çıkıp 'hey bu resim beni anlatıyor' diyor.Aslında sanatçı orada yeteneğini kullanarak kendisini çizgilere vuruyor , çamurla şekillendiriyor.Herşeyi kendisi için yapıyor.Çünkü d

   , Yer: Felsefe

×
×
 • Yeni Oluştur...