Jump to content

chesterfield

Önerilen Mesajlar

Yahudilere göre Sina dağında Tevrat’ın yanısıra Musa’ya verilmiş olan birde sözlü vahiy vardır.

Yazılı kutsal kitap bu sözlü vahiyden tek kelime söz etmesede modern yahudi peygamberleri bunun böyle olduğunda ısrarcıdırlar.

Yahudi din adamları kutsal kitabın bahsetmedi bu sözlü vahiyleri kitap halinde toplamışlar ve Tevratın yanında 14 ciltlik Talmud adında yeni bir öğretiyede sahip olmuşlardır.

Yahudilere göre Tevrat ve Talmud birbirinden ayrılamaz.

Hatta bazı görüşlerde Tevrattan önce gelir.

Bu konuda söylenenlere göre Tevrat (Yazılı Torah) , Talmud (Sözlü Torah) yani kanunların nasıl uygulanacağının sözlü ifadesidir.

Torah (Tora) günümüzde yahudilerin Tevrat yerine kullandıkları isimdir, çünkü bir adıda Yeni Ahit olan Eski Ahit kelimesini kullanmak istemezler, Tora’nın Türkçe karşılığı Töre’nin karşılığı olduğu söylense de anlamı farklıdır .

Torah olarak yazılan bu sözcüğün sonundaki h harfi arapçada olduğu gibi illetli harflerden olup okunurken düşer ve Tora olur.

Tora yani Tur , semitik dillerde Boğa anlamına gelir, örneğin sina yarımadasının en büyük liman şehri El Tur, hem boğa hemde Boğa El’in şehri anlamındadır.

Zaten dünya dillerinede burdan yayılmıştır, Latin dilinde Toro, boğa demektir.

Boğa yani Tora’da kenanlıların en büyük tanrısı “El” ‘in sembolüdür. Bu ismi kullanma konusunda oldukça ısrarlıdırlar.

image001-8.jpg

 

 

 

Töre bir toplumda çeşitli konularda izlenilen yolların ,adetlerin ve ahlak anlayışının tümünü ifade eder. Gele- nek zaman zaman Töre ile karıştırılsada anane olarak bilinen gelenek Töreden farklı olarak geçmiş çağların kural ve uygulamalarının kuşaktan kuşağa aktarılmasıdır ve batı dillerindeki karşılığı Tradisyondur. Töre’de ahlaki kavramlar gelenekte yaşamın her alanı söz konusudur. Bütün bu kavramların günümüz karşılığı ise Hukuk’tur.

Yazılı kutsal kitapta hiç söz edilmemsine karşın Yahudilerin sözlü Tora dedikleri Talmud için bir tür Yazılı Tora tefsiri diyebiliriz.Buna göre Eski Ahitteki hükümler geneldir, mesela Cumartesi çalışmayacaksın hükmü genel bir hükümdür, uygulamada bunun nasıl olacağını ise Talmud açıklar.

 

Bu konuda sözlü olduğu söylenen Talmud süreç içerisinde Tevrat gibi yazıya geçirildi ve buna Mişna dendi. Daha sonra yahudi ilahiyatçılar Mişna üzerinde çalışmalar yaparak Talmud’u ortaya çıkardılar. Bugün M.S 4 ve 5 yy ait olan Kudüs ve Babil Talmud’u olarak bilinen iki farklı Talmud vardır. Musaya verildiği söylenen kitaptan 2,000 yıl sonra yazıya geçirilmesi demektir. Kelime olarak Mişna Tekrar, Talmud ise Talim demektir. Talmud’un ana fikri yahudilerin üstün ırk olduğu üzerine kuruludur. Musaya verilen 10 emir dahi sadece Yahudilere verilmiştir.

 

Talmud Baba Bathra 54 kısmında ;

 

” Gayri Yahudi’nin sahip olduğu mal,çölde ayağınızın altındaki sahipsiz araziye benzer, kim evvel alırsa onun olur. ”

Yine Talmud’un Hoşem Hamişpat, Yoreh Deah, Sultan Arah kısımlarından ;

– Yahudi olmayanlarının kanını akıtmak Yahoveye kurban takdim etmektir.

– Yahudilik maksat ve gayesi için işlenen bütün günahlar, gizli olmak şartı ile mübahtır.

– Yalnız Yahudi olanlara insan gözüyle bakılır. Yahudi olmayanlar birer hayvandır.

– Hırsızlık etmeyiniz emri sadece Yahudiler içindir. Diğer milletlerin canları ve malları helaldir.

– Yahudi olmayanların ırzı, namusu helaldir. Zina etmeyeceksin emri Yahudiler içindir.

 

Bu gibi hükümlerin yanında ” Bir yahudi kızın bekareti iki yüz zuz değerindedir.Bu pazarlık edilerek düşürülebilir ” gibi hükümlerde olduğu için Talmud , Tevrat gibi herkese açık bir kitap değildir.

 

Eski Ahitte yer almayan Ahiretle ilgili oldukları sanılan inançlarda Tevratta değil Talmud’da bulunur. Buna göre yahudiler öldükleri zaman doğrudan cennete gidecekler ve orada sonsuza dek yaşayacaklardır. Çok günahkar olanları ise 12 ay cehennemde kalacaktır, bunun temel şartı ise sadece yahudilere karşı suç işlemiş olmaktır.

Yahudi olmayan herkes ise putperesttir ve doğrudan cehenneme gidecektir.

Yahudi inancına göre

Armageddon’dan sonrada hayat yine dünyada olacaktır. Bütün yahudiler dirilecek ve diriliş Kudüs mezarlığından başlayacaktır, bu nedenle tüm yahudiler öldükten sonra buraya gömülmek ister ve ciddi bir sektör olmuştur.

Babil sürgününe kadar Tevratta ahiretle ilgili bir bilgi bulunmaz Tevrat sadece ölüp atalarına kavuştu yazar.

Talmud’ta diğer taraftan Amerikan fantastik filmlerini aratmayacak hikayelerede rastlanır, hahamların bazıları kadınları eşek yapar bunla pazara gider, ormanda yaşayan vahşi bir hayvan Romaya 400 mil yaklaşınca kükreyip kent duvarlarını yıkar, Şimson yeni ölmüş bir eşeğin çene kemiği ile bin kişiyi öldürür, bu gibi saçmalıklar doludur.

 

 

 

Kaynak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Gizlenen Talmud Yasalari

   GİZLENEN TALMUD YASALARI - ŞEYTANIN MUSKASI-   Hakan Yılmaz Çebi   Sevgili dostlarım, bir aya yakın uzun bir süre görüşemedik... Karadeniz’in şirin kasabası toprağım, memleketim, ecdadımın kara toprağında yattığı Sürmene’me gittim... Cennet gibi bahçelerde insanın ruhunu ve kainatı dinlemesi için yapması gerekenleri yapmaya çalıştım. Haliyle bedenimi de yeni mücadele sanatları için modifiye ettim... Döndüğümde iki sürprizle karşılaştım. Birincisi ben İstanbul’dan ayrılır ayrılmaz adeta yokluğ

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

  • Gizlenen Talmud Yasaları

   Sanhedrin sayfa 400; “ emir 59 a” da; Rabbi Johanan emirleri şöyledir: “Talmud Torah’ı tetkik eden bir gayri yahudinin hak ettiği şey ölümdür. Çünkü bu onun için değil bizim için yazılmıştır. Bu bize bırakılan mirastır”.   Bu nasıl bir ceza:   KIZGIN İNSAN PİSLİĞİNDE KAYNATILMAK Gene İbrani hurafesi ile uğraşan “GITTIN” adlı eserin sayfa 261, “emir 56b-57a” da, “Talmut ermişlerinin sözleri ile alay edenlerin cezası kızgın insan pisliğinda kaynatılmaktır” der. Babil Talmut’unun 154. sayfa

   , Yer: Dinler ve İnanışlar

×
×
 • Yeni Oluştur...