Jump to content

MerLin

Önerilen Mesajlar

Hanok'un Kitabı, Tevrat ve İncil'de geçen bir peygamberin kitabına verilen addır. Tevrat'a göre Hanok (Enok), Tufan öncesi atalardan biridir. "Göklere yükseltilen" birkaç ölümlüden biri olup Elohim'le konuşmuştur.

 

Hanok, kimilerine göre Atlantisli Hermes-Thot'tur. Kimilerine göre de Kurân'da Hanok'tan İdris Peygamber olarak söz edilir. Hanok'un kitabında yer alan konulardan bazıları, yıldızlar, uzaylılar, uzaylıların dünyalılarla birleşmeleri, yeryüzünde yaşamış devler ve ilâhî hiyerarşidir. Tanrı'nın gökten kovduğu meleklerin yeryüzüne inmesinden ve NEPHILIM'i başlatmasından söz eder.[4]

 

Dini söylencelerde Kabil'in soyunun devam ettiği ve oğlu Hanok'un babasından devraldığı inançları içeren "Hanok'un Kitabı" ya da "Hanok'un Sırlar Kitabı" diye iki nüsha halinde öğretiler bıraktığı söylenir.

 

Burada Nefilimler'in devler olduklarını ve tufandan önceki çöküş devrinde onların insanoğlunun yiyeceklerini tükettiklerini ve bunlar da yetmediğinde insanları yediklerini yazıyor. Kitaptaki, bu çeşit atıflar, dini çevreleri rahatsız etmiş ve kitabın 1772 yılında bulunana dek, Eski Ahit külliyatından çıkarılmasına, yüzyıllardır ortandan kayıp olmasına sebep vermiştir. Bu kitaba göre Samael tarafından idare edilen melekler, Hermon dağına inerek insanlara büyü, savaş, kozmetik gibi yasak sanatları öğrettiler. Daha sonra Başmelek Mikhael’in önderliğinde dört baş melek Rafael, Cebrail ve Uriel, onları bağladılar yeraltına inen bir çukura atılar. Bundan böyle bu dört başmeleğe “denetçiler” denildi ve onlar dört istikameti, doğu, güney, batı ve kuzeyi uykusuz gözleriyle gözetlediler. Harut ve Marut gibi düşmüş melekler efsanesi, böyle gelişti ve daha sonra Legemeton gibi Hz. Süleyman'a addedilen büyü kitaplara malzeme oldular. Çok daha sonraları ise enokyan maji'ye ilham kaynağı olmuştur.

 

Hanok'un kitabının ilk nüshalarını 1773'te İngiliz gezgin James Bruce, bir Habeş Kipti manastırında keşfetmiştir. İkinci versiyonu ise 1886'da Belgrad'da bulunmuştur.[3] Bununla birlikte Hanok’un Kitabı’nın varlığına dair en eski kanıtlara, Ölü Deniz Parşömenlerinde (Kumran Yazıtları) rastlanmaktadır.

 

Hanok’un Kitabı, Hanok’un vizyonlarını kapsamakta ve bu durum, Kitabın 1. bölümünde: “Bunlar Enok’un kutsanma sözleridir… Gözleri (Tanrı tarafından) açılan ve göklerde kutsal bir vizyon gören Enok (hikayesine başladı) ve dedi ki: O görüntüyü bana melekler gösterdi.” sözleriyle ifade edilmektedir.[7]

 

Anlaşıldığı kadarıyla Yahudi din adamları, Hanok'un kitabının birçok nüshasını diğer apokrif metinler gibi imha etmiş ya da halkın gözünden kaçırıp kendi tozlu raflarında saklamışlardı. Konuyla ilgili olarak Hanok'un kitabının yeni bir baskısında, giriş bölümünde şu açıklama yapılmaktadır:

Hanok'un kitabı adıyla bilinen, Adem'den sonraki 7. peygamber olup Nuh'un atası sayılan Hanok'a indirilen tebliğat, Yahudi din adamları tarafından kasten halktan saklanmıştır. "İlk Kilise Babaları"ndan olan Origene'nin mektubu, Yahudi din adamlarının kuşkuya, suçlamaya ve karşı çıkmaya neden olabilecek her şeyi müminlerin bilgisinden kaçırıp saklamayı alışkanlık haline getirmiş olduklarını doğrulamaktadır.

 

Hanok'tan defalarca kitap indirilmiş bir peygamber olarak söz edilmesine karşın, Laodikya konsili, meleklerden ve ilâhî hiyerarşiden söz edilmesini yasaklamıştı. İşte bazı belgelerin Kitab-ı Mukaddes kapsamında çıkartılması, bu yasaklama yüzünden zorunlu duruma gelmişti. Böylece aralarında Hanok'un Kitabı'nın da bulunduğu böyle metinler, Hıristiyan papazlar tarafından da rafa kaldırılarak halktan saklanmıştı.

 

Sekizinci yüzyıldan sonra Hanok'un Kitabı, artık yalnızca eski kilise kaynaklarında muhafaza ediliyor ve sınırlı sayıdaki pasajlarla tanınıyordu.

Hanok'un Kitabı, bize önünde sonunda "Kendi bekamız için Lucifer'in çocuklarıyla (şeytan) dövüşmek zorunda kalacaksınız." diyor. "Ve onlar katliamlar yapar, acımasızca hükmeder ve yok ederken, korkunç ıstıraplar çektirir."

 

Hanok'un Jübileler Kitabı'nda. Bunlar, (şeytanlar) insan kadınlarıyla ilişkiye giren, cennetten kovulmuş melekler tarafından meydana getirilmiş canavarlar olarak tarif edilmişlerdir.

 

Kötü tohumlara ait tüm ruhları ve onların koruyucularını yok et, çünkü onlar günaha sapmış insan oğullarıdır. Başka bir efsaneye göre de Nefilim adı verilen ırk, Şit peygamberin oğullarıyla Kabil'in kızlarından dünyaya gelen kötü zihniyetli kişilerdir. Fakat olağanüstü özellikleri olduğu göz önüne alınırsa kovulmuş meleklerle insanlardan doğdukları daha inandırıcı gelir.

 

 

 

 

Arkadaşlar bu yazıyı başka bir siteden alıntı olarak yayınlıyorum sizlere, kısa da olsa hoşuma gitti - bu demek değil ki yanlış çok noktası var tabii ki -.Ufak tefek düzenlemeler yaptım üzerinde.Konu hakkında daha çok bilgi edinmek isteyen arkadaşlar Book of Enoch diye internet üzerinden aratarak daha çok bilgi sahibi olabilirler.Bir hatamız varsa daha bilgili arkadaşların da paylaşımlarını bekliyorum bu başlık altında.Sevgiler, saygılar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce de kayıp aref kitabı başlıklı konu vardı.Kitap bulunamadı.. zaten kayıp kitaplarda meşhur açıkçası baya tartışmıştık o konuyu burada. Bu da ilginçmiş araştırmalıl bir konu.Teşekkürler :)

 

Bilmişlik gibi olmasın sadece gözüme battı ondan düzelteyim dedim *Alef Kitabı* :D Aynen öyle dostum bu tarz kayıp kitap durumları benim de çok ilgimi çekiyor.O nedenle merak ediyorum baya.Ne demek umarım yararlı olabilmişimdir.Işık sizinle olsun :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aaa hadsiz diyip dalarmışım :D :D doğru alef kitabı aref ne ya :D alef kitabı konusuna tekrar baktım yorumları okudum. O gizli anlam taşıyan yazılara baktım beyin yakan yazılar cidden bildiğin arapsaçı çözülmez yani... ama ilgi çekiciliği bu tür konuların gizemi paha biçilemez :) :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • 5 Antik Büyü Kitabı - Metni

   ABRAMELİN'İN BÜYÜ KİTABI Bu kitaplardan biri Kabalistik bilginin ezoterik (gizli, özel) kitabı olan Büyücü Abramelin'in kitabıdır.  Batı ezoterik düşüncesinin kökleri Doğu Akdeniz'deki Geç Antik döneme dayanır. Bu, doğunun batı ile buluştuğu bölgeydi. Dolayısıyla bu aynı zamanda Babil, İran, Mısır, Levant ve Yunanistan'ın din ve entelektüel geleneklerinin birbirine karışabildiği bir alandı. Bu türden çeşitli geleneklerin karışmasıyla ana akım Hristiyanlıktan farklı olarak Hermetizm, Gn

   , Yer: Maji ve Türleri

  • Türkiye'de Yazılan İlk Hipnotizma Kitabı

   Günümüzde bile Hipnotizma üzerine yazılmış kitap adedi oldukça azken, 1891 tarihli Osmanlıca baskılı bir hipnotizma kitabı gerçekten çok enteresan bir belge niteliğindedir. Demek ki, kitabın basıldığı dönem padişahlardan Abdülhamit devri.  kitabın yazarı Dr. Besim Ömer imzasını taşımakta. Kendisi Abdülhamit devrinin ileri gelenlerinden olup, tamamen padişahın emri üzerine Fransa ya giderek Paris’te toplanan ilk hipnotizma konferansına katılmış ,konu hakkında geniş incelemelerde bulunm

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

  • Mersinde Bulunan Büyü Kitabı

   Resimde gördüğünüz tarihi eser niteliği taşıyan, üzeri metal kaplı; taş ve insan figürlü 14 kilogram ağırlığındaki kitaptır. 4 Bin yıllık olduğu iddia ediliyor.   Mezopotamya uygarlıklarından birine ait ancak şahsi fikrim Asur Dönemine ait olduğu yönünde. Yer yine şaşırtmadı Medeniyet ve Esrarın beşiği Mersin.   Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.  

   , Yer: Gündem

  • En Yakınındaki Kitabı Al ve 96. sayfasındaki 2. Cümleyi Yaz

   Nekadar tutar bilmiyorum ama yerine göre eglenceli ve ilginc seyler cikacagini düsünüyorum.   basliktanda anlasilacagi gibi en yakininizdaki kitabin 96. sayfasindaki 2. cümleyi yazin   Ben basliyayim   "evebeynlige s*ktiret demek cocuklarin hayatinin nasil oldugundan vazgecmektir tipki hayata s*ktiret demenin hayatin nasil oldugundan vazgecmek gibi"

   , Yer: Forum Oyunları

  • Alef Kitabı

   Yıllardır bir efsane olan Alef ( kimine göre Tevrat'ın değişmemiş hali) kitabının izini sürmekteyim.Fakat efsane peşinde koşmak düşünülenden oldukça zor.Ve bir gün (adını açıklamıyorum şimdilik) bir arkadaşımla davet yolu ile bir varlıktan yarım istemeyi düşündük.Davete başlarken tedirgindik.Çünkü gelenin doğru söylediğini bilemezdik.Ve gelen varlıktan bilen biriyle bizi ileştime geçirip geçiremeyeceğini sorduk.İkiletmeksizin kabul etti.Fakat zaman fazla yok diyerek bizi konuya hakim olan fakat

   , Yer: Yaşadığınız Paranormal Deneyimler

×
×
 • Yeni Oluştur...