Jump to content

Antik Mısırın Özel Tütsüsü Kapet Yapımı


legenid

Önerilen Mesajlar

Antik Mısırın Özel Tütsüsü Kapet Yapımı

Bloga yazidigim son mesajım bana bir kaç yıl önce yaşadığım eski bir olayi dusunmeme sebep oldu. Mısır Tanrılarına saygı gösterirken ritüellerinin çoğunda kullandığım kapet için bu tarifi hatırladım. Yeniden paylaşmaya degecegini dusundum.

Yunan kifesi tarafından da bilinen Kapet, eski Mısır'da popüler olan bir tütsü türüdür. Her bir madde için doğru tercümeyi bilmediğimiz için çoğu tamamlanmamış olsa da, oldukça birkaç tarif ve üretim yöntemleri bize ulaştı. Kapet bir tütsü gibi yakıldı, ancak bugün bildiğimiz tütsülere pek benzemiyordu, çünkü sıklıkla daha kalın bir sıvıya benziyordu. Bazı kapet formları bir ilaç olarak ya da salve olarak kullanılıyordu.

Kapet'i yapmak için birçok modern yol var ve birkaç eski ve yeni yöntemle denemeler yaptıktan sonra kullanmayı tercih ettiğim rituel budur.

(Birinci Gün) Sıkı kapaklı büyük bir cam kavanoza 1 şişe kırmızı şarap dökün. Buna 250 gr doğranmış kuru üzüm ve iki tarçın sapı/sopasi eklenebilir.

(Dördüncü Gün) 50 gr doğranmış limon çimi ekleyin.

(Gün Altı) Kabaca toz haline getirilmiş mürrayı 100g ekleyin.

(Gün Sekizinci) Arpacı çilek 4 tbsp tentürü ve badem ekstresi 2 tbsp ekleyin. Alternatif olarak, ardıç meyveleri ve ezilmiş badem - ancak, bir özü kullanmıyorsanız, bademleri dördüncü güne ekleyin. Koku kadar güçlü olmazlar.

(Onüçüncü Gün) Kokulu şarap tutarak karışımı soyun. Kalın olana kadar 300 g bal ve 60 g içkidir. (Ben bunun için eski bir kap tutarım, tütsü ısıttığında çok yapışkan olabilir ve tamamen temizlenmesi zor olur.) Sonra şarabı karisima ekleyin ve karışım hafifçe kalınlaşıncaya ve birlikte birleşinceye kadar ısıtın. Temiz bir cam kavanoz içine boşaltın.

Bu kapet çok kalın ve yapışkan. Odun kömürü yakmak bir tütsü yaratmak için kapetlerin bir kısmını küçük bir kaba koyun ve yapışkan bir hamur hakine getirmek için yeterli miktarda benzoil tozu (veya eşit kısım benzoin ve tarçın) ilave edin. Küçük topları dışarı atın ve serin, karanlık bir alanda kuru kalmasına ozen gosterin. Kuru oldukları zaman tütsü kömürü üzerine ezilir ve yakılabilirler.

Kokusu derin, baharatlı ve dünyevi - aynı zamanda tatlı ve meyvemsi. Biraz içki içiyor, ama korkunç değil. Bazen bu temel tarifte biraz oynarım ve birkaç farklı karışımla denemek oldukça kolaydır. Bütün bir şişeyi bir kavanoza koymak yerine, birkaç kavanoz kullanın ve diğer kavanozları eşit olarak bölün. Farklı kavanozlara, nane, anason, kakule, gül veya sedir gibi diğer otlar ve baharatlar ile oynayabilirsiniz. Hathor, özellikle anason, kakule ve çok fazla gül eklemeyi sever (tarçın ve mür rengi üzerine biraz daha ağırdır).

 

 

 

Kaynak Alıntıdır

 

Hearth and Hedge: Kapet (Kyphi)

 

Çeviri

sare

 

Araştıran

legenid

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski Mısır'da Tütsü

 

Tütsü yakma, Eski Mısır tanrılarının ibadet merkezi ve büyük miktarda tütsü Mısır'da tapınaklar her gün yakıldı.

Kapet (en iyi çeşitlerinden biri olan Yunanlılar'ın adı Kyphi'dir), Eski Krallık'dan beri kullanılmakta gibi görünüyor. Hoş kokusunun yanı sıra, yılan ısırıklarını iyileştirdiği ve koku ve astımı tedavi ettiği düşünülüyordu. Bu tütsü için bir reçete Ebers Papyrus (c.1005BCE)

Ihmut tütsü, her ikisi de Punt'tan gelen sonensefası ve yeşil tütsü (İran'dan galbanuma dayanıldığı düşünülür), Thutmose III döneminden kalma listelerde listelenir ve Ramesses III döneminde rahipler hem beyaz tütsüleri (muhtemelen Tütsü) ve "yanıcı tütsü" sunumlarının bir listesinde.

Jb olarak bilinen bir tür tütsü vardır (Saqara'dan Sekerkhabau'nun Steliği denir). Adı, bazıları misk üzerine kurulduğunu öne süren çocuk (genç bir erkek keçi) için kullanılan hiyeroglif kullanılarak yazılmıştır.

Plutarch'a göre, Eski Mısırlılar sabahları tütsü yaktı, öğleden sonra sabahları mürdandı ve akşamları Kyfı (Kapet). Buna ek olarak bazı tanrılar belirli tütsüler türleri ile ilişkilendirildi (örneğin Hathor, mür ile kuvvetlice ilişkilendirildi) ve belirli törenler için bazı tütsü tılsımı kullanıldı.

Malzemelerin bazıları ev yetiştiriciliğinde idi, ancak çoğunun ithal edilmesi gerekiyordu. Hatshepsut Deir el-Bahri'deki cenaze tapınağının duvarlarında Punt'a bir ticaret seferi kaydedildi. Tiyatro ve parfüm yaratmak için aromatik ormanlar ve baharatlar sunan keşif gezisi büyük bir başarıydı. Bu keşif gezisi de büyük çaplı bir halkla ilişkiler darbesiydi çünkü Mısırlılar, mür, tütsü, tarçın, çekmece ve Galbanum gibi egzotik ithal kokuları tercih ediyorlardı. Mısırlılar kendi tebeşir ağacını kurmaya çalıştı, ancak bu pek başarılı olmadı gibi görünüyor.

Ahşap Mısır'da da yetersizdi ve Levant'tan sedir ağacına bayılıyorlardı. Balsomon (muhtemelen Mekke balsamı) Güney Arabistan'da ve doğu Afrika'da bulunabilir ve iris, lotus, limoncuk ve gül de popülerdir (ancak lotus ritüel tütsülerde nadiren kullanılırdı). Ayrıca tütsü yaratmak için papirüs kabuğu kullanmış gibi görünüyorlar.

Tütsü malzemeleri ya öğütülmüş ve sıcak kömür üzerine atılmış ya da kurutulmuş meyvelerle (kuru üzüm ya da tarihler gibi) karıştırılmış ve yanacak küçük pelet haline getirilmiştir.

çeviri google translate : doğukan yegin

Araştıran doğukan Yegin

nickim Legenid

kaynak

Ancient Egypt Online

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...