Jump to content

Huzur ve Başarı için Şarkı Meditasyonu


SilverCavalry

Önerilen Mesajlar

Şarkıların hepimizin hayatında bir yeri vardır. Kimileri için bir duyguyu ve hissi tanımlarlar,kimileri için sadece zaman geçirmek için vardır.Şarkılar insanların ruh hallerini değiştirebilme özelliğine sahiptir. Özellikle anlam yüklü şarkılar,bizim en duygusal anlarımızda bize yandaş,arkadaş olur. Duygularımız bizi sarıp sarmalamışken,onlar da bize eşlik eder.

 

Herkes hayatında kötü olaylar yaşar. Kimisi bunları görmezden gelmeye çalışır,kimisi bunun üstünü örtmeye,ve kimisi de atlatamaz ve o büyük bir yara olur. Peki bunlardan hangisi doğru yöntemdir? Elbette hiçbiri.

 

Hayatımızda olan iyi veya kötü tüm olaylar bizim ruhumuzun eğitilmesini ve ruh tekamülümüzde tecrübe edinmemizi sağlar. Bizi hayata hazırlar ve güçlü bir kişilik yapar. Başımıza gelen her olay,acısıyla tatlısıyla bir ödül gibi görülmelidir. Unutmayın,ödül bir akşam yemeği de olabilir,milyon dolarlar da."

 

İnsanların istemedikleri huylardan,kişiliklerinden kurtulması için kendilerini yenilemeleri gerekir.Yenilenmiş bir zihin,arınmış duygular bize başarı getirir.Hayatımızda her konuda daha iyi olmamızı sağlar çünkü bunu biz seçeriz.Bu yenilik bizim elimizdedir ve bu yenilik sonrası nasıl birisi olacağımıza da biz karar veririz.

 

Yazının başında şarkıların bizim için öneminden ve insan psikolojisine etkisinden söz etmiştim,şimdiyse az önce anlattığım atlatılamamış,göz ardı edilmiş,üstü zamanla örtülmüş olan bu olayları karşımıza alarak hesaplaşmaktan bahsetmek istiyorum. Bunu bütün anlamıyla yapmak zordur çünkü unutmayın,bunu yaparken iyi,kötü,utanç verici,rezalet,berbat,harika,umut verici ve umudun bittiği anıları tek tek ziyaret ederiz. Nasıl hayatımız bir bütünse,bu hayatı bütünleyenler de yaşananlardır. Görmezden gelinen,göz ardı edilen bir olay kesik kolumuza aynı muameleyi yapmakla aynıdır. Bu hesaplaşmayı psikologdan yardım alarak da,kendiniz de yapabilirsiniz. Kendiniz yapacaksanız,şarkılar her zamanki gibi size eşlik edecektir. Size anıları hatırlatıp,duygu yüklemenizde,işinize yarayacaktır. Doğru şarkı seçimi sözlerin çok baskın olmadığı ve anlamlı bir şarkı da,sizin ortaya çıkarmak istediğiniz duyguları çıkarmanızı sağlayan da olabilir. Şarkının sizinle uyum sağlamasına izin verin ama zihninizden öne geçmesine izin vermeyin. Şarkıdaki akış gibi sizde anılarda ilerleyin. Hatta önceden anlam ve duygu yüklü olan şarkılar varsa,onları dinlemeniz daha çok işe yarayacaktır.Hüzünlü şarkılar üzen olayları,korkularınızla yüzleştirecek olanlar çaresizliği anımsatabilir. Geçmişte kalmış kötü olayları ne kadar kendinize işler,hatırlaraanız yokoluşları da o kadar büyük olacaktır. Çok ayrı duygulara ani geçiş yapmamaya özen fösterin zira bu zihninizi durdurabilir,veya karmaşaya yol açabilir. Bunlar olurken bir trans halinde olmanız önemlidir. Bilinçli bir şekilde "şimdi bu,şimdi bu" değil,süregelen ve planlanmamış anılar/hayaller olmalıdır. İyi bir anınız yoksa onların yerine hayaller koyun (küçüklüğünüz kötüyse,küçüklükteki bir hayal gibi)

 

Burda şarkının görevi sizi o ruh haline sokmaktır. Sizse özgür bıraktığınız zihninizle,en utanç verici anıların,korku dolu anların içine girmekle sorumusunuzdur. Onlarla işiniz bitince diğer bir ruh haline girmek için diğerini açın. Böylelikle geride bırakmayacak,ve bir umut,bir ümitsizlik,bir korku,bir cesaret yanyana gelecek,ve yüzleşeceksiniz.

 

Bunu yapmadan önce rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun. Çünkü bu meditasyonu yaparken tamamiyle kendinizle kalmalısınız. Bunu bölecek bir etken,size zarar verebilir. Eğer önceden şarkılarınızı sıralamak isterseniz,sıra şu şekilde olabilir.

 

1)Sizi bu noktaya getiren olaylar,en eski hatıralarınız,çocukluğunuzda olanlar (iyi ve kötü,ikisi de olmalı)

2)Pişmanlıklarınız. Daha önceden "keşke bunu yapsaydım,böyle olmasaydı" dediğiniz olaylar.

3)Sizi korkutmuş,korku yaşamanıza,kaçmanıza sebep olan olaylar. Arkanıza bakmadan kaçıran,endişelendirmiş olaylar (eğer varsa. Yoksa bu olmak zorunda değil) bu olauları hatırlayın. Tekrar kaçın ve tekrar korkun. Ama sonunda durun. Geldiğini ve durmadığını bilin ve korkuyu arttırın. Korkunuzun arttığı o an,onunla yüzleşin ve bir aslan gibi üste çıkın.

4)Utanç verici anılar. Yüzünüzü kapkara yapan,kötü olaylar. Bir daha anmak istemeyecekleriniz. Bu anılar size utanç versin ve "bunu nasıl yaptım!" Dedirtsin.

6)Ümidin bittiği anlar.Artık tamamiyle bitti dediğiniz,çaresiz kaldığınız anlar. Güçsüz kaldığınız,yaşıyor gibi yapmanızon gerektiği anlar. Bu anların sizi kasıp kavurmasına izin verin. Hatta isterseniz ağlayın.(şuna dikkat edilmelidir ki bu anlar atlatılmış da,çözülmüş de olsa hatırlanmalıdır. Zira bu anıların artık/geri kalmış etkileri,tamamiyle kül olacak,ve harika duygular olarak dirilecektir.)

7)Bitişler.Ayrılıklar.Kötü sonlar.

Bu aşamanın sonunda artık tüm bu duygular toplanmış ve karışmış olacak. Tüm bu duyguları alın ve büyük bir hınçka yakın. Tamamen yandığınızı imaje edin. Tüm bu duyguların sizde bir yangın çıkarmasını sağlayın. Öyle ki bu yangın,arkada yaktığı hiçbirşeyi bırakmasın. İsterseniz auranızda da bunu imaje edebilirsiniz.

 

Bu yangın bittikten sonra;

8)Başlangıçlar.Güzel başlamış herşey.Size mutluluk getirmiş,ayağa kaldırmış anılar.

9)Bunların devamında gelmiş olan güzel anılar. Başlangıçların devamı.(Eğer güzel birşey yoksa,istediğiniz ve başardığınız hayalleri koyun buraya ve imaje edin)

10)Size cesaret veren olaylar. Sizi ayağa kaldırmış,susmadığınız,kendi içinizde tüm o berbat anılara karşı olan haykırışınız."Hayır!" dediğiniz o anlar/hayaller.

11)Sizi gururlandırmış,onurlandırmış olaylar. Başarıya ümitle baktıran o hayaller. Güzel günler yakın dedirten düşünceler.

12)Sevgi. Birine/birşeye karşı sevgi veya minnettarlık. Bu güzelliğin sizi çevrelemesine,ve sizi şekillendirmesine izin verin. Bırakın sevgi dolu düşünceler ve duygular sizi sarsın.

13)Artık hazır olduğunuzu hissedin. Burda gelecek hakkında hayalleriniz vr amaçlarınız olsun. Hepsini siz yapın,siz başarın. Hazır olun.

12)Ve ayağa kalktığınız anılar/hayaller. Kimsenin olmadığı,yalnız olduğunuz ve tek başınıza başardığınız bir hayat. Ve bu hayatı tekrar kazandıracak o ümit ışığı.

 

İşte burda sizi kavurmuş ve kül etmiş o olaylardan bir Anka kuşu gibi tekrar yükseldiğinizi,dirildiğinizi hissedin. Kül renginin yoğunlaşıp auranızda daha canlı,daha güzel renkler oluşturduğunu imajine edin. Sanki şişmiş bir balonmuşçasına bu duygular ve hislerin sizi kapladığını ve size yapıştığını hissedin.Sizle bir olduğunu,ve artık sizde olduklarını hissedin.

 

Bu meditasyon yapılırken sıranın bu şekilde olması güzel olur fakat illa hepsinin ayrı olması zorunlu değil. Utanç verici olaylarla pişmanlıklar beraber olabilir. Cesaretinizle "hayır!" Dediğiniz olaylar da. Bu size kalmış birşeydir. Ama fazla zaman her zaman güzeldir. Bu meditasyondan sonra artık arkada bıraktığınız hiçbirşeyin hayatınıza girmesine izin vermeyin,ve girerse de ona karşı nötr olun. Metroya giderken yanınızdan geçen yabancı kimse,geçmişte kalan kişi/olay da o.

 

Anıları düşünmeye başladığınız an,onların içinde birinden birine kayın,zihninizde bu anıları tekrar yaşayın ve her birinden hızlı hızlı,veya normal hızda geçin. Anı hatırlamadaki hızı ve ne düşünceğinizi ben söyleyemem. İsterseniz tüm kötü olayları sırasız bir şekilde 10-20 dakikaya sığdırıp,iyi olayları da 10-20 dakikaya sığdırabilirsiniz. İlla yazanı yapmak zorunda değilsiniz çünkü her zihin farklı işler. Düzen her zaman güzeldir elbette.

 

Meditasyondan sonra güzel bir gün geçirin, (o gün veya yarın) ve unutmayın,artık siz,istediğiniz kişisiniz. :)

SilverCavalry tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"İnsanların taptığı tanrı" demenizden yola çıkarak semavi bir din mensubu olduğunuzu varsayıyorum.

 

Eğer hristiyan/müslümansanız;Allah/kutsal ruh insanlara bunun bir sınav olduğunu ve bu sınavda başlarına gelecek her türlü olayın da bir sınama olduğunu söyler. Bu bir sınavdır ve sınavı geçmek bizim elimizdedir. Yani tanrı insanların kaderine etki etmez,yardım eder. Bu yüzden değişmek bizim,yardım etmek onun elindedir.

 

Değilseniz;

 

Eğer pagan/wiccaysanız:Tanrı/tanrıçalar yardım istenmediği sürece kadere etki etmeyecekleri gibi herkese de etki etmezler. Ederlerse de bu direkt değişim/etkileşim değil ancak karşınıza bir fırsat çıkar veya bu olayları size unutturacak birşey olur. Anılarınızın etkilerini silmezler ve sizi yüzleştirmezler. Yani "sınavı geçmek sizin,yardım etmek onun elindedir."

 

Veya ateistseniz:Sana yardım edicek bir tanrı/tanrıça veya herhangi birşey yok. Dediğim givi ya psikolog yardımıyla bunu yaparsın yada kendin. Yani sınav falan yok,kendi başınasın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

insanların taptığı tanrının bile yerine getiremediği şeyleri bir şarkımı yerine getirecek bea.Valla çok taktir ettim çok iyi kalplisiniz.

 

Olaya sadece şarkı demek yanlış bir bakış açısı açıkçası. Bir meditasyon paylaşılmış burada. Meditasyon tıpkı semavi dinlerin ritüelleri/ibadetleri gibidirler. Ha burada gerçekleşmesi beklenen amaç gerçekleşir mi bilemeyiz. Fakat biz bu uygulamaları yaparken belirli yasalar çerçevesinde gerçekleşeceklerine inanarak yapıyoruz. "Bir şarkı" denerek küçümsenecek bir durum yok ortada. Daha iyi anlayabilmek için şu iki linke bakabilirsiniz.

 

http://www.gnoxis.com/spirituel-yasalar-31541.html?highlight=yasalar

 

http://www.gnoxis.com/cadi-uygulamalarini-hangi-yasalar-aktif-hale-getirir-19464.html?highlight=yasalar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel yazı olmuş, eline sağlık.

 

Bir de, yöntem şunu hatırlattı bana. Aklıma gelmişken ekleyeyim, bir çeşit yönlendirme olsun.>>> http://www.gnoxis.com/cakralar-avatar-cizgi-filminden-47003.html

 

 

 

insanların taptığı tanrının bile yerine getiremediği şeyleri bir şarkımı yerine getirecek bea.Valla çok taktir ettim çok iyi kalplisiniz.

 

Meditasyonun amacını, getirilerini anlarsan işe yarayabileceğini görürsün.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ayrıca şunu da söylemek istiyorum ki şarkı olmasının sebebini yazdım zaten,okuyan anlar. Zaten ilahiler,ezgiyle okunan dualar fazlasıyla var her inançta. Tabi bunlar şarkı değiller belli bir amacı ve özelliği var fakat burda demek istenilen netçe belli "şarkı yardım ediyor,siz başarıyorsunuz." isteyen şarkı kısmını çıkartıp da yapabilir. Melodiler ve ezgilerin gücü hafife alınamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...