Jump to content

Format Atmanın Zararları Ve Yararları..!


Titaniumx

Önerilen Mesajlar

Merhaba Arkadaşlar...

 

 

Bu yazıda sizlere format atmanın yararlarını ve zararlarını anlatacağım.

 

Öncelikle yararlarından başlayalım...

 

-YARARLARI-

 

Formatı biz niçin atarız? -Bilgisayarı rahatlatmak varsa gizli virüsleri temizlemek için değil mi?

Format bunun yanında sanal belleğide rahatlatır.Bildiğiniz gibi sanal bellekler bilgisayar açıkken yaptığımız herşeyi hafızaya alan bir bellektir.Mesela oyun açacağız oyunu çalıştırdığımızda oyun dosyaları ilk olarak sanal belleğe gider ardından ekrana yansır.Sanal belleğe gitmeseydi bu uygulamaların geçmişleri vs. bizim disklerimizde toplanacaktı ve disklerimiz dolacaktı.Bilgisayarı kapattığımızda sanal bellek sıfırlanır.Şimdi bunları neden anlattım açıklayayım.Bilgisayarımız uzun bir süre formatlanmamış olsaydı bilgisayar açılır açılmaz sanal bellek arka planda fazladan uygulama başlatacaktı.Ve bu durumda diskimiz zarar görebilir..Hatta xp zamanlarında bazı bilgisayarlarda sanal bellek doldu otomatik 1 dakika içinde yeniden başlatacak gibi bir hata geliyordu.

 

Yararları bunlar arkadaşlar gelelim zararlarına

 

ZARARLARI

 

Bilgisayarımıza format attığımızda haliyle bilgisayarımız hızlanır.Ancak bunu sürekli olarak yapmak bilgisayarıma zarar verir.Bunun nedenini şöyle açıklayayım.

 

Format atıldığında c ve d sürücüsü sıfırlanır bu bilgiler hızlı biçimlendirme şeklinde silinir.Diskimiz her hızlı biçimlendirme işleminde gereğinden fazla hızda çalışır ve buda veri kaybına uğratır.Veri kaybından dolayı az da olsa diskimizin boyutu azalır.Şöyle bir örnekle daha anlaşılır hale getireyim.

 

Bir kağıda sürekli yazı yazıp silin.Bu işlemi gereğinden fazla yaptığınızda kağıt kullanılamaz hale gelir.

 

Bu yüzden formatı belli zaman aralıklarında atın.Normalde herkes "4 ayda bir format atın" der ancak gerek günümüz bilgisayar kullanıcıları sürekli olarak bilgisayarı fazla yorduğu için gerekse gerekli gücenlik önlemlerini almadığı için sıkıntılar yaşıyor.Bu yüzden bu süreyi 1-2 ay gibi zamana indirebilirsiniz. Süreyi ne kadar uzatırsanız bilgisayarınız için o kadar iyi olacaktır. Ama bu şu demek değildir. " Bilgisayarınızda virüsler horon tepsin ama 4 ay boyunca dokunmayın öyle kalsın " anlamına gelmez. Önemli bir durum olmadıkça bilgisayarınıza en küçük şeyde format atmaktan kaçınınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu saatte bu konuyu niye okudum bilmiyorum ama yazan kişi engellenen bu üyeyse cevap verme hakkı olmayacak.

 

Gece gece bu konuya diyeceklerim şunlar:

 

Yararları kısmında sadece sanal bellekten bahsedilmiş. Ram'de yeterli yer kalmadığında sanal bellek kullanılacağından format atmanın bizzat sanal belleği rahatlatması sonucunu neye göre çıkarıldığına anlam veremedim. Belki kişinin RAM'i işlemleri için yeterli kapasiteye sahiptir zaten, o zaman niye sanal bellek rahatlar diye düşünüp format atmak istesin ki? Formatlanmadan önceki halinde çokça program yüklü olabilir ve çalıştırılan program için RAM yeterli gelmediğinden sanal bellek kullanılıyor olabilir. Bu kişi format attığında o programları tekrar kurmayacak mı? RAM yine yetersiz kalmayacak mı? Formatlamaya ilginç anlamlar yüklemeye gerek yok. Yeni bir RAM takmadıkça o hızı ve verimi alamazsınız. Formatla olacak bir iş değil. Format denilen şey işletim sisteminin dağıtımdaki halidir. Yani o dağıtımda sunulmayıp da sizin yüklediğiniz ne varsa yok olacak ve dağıtım ne içeriyorsa onu yüklemiş olacaksınız.

 

Zararları kısmında veri kaybıyla anlatılmak istenen nedir? Kapasite kaybı mıdır? Disk üzerinde yapılan her yazma işlemi diski zaten eskitir. Hele de depolama alanınız bir HDD ise bu fiziksel olarak gerçekleşir ve yıpranır. Bunun önüne formatlamayarak geçilemez.

 

Kişi ne zaman ne amaçla diskini formatlamak istiyorsa formatlasın. Bunun bir kuralı veya rutini yoktur. Windows 10'la birlikte telefonlardaki gibi "fabrika ayarlarına dön" benzeri uugulamayla rahatça format atılabilir hale de geldi bu olay.

 

Virüs konusundaysa en önemli davranışın bilinçli kullanım olduğunu düşünüyorum. Daha çok bilinç sahibi oldukça zaten her şeyin kişide bittiğini de görürsünüz. Dikkatli olunmasına rağmen virüs bulaşabilir mi, elbette bulaşabilir. Ama virüs programı kurulsa da bulaşabilir. Format attın sıfırlandı, tekrar yine bulaşabilir. Ama mesela virüs olabileceğini düşündüğün bir siteye girerken, güvenlik gerektiren bir işlem.yaparken windows yerine başka işletim sistemleri de seçilebilir. Sanal makine ile veya diske birden fazla işletim sistemi kurmak suretiyle mesela linux tabanlı bir işletim sistemi kurulabilir ve oradan bu işlemler yapılabilir. Veya kişisel bilgi içeren materyaller linux tabanlı sistem bölmesinde tutulabilir, windowsta başka işler yapılabilir. Öyle ki linux tabanlı sistemler cd, usb takılarak bile çalıştırılabiliyor, kurmaya bile gerek yok.

 

Günlük sıradan kullanıcı için dediklerim anlamsız gelebilir. Ancak kullanılan bir aracın ne olduğu ne işe.yaradığı nasıl çalıştığı neler olabileceği konusunda aracı kullanan kişinin bilgilenmekle yükümlü olduğunu düşünüyorum. Bisiklet sürücüsü bisikletten anlamalı, araba sürücüsü ehliyet almalı... Bunun gibi bilgisayar kullanan kişi de (hele de şahsi bilgilerinin yayılmasını istemeyen bir kişi) bu konuda bilgi edinmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayarcıyım, teorik olarak zararları var denilebilir pratikte gözle görülür bir zararı yok. Harddisk'in küçülmesi olayı yada kağıt karalama falan filan sadece veri yolları silinir veriler harddiskte kalır geri getirme programı kullanırsanız silinmediğini görürsünüz, bunun yanında her parçanın ömrü vardır(RAM HARİÇ ömür boyu garanti boşuna vermemişlerdir herhalde :) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Geceleri uyumamanın zararları nedir ?

   Hepinize merhaba arkadaşlar ben geceleri uyuyamıyorum ve sabaha kadar uyanık kalıyorum ara sıra düzensiz 2-3 saat uyuyorum kısaca uykum çok düzensiz sizce bunun bana ne zararı olur

   , Yer: Sağlık

  • Meditasyonun Yararları..

   Meditasyon'un Temel amacı ruhsal dayanıklılığınızı tanımanızı sağlayarak sizi kendi iç gücünüzle temasa geçirip Günlük bedensel çalışmanızı insanlarla ilişkilerinizi ve genel olarak da hayatınızı beslemek ve zenginleştirmektedir. Derin Meditasyon sırasında zihin, beden ve ruh arasında büyük bir uyum oluşur; insan bu üç yönden de kendini çok daha rahat ve iyi hisseder.   Meditasyon'un hedefi tüm yetenek ve gücünüzün en yüksek kaynağıyla bir diyalogu yürütmek ve buradan da gücün evrensel kayna

   , Yer: Meditasyon

  • Çörek otunun yararları neledir?

   Çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otunun yararları neledir? Çörek otunun antioksidan özelliği bulunmaktadır. İltihapları engeller ve içindeki madde sayesinde eklem iltihaplarına fayda sağlar. Çörek otu, prostat ve meme kanserini de yavaşlatma özelliğine sahiptir. Hayvanlar üzerinde yapılmış bir araştırmanın sonucunda, karaciğeri koruduğu kanıtlanmıştır. Karaciğer kanserine karşı insanları koruyan çörek otu, kandaki şeker miktarını düşürür insülin salgılayan pankreasta beta hücrelerin

   , Yer: Alternatif Terapiler

  • Puronun Sağlığa Yararları .

   https://www.youtube.com/watch?v=pzf7Q68pzuE.   Puro içmemin sebebi gençler .

   , Yer: İlginç ve Komik Videolar

  • Chakra:Yararları ve Açma Teknikleri...

   Bedenimizin içinde chakra olarak bilinen yedi temel enerji merkezi vardir.Bu yedi temel chakranin gerçek yeri eterik bedendir.Her biri farkli sayida taç yapragina sahip huni seklinde çiçeklere benzerler ki bu yüzden dogu da Lotus çiçekleri olarak adlandirilirlar.Çiçegin yapraklari enerjinin chakralara akip oradanda sübtil bedenlere geçmesini saglayan nadileri temsil ediyorlar. Chakralar sürekli bir devir halindedir.Devir yönüne bagli olarak enerjiyi çeken ve iten bu dönüstür.Chakralar cin

   , Yer: Aura&Çakralar

×
×
 • Yeni Oluştur...