Jump to content

Frp de Zarlar ve Önemi


ensiferum13

Önerilen Mesajlar

FRP’de Zarlar

 

Bir FRP oyunu sırasında oyuncular istedikleri her şeyi yapmayı deneyebilir ama bu her denedikleri şeyi becerebilecekleri manasına gelmez. Yapılması imkansız veya çok kolay olan şeyleri bir yana bıraksak bile insanı yaptıkları sırasında etkileyen bir şans ve tesadüf faktörü vardır. Bazen şans eseri çok zor şeyleri gerçekleştirebilirken bazen sakarlıklarımız bizi gülünç veya tehlikeli durumlara düşürebilir. Neyi yapabilip neyi yapamayacağımız veya birazdan ne olacağı nerdeyse hiçbir zaman tam olarak belli değildir. Hep belli bir miktar belirsizlik vardır. Madem gerçek hayatta bu belirsizlik ve şans faktörü devamlı karşımıza çıkan bir unsur, bunu hayatın yakın bir kopyası olan FRP oyunları sırasında da uygulayabilmemiz icap eder. Zarlar tam bu noktada bize belirsizlik faktörünü oyuna katmamız konusunda yardımcı olur. Zarlar hayattaki rastlantısallığın oyun masasındaki simgesidir.

 

Oyunda kullanılan yedi değişik zar vardır. Her zar değişik bir şekle ve kenar sayısına sahiptir.

Bu zarlarla oyundaki eylemlerin sonuçlarını saptarız. Bir oyuncu karakterinin bir şey yapmasını isterse (bir yaratığa saldırmak, bir tuzağı etkisiz hale getirmek, kilitli kapıyı kaba güçle kırmaya çalışmak vb.), zarlar belirsizlik durumunda ne olduğunu söylemede tarafsız bir hakem olarak iş görür. FRP oyununda kullanılan zarlar ve nasıl kullanıldıkları aşağıda açıklanmıştır: d4: Birden dörte kadar numaralanmış dört kenarlı bir zar d6: Birden altıya kadar numaralanmış altı kenarlı bir zar d8: Birden sekize kadar numaralanmış sekiz kenarlı bir zar d12: Birden 12’ye kadar numaralanmış on iki kenarlı bir zar d20: Birden 20’ye kadar numaralanmış 20 kenarlı bir zar d100: İki tane 10luk zarın koordineli kullanılması sayesinde elde edilir. Bu iki 10luk zarın bir tanesi 1,2,3,… diye numaralanmışken diğeri 10,20,30,… şeklinde numaralandırılmıştır. Bu iki zar birlikte atıldığında birisi onlar hanesini oluştururken diğeri de rakam kısmını belirtir. Mesela iki zar beraber atıldığında 30 ve 6 gelirse d100’de 36 gelmiştir. Oyunda bu zarların nasıl kullanılacağını anlatan 2d4, 3d8 gibi ifadelere rastlayabilirsiniz. Burada kastedilen d harfinden sonra gelen sayı kadar kenarı olan zarın d harfinden önce gelen sayı kadar atılacağı ve her atıştan elde edilen sonuçların toplanacağıdır. Örneğin, 3d8 atmanız gerektiği söylendi. Sizin tek yapacağınız 3 defa 8lik zarı atmak. Diyelim ki sonuçlar 6,3 ve 7 geldi. Siz bu sonuçları toplayıp (6+3+7=16) çıkan sonucu (16) 3d8in sonucu olarak hesaplarsınız. Bu zarlar oyunda belirtilen değişik ihtimalleri belirtir ve gereken durumlarda hangi zarın kullanılması gerektiği DM’iniz tarafından size söylenecektir.

TECRÜBE KAZANMAK

 

 

 

 

Kahramanlar beraber çalışarak, canavarları yenerek, verilen görevleri tamamlayarak ve grubun hikaye sırasındaki eğlencesini artıran güzel fikirlerle gelerek tecübe kazanırlar. Eğer DM’iniz hazır bir senaryo oynatıyorsa bu tip senaryolarda yapılan işe göre ne kadar XP (Tecrübe Puanı- eXperience Points) verileceği listelenmiştir. Senaryoyu kendisi yazmışsa Dungeon Master Guide kitabını okuyarak neye ne kadar XP vermesi hakkında genel bir fikir sahibi olmuştur, gene de son kararı sağduyusuna dayanarak verir.

 

Karakter kağıdınıza o zamana kadar kazandığınız XP’ler kaydedilir. Bir üst seviyeye geçmek için yeterli XP’yi topladığınızda bir seviye atlarsınız. DM seviyeyi atlamak için belli bir miktar eğitim yapmanız gerektiğini söyleyebilir ama onun dışında seviye atlamışsınızdır. Seviye atlayınca kahramanınız yaşam puanları (HP’ler) kazanır, vuruş şansını ve kimi karakter yeteneklerini geliştirir ve büyü kullanıcıları günde yapabilecekleri büyü sayısını artırırlar. Karakter kağıdınıza tüm bunlar detaylarıyla kaydedilir.

 

XP aynı zamanda bir DM’in oyuncuları ödüllendirmesinin bir yoludur. Oyunculara yaptıkları iyi hareketlerden dolayı XP vermek onları iyi hareketleri tekrarlamaya teşvik eder ve herkes rolüne uygun bir şekilde iyi hareketler yapıyorsa oyun zevkli geçiyordur ve oyunun amacı da zaten budur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zar kullanılmadan da oynanılabilir ama asla zarla oynanılanın zevkini veremez...

 

Evet,oynanır fakat şans faktörünü belirleyebilmek için bin dereden su getirmek lazım,manasız olur.

Bu arada bana zar,d20 vs demeyin yeteri kadar oynadım bugün:)(7saat dile kolay)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu konu artık başka yanıtlara kapalıdır.
×
×
  • Yeni Oluştur...