Jump to content

Gökyüzünde Şölen Var !


Witch Of Rain

Önerilen Mesajlar

Gökyüzünde Şölen Var: 10 Yıl Sonra İlk Defa 5 Gezegen Birden Aynı Hizada Sıralanıyor!

 

Gökyüzü önümüzdeki birkaç hafta boyunca oldukça harika bir olaya ev sahipliği yapacak.

Bu geceden itibaren tam 5 hafta boyunca gökyüzüne kafanızı kaldırdığınızda tam 5 gezegeni birden aynı hizada görebileceksiniz.

 

http://img-0.onedio.com/img/719/bound/2r0/569f7bfa4f1899521b104638.webp

 

Yılın başından beri Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn zaten arka arkaya dizilmiş halde görülebiliyordu; ancak şimdi Merkür de aralarına katılıyor. Böylece 2005'ten beri ilk kez 5 gezegen birden gökyüzünde hizalanmış olacak.

 

Tüm gezegenler bu süreçte çıplak gözle görülebilecek.

 

 

http://img-1.onedio.com/img/719/bound/2r0/569f87e5851983d5205b76cd.webp

 

Gökyüzünün doğu tarafından yükselecek Merkür'ün önünde Venüs var; bu ikiliyi sırasıyla Satürn, Mars ve Jüpiter tamamlıyor.

 

Olayı 20 Şubat gecesine kadar gözlemleyebilirsiniz.

 

Gözlem için en iyi zamansa gün doğmadan 45 dk-2 saat önceki zaman dilimi.

Akşam saatlerinde ilk önce Jüpiter ortaya çıkacak, onu gece yarısından sonra Mars takip edecek. Sabah 3 dolaylarında Satürn ve Venüs de ikiliye katılacak ve gün doğumuna 1 saat kala da Merkür gözükecek.

 

Peki yerlerini kendi başınıza nasıl saptayabilirsiniz?

 

 

Oldukça kolay. Jüpiter ve Venüs oldukça parlaklar, Mars ise kırmızıya kayan renginden ayırt edilebilir. Eğer bu üçlüden bir tanesini bile fark edebilirseniz, tek yapmanız gereken fark ettiğiniz gezegenle Ay'ı tek bir çizgide birleştirecek şekilde kolunuzu kaldırmak; geri kalan tüm gezegenler aşağı yukarı aynı hat üzerinde olacak. Bu hattın tam düz bir çizgi olmadığını belirtelim, biraz eğimli olacak.

 

5'li arasından en parlak gözükeni Venüs olacak.

 

 

http://img-0.onedio.com/img/719/bound/2r0/569f8157798c2b990d1fb8d8.webp

 

 

En parlak ikinci gezegen Jüpiter, üçüncü gezegen Satürn, dördüncü gezegen Mars olacak. Merkür ise Güneş'e yakın konumu nedeniyle biraz zor ayırt edilebilecek. Ancak 20 Şubat'a doğru yaklaştıkça Merkür'de ufukta yükselmeye devam edecek ve Venüs'e iyice yaklaşarak daha belirgin hale gelecek. 5'liyi en net şekilde gözlemleyebileceğimiz tarihler ise Şubat ayının başlarına denk geliyor.

Bir dahaki 5'li dizilim 2018 yılında.

 

 

Aslında bu yılın Ağustos ayında bu 5'li tekrar aynı hizaya gelecek, ancak Merkür ve Venüs ufuk çizgisi civarlarında olacağından gözlem yapmak zor olacak. O nedenle çıplak gözle bu hizalanmayı görmek istiyorsanız 2018'e kadar beklemeniz gerekecek.

Son olarak ilk 1-2 hafta Merkür ufka çok yakın olduğu için yüksek binaların olmadığı bir yer bulmanız gerekecek, sonraki haftalarda binaların arasından görme şansınız biraz daha yüksek ama yine de açık bir alan en iyisi. Bulutsuz bir hava gerektiğini söylememe ise gerek bile yok sanırım.

İyi gözlemler!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...