Jump to content

Kanuni Sultan Süleyman’ın Mezarı Bulundu


nameste

Önerilen Mesajlar

Macaristan’ın Zigetvar kenti yakınlarında Kanuni Sultan Süleyman’nın kayıp mezarı bulundu.

 

Zigetvar seferi sırasında 72 yaşında ölen ve iç organları çıkartılarak Zigetvar önünde gömülen Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın kayıp mezarı bulundu. Yıllardir bir muamma olan mezar yeriyle ilgili en kapsamlı çalışma, 2012’de TİKA (Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı) ve Pecs Üniversitesi arasında başlatıldı ve sonuçları Çarşamba günü kamuoyuna açıklandı.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/12/kanuni3.jpg

 

Mezarın bulunması için yapılan çalışmalar kapsamındaTürk ve Macar devlet arşivleri, tapu kayıtları, seyyah notlarının yanı sıra Alman, Fransız, Hırvat, Avusturya ve İtalyan arşivleri de tarandı. ‘Türbek’ adı verilen Sultan Süleyman Türbesi ve Osmanlı kasabası, 16’ncı yüzyılda yapılmış mimari çizimi ve son olarak bir hafta önce toprak altında yapılan jeotermal taramada birebir örtüştü.

 

Budapeşte’de Türkiye Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı yetkilileri ve Macar bilim adamlarının katıldığı bir basın toplantısında havadan ve karadan yapılan ölçümler sonucunda mezarın Zigetvar Üzüm Tepesi’nde bulunduğu açıklandı.

 

Macar ve Türk bilim insanlarının oluşan komitenin çalışmalarda elde edilen bulguları Profesör Norbert Pap tarafından açıklandı.

 

Macar bilim adamı Pap, tepede sadece türbenin değil, türbe etrafında oluşan küçük Osmanlı kasabasının izlerine de rastlandığını duyurdu.

 

1566’da Zigetvar kuşatmasında hayatını kaybeden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın iç organları Zigetvar’da defnedilmiş, naşı ise İstanbul’a nakledilmişti.

 

Daha sonra türbe haline gelen, ancak aradan geçen yıllar içinde izi kaybolan Zigetvar’daki mezarın tam olarak nerede bulunduğu için yıllar önce bir araştırma komitesi oluşturulmuştu.

 

Kaynak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Palmira Kraliçesi Sitti Zeynep Sultan

   Palmira Kraliçesi Leyla Zeynep Sultan (240- 275) Asya Sahilini (Selezya) yöneten Sultan Zeynep (Leila Zenobia), 14 Şubat 270’de Roma’da, öldürülmeden önce ev hapsinde tutulduğu sarayın balkonunda, temsili olarak, zincire vurulmuş resmedildi. İtalyan Ressam Herbert Şmals, tablonun sağ alt köşesinde, gardiyan Valentin’i kraliçe Zeynep’e hayran bakarken resmetmeyi de ihmal etmedi. Öldürüldüğü gün, odasında, genç gardiyan Valentin’in ona yazdığı kâğıt parçası bulundu. Kâğıtta “Seni seviyorum Ze

   , Yer: Tarihi Kişiler ve Olaylar

  • Sultan Tarlacı (Parapsikoli)

   Konuyu okumadan önce Sultan TARLACI hakkında bilgi edinmenizi öneririm ...PARASİKOLOJİ paranormal (normal ötesi) güçleri, olayları ve yetenekleri inceleyen bilim dalıdır, Bu kelime 1920'lerde Dr. J. B. Rhine tarafından, Fransız psikoloğu Emil Boirac'ın «psikoloji ötesi»anlamına kullanıldığı parapsychique» kelimesinden uyarlanmış ve 1953' de Hollanda, Utrecht'de toplanan uluslararaşı Psişik Araştırma Konferansı'nca da parapsişik araştıma yapanların kendi adlarında kullanmaları için onaylanmıştır.

   , Yer: Psişik Yetenekler

  • Cengiz Han'ın Mezarı

   Cengiz Hanın Laneti Moğol imparatoru Cengiz Han'ın 800 yıldır nerede olduğu bilinmeyen mezarını bulduklarını iddia eden Amerikalı arkeologların başına tuhaf şeyler gelmeye başladı. Bunun üzerine kazı ekibi araştırmalarına ara vermek zorunda kaldı ve Cengiz Han'ın mezarına ilişkin lanet öyküleri yeniden gündeme geldi. Bundan tam sekiz asır önce, 1227 yılında ölen Cengiz han'ın mezarının yerine dair üretilen efsaneler, günümüzde de bilim adamlarını ve gazeteleri meşgul ediyor. Rivayete g

   , Yer: Paranormal Olaylar

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • Nanking Ordusuz Kalmak ve Ateş Böceklerinin Mezarı

   Begümşen Ergenekon Yazısı   http://i.hizliresim.com/qv8M73.jpg   Çin’in Ortadoğudaki Varlığı isimli, Pekin Üniversitesinde Dr. Tuğrul Keskin1, Dr. Kemal Sılay2 ve Dr. Zan Tao3 tarafından düzenlenen konferansa 17-18 Mart 2015 tarihlerinde Beijing’de katıldım ve Türkiye’deki Konfüçyüs Enstitüleri hakkında bir bildiri sundum. Ertesi gün katılımcılardan Bumin Ergenekon’la birlikte Tiananmen Meydanında, Mao Zedong’un Anıtkabri karşısında bulunan Ulusal Müzeyi gezmeye gittik. Devasa girişte cam bo

   , Yer: Filmler

×
×
 • Yeni Oluştur...