Jump to content

Tanrı Amun’un Başrahibi Bulundu!


nameste

Önerilen Mesajlar

Mısır’da Tanrı Amun’un Başrahibinin 2,700 Yıllık Lahdi Keşfedildi

 

Mısır Eski Eserler Bakanı’nın açıklamasına göre Luksor’un Batı yakasında, antik Mısır tanrısı Amun Ra’nın başrahibi Ankhef-in-Khunsu’nun lahti bulundu. Bakan Eldamaty, mezarın yapıldığı kayaya oyulan bir nişte keşfedilen lahdin çok iyi korunmuş durumda olduğunu söyledi.

 

Lahit MÖ 943-MÖ 716 yılları arasında hüküm süren 22. Hanedanlık dönemine tarihleniyor. Lahit, MÖ 1391-MÖ 1353 yıllarında hükmeden Firavun 3. Amenhotep’in veziri ve valisi olan Amenhotep-Huy’un mezarının içinde bulundu.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/11/rahip1.jpg

 

Yukarı Mısır Eski Eserler Departmanı Müdürü Sultan Eid “Lahit tahtadan yapılmış ve bir sıva katmanıyla kaplanmış. Lahdin üstünde ölü bir peruk, çiçekler ve renkli kurdelelerle süslenmiş bir taç, törensel bir sakal, ve göğsünde bir kolye takar şekilde betimlenmiş. Elinde de papirüs çiçekleri tutuyor” dedi. Eid lahitte bir mumya bulunduğunu fakat henüz incelenmediğini belirtti.

 

Eid ayrıca lahitte, ölünün Mısır tanrıları Osiris, Nefertem, Anubis ve Hathor’a adak sunmasını betimleyen bir dizi hiyeroglif yazı olduğunu ekledi.

 

Bakanlık yetkilisi Mahmut Afifi, “Lahit, 22. Hanedanlığın kendine özgü ve ayırt edici tarzında yapılmış. Görünüşe göre mezar, bitirildikten 500 yıl sonra yeniden kullanılmış” dedi ve lahdin iyi korunmuş olduğunu ekledi.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/11/rahip2.jpg

 

1978’de keşfedilen Amenhotep-Huy’un mezarı Teb Nekropolü’nde bulunuyor. Mezarın mimari öğeleri, 2009 yılından beri Madrid’deki Antik Mısır Çalışmaları Enstitüsü önderliğinde araştırılıyor ve restore ediliyor.

 

Amenhotep-Huy’un mezarındaki sahnelerin çoğu, vezirin tarım, avlanma ve balık tutma gibi günlük faaliyetlerini temsil ediyor. Bunun yanında Huy ve aile üyelerinin, başrahipler tarafından karşılandığı sahneler, ve kadın müzisyen ve dansçıların bulunduğu sahneler de görülüyor.

 

Teb Nekropolü Nil’in batı kıyısında, Teb (yani modern Luksor) şehrinin karşısında yer alıyor. Bu alan Yeni Krallık Dönemi’nden başlayarak (MÖ 1580-MÖ 1080) bin yıldan uzun bir süre boyunca, birçok firavunun, soyluların ve üst düzey memurların törensel mezarları için kullanıldı.

 

http://arkeofili.com/wp-content/uploads/2015/11/rahip3.jpg

Ankhef-in-Khunsu tanrılara adak sunar iken

 

Kaynak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Tanrı-Tanrıça Geleneği ve Soru - Cevap

   Sürekli aynı soruların tekrar tekrar gelmesi üzerine forumda verdiğim yanıtları derleyerek tek başlık altında toplama gereği duydum. Bundan sonra tanrılar ve tanrıçalar ile ilgili sorularınızı bu başlık altında sorabilirsiniz. Ama lütfen önce daha önceden sorulmuş soruları okuyun.   Tanrı ve Tanrıça Nedir?   Yaratıcı dediğimiz Öz kendi içinde iki enerjisel kutup yaratmıştır; eril ve dişil prensipler. Bu eril ve dişil enerjiler yani Tanrı ve Tanrıça her şeyin yaratımında vardır. Haliyle ekol n

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Kabala öğretisinde Tanrı'nın 72 adı

   ' Ben sadece kabal öğretisine göre tevrattan saptanmış ve üzerinde enerji çalışması yapılabilen tanrının 72 ismini ve çok kısa açılımlarını vereceğim; arzu edenler çeşitli kaynaklardan daha detaylı bilgi alabilirler.bu kitaplardan biri de Yehude Berg'in yazdığı Tanrı'nın 72 Adı,Ruh İçin Teknoloji kitabıdır. KABALA ÖĞRETİSİNDE TANRININ 72 İSMİ VAY HEY VAV zaman yolculuğu YUD LAMED YUD kıvılcımları tekrar yakalamak SAMEH YUD TET mucize yaratmak AYİN LAMED MEM olumsuz düşüncelerden kurtu

   , Yer: Kabala

  • Tanrı ve Tanrıça Seçme

   Bazı şeyleri anlamadım. Mesela Tanrı & Tanrıça'yı nasıl seçeceğiz? Ben İştar ve Baal'ı seçtim ama uygun mu? Ama böyle domates soğan seçmek gibi oldu biraz. Bilgisizim işte, yardım edin. (:

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • 1.500 Yıllık İnsan Dışkısında Zehirli Yılan Dişi Bulundu

   Teksas’taki bir kaya sığınağında bulunan 1500 yıllık fosilleşmiş insan kakası, dişi ile birlikte bütün bir çıngıraklı yılanı yiyen bir avcı toplayıcının kanıtlarını içeriyor.   Yapılan araştırmanın detayları, zehirli bir yılan dişinin, 1.500 yıl önce bir kişi tarafından sindirildiğini ve Teksas’taki bir kaya sığınağına dışkılandığını gösteriyor. Arkeolog Elanor Sonderman bu zehirli yılan dişini bulduğunda, tarihöncesi dışkılar içinde böylesine ilginç bir şey bulmayı beklemiyordu. Aksine, Tek

   , Yer: Gündem

  • Tanrı

   ilginç olmuş gerçekten. [video=youtube;w4AGocVq7-w]

   , Yer: İlginç ve Komik Videolar

×
×
 • Yeni Oluştur...