Jump to content

Özgecan Aslan davasında karar


masal perisi

Önerilen Mesajlar

Türkiye bu yıl Şubat ayında inanılmaz bir haberle sarsıldı. 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, 11 Şubat günü evine giderken minibüse binmiş ve sonra kendisinden haber alınamamıştı. 2 gün sonra Özgecan'ın yakılmış cesedi bulundu. Korkunç cinayetin ayrıntıları ortaya çıktıkça, Türkiye ayağa kalktı. Bugün cinayetin üç zanlısı Ahmet Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe üçüncü kez mahkemeye çıktı. Ve üç sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Dava öncesinde ellerinde dövizlerle Tarsus Adliyesi'nin bahçesinde toplanan Tarsus Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Kadın ve Demokrasi Derneği temsilcileri basın açıklamaları yaparak kadın katillerinin tahrik indiriminden faydalanmadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanması gerektiğini ifade etti.

[h=3]

'Şiddete maruz kalan tüm kadınların davası'[/h]

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın da bulunduğu kalabalık grup, duruşmanın başladığı 09.00’dan itibaren protestolarını sürdürerek "Özgecan Yasası" diye nitelendirdikleri yasanın hayata geçirilmesini istedi.

Beştaş, "Özgecan simge davalardan biridir. Özgecan şiddete maruz kalan tüm kadınların davasıdır" dedi. Tüm Türkiye'nin Özgecan Aslan'a yapılanı gördüğünü anlatan Beştaş, "Özgecan simge davalardan biridir. Özgecan şiddete maruz kalan tüm kadınların davasıdır. Eşitlik ve özgürlük mücadelemiz bitmeyecek. Toplum bu davadan adil bir karar bekliyor" dedi.

[h=3]

'Erkek şiddeti her gün artıyor'[/h]

Tarsus Kadın Platformu adına açıklama yapan Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Yasemin Yücel, Özgecan davasının Özgecan Aslan nezdinde erkek şiddeti ile katledilen tüm kadınların davası olduğunu belirtti. Davanın kadın düşmanlığı ile kuşatılmış özel ve kamusal alanlarda şiddetin her türlüsüne maruz kalan tacize, tecavüze uğrayan kadınların davası olduğunu anlatan Yücel, "Sokakta evinde yatağında katledilen katilleri erkek yargı tarafından mahkeme salonlarında ödüllendirilen kadınların davasıdır" dedi.

Özgecan'ın katledilmesinden bu yana geçen sürede kadına yönelik şiddeti önleyecek politikalar uygulanmadığı gibi erkek şiddetinin her gün arttığını vurgulayan Yücel, "Sorun daha da derinleştirilmektedir. Neredeyse her gün bir kadın erkekler tarafından katledilmektedir. AKP'nin kadın düşmanı politikaları ile erkekler ödüllendirilmekte potansiyel katiller cezalandırılmaktadır" şeklinde konuştu.

[h=3]

'Bu karar emsal olacak'[/h]

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Hukuk Komisyonu Başkanı Betül Yanılmaz da kadın cinayetlerine, ayrımcılığa ve failleri koruyan yargı kararlarına karşı topyekun bir mücadelenin başlaması gerektiğini belirterek, "Özgecan davasında bugün çıkmasını beklediğimiz karar emsal oluşturacağından toplumun adalete inancının tesisi için, katillerine en ağır cezanın uygulanmasını ve hiçbir indirimden faydalandırılmamalarını talep etmekteyiz" dedi.

Yanılmaz, kamuoyunca "Özgecan Yasası" olarak isimlendirilen ve toplumun büyük bir kesiminin talebi olan ceza mevzuatında yapılacak değişikliklerin bir an önce gündeme alınması gerektiğini vurgulayarak, kadın cinayetinde uygulanan indirimlere son verilmesini ve caydırıcı cezaların verilmesini istedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Özgüven Sağlamak için .( Aslan Majisi)

   Bu büyü, size özgüven kazandiracak ve başkalarinin gözünde, değerinizi yükseltecektir.   İhtiyacimiz olan malzemeler:   -Metalik altin kağit -Makas -Kalem -Altı adet sarı çiçek(mesela kadife çiçeği, ay çiçeği veya sari papatya) -Düz bir tabak -Altin zincir -Altin renkli, ucuz süs eşyasi -Çay tütsüsü   Metalik altin kağittan bir halka kesin. Üzerine adinizi yazin ve aslan burcunun astrolojideki sembolünü çizin. Kağidi, güneşli bir günde, Güneş üstüne düşsün diye, dişariya çikartin. Al

   , Yer: Maji ve Türleri

  • Şule Çet Davasında Karar Çıktı

   Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand ile Şule Çet'in babası İsmail Çet, aile yakınları, tarafların avukatları ile davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı katıldı. Cumhuriyet Savcısı bir önceki celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklardan Çağatay Aksu'nun "kasten öldürme" suçundan bir kez müebbet ve "cinsel saldırı" ile "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 39 yıla kadar, Berk Akand'

   , Yer: Gündem

  • Aslan burcu kadini

   Aslan burcu kadını, tutkulu olması ile bilinir. Çekiciliğine hiç bir zaman diyecek bir şey yoktur. Tutkulu bakışlarıyla erkekleri kendisine çekmekte asla zorlanmaz. Kendilerine olan güvenleri fazla olduğu için başarıları yüksektir. Zekaları ile baş edebilen insan sayısı azdır. Kritik konularda her zaman en doğru kararı vermesi ile bilinen bir burçtur. Ciddiyetin yanı sıra mizah anlayışları da dikkat çekmektedir. Her şeyin en iyi derecede olmasını isterler buda onların mükemmeliyetçi tavırlarını

   , Yer: Burçlar

  • Ahmet Aslan Videoları

   Ahmet Aslan (D. 1968; Hozat, Tunceli), Zaza müzisyen ve ressam. Türkçe, ve Zazaca halk müziği tarzında türküler söylemektedir.   1993 -1996 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarında okudu. 1996'dan beri Almanya'da yaşıyor. 2008 - 2012 yılları arasında Rotterdam Dünya Müzik Akademisi'nde eğitimini tamamladı.   Minnet Eylemem   Dermanın Olayım SR-_cKP78rduv9aG687  Dilsizdir Benim Acılarım https://www.youtube.com/watch?v=goKo7tkouyk&list=PLXJq1gOOUXpV0k

   , Yer: Meditative / Ethnic

  • Aslan Burcu

   ASLAN 24 Temmuz 23 Agustos TEMEL ÖZELLIKLER   Yönetici Yildiziniz: Günes (En üstün güç temsilcisi) Grubunuz: Ates, pozitif Burcunuzun cinsiyeti: Erkek Üstün yeteneginiz: Plan kurma Özelliginiz: Cömertlik Emeliniz: Yüksege ulasmak Amaciniz: Çok seye kavusmak Anahtar Sözcügünüz: Yaraticilik Yenmeniz gereken huyunuz: Kendini begenmek Ugurlu gününüz: Pazar Ugurlu sayilariniz: 1, 4, 34, 653, 6743 Ugurlu tasiniz: Elmas, sari safir, sari pirlanta Ugurlu renkleriniz: Koyu sari, altin sari

   , Yer: Burçlar

×
×
 • Yeni Oluştur...