Jump to content

Etrüsk Prens İskeleti


reincarnated

Önerilen Mesajlar

http://www.bilinmeyenturktarihi.com/wp-content/uploads/2013/09/etrusk-prens-iskeleti.jpg

 

 

İ.Ö. 616 ile 579 tarihleri arasında yaşayan Romanın efsanevi 5. Kralı Tarquinius Priscus’un muhtemel bir akrabası olduğu düşünülen bir Etrüsk prensinin iskelet halinde bulunan naşı antik dünyanın en büyüleyici kültürlerinden birine ışık tutuyor. Roma’nın 50km kuzeybatısında bir tepe üzerinde bulunan ve bu şehirde bulunmuş Etrüsk hazineleri ile meşhur olan Tarquinia şehrinde ortaya çıkan 2600 yıllık site ve mezarlık beraberinde oldukça değerli malzemeler de getirdi. Turin Üniversitesi’nden Alessandro Mandolesi Discovery News’e yaptığı açıklamada “Bu oldukça nadir bir keşif, üst sınıfa dahil bir Etrüsk soylusunun mezarını bulmak oldukça sıra dışı. Bu keşif Etrüskler üzerine yeni araştırma sahaları açabilir.” şeklinde fikirlerini belirtmiştir. Mandolesi, Güney Etruria Arkeoloji Enstitüsü ile işbirliği içinde bölgedeki kazıları yönetmektedir.

Avrupalılara yazılı kültürü armağan eden, Romalılara nasıl yollar inşa edeceklerini öğreten ve Fransızlara şarabın nasıl yapılacağını öğreten Etrüskler eğlenceyi seven, oldukça zeki ve sevgi dolu insanlar olarak betimlenmelerine karşın, İ.Ö. 900lü yıllardan itibaren 500 yıl boyunca İtalya’yı baskın biçimde yönetmişlerdir.

 

Tarım, İnce metal işleme ve ticaret ile uğraşan Etrüskler İ.Ö. 500lü yıllarda güç kaybetmeye başladılar. Bu sırada ortaya çıkan yeni bir güç olan Romalılar ise yavaş yavaş gelişmeye başlamıştı. İ.Ö. 300lü yıllardan İ.Ö. 100lü yıllara kadarki dönemde ise Roma İmparatorluğu’na teslim olarak tarih sahnesinden çekildiler.

 

Şaşırtıcı bir şekilde Hint-Avrupa dil ailesine mensup olmayan bir dil konuşan Etrüskler (geriye bu dilden hiçbir açıklayıcı belge kalmamıştır) bu özellikleri ile antik çağların en büyük sırlarından birini tarihlerinde barındırmaktadırlar. Bu dilin Asyalı bir dil olup Türk dili ile bağlantılı bir dil olduğu düşünülmekte idiyse de tartışmalar halen sürmektedir.

 

Etrüskler hakkındaki elimizde bulunan bilgiler genellikle onların geride bıraktıkları mezarlardan çıkan buluntular ile sağlanmıştır. Ve bu zengin dekoratif özellikler taşıyan malzemeler onların tarihlerini inşa etmekte kullanılmıştır.

 

Mükemmel bir şekilde mühürlenerek mezar girişini kapatan kayadan mamul taş kesme blok Tarquinia’daki mezarı açarken karşılaşılan ilk şey oldu. Karşılaşılan objeler arasında alüvyonlu toprak içerisinde ve taş kapının önünde çıkan kavanozlar, biri diğerlerinden büyük olmak üzere vazolar ve bir rende burada önemli bir şahsiyetin cenaze töreninin gerçekleştirildiğini göstermekteydi.

 

Ağır taş blok kaldırılırken Mandolesi ve ekibi nefes nefese kalmışlardı. Tonozlu küçük bir oda içerisinde taş bir yatak üzerinde bulunan bir iskelet burada ebedi uykusunda dinlenmekteydi. Göğsü üzerinden tuttuğu bir mızrak tüm vücudu boyunca uzanıyordu. Üzerinde fibula, broşlar çıkan adam bir manto giydirilmiş halde yatıyordu.

 

Ayak ucunda büyükçe bronz bir leğen ve bir tabak vardı. Bunlar üzerinde çeşitli yiyecek kalıntıları bulundu. İskeletin yattığı taş yatağın hemen sağında ise muhtemelen bir başka soylunun yanmış kalıntıları bulunmaktaydı. Mezar odası duvarlarının üst kısımları kırmızı şeritlerle çevrili idi. Bulunan yanık naaş ise tırnakları arasında bir vazo tutuyordu ve muhtemelen vazo içerisinde bir çeşit mehlem bulunmakta idi.

 

Bir dizi değerli süs eşyası ve büyükçe bir korint vazosu ise yerde durmaktaydı.

Kostelia Şirketi CEO’su Lorenzo Benini “ Bu küçük vazo yaklaşık 2600 yıldır burada, bu gerçekten inanılmaz.” diyerek buluntular hakkındaki fikirlerini belirtmiştir. Benini, Tecnozenith Şirketi’ne bağlı Pietro Del Grosso ile birlikte kazıların finansörlüğünün büyük kısmını üstlenen bir yatırımcıdır. (Alıntıdır.)

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Küflü Prens

   Ben jiletin öteki yanına yatıyorum sana iyi geceler Puhuların üstünden gece vardiyaları ve rıhtım görülüyor Üstündeki kan kokusu bütün cesetleri buraya çekecek Öyle şehvetli ki dudaklarını saran atmosfer Diplerine kömür çökmüş tırnaklarıyla küçük serseriler Senin ellerinden kabusun matarasını kapacak ve İçindeki sessizliği içecekler Ben hüznün öteki yanına yatıyorum sana iyi geceler Son tartışmamız olsun bu yoksa beni öldürecekler Usulca akan bir gözy

   , Yer: Şiir

  • Etrüsk Resim Sanatı

   http://i.hizliresim.com/moEygZ.jpg   Etrüsk sanatı hakkında çok yeterli veri bulunmamakla birlikte, etnik kaynakları kesinlikle bilinmeyen Etrüskler, İtalya’nın Toscana bölgesinde M.Ö. 8. yüzyıldan itibaren önemli bir uygarlık kurdular ve M.Ö. 6. yüzyılda doruğuna erişen bu uygarlık Roma egemenliğine kadar sürdü. Buna rağmen Etrüsk sanat mirasının, Roma çağında mimarlık alanında, portre realizmi ve bazı dinsel olgularda devam ettiği de bilinmektedir. Etrüsk metinlerinin okunamaması yüzünden bu

   , Yer: Plastik Sanatlar

  • Küçük Prens (animasyon/ 2015)

   Gösterime giriş tarihi: 25 Eylül 2015 (Türkiye) Yönetmen: Mark Osborne Uyarlandığı eser: Küçük Prens Oyuncu direktörü: Sarah Finn Film müziğinin bestecisi: Hans Zimmer, Richard Harvey IMDB Puanı :7.8    

   , Yer: Filmler

  • Antoine de Saint- Exupery - Küçük Prens...

   Yazar, ‘Küçük Prens’e uçağıyla mecburi iniş yapmış olduğu bir çölde rastladığını anlatarak başlar. Onun kendisinden hemen bir koyun resmi çizmesini istediğini ekler. Ama Küçük Prens Saint-Exupery’nin karaladığı eskizlerden hiçbirini beğenmez. Motorunu tamir etmek telaşında olan Fransız pilot nihayet bir sandık resmeder ve hayvanın bunun içinde olduğunu söyler. Bedeni görünmeyen sanal koyun tam Küçük Prens’in arzuladığı gibidir. Daha sonra Küçük Prens’in kendi gezegeninin, gezdiği diğer gezegenle

   , Yer: Oyun Tekstleri

  • Uyandıran Serisi-Prens Kazansmar

   http://www.korkusitesi.com/images/uyandiran.gifMerhaba, Ben bir hikaye anlatıcıyım; size hayallerinizi yaşatacak hikâyeleri anlatan, hür iradenizle, sizin kararlarınızla şekillenecek bir macerayı yaşatan, sizi başka diyarlara götüren hikâyeleri. Öyle diyarlar ki, sadece hayal edenlerin inanabileceği mucizelere ev sahipliği yapan şehirlerin, tehlikeli tuzaklarla donatılmış, sihir ve bilmecelerle dolu dev labirentlerin, tuhaf yaratıklara ev sahipliği yapan ormanların ve derin mağaraların bulunduğu

   , Yer: Kitap Tanıtımları ve Eleştirileri

×
×
 • Yeni Oluştur...