Jump to content

Witcher 3 Wild Hunt


Thyke00

Önerilen Mesajlar

Geralt'ı üçüncü ve en destansı mücadelesinde de yalnız bırakmıyoruz. The Witcher 3 Wild Hunt inceleme ile efsungerin macera dolu dünyasına yakından göz atıyoruz

intro-1433341463.jpg

RPG oyunlarından hoşlananların uzun süredir merakla beklediği The Witcher 3: Wild Hunt'ta serideki ana karakterimiz olan yaratık avcısıGeralt'la çıkacağımız son macera destansı bir hikayeyle bizlere sunulmuş durumda. İkinci oyuna kıyasla 30 kat daha büyük bir haritayla karşımıza çıkan The Witcher 3: Wild Hunt sunduğu 80 saatlik senaryo oynanışıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir yapım olmuş.

The Witcher 3 Wild Hunt Video İnceleme

Dilerseniz The Witcher 3 için hazırladığımız video incelemeyi aşağıdan izleyebilirsiniz.

Youtube Kanalımıza Abone Olun

The Witcher 3 Wild Hunt İnceleme

Oyuna ilk girdiğimizde, diğer Witcher oyunlarından da alışık olduğumuz son derece sade bir menü ile karşılaşıyoruz. Bu menü aracılığı ile eğerWitcher 2'yi oynadıysanız save dosyalarınızı upload ederek oyunun ilerleyişinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyorsunuz. New Gameseçeneğine tıkladığınızda ise, uçsuz bucaksız haritası, bitmek bilmeyen görevleri ve toplamda 200 saati aşan oynanış süresine sahip olan The Witcher 3 Wild Hunt maceranız başlamış oluyor.

2.jpg

The Wither 3 Wild Hunt'ta aslında 3 farklı ana senaryo bulunuyor. Oyuna ilk girdiğimizde önümüze gelen sinematikte, Geralt'ın büyük aşkı Yeneffer'ı bir çatışmanın ortasında oradan kaçarken görüyoruz. Sonradan araya giren görüntülerle anlıyoruz ki, Geralt kısa süre önce kaybolan Yeneffer'ın izini sürüyor.

Sonrasında giren ara videoda ise kendimizi Yeneffer'ın yanında buluyoruz. Tam kendi kendimize ne oluyor, neden buradayım gibi soruları soracakken aslında bunun bir rüyadan ibaret olduğunu anlıyoruz. Bu rüya bölümündeoyun içerisinde kullanabileceğimiz aksiyon ve dövüş mekanikleri basit bir eğitim turuyla bizlere sunuluyor.

1-1433341505.jpg

Geralt rüyasından uyandığında ise gerçek maceramız start alıyor.

The Witcher 3'te serinin ikinci oyununu oynayanların son derece aşina oldukları bir sistem mevcut. Yine aynı Assassins of Kings'te olduğu gibi iksirler hazırlıyor, kılıçlarımızı yağlıyor ve yeri geldiğinde meditasyon yapıp bol bol savaşıyoruz.

Geralt, ikinci oyunda kaybettiği yaratık avcısı ruhunu üçüncü oyunla birlikte geri kazanıyor. Assassin's of Kings'i oynayanlar az çok hatırlayacaktır. İkinci oyunda Geralt, yaratık avcısından ziyade politikacılara yardım eden birdiplomat gibi görev yapıyordu. Wild Hunt'ta ise bolca yaratık avladığımız bir çok ana ve yan görevler bizleri bekliyor.

4.jpg

The Witcher 3 Wild Hunt'ı türevlerinden ayıran en önemli özelliği ise bizlere tamamen yaşayan bir dünya sunuyor olması. Bu dünya içerisindedinamik hava şartları, gece gündüz döngüsü ve aktif ekonomi bağı oyuna bambaşka bir renk katıyor.

İkinci oyundan farklı olarak karşımıza çıkan aktif ekonomi bağı ille pazarlarda etkileşime geçeceğimiz ürünlerin fiyatları dinamik bir hal alıyor. Yani bugün 3 kuruşa aldığınız bir bitki özü, mevsimsel şartlara ve o bölgede gerçekleşen çatışmalara bağlı olara yarın 10 kuruşa yükselebiliyor.

The Witcher 3 Wild Hunt'ta aynı ilk iki oyunda olduğu gibi iksirler ve yağlar bizim için hayati önem arz ediyor. Eğer daha önce Witcher oynadıysanız, karşınıza çıkan yaratıklara pata küte dalmamanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat biz yine de hatırlatalım. Witcher'da eğer bir yaratıkla dövüşecekseniz ve bu yaratıkta boss olarak tabir ettiğimiz devasa yaratıklardan biriyse, ilk olarak yapmanız gereken şey bu yaratık hakkında bilgi toplamak olmalıdır.

 

Bilgi toplama konusunda oyuncuları zahmete sokmak istemeyen Projeckt Red ekibi, The Witcher 3'te son derece geniş bir yaratık ansiklopedisine yer vermişler. Bu ansiklopedi sayesinde karşılaşacağınız yaratığın ne gibi zayıflıkları olduğunu öğrenebiliyor ve gerekli karışımları içip, kılıcınızı belirtilen yağlarla yağladıktan sonra canavarın karşısına çıkmaya hazır hale geliyorsunuz.

Yeri gelmişken belirtelim, oyundaki gelişmiş simya sistemi sayesinde son derece geniş bir iksir ve yağ yelpazesine sahibiz. Bu durum avantaj gibi görünse de farklı iksirler içip, onlarca farklı ot toplamak bazen fazlasıyla zaman alabiliyor.

3.jpg

Gelişmiş Simya ve Crafting Sistemi

 

Simya sistemini ikinci oyuna göre biraz daha geliştiren yapımcılar, crafting sistemini de unutmamışlar. Kendimize yeni zırhlar, silahlar ve ekipmanlaryapmamızı sağlayan crafting sistemi, yenilenen ara yüzü ve daha da derinleştirilen kombinasyon seçenekleriyle bir hayli kullanışlı bir formata dönüşmüş.

Kısacası eğer karşılaşacağınız rakibi önceden iyi bir şekilde analiz eder,simya ve crafting sistemini verimli bir şekilde kullanırsanız Witcher 3'ü zorlanmadan bitirebilirsiniz.

 

Bu arada yeri gelmişken oyundaki zorluk seviyelerine de bir değinelim. The Witcher 3 Wild Hunt'ta 4 farklı zorluk seviyesi bulunuyor. Bu zorluk seviyeleri arasında uçurumlar olmasa da, bazı keskin geçişlerin mevcut olduğunu söylemek mümkün. Örneğin 2. seviyede zorluk seviyesiniseçtiğinizde var olan meditasyonla sağlık barını doldurma özelliği, 3. seviyedeki zorluk seviyesinde tamamen ortadan kalkıyor. Bu durumda oyun sizin için biraz değil, fazlasıyla zorlaşmış oluyor.

Oyun içerisinde eğer sağa sola fazla takışmazsanız sürekli meditasyonyapıp sağlık barınızın dolmasını beklemenize de gerek kalmayacaktır. Şöyle ki Witcher 3'te haritanın bir ucundan diğer ucuna gitmenin bile yaklaşık olarak 40 dakika sürdüğü devasa bir dünyaya sahip olduğumuz için, karşımıza envai çeşit yaratık çıkıyor. Bu yaratıklara takışmadan geçebileceğimiz gibi hepsini liğme liğme edip yolumuza o şekilde de devam edebiliyoruz.

 

Bu iki durumun kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcut. Örneğin, size saldıran yaratıkları görmezden gelip es geçerseniz, sağlık barınızda bir azalma olmayacak, dolayısıyla gerçek rakiplerinizle karşılaşmadan öncebarınızın dolması için yapacağınız meditasyon süreciyle vakit kaybetmeyeceksiniz. Bu durumun dezavantajı ise görev dışı dövüşler yapmadığınız için yeterli seviyelere ulaşamayacak ve oyunun ilerleyen bölümlerinde fazlasıyla zorlanacaksınız.

Tam aksi durumda ise yani önünüze çıkan her yaratığa musallat olduğunuzda, seviyeniz hızlı bir şekilde artarken, girdiğiniz mücadelelerde azalan sağlık barınızı doldurmanız için meditasyon ile vakit kaybetmek zorunda kalacaksınız.

Bu yüzden kesip biçeceğiniz yaratıklar konusunda orta yollu bir strateji izlemeniz gerekiyor. Böylece hem levelınızı yeterli düzeyde tutabilir, hem de meditasyonla fazla zaman kaybetmemiş olursunuz.

5-1433341590.jpg

Türevlerinden Üstün Bir Dövüş Sistemi

 

 

Hazır laf kesip biçmekten açılmışken, The Witcher 3: Wild Hunt'ta ki dövüş sistemine de bir değinelim. Şunu baştan belirtelim, eğer Witcher'danBatman ya da Assassin's Creed gibi salt aksiyon oyunlarında gördüğünüz dövüş sistemini bekliyorsanız, boşuna beklemeyin.

The Witcher 3'te türevi oyunlara nazaran daha kapsamlı bir dövüş sistemi bulunuyor. Örneğin bir Dragon Age'le kıyasladığımızda, Geralt'ın kombinasyon sayısının çok daha fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca, karakterimizin kullandığı silaha göre farklı kombinasyonlar üretmesi de dövüş sisteminin bir diğer artısı olarak ön plana çıkıyor.

 

Geralt'la dövüşürken, salt kas gücünden ziyade onun sahip olduğu hislerden ve büyü güçlerinden de yararlanmanız gerekiyor. Örneğin üzerinize gelen kalabalık bir yaratık grubuna karşı önce bir ateş saldırısı yaparak, grubun yanmasını sağlayabilir ve bu arada savunmasız olanlarını alaşağı edebilirsiniz. Kalabalık gruplarla salt kas gücüyle dövüşmeye kalktığınızda, aynı anda gelen sağlı sollu saldırılar sizi bir hayli zor durumlara sokabilir. O yüzden siz siz olsun, efsungerin bütün nimetlerinden faydalanmayı ihmal etmeyin.

Dövüşle ilgili olarak değineceğimiz son konu ise Geralt'ın yetenek ağacı. Bu yetenek ağacı 5'li kombinasyonlarla ilerleyen son derece geniş bir içeriğe sahip. Yani oyunu oynayacağınız yaklaşık olarak 100 küsür saatliksüre boyunca açılmayı bekleyen bir çok yetenek sizi bekliyor olacak.

Şimdiyse gelelim, daha Witcher 3 çıkmadan oyun gündeminin zirvesine yerleşen devasa haritamıza. The Witcher 3 Wild Hunt'ta gerçekten çok büyük bir açık dünya haritası bizleri bekliyor. Söz konusu böylesine büyük bir harita olunca insanın aklına ister istemez uzak yerler arası mesafelerin nasıl aşılacağı sorusu geliyor. Yapımcılar böylesine büyük bir harita yaparken, oyunculara ulaşımla ilgili bir iki ufak kolaylık sağlamayı da ihmal etmemişler.

 

Witcher 3'te haritada önemli bir ulaşım koridoru olarak görülen nehirler üzerindeki sandalları kullanabilir, çağırdığınızda her daim size koşa koşa gelen atınızla 4 nala gidebilir ve en önemlisi ziyaret ettiğiniz yerlerdeki hızlı seyahat noktalarını açarak bir noktadan diğerine saniyeler içerisinde gidebilirsiniz.

Ana görevlerinizin yanında bu yaşayan dünya da birçok yan görevin sizi beklediğini belirtelim. Haritanızda görünmese bile yol üzerinde rastladığınız bir yabancı, sizden onun için birkaç yaratık öldürmeniziisteyebiliyor. Yapımcılar yan görevlerde yaşanabilecek curcunayı önlemek için level sistemini bu kısma da entegre etmişler. Yani yan görevi yapabilmek için, belirtilen levelde olmanız gerekiyor. Bu durum aslında görevin zorluğu içinde bir ipucu olmuş. Zira yan görevlerde level sistemiolmasaydı, gücünüzün yetmediği bir görev için boşu boşuna saatlerinizi harcayabilirdiniz.

 

Witcher 3'teki yan görevler genel itibari ile yaratık avlamaktan, birilerini kurtarmaktan ya da kayıp bir eşyayı bulmaktan ibaret oluyor. Bu yan görevler çok büyük oranda olmasa da ana hikaye üzerinde de etkili oluyor. Örneğin yan görevlerden birinde yardım ettiğiniz bir kişi, oyunun ilerleyen bölümlerinde ana hikaye bazında karşınıza çıkıp sizi doğru ya da yanlışolarak yönlendirebiliyor.

The Witcher 3: Wild Hunt'ta oyun ilerleyişinizde yaptığınız en ufak bir tercih bile senaryonun ilerleyen kısımlarında sizi bambaşka yerlere götürüyor. O yüzden yaptığınız tercihleri anlık olarak değil, geniş olarak düşünmeniz ilerleyen kısımlarda sizin yararınıza olacaktır.

Son olarak The Witcher 3'ün grafik ve ses özelliklerinden de bahsedelim. Gücünü Red Engine 3'ten alan The Witcher 3 Wild Hunt, oyunculara son derece kaliteli görseller sunuyor. Karakter detaylandırmaları ve nesne kaplamaları gerçeğe hayli yakın bir oyun atmosferi yaratıyor. Bu atmosfere eşlik eden müziklerin de özenle seçildiğini söylemek mümkün. Arka fondaçalan müzik, o an yaşadığınız duygu yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, Geralt'ın öfkeli olduğu anlarda arka fonda sert müzikler çalarken, bir bayanla yakınlaştığınızda ya da yakınlaşmak istediğinizde ise müzik otomatikman romantiğe bağlıyor.

 

Sonuç olarak The Witcher 3: Wild Hunt, oyunculara defalarca oynanabilecek bir senaryo ve saatlerce başından kalkamayacağı bir macera sunuyor. Eğer RPG oyunlarına özel bir ilginiz varsa ya da bu türe bu aralar başlamayı düşünüyorsanız, bu oyun kesinlikle The Witcher 3 Wild Hunt olmalıdır. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Alıntı Shiftdelete.net

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • Wild Wild Country / Vahşi Kırlar

   Wild Wild Country Hindistan’da ünlenmiş ve binlerce müridi olan guru Bhagwan Shree Rajneesh’in, bilinen adıyla Osho'nun tüm topluluğunu kısa bir sürede ABD’nin Oregon eyaletindeki ufak bir kasabanın çorak arazilerini satın alıp burada kendi kurallarıyla yönettikleri bir şehir kurmalarını ve ardındaki süreci anlatıyor. Topluluğun kasaba yerlileriyle ve hatta devletle olan psikolojik ve fiziksel kavgaları Rajneeshpuram topluluğunun yöneticileri, müritleri, kasaba yerlileri ve hükümet görevlilerini

   , Yer: Sinema

  • Yaban / Wild (2015)

   http://insessionfilm.com/wp-content/uploads/2014/12/Wild-Movie-585x511.png   Cheryl Strayed çok sevdiği annesinin ölümüyle sarsılmış, uyuşturucu batağına saplanmış ve evliliğin sona ermesiyle kendini adeta kendi kendini yok etmeye adamış bir kadındır. Cheryl annesi Bobbi'nin hatıraları başta olmak üzere geçmişin kabuslarıyla boğuşurken bir anda radikal bir karar alır. Çantasını alıp yollara düşecek ve Amerika'nın en uzun, zorlu ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu'nda tek b

   , Yer: Filmler

  • The Witcher (2017)

   The Witcher serisine çıkan oyunlar her ne kadar popülarite olarak diğer bütün içeriklerin üstünde gelse de, serinin çıkış kaynağı Andrzej Sapkowski'nin aynı isimli romanı olmuştu. Geçtiğimiz yaz aylarında seriyle ilgili bir film projesinin olduğuyla ilgili aldığımız söylentilerin ardından konuyla ilgili ilk ağızdan açıklamalar geldi.   Belirtilenlere göre The Witcher'ın filmi 2017 senesinde vizyona girecek. Platige Films isimli film stüdyosu tarafından maddi kaynağını alan projenin yapım

   , Yer: Filmler

  • The Witcher Serisi

   Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski'nin The Last Wish isimli romanı kaynak alınarak oluşturulan fantastik bir video oyunu serisi. Serinin son oyunu The Witcher 3 Wild Hunt.   Oyunun kahramanı Gerald isimli karakter, kendisi bir Witcher. Witcher bir meslek adı olarak anılıyor. Witcherlar insan üstü güçlere, büyü ve iksirlere sahipler. Sanırım bu sebeple Gerald'ın bir cadı olduğunu düşünebiliriz. Gerald'da diğer witcherlar gibi insanların baş edemediği yaratık ve canavarları altın karşılığında öld

   , Yer: Oyun

  • wild tekniği yaparken

   merhaba arkadaşlar, gecenin bi yarısı uyanıp gidip suyumu içtikten sonra yatağa girdim ve aklımda wıld tekniği ile lucid olmak vardı. sırtüstü uzandım ve zihnimi sürekli meşgul tutmaya başladım. vücudumda uyuşmalar başladı sesler duymaya başladım ve istemsiz kasılmalar oluyordu sürekli vücudumda buna anlam veremedim. korktum ve bıraktım ertesi gün wıld tekniğini uygulamaya başladım. saçma sapan şeyler canlanıyordu beynimde bir türlü lucid olamadım ve uyuya kaldım bunu nasıl başarabilirim ve o ka

   , Yer: Rüyalar

×
×
 • Yeni Oluştur...