Jump to content

İş İstasyonları Nedir?


reincarnated

Önerilen Mesajlar

http://www.muhendisbeyinler.net/wp-content/uploads/2014/09/is-istasyonlari-nedir.jpg

Bu yazımda iş istasyonları hakkında bilgi verdim. Bir çoğumuz üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma hayali ve hatta kendi işimizi yapma hevesiyle piyasaya atılmak isteriz. Peki bizi profesyonelliğe hazırlayacak donanımlara sahip miyiz? Her ne kadarda bilgilerimize ve deneyimlerimize güvensek de yanımızdan ayıramadığımız olmazsa olmazlarımız bilgisayarlar hep bizimle. Ancak zaman zaman onlarında kusurları olmuyor değil. Bilgisayar karşısında proje hazırlarken ekranda donmalar, kilitlenmeler, hata uyarıları ve sürekli problemler… Bir çoğumuz Solidworks, Autocad, Ansys, Adobe gibi programları kullanmışızdır ve bu problemleri fazlası ile yaşamışızdır. İster piyasadaki son model bir laptop veya masaüstü kullanın eninde sonunda bilgisayarlarımız hata vermeye başlıyor. Tabi son çare istemeden de olsa format atmak. Ama bu bile bazen işleri yoluna koymuyor ve bilgisayar ömrümü tamamladım demeye başlıyor. Bunların birçok sebebi var elbet kimisi bizden kaynaklı sebepler, kimisi kötü virüslerin bulaşıp bios ayarlarını bozması ve bizim için en sıkıntılı olan bölüm Render işlemi yaparken bilgisayarın kendini sonuna kadar zorlaması ve sıcaklığın sürekli artması. Tabii buna bağlı olarak artık geri dönülmez yola giriyor bilgisayar. Şu anda kullandığımız bilgisayar aslında bizim ev ortamında günlük işlerimizi yapmak için tasarlanmışlardı. Bunun için de tasarımcılar bilgisayarlarınızı sonuna kadar zorlamayacağını varsaymaktaydılar. Peki ister mühendis ister mimar olun bu tip CPU sonuna kadar zorlayan, sıcaklığın sürekli arttığı, uzun çalışma sürelerinde ( simülasyon, render veya iterasyonlu işlerde ) bize göre üretilmiş bilgisayarlar yok mu? İşte burada bizler için üretilmiş İş istasyonları ile karşılaşıyoruz.

http://www.muhendisbeyinler.net/wp-content/uploads/2014/09/is-istasyonlari-nedir1-462x244.jpg

Peki Nedir iş istasyonları ?

 

-Kısaca profesyoneller veya iş yerleri için tasarlanmış En son özellikteki Mobil veya Masaüstü Bilgisayarla verilen isimdir. İş istasyonları en zorlu işlerin üstesinden gelebilmek üzere tasarlanmıştır. İş istasyonlarını diğer bilgisayarlardan ayıran belli başlı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 

-Masaüstü iş istasyonlarında Intel Xeon işlemciler yer alıyor. Her birinde 8 çekirdek bulunan bu işlemcilerden iki adet takılabilen iş istasyonları diğer masaüstü PC’lere göre çok daha üstün performans sağlar

 

-İş İstasyonlarında, mühendislik, tasarım, animasyon gibi yoğun grafik ve hesaplama işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlayan yüksek performanslı NVIDIA ve ATI grafik kartları kullanılıyor.

 

-Ayrıca diğer PC sistemlerinden farklı olarak, hata düzeltme özellikli ECC bellekler kullanılıyor. Bu sayede sistem kilitlenme ve sistem çökmesi gibi sorunlar yaşanmıyor.

 

-İş İstasyonlarına 8 adede kadar ekran bağlanabiliyor. Eğer ekonomi, Borsa gibi alanlarla uğraşıyorsanız bu size çok büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca Adobe gibi programları da profesyonel olarak kullanacağım diyenler bunu kesinlikle kaçırmamalı.

 

 

Gelelim En Önemli Özelliğe

 

ISV Sertifikaları: İş istasyonları AutoDesk, Dassault, Adobe gibi sektörün önde gelen ISV’leri (Independent Software Vendor – Bağımsız Yazılım Sağlayıcı) ile birlikte çalışılarak bu firmaların geliştirdiği yazılımlar için test edilip, onaylanıyor ve en uygun hale getiriliyor. Bu sayede çok çeşitli endüstrilere ait çözümlerin doğru şekilde çalışacağından emin olunuyor. Bu bize ne getiriyor derseniz, artık sisteminizde uygulamalardan kaynaklanan hatalar için üretici firmayı suçlayabilirsiniz. Bu bilgisayarları aslında özel kılan şey, yüksek ram veya işlemcisi değil. Bilgisayarların donanım tasarımları ve uyumları diğer ev laptopları veya masaüstü bilgisayarlar gibi değil. Tasarımcılar sizin bu bilgisayarı uç noktalarda kullanacağınızı bildiği için soğutma sistemleri, bazı donanımların sökülüp takılması, özelliklerinin değiştirilebilir olması ve bunun gibi birçok özelliği ile birlikte sınanmaktadır. Normal laptoplar gibi basit soğutma sistemleri göremezsiniz bunların içlerinde. Ayrıca donanımların da birbirleriyle uyumlu olması için testler yapılıyor en son performansta olması sağlanıyor. Bu da bize sistemdeki gecikme ve donmaların olmayacağını gösteriyor. Bunu size sertifikalı ürün satarak güvende olduğunuzu eğer aksi olursa her türlü ihtiyacınız karşılanacağını sitelerinde söylüyorlar. Zaten AutoDesk, Dassault, Adobe gibi sektörün önde gelen isimleri kendi programlarını uç noktalarda test ettiği için sizlerin de bir problem yaşaması söz konusu olamaz.

 

İş istasyonları en hızlı, en fazla genişleyebilen ve en güvenilir bilgisayarlardır. Büyük veri hacimleri, karmaşık veri yapıları ve en girift 3D modellerle çalışan profesyonellerin ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış ürünlerdir. Ürünler, geliştirme aşamasında en zorlu yazılım testlerine tabi tutularak 3D, CAD, render, analiz, grafik, animasyon ve benzeri alanlardaki yazılımlardan sertifikasyon alarak piyasaya sürülür. Bu sertifikasyon iş istasyonlarının uzun yıllar problemsiz olarak kullanılabileceğinin bir göstergesidir. Böylece iş istasyonları, uzun emek harcanmış çalışmaların tam ortasında kilitlenen bir bilgisayarın dezavantajlarını ortadan kaldırır.

 

Görüntüleme seçenekleri

 

İş istasyonlarında, mühendislik, tasarım, animasyon gibi yoğun grafik ve hesaplama işlemlerinin yapılabilmesine olanak sağlayan yüksek performanslı NVIDIA ve ATI grafik kartları kullanılır, iş istasyonlarına 8 adede kadar ekran bağlanabilir. Evlerimizde kullandığımız çoğu bilgisayarda genellikle 7200 rpm hızında SATA diskler kullanılır. İş istasyonlarında buna ek olarak 10K rpm ve 15K rpm hızında, SATA disklere göre daha hızlı ve güvenilir olan SAS diskleri kullanabilirsiniz.

 

 

Kısaca Öne Çıkan Özellikleri

 

-Sunucu tabanlı işlemcilerin ve ana kartların kullanılmasıyla uzun ömürlü 7/24 çalışabilen alt yapı,

 

-ECC Ram belleklerin kullanılması,

 

-Kompozit sabit disklerin [ HDD, SSD bir arada ] kullanılması,

 

-Uzun süren çalışmaların sağlıklı olarak yapılmasını sağlayan soğutma sistemi ve sunuculara nazaran daha sessiz çalışması,

 

-En önemli özelliklerinden biri de hızlı, aynı anda birden fazla uygulamayı birlikte çalıştırabilmesidir. Tabii burada SDD disklerin öneminin arttığını görüyoruz. Hızlı ve çoklu çalışma olayları SDD teknolojisi ile giderek artacak.

 

-Normal bir PC de zaman geçtikçe ürünle ilgili parça tedarikini kesmekteler. İş istasyonları sizde oldukça yedek parça her zaman bulabilirsiniz. Bunun garantisini sağlamaktalar ve sizler için stok açmaktalar. Tam anlamıyla özel müşteri oluyorsunuz.

 

 

Özel yazılımlar

 

İş istasyonları firmalar genelde özel yazılımlarını çalıştırmak için kullanıyorlar. Bu yazılımlar, dizayn veya analiz ağırlıklı yüksek grafik detaylı, yüksek veri işleme ve depolama yoğunluğu gerektiren yazılımlardır. Türkiye’de büyük bir KOBI sektörü var, bunların arasında üretim sektöründe çalışan büyük bir grup var. Bu sektördeki kullanıcıların bir kısmı teknik spesifikasyon olarak yüksek olmasına rağmen iş istasyonu özellikleri taşımayan PC kullanıyorlar. Bu firmaların rekabetçi olabilmek için verimliği arttırmaları gerektiği söyleniyor. Türkiye iş istasyonu pazarı bundan olumlu etkilenecek, inşaat [mimari tasarım], sağlık [tıbbi görüntüleme], güvenlik [çoklu görüntü isleme], savunma ve petrokimya sektörleri is istasyonu kullanımı gerektiren alanlar ve hepsi Türkiye’de önemli ölçüde büyüme kaydetmekte. Bu veriler ışığında, Türkiye iş istasyonu sektörünün hızlı bir büyüme trendinde olduğunu ve EMEA bölgesinde ilk 5 içerisine girmeye aday olduğu da uzmanlar tarafından özellikle vurgulanan konuların başında geliyor.

 

(Alıntıdır.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...