Jump to content

Bilgisayar Güvenliği


reincarnated

Önerilen Mesajlar

http://1.bp.blogspot.com/-gD7vfq7emNM/VHXXndfA41I/AAAAAAAAARE/UEafH807oYU/s1600/343517.PNG

Günümüzde kullanılan antivirüs programları, basit zararlı yazılımları uzak tutmada etkilidirler ama daha üst düzeydeki zararlılara karşı sadece sisteme yük olmaktan başka pek bir işe yaramazlar.

 

Bilgisayara casus yazılımların yüklendiğini anlamak için bir kaç yöntem var.

 

1-) Başlat > Çalıştır > msconfig.exe

Buradan bilgisayarın açılışında çalışan programlar listelenir. Karşısında üreticisi şirket veya firma adı olmayan abuk subuk isimlerdeki uygulamaları kaldırın. Bunlar muhtemel casus yazılımlar olabilir.

 

2-) Görev Yönetici > işlemler bölümünden çalışan uygulamaların açıklamalarını okuyup şirket veya programın açıklaması bulunmayan uygulamaları sonlandırıp silin.

 

3-) Cports gibi programlarla ağ trafiğini inceleyip garip isimli programların uzak ip adreslerini dinlediğini gördüğünüzde o uygulamayı sonlandırıp silin.

 

4-) Webcam ışığı, açık olmadığı halde yanıyorsa mause abuk subuk hareketler yapıyorsa ekran ters dönüyorsa ve kendi kendine bir şeyler açılıyorsa internet kablosunu çekin.

 

Korunma Yöntemleri

 

1-) İndirdiğiniz düşük boyutlu dosyaları, virüstotal gibi online sitelerde taratabilirsiniz.

 

2-) http://anubis.iseclab.org/ gibi sitelerde program sanal ortamda çalıştırılıp size rapor sunar. Dosyanın nereye kopyalandığı, hangi regedit kayıtlarını bıraktığı ve bilgisayar başlangıcına eklenip eklenmemesi gibi...

 

3- Winrar sürümünü güncel tutun, eski sürümde exe uzantılı dosyaları resim uzantılı gibi gösterilebilen bir açık vardı. Güncel sürümde bu açık kapatıldı.

 

4- Güvenmediğiniz sitelerdeki eklenti çalıştır uyarılarını dikkate almayın.

 

5- Her ne kadar antivirüs ve firewall sistemleri bypass ediliyor olsa da basit zararlılara karşı korunmak için bilgisayarda bulunması gereken yazılımlardır.

 

Zararlı yazılımlar ne yapabilir?

 

Klavye yazışmalarınızı, tarayıcılarda kayıtlı şifrelerinizi, ekran görüntüsü, ses kaydı, webcam görüntü alma, dosya alış verişi gibi özellikleri bulunur. Bazı yazılımlar bilgisayarınızı zombi haline getirir ve bilgisayarınızı saldırıya hazır bir askere dönüştürür.

 

En iyi antivirüs sizsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim düşüncem ve fikrim şu; ben güvenlik programı kullanmıyorum çünkü bilgisayar başlarken yavaşlattıgın dolayı virüs programını kullanılmasınıda pek tavsiye etmem kullanmamda bilgisayarın güvenlik duvarı büyük trolleri görür. Bilgisayara bi dosya veya program setup unu indirirken şuna dikkat edilmesi gerekir; sitenin başında http veya https mümkünse http den indirmeyin https sitenin güvenli oldugunu gösterir onun dışında sıkıştırılmış dosyalar (Winrar) sonunda saçma sapan sayılar veya karışık biçimde harfler ve sayılar yazıyorsa o büyük ihtimal crhome virüsü çıkıyor veya başka bi program virüsü oluyor. Ben bilgisayarım virüs kaparsa kolaykolay kapmaz :) şunu uyguluyorum program kalkabiliyosa kaldırmayı yani virüsü silmeyi yada sistem geri yüklemsi yapmayı en yakın tarihe bunlardan hiç biri olmassa format en mantıklısıda bu oluyo sonucta hardisk inize giren bi data veya dosya gizli olarakta saklanabiliyo bunu win10 geldiğinde gizli gizli 4 gb lık dosyayı indirdiğini gösterdi bize windows :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...