Jump to content

IŞİD İdam İçin Palmyra Sütunlarını Havaya Uçurdu


nameste

Önerilen Mesajlar

http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/660/amz/worldservice/live/assets/images/2015/10/27/151027123329_palmyra_file_image_624x351_unesco.jpg

 

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları ellerindeki üç tutsağı idam etmek için önce Palmyra antik kentindeki sütunlara bağladılar, sonra da sütunları havaya uçurdular.

Pazar günü meydana geldiği bildirilen olayda idam edilen şahısların kimlikleri henüz açıklanmadı. Ancak örgütün ilk kez bu tür bir idama giriştiği düşünülüyor.

 

Suriye'deki muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Palmyra'daki yerel kaynaklara dayanarak, Pazar günü IŞİD militanlarının üç tutsağı Romalılardan kalma sütunlara bağladıklarını, ardından da patlayıcıları ateşleyerek sütunları havaya uçurduklarını bildirdi.

 

Palmyra'dan açıklama yapan Halid el-Homsi adlı bir muhalif, IŞİD'in havaya uçurarak idam ettiği üç şahsın kimliklerini ve neden idam edildiklerini henüz bildirmediğini söyledi.

 

El-Homsi, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "İdama tanıklık eden olmadı. Sütunlar havaya uçuruldu ve IŞİD kimsenin yöreye gitmesine izin vermedi" dedi.

 

Muhammed el-Ayed adlı bir diğer muhalif de, IŞİD'in bu tür eylemleri medyanın ilgisini çekmek için yaptığını söyledi.

 

 

'Palmyra'da yapılanlar savaş suçu'

 

IŞİD şimdiye dek, dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri sayılan Palmyra antik kentinde, iki adet 2000 yıllık tapınak ile bir kemeri ve kule mezarları tahrip etti.

 

Örgüt bu tür yapıların putperestlik olduğunu savunuyor. Birlşemiş Milletler'e bağlı UNESCO örgütü ise Palmyra'da yapılanları bir savaş suçu olarak niteleyerek kınamıştı.

 

IŞİD, Palmyra antik kentini ve yakınındaki modern yerleşim merkezi Tadmur'u ele geçirdikten sonra antik tiyatroda 25 Suriye askerini öldürmüştü.

 

Örgüt ayrıca 40 yıldır Palmyra kalıntılarıyla ilgilenen arkeolog Halid el-Esad'ı da, tarihi eserlerin nerede saklandığını söylemeyi reddetmesi yüzünden başını keserek idam etmişti.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/10/151027_isid_palmyra_idam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • büyünün 3 temel prensibi (yeni başlayanlar için)

   büyünün 3 temel prensibi özellikle büyüye yeni başlayanlar ya da temele geri dönenler içindir. büyü çalışmalarında üç katı geri gelir diye bir şey YOKTUR. Ancak büyüde 3 temel prensip vardır. 1. enerjini yükselt 2.enerjini programla 3.enerjini yünlendir enerjinizi yünlendirirken yapmak istediğiniz şeyi hayal ederek programlamaya devam etmelisiniz.   ilk adımla başlayalım. herşeyden önce çalışabilmek için daha güçlü bir enerjiniz olmalı.sizin enerjiniz ne kadar güçlü ise o kadar çok enerj

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Benden Nefret Etmen İçin Üç Sebep

   çünkü ben bir gezegenim, küçük bir tabancayım ve beyin kıvrımlarınım

   , Yer: Forum Oyunları

  • Yeni Açılacak Sanat Cafe İçin Fikir Önerileri

   Uzun zamandır hayalini kurduğum mekan için sonunda gereken adımları attım. Önümüzdeki 2 haftalık süreçte hazırlıklar tamamlanarak kafemiz açılacak. Bu konuda çeşitli önerilere, fikirlere açığım. Ama öncelikle kendi kafamdaki fikirleri ve uygulanacak şeyleri yazayım.   Cafe Muğla / Bodrum'da açılacak. Konsept standart coffee house, butik kahveci konsepti olacak. İlk etapta 6 tane standart masa, bir tane de kalabalık gruplar için uzun masa bulunacak. Zamanla artacak bu sayı. Aşağı yukarı bütün s

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Mükemmel Bir Sağlık İçin Gevşeyin

   “Derin Bir Nefes Alın ve Gevşeyin” bu Yogilerin binlerce yıldır yapmakta olduğu bir tavsiyedir. “Gerginliğin kaslarınızdan eridiğini ve tüm endişelerinizin kaybolduğunu gözlemleyin.” Hepimiz biliyoruz ki gevşemek bizim için faydalıdır. Günümüzde bilim de bunu kabul etmektedir. Derin gevşemenin vücudumuzu genetik düzeyde değiştirdiğine dair kapsamlı bir çalışma yayımlanmıştır. Harvard Tıp Fakültesi araştırmacıları, yoga, meditasyon gibi gevşeme yöntemlerini uzun zamandır uygulayan kişilerde

   , Yer: Yoga

  • Vegan olmak için 12 önemli neden

   1.Hayvanlar yaşamak istiyor. Onlar da hayatı seviyor ve ölümden korkuyor.   Yediğimiz etin etik olduğunu, “hayvansal gıdamızın” hayatını doyasıya ve mutlulukla yaşadığını, kesimhanelerde acı veya korku duymadıklarını düşünmek cezbedici olabilir. Ancak tüm yaşayan canlıların (hatta “mera hayvanı” denilen veya “organik” diye etiketlenenler bile) tıpkı bizlerin, kedi veya köpek gibi, ölümden korktukları aşikar. Hayattayken onlara nasıl davranılmış olursa olsun, kesimhane söz konusu olunca hepsi ay

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...