Jump to content

Yeni Haswell: Devil's Canyon


reincarnated

Önerilen Mesajlar

Intel kısa bir süre önce Devil's Canyon kod adı verilen yüksek performanslı 2 yeni Haswell işlemcisini tanıttı. Bu ismi ilk olarak geçtiğimiz Mart ayında duymuştuk ve artık detaylarını ve özelliklerini biliyoruz. Devil's Canyon'un güçlü üyesi i7-4790K, Intel'in 22nm mimarisiyle ürettiği ilk 4 çekirdekli, 4 GHz saat hızında çalışan işlemci.

Aslına bakacak olursak Devil's Canyon yeni nesil bir teknolojiye sahip değil. Yenilenmiş Haswell 4. Jenerasyon Core işlemcisini ilk olarak geçtiğimiz sene tanımıştık. Devil's Canyon hala aynı 22nm 3D Tri-gate transistör tasarımını kullanıyor. Ama küçük bir performans artışı bile, Devil's Canyon'u ilk Haswell işlemcilerden bir adım öne taşımak için yeterli.

"Yenilenmiş Haswell"

 

http://cdn.chip.gen.tr/images/content/2014061023293355093.jpg

Bu "Yenilenmiş Haswell" işlemciyi 5. Jenerasyon 14 nm Broadwell işlemcilerden önce ilk ve son kez görüyoruz. Yeni nesil 14 nm işlemcilerin 2015 senesinin ilk yarısında tanıtılacağı geçtiğimiz günlerde sızdırılmıştı. Bütün bu sızdırılan raporlar CES 2015 fuarını işaret ediyor.

Broadwell'den sonraki tamamen yeni mimari 2015 senesinin sonunda ya da 2016 senesinin en başlarında tanıtılacak. Bu yeni mimarinin adıSkylake olacak. Intel'in en büyük rakibi AMD ise bu senenin başında 28 nm Kaveri işlemcilerini Steamroller mimarisiyle tanıtmıştı. AMD'nin geleceğe yönelik planları şu an için bilinmiyor.

 

Masaüstünde ölüm yaklaşıyor mu?

 

http://cdn.chip.gen.tr/images/content/201406041521215585.jpg

Devil's Canyon ileri seviye bir masaüstü bilgisayar işlemcisi. Çoğu varsayıma göre gelecekte bilgisayar kullanımı tabletlerin gelişmesiyle birlikte azalacak ama oyun ve bilgisayar meraklıları her geçen gün artıyor. Her yıl milyonlarca bilgisayar satılıyor ve bağımsız araştırma şirketi JDR'nin tahminlerine göre 2014 senesinde bilgisayar satışları yüzde 6.5 artacak. Üstelik bu büyüme 2016 senesine kadar da devam edecek.

JPR aynı zamanda oyun donanım pazarının değerinin 2013'te yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu ve 2016 senesinde bu sayının yaklaşık 5 milyar dolar artarak 25 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.

Intel Masaüstü Platformlar Başkanı Lisa Graff, bilgisayar oyunculuğunun artış oranının genel bilgisayar pazarından daha fazla olduğunu belitiyor ve "Bu bilgisayar oyunculuğu için inanılmaz güçlü bir artış" diyor.

Devil's Canyon i5 ve i7

 

http://cdn.chip.gen.tr/images/content/2014061023313371793.jpg

Devil's Canyon'a geri dönelim... Yeni işlemciler hız aşırtmacıların isteklerini karşılıyor. Tamamen kilitsiz 4GHz 4 çekirdek ve 8 thread Core olan Devil's Canyon i7-4790K'nin özellikleri tüm hız aşırtmacıların hayallerini süsleyecek türden.

i7-4790K İşlemci Turbo Boost ile kendiliğinden 4.4GHz'e kadar çıkabiliyor. i7 4790K'da bütünleşik HD 4600 grafik işlemcisi bulunuyor ve 88 W enerji tüketiyor.

 

Yeni teknolojiler

 

Lisa Graff bu işlemciyi çok dar bir zaman diliminde geliştirdiklerinden bahsediyor. Aynı zamanda Graff, "2013'ün 4. Çeyreğinde kendimize 4 GHz'i 2015'te değil de 2014'te satışa çıkarma hedefi koyduk ve bu kısa zaman zarfında bunu başardık. Aynı zamanda 8 serisi anakartlarla soket uyumluluğu olması gerekiyordu" diyor.

Intel sunumlarında performans artışını ciddi anlamda vurgulamış gözüküyor ve performans geliştirmelerini 3 yıl önceki 2. Jenerasyon i7 2700K ile karşılaştırarak sergiliyor. Yeni işlemciye bakacak olursak ikinci jenerasyon i7 2700K'ya göre medya araçlarında tam yüzde 65, üretkenlik uygulamalarında ise yüzde 34 daha hızlı!

Yeni Z97 ve H97 anakartlar

 

http://cdn.chip.gen.tr/images/content/2014061201093460346.jpg

 

Yeni Z97 ve H97 anakartlar sadece "Yenilenmiş Haswell" işlemcileri desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda Broadwell işlemcileri de destekliyor. Ayrıca Intel bünyesine kattığı McAfee'nin nimetlerinden de yararlanıp yeni bir özellik olan Intel Device Protection Technlogy with Boot Guard'ı anakartlarına entegre etmiş.

 

Intel'in Rapid Storage teknolojisi de bir güncelleme almış. Intel'ın teorik hız testlerine göre Rapid Storage, ikinci jenerasyon SATA standartından tam yüzde 67 daha hızlı.

4 çekirdekli ve 4 thread i5 4790K ise kutudan 3.5 GHZ saat hızı ile çıkıyor. Turbo Boost ile kendiliğinden 3.9 Ghz'e çıkabilen i5 4790K yine 88 W enerji tüketiyor ve HD 4600 bütünleşik grafik işlemcisiyle geliyor.

Devil's Canyon'da bulunan yeni geliştirilmiş thermal interface material(Termal arayüz malzemesi) (TIM) sayesinde işlemci daha az ısınıyor ve haliyle daha verimli bir şekilde işlemcinin hızını aşırtmak mümkün oluyor. Bu yenilikle birlikte günümüzde kullanılan yüksek performanslı işlemcilerin ısı sorunu da bir nebze iyileştirilmiş gibi gözüküyor.

Intel bu teknolojisinde Next-Generation Polymer Thermal Interface Material (NGPTIM) ismi verilen bir malzeme kullanıyor. Aynı zamanda Intel, açığa çıkan ısıyı azalmak için işlemcide kullandığı kapasitörleri de güncellemiş. Bu kapasitörler "yumuşak" güç iletimi sayesinde daha az ısınıyor.

4K ve all-in-one bilgisayarlar

 

http://cdn.chip.gen.tr/images/content/2014031303513073446.jpg

Tahmin ettiğiniz üzere Intel'in en yeni işlemcileri ve anakartları 4K desteğine sahip. Yakın zamanda 4K ekran panellere sahip all-in-one bilgisayarları 999 dolar civarlarında göreceğiz. Intel yetkilileri 4K monitörlerin de ucuzlayıp 24 inç panellerin 399 dolar civarlarına düşeceğini vurguluyor. Ama size bir ipucu verelim: 4K ile 24 inçten büyük monitörlerde daha rahat hissedeceksiniz.

Intel yaptığı açıklamada all-in-one modellerin çeşitliliğinin yüzde 50 oranında artacağından ve bu sebeple all-in-one bilgisayarların daha uygun fiyatla satılacağından bahsediyor. Intel aynı zamanda Mac Mini ve Chromebox gibi mini bilgisayarlarının model çeşitliliğinin de artacağını düşünüyor.

Pentium'lar da yenileniyor

Intel aynı zamanda Pentium'un 20. Senesi anısına çıkaracağı 3.2GHz çift çekirdekli ve iki threadli Pentium G3258 işlemcisini de duyurmuş durumda. Bu işlemcide Turbo Boost bulunmuyor. Uygun fiyatlı ortalama bir performans arayanların tercih edebileceği bir işlemci olacak olan G3258, hız aşırtma tutkunlarına hitap etmiyor. G3258 aynı zamanda 8 ve 9. seri çip setleriyle uyumlu. Yakında gelecek olan Broadwell işlemciler de 9. seri çip setleriyle uyumlu olacak.

Devil's Canyon ve yenilenen Pentium işlemciler bu ay satışa çıkıyor. Anakart üreticileri de 8. Seri anakartları için önümüzde ki iki ay içinde güncelleme yayınlayacaklardır. Devil's Canyon işlemciler yeni nesile geçmeden önce sizi yeteri kadar etkiledi mi; bilemiyoruz. Ama isminin çok havalı olduğu bir gerçek...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Similar Topics

  • büyünün 3 temel prensibi (yeni başlayanlar için)

   büyünün 3 temel prensibi özellikle büyüye yeni başlayanlar ya da temele geri dönenler içindir. büyü çalışmalarında üç katı geri gelir diye bir şey YOKTUR. Ancak büyüde 3 temel prensip vardır. 1. enerjini yükselt 2.enerjini programla 3.enerjini yünlendir enerjinizi yünlendirirken yapmak istediğiniz şeyi hayal ederek programlamaya devam etmelisiniz.   ilk adımla başlayalım. herşeyden önce çalışabilmek için daha güçlü bir enerjiniz olmalı.sizin enerjiniz ne kadar güçlü ise o kadar çok enerj

   , Yer: Neo-paganizm & Wicca

  • Yeni bir aşk büyüsü daha

   İlk önce bir kağıt veya deri üzerine sevdiğinizin adı soyadını yazıyorsunuz siyah mürekkeple (anne ismi veya baba ismi varsa daha iyi olabilir) Kırmızı bir mum yakıyorsunuz Sevdiğinizi imgeleyip muma odaklanıyorsunuz inandığınız tanrı varsa ondan yardım diliyorsunuz örnek olarak Ay tanrı ve tanrıçaları affınıza sığınarak sizden yardım istiyorum --- kızı --- --- beni sevsin bana aşkla dolsun diyip bir kaç kez tekrarlıyorsunuz inanarak hissederek. sevdiğinizin ismini yazdığınız kağıdı yakıyo

   , Yer: Witchcraft

  • The Devils (Şeytanlar)

   yönetmen : ken russell sene : 1971(warner bros.,UK) uyarlandığı eserler : aldoux huxley-the devils of loudun(loudun'un şeytanları) & john whiting-the devils(şeytanlar) süre : 111dk. oyuncular : oliver reed , vanessa redgrave,... konu : Kardinal Richelieu ve güç düşkünü çevresi, 17. yüzyılın Fransa'sında tüm gücü elinde bulundurmaya çalışmaktadır. Loudun şehrinin neredeyse tüm yönetim birimlerine sızan Richeliou'nun mutlak güce sahip olmasının önündeki tek engel Peder

   , Yer: Filmler

  • Yeni Açılacak Sanat Cafe İçin Fikir Önerileri

   Uzun zamandır hayalini kurduğum mekan için sonunda gereken adımları attım. Önümüzdeki 2 haftalık süreçte hazırlıklar tamamlanarak kafemiz açılacak. Bu konuda çeşitli önerilere, fikirlere açığım. Ama öncelikle kendi kafamdaki fikirleri ve uygulanacak şeyleri yazayım.   Cafe Muğla / Bodrum'da açılacak. Konsept standart coffee house, butik kahveci konsepti olacak. İlk etapta 6 tane standart masa, bir tane de kalabalık gruplar için uzun masa bulunacak. Zamanla artacak bu sayı. Aşağı yukarı bütün s

   , Yer: Gnoxis Cafe

  • Hepinizin Yeni Yılı Kutlu Olsun...

   efendim;   oğlum yeni yılda sevgili yapcam diyenlere,   yeni yıl yeni yıl da, yalnızım ben diyenlere,   noel baba türkmüş diyenlere,   türk değil la, türkler kırmızı giymez diyenlere,   içcem, şarhoş olcem, yeni yıla zil-zurna gircem diyenlere,   yeni yıl ne ayak la, gavur icadı diyenlere,   hindi yok lan, tavuk kessek diyenlere,   hindi gavur icadı diyenlere,   kırmızı don giycem uğur gelcek diyenlere,   kızmızı don gavur icadı diyenlere,   bu yıl varya çok pis sevgili yapcam diyenle

   , Yer: Gnoxis Cafe

×
×
 • Yeni Oluştur...